Mish i kuq

Supë me osso buco viçi

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Supe me osso buco viçi

Osso buco eshte pjese nga kofsha e pasme e viçit e cila permban mish shume te bute dhe ne mes ka nje kocke te mbushur me palce. Eshte pikerisht palca e cila duke u shkrire, e ben supen perveçse shume te shijshme, edhe tejet te pasur me vlera ushqyese, sidomos per femijet.

Perberesit

 • 1 qepe te kuqe, te grire holle
 • 2 karrota, te grira holle
 • 1 kungull i njome, i grire holle
 • 1 domate e madhe, e bere purè
 • 1 osso buco rreth 200gr
 • 1 dore makarona per supe ose makarona te gjata te coptuara
 • 1 liter uje
 • 1 tufe majdanoz te fresket te grire holle
 • kripe
 • vaj ulliri ekstra i virgjer

Si te pergatisim supe me osso buco viçi

Supe me osso buco viçi 1

Kaverdisim ne vaj ulliri ekstra te virgjer qepen, karroten, kungullin dhe domaten per rreth 5 minuta (1). Shtojme osso buco-n dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per disa çaste (2). Shtojme ujin, pak kripe dhe e gatuajme supen ne zjarr mesatar per rreth 30 minuta, apo derisa palca e kockes te kete shkrire (3).

Supe me osso buco viçi 2

Me ndihmen e nje luge te vogel, nxjerrim palcen nga kocka dhe e hedhim brenda ne supe, nderkohe qe mishin e ndajme ne copa te vogla dhe ja shtojme supes (4). Vazhdojme gatimin edhe per rreth 10 minuta te tjera. Shtojme makaronat per supe te cilat i leme te zbuten plotesisht (5). I japim shije supes me majdanoz te fresket te grire holle (6).

Advertisements

Gjellë me mish dhe lakër të bardhë

Gjella me laker te bardhe gatuhet ne shtepine tone sapo afrojne ditet e ftohta. Edhe pse varianti tradicional eshte me mish derri, ne preferojme ate me mish viçi duke qene se eshte edhe me i shendetshem per femijet. Shoqerojeni me pak buke te thekur, turshi dhe djath te bardhe!

Perberesit

 • 400gr mish viçi tul, i ndare ne copeza
 • 1/2 laker e bardhe (300-400gr), e prere ne shirita holle
 • 1 qepe e madhe, e grire holle
 • 200gr salce domatesh
 • 1 spec i kuq, i prere holle
 • 2 gjethe dafine
 • vaj ulliri
 • piper i zi kokerr
 • piper i zi i sapobluar
 • kripe

Kaverdisim ne vaj ulliri qepen, specin e kuq dhe mishin per pak minuta. Shtojme lakren e bardhe, salcen e domateve, e rregullojme me kripe, disa kokrra piper te zi, dafinen dhe rreth 1 liter uje. I ziejme me kapak mbyllur ne zjarr te ngadalte per rreth gjysme ore derisa uji te kete shterruar dhe gjelle te kete dal ne vaj.

E sperkasim me piper te zi te sapobluar dhe e shoqerojme me buke te thekur.

Foto nga: http://www.gourmetgirlcooks.com

Gjellë me presh

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Preshi eshte gatuar tradicionalisht nga gjyshet tona, mbase per koston e tij te ulet ku me pak shpenzime mund te ushqeje te gjithe familjen. Me poshte po ju sjell variantin me mish viçi, por per nje pjate vegjetariane, mund ta zevendesoni mishin me oriz.

Perberesit

 • 400gr mish viçi, te ndare ne copa
 • 1 kg presh, i prere ne rrota
 • 1 qepe, e prere imet
 • 1 karrote, ne kubik te vegjel
 • 2 gjethe dafine
 • 2 luge gjelle salce domatesh
 • spec te kuq jo djeges (paprika)
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri
 • kripe
 • leng limoni ose uthull per sperkatje

Ne nje tenxhere (akoma me mire ne tenxhere me presion e cila ju redukton kohen gjysme per gjysme) kaverdisim ne vaj ulliri qepen, karroten dhe mishin. Shtojme preshin dhe vazhdojme kaverdisjen ne zjarr te ulet derisa te jete zbutur. Shtojme rreth 1.5liter uje, gjethet e dafines, kripe dhe i ziejme ne tenxhere normale per rreth 1 ore ose ne tenxhere me presion per 30 minuta. Gjella me presh duhet te rezultoje me pak leng dhe yndyra te kete dal ne siperfaqe.
Ne fund e rregullojme me pak spec te kuq jo djeges dhe piper te zi te sapobluar.

