Mish i grirë

Qofte me qull e arra

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Qofte me qull e arra2

Nga te gjitha menyrat e servirjes se qofteve, kjo eshte absolutisht e preferuara ime! Qulli me arra dhe hudhra te grira, del gati gati si krem dhe bashkohet ne menyre perfekte me butesine e qofteve. Duke provur vit pas viti çdo recete qoftesh qe me dilte perpara (ne familjen tone mund te haen qofte 7 dite te javes!) kam arritur te krijoj receten time te personalizuar qe eshte kjo me poshte. Perberesi sekret eshte speci jeshil: provoni ti shtoni brumit te qofteve nje spec jeshil te grire ne mikser dhe do ta shikoni sesi do te ndryshoje totalisht shija!

Perberesit 

…per qoftet

 • 500gr mish viçi te grire
 • 1 qepe mesatare, te kaluar ne mikser
 • 1 spec jeshil, te kaluar ne mikser
 • 1 veze
 • 1 tufe majdanoz, te grire holle
 • 2 feta buke te regjura ne qumesht dhe te shtrydhura forte me dore
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • 2 luge buke te thare te grire (galete)
 • 2-3 luge miell
 • vaj luledielli per skuqje

…per qullin me arra

 • 1 luge gjalpe
 • 1 luge vaj ulliri
 • 2 luge miell
 • 2 gota leng mishi ose uje
 • 1 dore arra te grira
 • 1 luge uthull molle
 • 3-4 thelpinje hudhra, te grira holle
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Qofte me qull e arra1

Pergatisim fillimisht qoftet: bashkojme ne nje tas mishin e grire me qepen, specin jeshil, vezen, buken e regjur, majdanozin, kripen dhe piperin e zi. E perziejme me duar brumin per pak minuta, e mbulojme me nje pecete te paster ose me leter celofoni dhe e vendosim ne frigorifer per minimumi gjysme ore. Kjo lejon qe aromat te bashkohen me njera tjetren dhe qoftet te dalin shume te shijshme. Nese brumi ka dale paksa i bute, shtojme 2 luge galete.

Ne nje pjate hedhim 2-3 luge miell. Lagim duart me uje dhe formojme qoftet ne madhesine dhe formen e deshiruar. I kalojme ne miell dhe i skuqim ne tigan te mbushur pergjysme me vaj luledielli. Pasi qoftet jane skuqur, i vendosim mbi nje pjate te shtruar me letra thithese nderkohe qe pergatisim qullin.

Ne te njejtin tigan ku skuqem qoftet, hedhim nje luge vaj ulliri dhe nje luge gjalpe. Shtojme miellin dhe i perziejme mire derisa mielli te marre ngjyre te arte. E heqim tiganin nga zjarri dhe shtojme lengun e mishit te ftohte ose ujin. E perziejme vazhdimisht me tel kuzhine ne menyre qe te mos formohen kokerriza. E rregullojme me kripe, shtojme hudhrat e grira dhe e rivendosim tiganin ne zjarre mesatar duke e gatuar per afer 5 minuta. Shtojme arrat e therrmuara dhe vazhdojme gatimin derisa qulli te kete arritur trashesine e deshiruar.

I servirim ne pjate qoftet me qullin duke e sperkatur me piper te zi te sapoblur dhe zbukuruar me ndonje gjethe majdanozi dhe copeza arrash.

Makarona me qofte të vogla

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
makarona-me-qofte-te-vogla1.jpg

Nuk besoj se ka ndonje qe nuk e ka pare filmin vizatimor Lili dhe Vagabondi, skenen kur te dy hane makarona me qofte te vogla nga e njejta pjate dhe aty dashurohen! Pikerisht nga kjo u nisa kur vendosa te gatuaj kete recete, dhe eshte nje nga menyrat me te mira per ti bere femijet te hane mishin. Receta eshte amerikane, edhe pse ka ardhur ne Amerike nga emigrantet italiane ne 1920 (dhe nuk kishte si te ndodhte ndryshe nese behet fjale per makaronat!)

