Mish i kuq

Lepur alla franceze

Lepuri eshte nje nga kafshet me mish me te shijshem dhe me te lehte, prandaj mund te gatuhet ne shume menyra. Me poshte po iu propozojme menyren “franceze” te gatimit te tij, e cila sigurisht qe do t’u pelqeje edhe femijeve.

Perberesit

 • 1 lepur te plote
 • 1/2 limoni
 • 1 gote vere te bardhe
 • 1/2 gote vaj ulliri
 • 3-4 gjethe dafine
 • 1 thelpi hudher
 • kripe
 • piper

E presim lepurin ne copa afersisht te te njejtes madhesi ne menyre qe te gatuhet uniforme. E vendosim ne nje tenxhere te thelle dhe te gjere qe te permbaj te gjitha copezat pa i vene njera siper tjetres, i mbulojme me veren e bardhe, vajin e ullirit, lengun e gjysme limonit dhe lekuren e tij, gjethet e dafines, hudhren e shtypur dhe pak kripe e piper. E leme ne kete menyre te marinohet me kapak te mbyllur per minimumi 2 ore.

Pasi ka kaluar kjo kohe, e vendosim lepurin per tu gatuar ne zjarr mesatar per rreth 1 ore duke shtuar pak uje apo leng mishi ne menyre qe te mos digjet. Duhet te kemi parasysh qe ne fund lepuri duhet ta kete thithur te gjithe ujin dhe lekura e tij duhet te rezultoje paksa krokante, gje te cilen e realizojme duke e kthyer shpesh nga njera ane dhe nga tjetra.

Perpara se ta sherbejme ne pjate, heqim hudhren, gjethet e dafines dhe lekuren e limonit dhe e servirim shoqeruar me purè patatesh apo patate ne furre.

Reklama

Kofshë qengji me patate në furrë

Ne dreken e Pashkeve nuk duhet te mungoje absolutisht mishi i qengjit, te cilin ne kete periudhe mund ta gjeni me lehtesisht dhe shume me te fresket. Receta qe po iu propozojme sot eshte klasike, por suksesi do te jete i garantuar. Kofsha e qengjit gatuhet mbi patatet e prera ne feta te trasha, te cilat marrin nje shije te shkelqyer, sepse zihen dhe piqen ne te njejten kohe me lengun e qengjit.
Perberesit per 6 persona

 • 1 kofshe qengji rreth 1.6kg
 • 8 patate te medhaja
 • 100gr gjalp
 • 4-5 thelpinje hudher
 • rozmarine
 • trumez
 • kripe
 • piper

Si fillim, mundohemi t’i heqim te gjithe dhjamin e mundshem kofshes se qengjit, e shplajme dhe e vendosim per t’u ziere ne uje te ftohte me pak kripe ne tenxhere me presion per rreth 30 minuta, nese qengjit nuk eshte shume i njome. Ne rast te kundert, e veme direkt per t’u pjekur.

Lajme, qerojme dhe presim ne feta te rrumbullakta dhe paksa te trasha patatet. I vendosim ne fundin e taves njera pas tjetres, shperndajme mbi to gjalpin e prere ne copeza, thelpinjte e hudhres te shtypur lehtesisht, rozmarinen, trumezen dhe pak kripe. Mbi patatet vendosim kofshen e qengjit, e kriposim dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 210°C per rreth 30 minuta duke e kthyer nga ana tjeter cdo 15 minuta. E ulim temperaturen e furres ne 180°C dhe e pjekim taven akoma edhe per 40 minuta duke shtuar pak uje apo leng mishi nese masa thahet teper.