E sherbejme te ngrohte sperkatur me pak leng limoni ose me 1 luge uthull.

Kosto per 4 persona: 500 lek te reja

Foto nga: http://www.foodandwine.com

Gjellë me bizele, patate dhe karrota

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Gjelle me bizele, karrota dhe patate

Per nga shija kjo gjelle te kujton pranveren… bizelet e sapodala, te vogla, te cilat shoqerohen mrekullisht me patatet dhe karrotat dhe aromatizohen me koper te fresket. Kur eshte sezoni i tyre, une ble 5 apo 6 kg, i qeroj, i ndaj neper racione me nga 250gr dhe i fus ne ngrirje ku mund te ruhen edhe per 1 vit.
Mund te blini edhe bizelet e ngrira qe gjeni neper raftet e akullit ne supermarket, te cilat jane po aq te shijshme sa ato te fresketat (gjithmone duke supozuar qe nga momenti i vjeljes deri ne ngrirje nuk ka kaluar me shume se 2 ore)!

Perberesit

 • 300gr mish viçi, te ndare ne 4 racione ose ne copa te vogla
 • 250gr bizele te ngrira (ose te fresketa)
 • 3 patate, te ndara ne 6 pjese
 • 3 karrota, te prera ne feta
 • 2 qepe te njoma, te prera holle
 • 1 dege selino, e prere holle
 • 1 luge gjelle koncentrate domatesh
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • koper e fresket, e grire imet

Ne nje tenxhere (une preferoj gjithmone tenxheren me presion pasi me shkurton shume kohe) kaverdisim ne vaj ulliri qepen dhe selinon, shtojme mishin dhe e skuqim per pak minuta duke e kthyer nga te gjitha anet. Shtojme rreth 1.5 liter uje, koncentraten e domateve, kripe, dhe i ziejme per rreth 1 ore ne tenxhere normale apo gjysme ore ne tenxhere me presion.

Shtojme se fundi edhe perimet: bizelet, karrotat, patatet, bashke me kopren e grire dhe i ziejme akoma edhe per 10-15 minuta.  Nese gjella ka dale shume e lengshme, e leme te zieje derisa te arrijme trashesine e deshiruar.

E sperkasim me pak vaj ulliri dhe piper te zi te sapobluar dhe e sherbejme te ngrohte.

Mish qengji frikasè

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Mish qengji frikase

Menyra e gatimit frikasè (nga frengjishtja fricassée) ka te beje me gatimin e copave te mishit (pule, qengj, derr etj) derisa te rezultojne me pak leng dhe te formojne nje salce e cila me pas trashet me gjalp, krem pana apo si ne rastin tone, me te verdhe veze.

Perberesit

 • 1kg mish qengji tul ne copa te vogla
 • 1 qepe te madhe
 • 1 luge plot gjalp
 • 100ml vere e bardhe ne temperature ambjenti
 • 250ml leng mishi
 • lengun e 1 limoni
 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • 4 te verdha vezesh
 • 1 tufe majdanoz
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Ne nje ene te madhe marinojme per rreth 1 ore mishin e qengjit me lengun e gjysme limoni, vaji ulliri, kripe dhe piper ne nje ambjent te fresket (ose brenda ne frigorifer).

Ne nje tigan te thelle, kaverdisim ne zjarr mesatar me nje luge gjalp qepen e prere holle derisa te rezultoje transparente. Shtojme copat e qengjit te kulluara nga lengu i marinimit dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per 5 minuta te tjera. E shuajme me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te larte, shtojme lengun e mishit dhe e gatujme ne zjarr te ulet per rreth 1 ore e gjysme duke shtuar uje te ngrohte nese eshte e nevojshme.