Perberesit

 • 350gr makarona te gjata
 • djathe kaçkavall i grire

…per qoftet e vogla

 • 500gr mish i grire viçi
 • 1/2 qepe, e grire shume holle
 • 2 feta buke te lagura ne qumesht, vetem tulin
 • 1 veze
 • nje luge kafe hudher pluhur
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

…per salcen e makaronave

 • 1/2 qepe, e grire shume holle
 • 400ml salce domatesh
 • 1 dore borzilok i fresket, i prere holle
 • vaj ulliri

Pregatisim brumin e qofteve duke bashkuar ne nje tas mishin e grire me qepen, vezen, tulin e bukes te shtrydhur fort nga qumeshti, hudhren, kripen dhe piperin. E leme masen te pushoje per minimumi gjysme ore ne frigorifer mbuluar me leter celofoni.
Pasi ka kaluar kjo kohe, me duar te lagura marrim pak nga brumi i qofteve dhe i japim forme te rrumbullaket me madhesi sa nje kokerr arre. I skuqim ne zjarr mesatar ne pak vaj ulliri derisa te marrin ngjyre te arte nga te gjitha anet dhe i leme menjane.

Pregatisim salcen e makaronave duke kaverdisur ne vaj ulliri qepen e grire derisa te zbutet, shtojme salcen e domateve, borzilokun dhe se fundi hedhim brenda qoftet me kujdes. I veme kapakun dhe i leme te gatuhen per 10-15 minuta ne zjarr te ulet.

Ziejme makaronat ne uje me kripe derisa te rezultojne “al dente”. Me pas i kullojme dhe i sperkasim me pak vaj ulliri ne menyre qe te mos ngjiten.

Ne pjate, hedhim makaronat e bardhe dhe siper salcen me domate dhe qofte te vogla. I sperkasim me pak djathe kaçkavall te grire dhe i zbukurojme me gjethe borziloku.

Takos të shpejtë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

takos te shpejte

Nese ju pelqen kuzhina meksikane apo ajo tex-mex, mos e lini pa provuar kete recete te shijshme dhe shume te thjesht per tu pregatitur. Tako (taco) eshte nje pjate tipike meksikane e perbere nga nje lloj pite misri e cila mund te jete krokante ose e bute (soft shell/hard shell). Ndryshe nga tortija (tortilla) e cila ka nje dimension me te madh, tako eshte me vogel ne diameter, afersisht 20cm. Mbushja mund te behet me mish, pule, peshk, fruta deti apo vegjetariane. Zgjidhni perberesit qe i pershtateten me se miri shijes se familjes suaj. Me poshte po ju tregoj variantin tim:

Perberesit per 10 takos

 • 10 pite misri te forta
 • 500gr salçiçe e fresket puljeze (mund te perdorni edhe salçiçe normale, mjafton te jete e fresket)
 • 3 luge gjelle salce domatesh
 • piper i zi i sapobluar
 • spec i kuq i embel (paprika)
 • spec i kuq djeges

..per salcen me avokado (guakamole)

 • 1 avokado e pjekur mire (e bute)
 • 5 domate qershize, te prera holle
 • 1 qepe e njome, e prere holle
 • lengun e 1/2 limoni jeshil
 • 1/2 tufe majdanoz (nese gjeni koriander akoma me mire), e grire imet
 • vaj ulliri

…per salcen me kos

 • 3 luge gjelle salce kosi
 • 1 luge gjelle kos
 • lekuren e 1 limoni jeshil te grire

Pregatisim perberjen me salçiçe duke eleminuar lekuren e holle qe i rrethon dhe duke i ndare ne copa te vogla. I vendosim ne tigan ne zjarr te larte pa vaj dhe fillojme ti shtypim me dhembet e nje piruni derisa te ndryshojne ngjyre, te leshojne yndyren e tyre dhe te skuqen. Shtojme salcen e domateve, specin e kuq djeges, specin e kuq te embel, piperin e zi dhe i heqim nga zjarri duke i vendosur ne nje tas.

Pregatisim salcen me avokado: shtypim avokadon me dhembet e nje piruni, shtojme domatet qershize, qepen e njome, lengun e limonit jeshil, majdanozin dhe pak vaj ulliri duke i perziere shume mire.

