Oriz

Supë me oriz dhe rukola

Supe me rukolaSupa me oriz dhe rukola eshte nje recete e shijshme e cila i pershtatet çdo stine duke u konsumuar e ngrohte, apo edhe ne temperature ambjenti.

Perberesit

 • 2 patate te vogla, ne kubik te vegjel
 • 1 karrote, ne kubik te vegjel
 • 1 dege selino, e prere holle
 • 1 qepe e vogel, e prere holle
 • 1 dore rukola
 • 120gr oriz (2 filxhan kafe)
 • 1 thelpi hudher, e grire holle
 • 1 liter leng perimesh (apo leng te pregatitur me koncentrate perimesh)
 • 4 luge djath kaçkavall te grire
 • gjalp
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ne nje tigan te thelle, kaverdisim ne zjarr te ulet me pak gjalp dhe vaj ulliri karroten, selinon, qepen dhe hudhren. Shtojme patatet dhe i leme akoma dhe per pak minuta ne menyre qe perimet te marrin shijen e njera tjetres.

Shtojme orizin, disa garuzhde leng perimesh, e rregullojme supen me pak kripe dhe piper dhe e ziejme ne zjarr te avashem per rreth 20 minuta (koha e nevojshme qe orizi te zbutet). Ne 5 minutat e fundit shtojme dhe rukolen te prere holle dhe e leme derisa zierja te perfundoje.

E sherbejme supen me rukola te sperkatur siper me 1 luge djath kaçkavall te grire.

Reklama

Rizoto me luleshtrydhe

Nje tjeter recete afrodiziake per festen e Shen Valentinit; rizoto me luleshtrydhe, nje pjate ideale ne nje darke midis dy personave te dashuruar. Mos u shqetesoni per shijen, do te jete e mrekullueshme edhe pse mund te mos e keni provuar me pare…
Perberesit per 4 persona

 • 400gr oriz per rizoto (psh Carnaroli)
 • 300gr luleshtrydhe
 • 200ml vere te bardhe
 • 1/2 qepe te vogel
 • leng perimesh i pregatitur me koncentrate perimesh
 • vaj ulliri

Pregatisim si fillim lengun e perimeve duke shkrire plotesisht koncentratat e perimeve ne uje te cilin e mbajme gjithmone ne vlim; ne kete menyre nuk do te bllokohet zierja kur t’ia shtojme rizotos ne nje faze te mevonshme.

Kaverdisim me pak vaj ulliri qepen e grire shume holle dhe orizin ne zjarr te avashem duke i perziere me luge druri derisa masa te thahet, pra ta kete thithur komplet vajin. E shuajme me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje per disa minuta ne zjarr te forte dhe ne kete moment shtojme 2-3 garuzhde leng perimesh. Duhet patur kujdes qe rizoton ta perziejme sa me shpesh te jete e mundur; ne kete menyre orizi do te gatuhet uniforme dhe nuk do te ngjitet ne anet e enes! Kur orizi ta kete thithur komplet lengun e perimeve, shtojme dy garuzhde te tjera leng duke vazhduar me kete procedure derisa rizoto te jete gati (zakonisht nevojiten 16-18 minuta).

Nderkohe lajme dhe thajme me letra kuzhine luleshtrydhet, heqim disa ne nje ane per zbukurim dhe pjesen tjeter e grijme ne mikser. Kur rizoto te jete pothuajse gati, shtojme purène e luleshtrydheve dhe e leme te gatuhen se bashku edhe per pak minuta.

E heqim tiganin nga zjarri dhe e leme te pushoje per 10 minuta me kapak mbyllur perpara se ta servirim. E dekorojme pjaten me luleshtrydhet e plota dhe e sherbejme te ngrohte.

Rizoto me kërpudha

Rizoto me kerpudha eshte nje nga pjatat klasike te kuzhines italiane, mjaft e shijshme sidomos nese konsumohet ne vjeshte apo dimer, atehere kur edhe kerpudhat jane me te shijshme.
Perberesit

 • 320gr oriz per rizoto
 • 300gr kerpudha porcini (ose champignon)
 • 1 qepe e vogel
 • 2 liter leng koncentrate (te pregatitur me 4 koncentrata perimesh)
 • 2 luge vaj ulliri
 • 1 tufe majdanoz
 • 50gr djath parmixhano te grire (ose djath kackavall)
 • kripe
 • piper

 Si fillim, vendosim ne zjarr nje tenxhere me 2 liter uje dhe 4 kuba koncentrate perimesh te cilen e mbajme gjithmone duke vluar ne menyre qe kur t’ia hedhim rizotos te mos ngadalesohet gatimi.

