Mish i kuq

Gjyveç me patate

Gjyveci me patate, ashtu si gjyveci me oriz (apo makarona), eshte nje pjate tipike elbasanase e cila perdoret edhe ne ditet e sotme per shkak te shijes mesdhetare qe eshte mjaft e preferuar nga shqiptaret kudo qe ndodhen.
Perberesit per 4 persona

 • 500gr mish vici
 • 1.5kg patate
 • 1 qepe mesatare
 • 2 domate mesatare (ose 1 luge salce domatesh koncentrat)
 • 4-5 luge vaj ulliri
 • spec i kuq jo djeges
 • kripe
 • piper i zi
 • majdanoz
 • disa gjethe dafine

Ne nje tigan te thelle apo ne nje tenxhere hedhim 4-5 luge vaj ulliri, shtojme qepen dhe domatet te grira holle, shtojme mishin e prere ne thela mesatare dhe i kaverdisim lehte derisa qepa te marre nje ngjyre te arte. I kriposim dhe i piperosim, shtojme disa gjethe dafine dhe i hedhim uje sa te mbulohet mishi. Ne kete menyre e leme mishin te zieje per rreth 20 minuta ne zjarr te avashem.

Tavë Elbasani (Tavë kosi)

rsz_tave_kosiTava e Elbasanit ose e quajtur ndryshe Tave kosi, eshte nje recete tipike Shqiptare e pregatitur me pjesen e shpatulles ose brinjet (mund te perdorni si mish qengji ashtu dhe dashi per kete recete) i pjekur ne furre ne nje baze salce me kos dhe pak oriz. Kjo pjate u be shume e famshme kur Ismail Qemali erdhi ne Vlore ne vitin 1912, dhe kerkoi te provonte kete gatim te shijshem. Kjo eshte arsyeja pse Tava e kosit pregatitet vecanerisht ne Diten e Pavarsise!

Perberesit

 • 750gr shpatull qengji (ose brinje) te ndara ne 4 pjese
 • 4 luge gjalp pa kripe
 • 2 luge oriz kokerrgjate
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

…per salcen me kos

 • 1kg kos ne temperature ambjenti
 • 5 veze
 • 4 luge miell
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Per mishin e qengjit, parangrohim furren ne 190°C.

E sperkasim mishin me kripe, piper te zi dhe gjysmen e gjalpit dhe e pjekim ne furre derisa te jete gjysme i gatshem. I hedhim pak uje nese shohim qe mishi thahet shume.

E heqim taven nga furra, shtojme oriz dhe e leme menjane.

Per salcen me baze kosi, skuqim per 3-5 minuta miellin ne gjalpin e mbetur duke i perziere shume mire. Rrahim vezet me kosin, shtojme kripe, pak piper te zi te sapobluar dhe se fundi masen me miell. E hedhim salcen me kos mbi mishin e qengjit dhe e pjekim per rreth 45 minuta. E sherbejme te ngrohte.

*Keshille: Nese perdorim mish dashi ne vend te mishit te qengjit, duhet ta gatuajme fillimisht ne tenxhere me presion per 10-15 minuta dhe me pas te veprojme si me siper.

Foto nga: http://www.epicurus.com/

Fileto viçi me salcë pice

Fileto vici pizaiolaNje pjate e dyte teper e shijshme e cila i pershtatet fare mire nje darke te shpejt te realizuar ne minuten e fundit.

Perberesit

 • 4 fileto viçi, te rrahura
 • 250gr salce domatesh
 • 2-3 fileto açuge, te shpelara nga kripa
 • 2 luge te vogla me kaperi, te shpelare nga kripa
 • 1 thelpi hudher, e shtypur
 • 1 tufe majdanoz te fresket, te grire holle
 • 3 luge vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ne nje tigan ne zjarr mesatar kaverdisim ne 3 luge vaj ulliri hudhren dhe açuget dhe i leme per disa minuta derisa keto te fundit te shperbehen plotesisht. Heqim hudhren nga zjarri dhe shtojme filetot e viçit duke i skuqur nga te dyja anet per pak minuta. Ne kete moment shtojme salcen e domateve dhe kaperit dhe vazhdojme gatimin edhe per 5 minuta te tjera duke i rregulluar te gjitha me kripe, piper dhe majdanoz. E servirim kete pjate te ngrohte duke e sperkatur me pak majdanoz te grire holle.

Foto nga: http://pastalovesme.com/

Rosto derri e mbushur me kërpudha

rosto derri me kerpudhaRosto derri e mbushur me kerpudha perben nje pjate te dyte shume te shijshme per darken/dreken e Krishtlindjeve apo te Vitit te Ri. Kjo recete mund te pregatitet edhe me mish vici, por preferohet ai i derrit pasi piqet shpejt dhe i shkon me teper mbushjes me kerpudha. Ne kete rast pjesa me e mire eshte ajo e kofshes te cilen nese e keni te paprere, mund te formoni vete fileto me trashesi rreth 2cm qe duke u rrahur do te hollohen akoma dhe me shume. Si garniture mund te sherbejne patatet me rigon receten e se cilave do ta gjeni ketu.