Pregatisim salcen me kos: perziejme ne nje ene salcen e kosit me kosin dhe lekuren e limonit jeshil.

Marrim pitet e misrit te gatshme dhe i mbushim ne fillim e nje luge gjelle salçiçe, nje luge çaji salce me avokado dhe pak salce me kos.

Pasha qofte

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype
Pasha qofte

Recete autentike Ballkanase!

Perberesit

…per qoftet

 • 250gr mish i grire qengji
 • 1 qepe e madhe e grire holle
 • 4 luge gjelle oriz
 • 1 te bardhe veze
 • 1 luge gjelle gjalp pa kripe
 • 3 gota uje
 • majdanoz te fresket te grire
 • piper i zi i sapobluar
 • kripe

…per salcen me veze dhe limon

 • 2 te verdha vezesh
 • lengun e 1 limoni
 • 1 gote uje
 • gjalp te shkrire per sperkatje

Ziejme orizin ne nje tenxhere me 3 gota uje per rreth 10 minuta, e kullojme mire dhe e vendosim ne nje tas. Shtojme qepen, mishin e grire, te bardhen e vezes, kripe, piper te zi te sapobluar, majdanoz dhe i perziejme shume mire. Me duar te lagura, formojme topa te vegjel me madhesine e nje arre.

Ne nje tjeter tigan hedhim rreth 2 gota uje, gjalp, kripe dhe qoftet mesiper duke i gatuar ne zjarr mesatar per rreth 30 minuta.

Per te pregatitur salcen e limonit, rrahim ne nje tas te verdhat e vezes me lengun e limonit dhe ujin. Ja shtojme dalengadale tenxheres ku kemi ziere qoftet e vogla dhe i perziejme me delikatese. E sherbejme supen te ngrohte te sperkatur me pak gjalp te shkrire.

Qofte të skuqura

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Qofte te skuqura

Qoftet e skuqura jane nje recete tipike Shqiptare, te sjella fillimisht nga Turqit, por adoptuar nga kuzhina jone me disa ndryshime te vogla.

Perberesit

 • 500gr mish te grire vici
 • 2 feta buke bajate/te thare
 • 1 qepe mesatare te grire holle
 • 1 thelpi hudher te grire holle
 • 2 veze te rrahura
 • galete
 • majdanoz te fresket te grire
 • mente te fresket te grire
 • rigon
 • piper te zi te sapobluar
 • kripe
 • vaj luledielli per skuqje
 • miell

Regjim buken ne uje te ftohte per 1 minute, me pas e shtrydhim mire me dore per te eleminuar ujin e tepert. Shtojme mishin e grire, qepen, hudhrat, vezet, majdanozin, menten, rigonin, piperin e zi dhe kripen. Shtojme edhe pak galete nese perberja rezulton e lagesht, brumi i qofteve nuk duhet te ngjisi ne duar. I bashkojme shume mire te gjithe perberesit dhe i leme te marinohen per rreth 1 ore ne frigorifer.

Me duar te lagura, formojme qofte te vogla, i kalojme ne miell dhe i skuqim ne vaj luledielli te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte nga te gjitha anet. I heqim nga tigani dhe i vendosim mbi letra kuzhine per ti thithur vajin e tepert.

I sherbejme me pilaf, patate te skuqura ose pure patatesh dhe sallate jeshile.

Foto nga: http://www.tastyeatsathome.com

Makarona me mish të grirë (kimë)

Makarona me mish te grireNje recete e shijshme dhe mjaft e thjeshte e cila mund te pregatitet edhe nga ata qe nuk jane specialist ne kuzhine. Per ti dhene nje tjeter shije akoma me te veçante, pasi keni perziere makaronat me salcen, provoni ta hidhni perberjen ne nje tave porcelani, te shtoni pak Salce beshamele siper, pak djath te grire dhe ta fusni ne furre per maksimumi 15 minuta!
Perberesit

 • 350gr makarona te shkurtra ose te gjata
 • 300gr mish te grire (viçi ose te perziere)
 • 400gr salce domatesh
 • 1 qepe, e grire holle
 • 1 karrote, e prere holle
 • 1 thelpi hudher, e grire holle
 • 1 gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
 • majdanoz te fresket, te grire holle
 • djath kaçkavall te grire
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri

Kaverdisim ne vaj ulliri qepen, hudhren dhe karroten derisa te zbuten. Shtojme mishin e grire, e copetojme me dhembet e nje piruni ne menyre qe te shkriftohet dhe e leme derisa te marre ngjyre. E shuajme te gjithe perberjen me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te forte.