Pastrojme kerpudhat duke i hequr dhèun nga pjesa e kembes, shkepusim kapelen dhe e pastrojme shume lehte me nje pecete te paster dhe te lagur. I presim ne feta te holla dhe i leme ne nje ane.
Ne nje tigan kaveridism ne zjarr te avashem me vaj ulliri qepen e grire holle derisa te behet transparente. Shtojme kerpudhat e prera te cilat i kaverdisim edhe per pak caste duke i perziere vazhdimisht. Shtojme orizin per rizoto gjithmone duke e perziere dhe kur e gjithe masa ta kete thithur lengun dhe te jete bere e thate, shtojme 4-5 garuzhde leng perimesh. E leme ne kete menyre orizin te zieje per 15-18 minuta duke shtuar leng sa here qe rizoto behet e thate duke mos harruar ta perziejme vazhdimisht qe orizi te mos ngjitet dhe te gatuhet uniforme.
Pak minuta perpara se ta heqim nga zjarri, shtojme djathin e grire, majdanozin dhe pak piper, e perziejme mire dhe e leme te pushoje per 5 minuta me kapak te mbyllur perpara se ta servirim neper pjata.
*Keshille: Nese perdorim kerpudhat e thata ne vend te te fresketave, i vendosim per rreth 30 minuta ne nje ene te vogel me uje te ngrohte, i shtrydhim me dore dhe vazhdojme me proceduren si me siper. Nderkohe qe lengun e tyre mund t’ia shtojme rizotos, gje qe do ta bej akoma me te shijshem.

Supë me oriz dhe bizele

Supa me oriz dhe bizele perben nje pjate te pare teper te shijshme dhe te keshillueshme ne keto dite te ftohta dimri. Provojeni duke i shtuar edhe nje patate te vogel, apo duke zevendesuar proshuten e pjekur me panceta e cila do ti jape me shume shije. Gjithashtu ne vend te koncentrates se perimeve mund te perdorni leng pule bashke me disa copa mishi ne brendesi. Variantet jane te pafundme, zgjedhja ju takon juve!
Perberesit per 4 persona

 • 200gr oriz
 • 300gr bizele
 • 1/2 qepe
 • 100gr proshute te pjekur
 • 1 1/2 liter leng i pregatitur me dy kuba koncentrate perimesh (ose leng mishi)
 • 2 luge djath kackavall te grire
 • majdanoz
 • vaj ulliri

Kaverdisim ne nje tenxhere me pak vaj ulliri qepen e grire holle dhe proshuten e prere ne kubik te vegjel. Kur qepa te jete bere transparente, shtojme bizelet, 2 garuzhde nga lengu i koncentrates dhe i ziejme per rreth 20 minuta ne zjarr te avashem. Shtojme lengun e mbetur te perimeve dhe kur ky i fundit te kete marre vale, hedhim orizin te cilin e gatuajme derisa te zbutet plotesisht (mund te nevojiten 15-17 minuta). Ne perfundim, e sperkasim supen me majdanoz te grire dhe djathin kackavall dhe e servirim menjehere te ngrohte ne tavoline

Qofte në supë me vezë dhe limon (Youvarlakia Avgolemono)

Ne keto dite te ftohta dimri, cfare do te na ngrohte me shume se nje supe e ngrohte me veze, limon dhe mish te grire? Kjo recete eshte nje alternative e supes me veze dhe limon te zakonshme qe jemi mesuar te pregatisim ne shtepi, por i shtohen edhe keto qofteze te vogla te cila e bejne akoma edhe me te shijshme.
Perberesit per 4 persona

Per qoftet:

 • 500gr mish te grire
 • 150gr oriz
 • 1 qepe te thate te vogel
 • 2 veze
 • 3 luge majdanoz te grire holle
 • kripe
 • piper te zi

Per supen:

 • 700ml uje
 • 1 veze
 • 4 luge gjelle leng limoni
 • 2 luge majdanoz

Kalojme ne mikser qepen e lare dhe te pastruar dhe ia shtojme mishit te grire bashke me 2 vezet, orizin, majdanozin, kripen dhe pak piper duke i perziere mire te gjithe perberesit derisa te formohet nje mase homogjene. Formojme me dore qofte te vogla sa nje kokerr arre te cilat i hedhim nje nga nje ne ujin qe zien me pak kripe. I gatuajme ne kete menyre per rreth 15 apo 20 minuta derisa orizi te jete zbutur plotesisht dhe me ndihmen e nje luge i heqim nga lengu duke i lene ne nje ane.

Rizoto me fruta deti

Rizoto me fruta deti eshte nje pjate tipike italiane, e perhapur gjeresisht edhe ne restorantet e vendit tone.  Mund te shijohet si ne stinen e veres ashtu dhe ne ate te dimrit, sidomos ne raste te vecanta te nje  darke/dreke ku jane te ftuar shume miq. Pregatitja e saj nuk eshte e komplikuar, ndryshe nga c’mund te duket; mjafton qe peshku te jete i fresket, te keni pak kohe ne dispozicion dhe mbi te gjitha te keni pak durim. Rizoto me fruta deti qe ju propozojme ne kete recete pregatitet me midhje, vongole, kallamare dhe karkaleca. Por gjithcka varet nga pelqimi juaj dhe nga ajo se cfare arrini te gjeni te fresket ne treg!
Perberesit per 4 persona