Perberesit per 3 rosto

 • 3 fileto derri
 • 400gr kerpudha (tipi Porcini apo Champignon)
 • 12 feta te holla panceta te tymosur
 • 3 thelpinje hudhra
 • 1 tufe majdanoz
 • 50gr gjalp
 • 4 luge vaj ulliri
 • rozmarine
 • gjethe dafine
 • kripe
 • piper
 • spango kuzhine

Fillimisht, rrahim filetot e derrit me nje rrahese mishi, i leme menjane dhe vazhdojme me pregatitjen e mbushjes me kerpudha.

Kaverdisim ne zjarr mesatar per rreth 15 minuta kerpudhat e pastruara dhe te prera ne feta me dy luge vaj ulliri, majdanozin e grire holle, pak kripe dhe pak piper.

Mbushim cdo fileto me masen e perftuar me siper, e rrotullojme ne formen e nje rolè-je, e rrethojme me feta pancete te tymosur dhe e lidhim me spango kuzhine. Keto rosto i vendosim ne tave te lyer me 2 luge vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 150°C per rreth 1 ore e 30 minuta duke vendosur edhe disa gjethe dafine dhe rozmarine per arome. Duhet te kemi kujdes ti rrotullojme here pas here duke shtuar ndonje gote leng mishi apo uje nese eshte e nevojshme (per te mos u ngjitur). Ne momentin e fundit, e gradojme furren ne 300°C (apo ne maksimum) dhe i leme rostot te marrin nje faqe te kuqerremte nga te gjitha anet.

Kur receta te jete gati, i vendosim ne nje pjatance te madhe dhe i presim ne feta.

Foto nga: http://www.reveriesandsoliloquies.com/

Kotoleta Milaneze

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Kotoleta milaneze

Kotoleta Milaneze bashke me Rizoton Milanez jane nga pjatat me te njohura ne Milano. Kjo kotolete eshte e perbere nga nje fileto mish vici me nje kocke te vogel anash, te kaluar ne galete dhe te skuqur ne gjalp, i cili ne fund hidhet mbi te. Per nje version me te lehte, per skuqje mund te perdoret gjysme vaj ulliri e gjysme gjalp dhe ne fund kotoleta shoqerohet me leng limoni te shtrydhur siper. Egzistojne dy variante per pregatitjen e saj: mund te pregatitet me feta mishi te parrahura (ne te cilat mishi qendron i bute brenda) apo me feta mishi te rrahura e cila e ben me krokante. Nje version tjeter i kotoletave, sidomos ne ditet e nxehta, eshte t’i mbulosh ato me feta domate dhe gjethe rukola.

Perberesit

 • 4 fileto mish viçi me kocke
 • 100gr miell
 • 100gr galete
 • 2 veze
 • gjalp ose vaj ulliri per skuqje
 • kripe

Per realizimin e kesaj kotolete rrahim filetot e vicit me rrahesin e mishit per t’i bere me te holla apo nese preferojme i leme te parrahura. Rrahim vezet ne nje ene dhe shtojme ne te galeten duke i perzjere mire derisa te formohet nje mase homogjene. Fillimisht kriposim filetot e viçit, i kalojme ne miell dhe me pas ne veze dhe galete.  Ne nje tigan shkrijme gjalpin dhe vendosim filetot per tu skuqur nga te dyja anet derisa te marrin nje ngjyre te arte. I servirim kotoletat te ngrohta duke i shoqeruar me nje racion patate furre apo te skuqur.

Foto nga: http://www.rovinginsight.org/

Tavë dhèu Tiranëse

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype
Tave dheu tiranese

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte tradicionale e kuzhines shqiptare e gatuar ne cdo ane te Shqiperise, por mbi te gjitha ne Tirane dhe rrethinat e saj. Tradicionalisht gatuhet dhe sherbehet ne tava balte, por nese nuk mund ti gjeni, mundet fare mire ta pregatisni ne tava porcelani.

Perberesit

 • 500gr melçi viçi e prere ne kubik (mund ta zevendesoni me copeza mish viçi)
 • 200gr gjize te kripur
 • 2 thelpinje hudhra te grira holle
 • 50gr gjalp pa kripe
 • 2 luge koncentrate domatesh
 • 2 gjethe dafine
 • rigon
 • pak spec te kuq djeges
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri

Parangrohim furre ne 180°C.

Ne nje tigan, kaverdisim melçite ne vaj ulliri derisa te zbuten dhe i leme menjane.

Shkrijme gjalpin ne zjarr mesatar, shtojme hudhrat, pak spec te kuq djeges, dafinen, dhe i perziejme derisa hudhrat te zbuten. Shtojme melçite e viçit dhe i rregullojme me rigon, kripe e piper te zi. Shtojme koncentraten e domateve, nje gote uje te ftohte dhe i perziejme te gjitha shume mire.

Kur copezat e melçise te jene zbutur, shtojme gjizen dhe e transferojme te gjithe perberjen neper tava balte.

I pjekim per 15 minuta apo derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe. E sherbejme taven e dheut me buke te thekur shoqeruar me nje gote raki.