Shtojme salcen e domateve, 1 gote uje, kripe, piper dhe e leme salcen te zieje ne zjarr mesatar me kapak te mbyllur per rreth 20 minuta, apo derisa mishi i grire te jete gatuar plotesisht.

Nderkohe ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion.

Kur salca me mish te grire te jete gati, shtojme majdanozin e grire holle, 4 luge djath kaçkavall dhe e bashkojme me makaronat tashme te ziera ose ja hedhim makaronave siper.

E sherbejme pjaten te sperkatur me djath kaçkavall ne siperfaqe.

Kosto per 4 persona: 600 lek te reja

Foto nga: http://vittlesdivine.blogspot.com/

Qofte të mbushura me kërpudha

Qofte te mbushura me kerpudhaQoftet e mbushura me kerpudha Champignon, jane nje pjate e dyte teper e shijshme dhe e veçante, te cilat mund ti pregatisni fare mire ne fundjave kur keni pak me shume kohe ne dispozicion.
Perberesit

 • 400gr mish i grire viçi
 • 15 kerpudha champignon
 • 16 feta proshute speck
 • 2 veze
 • 100gr djath te grire parmixhano (ose djath tjeter kaçkavall)
 • 100ml vere te bardhe
 • 4 luge vaj ulliri
 • 2 thelpi hudher
 • 2 luge ereza (trumez, sherebele, rozmarine)
 • kripe
 • piper i zi

Pastrojme shume mire kerpudhat me nje pecete te paster te lagur me pak uje, per te eleminuar ne kete menyre dhèun nga kapelja dhe kemba. Ruajme 4 kerpudha te plota, ndersa te tjerat i presim ne copa jo shume te vogla dhe i leme menjane.

Ne nje tigan, kaverdisim me dy luge vaj ulliri thelpinjte e hudhrave te shtypura derisa te kene marre ngjyre te arte, dhe i heqim nga vaji. Shtojme ketu kerpudhat (ato te prerat ne copa dhe te plotat) duke i lene te kaverdisen nga te gjitha anet ne zjarr te larte per rreth 5 minuta. I rregullojme me kripe, piper, erezat aromatike dhe i heqim nga tigani duke i lene te ftohen ne temperature ambjenti.

Ne nje tas, bashkojme mishin e grire te viçit me kerpudhat e prera ne copa, vezet dhe djathin e grire duke i perziere shume mire. E ndajme perberjen ne 4 pjese, formojme me duar 4 qofte te rrumbullakta (ose ovale) dhe vendosim ne mes te tyre nje kerpudhe te plote.

Ne tavolinen e punes, rreshtojme 4 feta proshute speck njera pas tjetres duke i mbivendosur pak, vendosim ne qender te tyre nje qofte dhe e mbulojme komplet me fetat e proshutes. Veprojme ne te njejten menyre edhe me qoftet e mbetura.

I vendosim qoftet e mbuluara me proshute njera pas tjetres ne nje tigan te madh me 2 luge vaj ulliri dhe i kaverdisim ne zjarr te ulet nga te gjitha anet, duke i shuar me pas me veren e bardhe. I leme ne kete menyre te gatuhen per rreth 20 minuta me kapak te mbyllur duke shtuar pak uje nese eshte e nevojshme.

I servirim te nxehta ose te ngrohta shoqeruar me patate ne furre.

(recete marre nga: 365 giorni a tavola-Paola Loaldi, dhe modifikuar nga autorja)

Japrak me gjethe lakre Savoi

japrak-me-laker-savoiNje alternative e shkelqyer e japrakeve tradicional me gjethe rrushi, por kesaj rradhe duke perdorur gjethet e lakres Savoi.