Pasi ka kaluar kjo kohe, fikim furren duke e lene mishin e qengjit me patate te ftohet brenda ne furre me dere hapur deri ne servirjen e ti

Fileto viçi me piper jeshil

Fileto me piper jeshil eshte nje pjate e dyte shume e njohur dhe e perhapur edhe ne restorantet e vendit tone. E thjeshte dhe e shpejt per tu pregatitur, ne me pak se 1 ore mund te realizoni nje recete delikate, aromatike dhe teper te shijshme te servirur mbase ne nje darke mes miqsh.
Perberesit per 4 persona

 • 4 fileto vici (rreth 150gr secila)
 • 150ml pana kuzhine
 • 2 luge mustarde
 • 2 luge piper jeshil kokerr nen shellire (ose te thate)
 • 1 gote te vogel konjak
 • 50gr gjalp
 • pak miell
 • kripe

Lidhim si fillim nje spango kuzhine rreth filetove te vicit ne menyre qe te mos deformohen gjate gatimit (nese filetot jane te trasha). Shtypim me rrahes mishi nje luge piper jeshil kokerr te cilin e kemi shplare nga shellira dhe e ngjeshim me filetot e vicit ne menyre qe te marrin shijen e tyre pikante.

Ne nje tigan shkrijme gjalpin dhe i kaverdisim filetot e lyera me miell per 3 minuta nga secila ane ne zjarr te forte derisa te marrin ngjyre, i rregullojme me kripe dhe i heqim duke i ruajtur ne nje ene me kapak (duhet te jene akoma te ngrohta).

Ne te njejtin tigan, shtojme nje gote te vogel konjak duke i vene flaken me ndihmen e nje shkrepse. Kur flaka te shuhet plotesisht shtojme panen, mustarden, nje luge tjeter piper jeshil kokerr, pak kripe dhe e leme salcen me pana te trashet ne zjarr mesatar.

Lepur me limë

Lepuri me lime eshte nje recete teper e rafinuar dhe origjinale e cila duke u pregatitur vetem me kofshet e lepurit, i pershtatet cdo dreke apo darke festive. Mund ta servirni gjithashtu edhe per festen e Shen Valentinit, per shkak te aromes se kendeshme te frutit te limes. Pregatitja nuk eshte impenjative, pervec faktit qe lepuri duhet vendosur te marinohet nje nate perpara ne frigorifer, ndersa vazhdimi i pregatitjes eshte lehtesisht i realizueshem.
Perberesit per 4 persona

 • 4 kofshe lepuri
 • lengun e 3 limave
 • 4 thelpi hudher
 • pjesen e bardhe te 2 presheve
 • leng pule te pregatitur me koncentrate pule
 • 1 gote vere te bardhe
 • rozmarine
 • trumez
 • 2 gjethe dafine
 • pak miell
 • kripe
 • piper
 • vaj ulliri

Per zbukurim

 • 1 lime e prere ne feta te rrumbullakta

Ne nje tas te thelle vendosim 4 luge vaj ulliri, thelpinjte e hudhres te shtypur, pak trumez, pak rozmarine, 2 gjethe dafine dhe lengun e dy limave duke i perziere te gjitha bashke. Kriposim dhe piperosim kofshet e lepurit dhe i leme te marinohen ne kete perberje per 12 ore ne frigorifer me kapak te mbyllur duke i rrotulluar te pakten dy here.

Diten tjeter, i heqim nga marinimi duke i thare me letra kuzhine, i lyejme me pak miell dhe i skuqim ne tigan me pak vaj ulliri derisa te marrin ngjyre te arte uniforme nga te gjitha anet. E shuajme lepurin me veren e bardhe, shtojme pak leng pule dhe lengun e limes se trete dhe e gatuajme ne zjarr te avashem per rreth 40 minuta, duke shtuar here pas here leng kur te jete e nevojshme.

Nderkohe, lajme dhe pastrojme me kujdes preshet, i persim pergjysme dhe me pas ne fije te holla te cilat ia shtojme lepurit 10 minuta perpara perfundimit te gatimit. E rregullojme pjaten me kripe e piper dhe leme kapakun hapur ne menyre qe salca te trashet dhe te avulloje uji i tepert. E servirim kete recete te ngrohte, te dekoruar me feta lime te prera holle.