 • 1liter leng i pregatitur me peshk ose me koncentrate peshku apo perimesh
 • 1 gote vere te bardhe
 • 400gr oriz per rizoto (tipi Arborio)
 • 200gr karkaleca
 • 400gr midhje
 • 400gr vongole
 • 400gr kallamar
 • 1 karrote te vogel
 • 1 kembe selinò
 • 1 luge gjelle majdanoz
 • 1 thelb hudher
 • 1 qepe mesatare
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Gjeja e pare qe duhet bere per pregatitjen e rizotos me fruta deti eshte te pastrojme peshkun. Midhjet: i pastrojme duke i ferkuar me nje tel enesh per ti hequr papastertite apo “fijet” qe permbajne ne siperfaqe. Vongolet: i zgjedhim nje nga nje duke eleminuar ato te thyerat dhe i vendosim ne nje tas plot me uje te ftohte (me mire nese i vendosim 1 nate perpara). Kallamaret: i pastrojme, i heqim lekuren dhe i lajme nen uje te rrjedhshem, me pas i presim ne unaza. Karkalecat: i qerojme, i lajme dhe i leme ne nje ane.

Oriz i ftohtë me salcë të gjelber

Sot do t’iu rekomandojme orizin e ftohte me salce te gjelber, pregatitja e se cilit eshte studiuar per ata persona qe ne vere preferojne pjata te fresketa dhe te thjeshta per tu realizuar. Per te pregatitur kete recete delikate, te rrethuar nga nje salce e shijshme borziloku, djathi parmixhano dhe djath dele, do t’iu nevojiten vetem 30 minuta, dhe suksesi do te jete i siguruar per ju apo miqte tuaj.

Perberesit per 4 persona

 • 350gr oriz
 • 30gr parmixhano rexhano te grire (ose djath tjeter kackavall te forte)
 • 20gr pekorino te grire (ose djath tjeter kackavall dele)
 • 20gr stika pishe
 • vaj ulliri
 • borzilok

Ziejme orizin ne uje te kripur dhe kur te jete “al dente” e kalojme nen uje te ftohte ne menyre qe te bllokohet gatimi dhe kokrrat te mos ngjiten me njera tjetren dhe e vendosim ne nje tas qelqi.

Pastiço me oriz dhe lulelakër

Kjo pjate eshte nje menyre e vecante per te shijuar orizin dhe lulelakren (e cila shpesh nuk pelqehet nga personat per shkak te aromes se saj). Por e pjekur ne furre me salce beshamele, merr komplet nje shije tjeter duke e bere kete recete krejtesishte te vecante.
Perberesit per 4 persona

 • 350gr oriz
 • 1 lulelaker e vogel
 • 10 kokrra ullinj te zinj
 • 2 acuge nen vaj
 • 100gr djath qe shkrin (tipi emental ose djath pice)
 • majdanoze
 • kripe
 • krem beshamele i pregatitur me 500ml qumesht

Ne nje tenxhere me uje te kripur ziejme orizin bashke me lulelakren te ndare ne dege te vogla per rreth 15 minuta. I kullojme mire dhe i vendosim ne nje tas te thelle ku shtojme  gjalpin, majdanozin e grire, ullinjt e prere ne rrathe dhe acuget e ndara ne copeza te vogla.

Oriz i gjelbër me salcë karkalecash

Nje recete tipike festive. Per nje nga ato festat ku doni te beni super figure perpara miqve apo familjareve tuaj, por edhe te servirni nje pjate shume te shijshme. Mjafton pak impenjim, kjo duhet thene… por mos u habisni me pas nga komplimentat e shumte qe do te merrni!
Perberesit per 8 persona

 • 600gr oriz
 • 60gr gjalp ose margarine
 • 1 qepe e vogel
 • 1 gote vere e bardhe
 • rreth 2 liter leng i pregatitur me koncentrate
 • 5 luge majdanoz
 • djath parmixhano i grire

Per salcen me karkaleca

 • 300gr karkaleca te qeruar dhe te ziere
 • 50gr gjalp
 • 30gr miell
 • ½ liter qumesht
 • 2 te verdha vezesh
 • kripe

Pregatisim rizoton: skuqim qepen e grire shume holle ne gjalp (ose margarine), shtojme orizin dhe i kaurdisim per rreth 2 minuta, i shuajme me veren e bardhe dhe kur kjo te kete avulluar plotesisht shtojme lengun e koncentrates (rreth 2 garuzhde). Ne momentin qe rizoto e ka thithur lengun, shtojme perseri dy garuzhde e keshtu me rradhe per 20 minuta apo derisa orizi te jete i gatuar plotesisht. Pak perpara perfundimit te gatimit shtojme majdanozin e grire dhe djathin parmixhano. E hedhim rizoton ne nje stamp si ne figure te lyer me pak gjalp dhe pas 5 minutash e kthejme stampen ne nje pjatance te madhe ku edhe do ta servirim.