Perberesit

 • 12 gjethe te medha lakre savoi
 • 1 presh i madh
 • 400gr mish viçi te grire
 • 150gr gjize
 • 1 qepe
 • 1 karrote
 • 300ml vere te kuqe
 • 5 luge vaj ulliri
 • 7-8 fije hudher gjarpri
 • kripe
 • piper

Ziejme si fillim gjethet e lakres savoi per rreth 3 minuta ne uje te valuar me kripe dhe i leme mbi nje pecete te paster per te kulluar.

Ne te njejten tenxhere, ziejme edhe 3-4 flete preshi dhe i leme edhe keto te kullojne.

Pregatisim mbushjen duke grire ne mikser qepen, karroten dhe i kaverdisim ne zjarr te avashem me 2 luge vaj ulliri derisa te zbuten. Shtojme mishin e grire dhe e kaverdisim derisa masa te rezultoje e thate. E shuajme te gjithe perberjen me 100ml vere, ngreme zjarrin ne maksimum dhe presim derisa vera te avulloje. E rregullojme masen me kripe dhe e hedhim ne nje tas ne te cilin shtojme gjizen dhe hudhren e gjarprit te grire holle.

Marrim nje gjethe lakre savoi, vendosim ne mes te saj nje luge mbushje dhe e rrotullojme rreth vetes (ne te njejten menyre qe veprojme me japraket tradicional) duke e lidhur me pas me fletet e preshit te prere ne shirita.

Presim shume holle preshin e mbetur dhe e kaverdisim me 3 luge vaj ulliri ne nje tigan te madh derisa te zbutet. Shtojme japraket me laker dhe i kaverdisim ne zjarr te larte per rreth 3 minuta. E shuajme te gjithe perberjen me veren e kuqe te mbetur dhe presim derisa kjo e fundit te avulloje. E rregullojme me kripe e piper dhe ulim zjarrin ne minimum duke i lene te gatuhen ne kete menyre per rreth 15 minuta me kapak te mbyllur.

E sherbejme kete pjate shoqeruar me purè patatesh.

Qofte e madhe me djathë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype

qofte e madhe

Nje alternative e qoftes se mbushur sipas deshires, eshte qoftja e madhe me djath ne siperfaqe dhe e shuar me brendi (konjak) ne furre. Provoni ta shoqeroni me patate te furres ose me nje sallate te stines!

Perberesit

 • 500gr mish i grire viçi
 • 100gr proshute e pjekur e grire ne mikser
 • 1 patate mesatare e ziere e reduktuar ne purè
 • 2 veze
 • 30gr djath kaçkavall te grire
 • 80gr djath qe shkrin (te tipit guda, fontina etj)
 • 2-3 luge galete (buke te thate te grire)
 • 1 qepe
 • 40gr gjalp
 • 1 luge vaj ulliri
 • 80ml brendi (konjak)
 • 2 gjethe dafine
 • kripe
 • piper

Bashkojme ne nje ene te madhe mishin e grire, purène e patateve, proshuten, vezet, djathin kaçkavall te grire, kripen dhe piperin derisa te perftojme nje brume homogjen. Me kete perberje formojme nje qofte te madhe te cilen e kalojme ne galete dhe e leme menjane.

Marrim nje leter alumini (aq te madhe sa ta mbuloje komplet qoften) dhe vendosim ne bazamentin e saj qepen e prere holle, e sperkasim me 1 luge vaj ulliri, vendosim siper qoften e madhe dhe e rregullojme me disa copeza gjalpi ne siperfaqe dhe 2 gjethe dafine. E mbyllim letren e aluminit ne formen e karameles dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 1 ore.

Kur te jete pjekur, e heqim nga furra, eleminojme letren e aluminit dhe e vendosim qoften ne taven ku e gatuam bashke me lengun qe ka leshuar. Vendosim mbi qoften djathin qe shkrin te prere ne rripa, e lagim me pak brendi dhe e rivendosim ne furre edhe per 5 minuta te tjera derisa djathi te jete shkrire. E shoqerojme te prere ne feta me sallaten e stines.

1 2 4