Nderkohe, ne nje tas rrahim te verdhat e vezeve me lengun e gjysmes tjeter te limonit dhe majdanozin e grire holle. Kur mishi te jete gati, e heqim nga tigani dhe e vendosim ne pjaten ku do ta servirim. Ne lengun qe ka leshuar mishi, hedhim perberjen me veze dhe e perziejme shpesh ne zjarr shume te ulet derisa te trashet. Kete salce ja hedhim siper mishit te qengjit dhe e sherbejme menjehere shoqeruar me perime te ziera.

Foto nga: http://crumbsandtales.com

Mish viçi me tre salca

Fileto viçi me tre salcaProvoni ta servirni receten e meposhtme ne nje darke festive duke e shoqeruar me nje sallate te thjesht jeshile dhe domate.
Perberesit

 • 800-1000gr tul viçi ne nje cope te vetme
 • 1 qepe
 • 1 karrote
 • 1 dege selino
 • kripe

…per salcat

 • 9 luge majoneze
 • 1 luge salce pesto
 • 1 thelpi hudher
 • pak kerri

Vendosim ne zjarr nje tenxhere me 2 liter uje te ftohte, 1 luge te vogel kripe, karroten, qepen dhe degen e selinose te qeruara. Sapo uji te kete marre vale, shtojme mishin e viçit dhe e ziejme per rreth 2 ore ne zjarr mesatar duke e lene te ftohet me pas ne lengun e tij.

E ndajme majonezen ne 3 ene te vogla me nga 3 luge secila; ne njeren shtojme hudhren e grire shume holle, ne tjetren pak kerri dhe ne te fundit salcen pesto. I perziejme shume mire veç e veç.

Kur mishi i viçit te jete ftohur, e presim ne feta te holla me ndihmen e nje thike shume te mprehte, vendosim bukur 2-3 feta ne nje pjate te ceket dhe e sherbejme me 3 salcat qe pregatitem me siper.

(recete marre nga: 365 giorni a tavola-Paola Loaldi, dhe modifikuar nga autorja)

Rolè derri klasike me patate

Rosto derri me patateRolèja e derrit me patate, eshte nje pjate e dyte klasike e cila serviret si ne raste festash, ashtu dhe kur keni miq per darke dhe doni te pregatisni diçka ndryshe nga e zakonshmja.
Perberesit

 • 1kg fileto derri
 • 100gr feta te holla pançete
 • 800gr patate
 • 2 dege rozmarine
 • pak sherebele
 • 1 qepe
 • 1 thelpi hudher
 • 200ml vere te bardhe
 • 100ml leng mishi (ose leng i pregatitur nga koncentrate viçi)
 • 4 luge vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Vendosim fetat e holla te pançetes njera pas tjetres duke i mbivendosur lehtesisht, vendosim siper tyre fileton e mishit te derrit, e sperkasim me pak kripe dhe piper dhe e rrotullojme rreth vetes duke formuar nje rolè. E lidhim rolène me spango kuzhine dhe e veme ne nje tave bashke me erezat (sherebelin dhe 1 dege rozmarine), 2 luge vaj ulliri, hudhren e prere holle dhe qepen ne feta te holla. Shtojme veren e bardhe dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 220°C per rreth 20 minuta. E mbulojme taven me leter alumini, ulim temperaturen e furres ne 180°C dhe e pjekim edhe per 1 ore tjeter duke shtuar pak leng mishi nese eshte e nevojshme.

Rreth gjysme ore perpara perfundimit te gatimit te rostos, shtrojme me leter furre nje tave pak me te vogel, dhe vendosim per tu pjekur patatet e qeruara dhe te prera ne kubik. I sperkasim me 2 luge vaj ulliri, pak kripe dhe degen e rozmarines per ti dhene arome.

Heqim patatet nga furra dhe i leme menjane. Heqim edhe letren e aluminit nga tava e rostos dhe e pjekim edhe per 10 minuta te tjera derisa te marre ngjyre te arte ne siperfaqe. E leme te pushoje roston per rreth 15 minuta perpara se ta presim ne feta dhe ta shoqerojme me patatet e furres.