Supë Gulash (Gulyás)

Ne kuzhinen Hungareze, Gulash eshte nje lloj supe e cila permban shume mish, ka leng te trashe dhe mund te haet me luge. Nuk eshte e veshtire ne pregatitje, i vetmi problem eshte se nevojitet piper i kuq i embel pluhur shume cilesor. Gjithsesi jane perberesit kryesor ato qe i japin nje shije mjaft te vecante.
Perberesit per 4 persona

 • 500gr mish vici
 • 3 qepe
 • 3 patate
 • 2 karrota
 • 2 speca jeshil ose te kuq
 • 1 liter leng mishi (ose leng i pregatitur me koncentrate vici)
 • 1 gote vere te kuqe
 • 1 luge te vogel spec te kuq te embel
 • 1 luge te vogel qimnon (lloj erze, quhet ndryshe edhe Cumin)
 • 2 thelpinj hudher
 • 1 luge miell
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Kaverdisim ne nje tenxhere me vaj ulliri mishin te cilin e kemi prere ne kubik, qepen e grire holle dhe hudhren. E sperkasim me pak miell duke e perziere dhe e shuajme me veren e kuqe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te fort. I shtojme mishit lengun e mishit (apo lengun e pregatitur me koncentrate vici), e rregullojme me kripe, piper, specin e kuq te embel dhe qimnon dhe e gatuajme ne zjarr te avashem per rreth 40 minuta.

Lajme dhe qerojme patatet dhe karrotat, i presim ne copa te medha dhe ia shtojme supes. Shtojme gjithashtu edhe specat e prere ne shirita gjatesor dhe vazhdojme gatimin edhe per 20 minuta te tjera. Ne fund e perziejme te gjithen dhe e sherbejme te ngrohte.
Vera e keshilluar: Grave Merlot DOC, e sherbyer ne 16°C.

Bërxollë derri me pana dhe mustardë

Sot po iu propozojme nje recete te thjeshte dhe te shijshme per te gatuar berxollen e derrit; embelsia e panes dhe shija e tharte e mustardes i japin ketij lloj mishi nje shije te perkryer.
Perberesit per 4 persona

 • 4 berxolla derri
 • 1 kuti te vogel pana kuzhine
 • 2 luge mustarde
 • 1 dege rozmarine
 • kripe
 • vaj

Rrahim lehtesisht berxollat dhe i sperkasim me pak kripe dhe rozmarine nga te dyja anet, nderkohe qe vetem nga njera ane i lyejme me mustarde. Ne nje tigan me pak vaj, kaverdisim berxollat ne zjarr te forte derisa te marrin ngjyre dhe kur te jene gati i vendosim ne nje pjate te cilen e leme menjane. Ne te njejtin tigan shtojme panen e kuzhines me 1 luge mustarde duke i perziere me kujdes derisa te formohet nje salce e lidhur. Rivendosim berxollat per rreth 1 minute ne tigan ne menyre qe shijet te bashkohen njera me tjetren dhe e servirim receten ne nje pjate te cilen e kemi shtruar me patate te ziera te prera ne rrathe apo spinaq te zier.

Brinjë qengji alla Roberto

Nje recete shume e shijshme e cila mund te realizohet fare lehte edhe nga ata qe nuk jane specialist ne kuzhine. Pervecse eshte ideale per dreken e Pashkeve, sherben gjithashtu dhe si pjate e dyte per Krishtlindje, Vitin e Ri apo cdo rast tjeter qe mund te nevojitet te beni figure te mire.
Perberesit per 8 persona

 • 16 brinje qengji
 • 4 qepe te medha
 • 3 dege selino
 • 1 karrote mesatare
 • 250gr gjoks pule
 • 1 gote vere te bardhe
 • 60gr gjalp ose margarine
 • 2 luge vaj ulliri
 • miell
 • kripe
 • piper te bardhe

Rrahim lehte mishin qe ndodhet tek brinjet e qengjit midis dy letrave furre te lagura lehtesisht me uje ne menyre qe te behet shume i holle, por duke patur kujdes te mos prishim formen e brinjeve.

Presim qepet ne rrathe te trashe, deget e selinos dhe karroten alla julienne (ne formen e shkopinjve) dhe se fundi gjoksin e pules ne kubik mesatar.

Ne nje tigan kaverdisim ne zjarr te avashem me gjalp dhe vaj ulliri brinjet e qengjit te lyera me pak miell. Nderkohe qe ne nje tigan tjeter kaverdisim me vaj ulliri qepet, karrotat dhe selinon ne zjarr te avashem, shtojme copezat e pules dhe i perziejme mire te gjithe perberesit. Kur qepe te jete bere transparente, e rregullojme me kripe, piper te bardhe dhe e shuajme me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te forte per disa minuta.

Ne pjaten e servirjes vendosim fillimisht brinjet e qengjit dhe siper tyre shtojme perimet e tjera te stufuara.
Verat e keshilluara: Rosso di Castellana Grotta (Puglia), e sherbyer ne 18°C.

Cecubo laziale, e sherbyer ne 18°C.

Gjel deti i mbushur me gështenja

Nese nuk e keni vendosur akoma ne cfare menyre ta gatuani gjelin e detit pervec asaj tradicionales (me pershesh), ne po iu propozojme dicka teper origjinale dhe te shijshme: gjelin e detit te mbushur me geshtenja. Pregatitja eshte pak e gjate, por ne momentin qe te gjithe pjestaret e familjes do ta shijojne, do t’ia kete vlejtur gjithe ajo kohe “e harxhuar” ne kuzhine.
Perberesit per afer 10 persona

 • 1 gjel deti afer 5kg
 • 1.5kg geshtenja
 • 800gr buke te thare pa kore
 • 150gr gjalp
 • 1 qepe
 • 1 dege selino
 • 2 gota vere te bardhe
 • 1 limon
 • 4 dege rozmarine
 • 1 tufe majdanoz
 • 1 luge te vogel trumez
 • 1 luge te vogel borzilok
 • kripe
 • piper
 • vaj

Si fillim ziejme geshtenjat per rreth 45 minuta derisa te zbuten plotesisht. Kur te jene gatuar i heqim lekuren dhe i ndajme ne copa duke i vendosur ne nje ane.

Pastrojme dhe lajme me kujdes gjelin e detit brenda dhe jashte, e thajme me leter kuzhine dhe e ferkojme mishin e tij me gjysme limoni.

Shkrijme gjalpin ne nje tigan, shtojme qepen dhe degen e selinose te prera holle dhe i kaverdisim ne zjarr mesatar. Kur qepa te kete marre ngjyre transparente, e shuajme me 1 gote vere te cilen e leme te avulloje. Shtojme buken e thare te prere ne kubik, copezat e geshtenjave, majdanozin, borzilokun, trumezen, kripen dhe piperin. I perziejme me kujdes dhe i leme ne zjarr akoma dhe per 5 minuta duke e lene me pas te ftohet plotesisht.

Fazan në verë të kuqe

Receta qe po iu propozojme sot eshte nje pjate e dyte shume e vecante dhe e shijshme te cilen mund ta pregatisni ne ditet e festave edhe pse mund te mos jeni shume ekspert ne kuzhine.
Perberesit per 4 persona

 • 1 fazan afersisht 1kg
 • 2 qepe te vogla
 • 1 karrote
 • 2 dege selinoje
 • 150ml vere te kuqe (1 gote)
 • 150ml leng perimesh (ose leng te pregatitur me koncentrate)
 • 1 thelpi hudher
 • 1 gjethe dafine
 • disa dege majdanoz
 • vaj ulliri
 • pak gjalp
 • pak miell
 • kripe
 • piper

Pastrojme mire fazanin duke i ruajtur melcine, e fshijme nga uji i tepert dhe e lidhim me nje spango kuzhine ne menyre qe te ruaj formen e tij. E kriposim dhe e piperosim ne brendesi dhe e vendosim te kaverdiset ne nje tigan te madh me dy luge vaj ulliri dhe pak gjalp duke e kthyer disa here.