Bërxolla viçi në furrë

Bërxolla viçi në furrëBerxollat e viçit ne furre perbejne nje pjate te dyte teper te shijshme te cilen mund ta gatuani fare mire ne fundjave, apo kur keni miq per darke, duke qene se kerkojne pak kohe ne pregatitjen dhe gatimin e tyre. Perberesit

 • 4 berxolla viçi 250-300gr secila
 • 30gr pançete te prere ne kubik
 • 600ml leng mishi (ose leng i pregatitur me koncentrate viçi)
 • 200ml vere te bardhe
 • 2 luge gjalp
 • 4 luge vaj ulliri
 • 2 dege rozmarine
 • pak miell
 • kripe
 • piper te zi
 • patate per garniture

Ne nje tigan te madh shkrijme gjalpin me vajin e ullirit, kaverdisim ne te pançeten bashke me 1 dege rozmarine per disa çaste, shtojme berxollat e viçit te kaluara ne miell dhe i skuqim nga te dyja anet ne zjarr mesatar derisa te marrin ngjyre te arte te lehte. E shuajme te gjithe perberjen me vere te bardhe te cilen e leme te avulloje plotesisht ne zjarr te larte, i rregullojme berxollat me kripe, piper dhe i transferojme ne nje tave te cilen do ta fusim ne furre. Shtojme ne tave edhe lengun e mishit, e mbulojme siperfaqen me leter alumini dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 160°C per rreth 2 ore, ose derisa mishi te jete zbutur plotesisht. Shtojme edhe pak uje te nxehte ose leng mishi nese eshte e nevojshme. Nderkohe qe mishi i viçit gatuhet, pregatisim garnituren e cila mund te jete pure’ patatesh, patate furre, te skuqura apo per nje pamje akoma me dekorative, patate fizarmonike. Kur mishi te jete gati, e servirim te ngrohte bashke me garnituren e tij duke hedhur pak leng siper patateve dhe te zbukuruar me nje dege rozmarine.

Copëza mish viçi me erëza

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje pjate e dyte me baze mishin e viçit shume e pershtatshme per stinen e vjeshte-dimer, atehere kur edhe deshira per te gatuar shtohet me shume. E veçanta e kesaj pjate jane padyshim erezat e ndryshme qe perdoren, te cilat i japin nje shije sublime.
Perberesit

 • 800gr mish viçi tul
 • 1 lulelaker e madhe (400-500gr)
 • 2 karrota
 • 3 qepe te thata
 • 5 qepe te njoma
 • 1 thelpi hudher
 • 1 dege selino
 • 1 luge fara finoku
 • 1 luge te vogel shafran i Indise pluhur (curcuma ne IT)
 • 2 luge kerri (miks erezash)
 • 50gr miell
 • 3 luge vaj ulliri
 • 100ml vere te bardhe
 • 200gr oriz (akoma me mire nese eshte i tipit Basmati)
 • kripe
 • piper

Lajme mire dhe qerojme te gjitha perimet duke i prere ne kete menyre: lulelakren e ndajme ne dege te vogla, karroten ne feta pak te trasha, qepen e njome e presim holle duke eleminuar bishtat dhe hudhren, qepet, selinone dhe farat e finokut i kalojme ne mikser se bashku, ose i presim shume holle.

Presim mishin ne kubik me madhesine e nje arre dhe e kalojme ne miellin e aromatizuar me nje luge kerri.

Vendosim hudhren, qepen, selinone dhe farat e finokut ne nje tigan me vaj ulliri dhe i leme derisa te marrin ngjyre te arte. Shtojme mishin dhe e leme te marre nje faqe nga te gjitha anet. Shtojme lulelakren, karroten dhe qepet e njoma duke i kaverdisur te gjitha bashke per disa minuta, dhe shtojme se fundi edhe shafranin e Indise, kerrin e mbetur, kripe, piper duke i perziere mire.

E shuajme te gjithe perberjen me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te larte. Shtojme nje garuzhde uje te nxehte, e mbulojme tiganin dhe vazhdojme gatimin ne zjarr te ulet duke shtuar uje here pas here nese eshte e nevojshme derisa mishi te jete zbutur (rreth 30 minuta).

Nderkohe ziejme orizin ne uje me kripe dhe e kullojme. I sherbejme copezat e mishit me perime me orizin e ziere.

1 2 5