Oriz

Fileto viçi me oriz

Per te gjithe ata qe preferojne mishin e kuq dhe mbi te gjitha ate te vicit, ja nje pjate e dyte teper e thjeshte ne dukje dhe shume e shijshme ne ngrenie.
Perberesit per 4 persona

 • 4 fileto vici te rrahura (rreth 2cm)
 • 100gr tul domate (ose salce)
 • 250gr oriz
 • 50gr gjap ose margarine
 • ½ liter leng te pregatitur me koncentrate
 • 1 qepe te vogel
 • 1 dege selino
 • 1 karrote
 • 1 gote te vogel vere te kuqe
 • lekuren e gjysme limoni dhe gjysme portokalli
 • miell
 • majdanoz
 • kripe
 • piper

Pastrojme me kujdes perimet (karroten, qepen, selinon dhe majdanozin) dhe i presim ne copeza te vogla duke mos i bashkuar me njera tjetren. Lyejme me miell filetot e vicit te rrahura dhe i leme ne nje ane.

Reklama

Gjyveç me oriz (ose makarona)

Gjyveci me oriz, ashtu si gjyveci me patate, eshte nje pjate tipike elbasanase e cila gjen perdorim shume te gjere edhe ne ditet e sotme, sidomos ne krahinat e jugut.
Perberesit per 4 persona

 • 500gr mish vici
 • 1 qepe e vogel
 • 1 domate mesatare
 • 150gr oriz
 • 2-3 luge vaj ulliri
 • 2 luge gjalp
 • kripe
 • piper
 • disa gjethe dafine

Ne nje tigan te thelle apo ne nje tenxhere hedhim 2-3  luge vaj ulliri, shtojme qepen dhe domaten te grira holle, shtojme mishin e prere ne thela mesatare dhe i kaverdisim lehte derisa qepa te marre nje ngjyre te arte. I kriposim dhe i piperosim, shtojme disa gjethe dafine dhe i hedhim uje sa te mbulohet mishi. Ne kete menyre e leme mishin te zieje per rreth 20 minuta ne zjarr te avashem.

Ne nje tigan tjeter kaverdisim orizin me 2 luge gjalp per rreth 1 minute dhe shtojme 3 gota leng mishi te holluara me uje (raporti duhet te jete 1 me 3, pra per 1 gote oriz (150gr) shtohen 3 gota leng mishi).

Ne taven qe do te fusim ne furre, vendosim  fillimisht orizin me lengun e mishit, me pas vendosim thelat e mishit, i hedhim kripe dhe piper dhe i fusim ne furre te parangrohur ne 180 grade derisa orizi ta kete thithur te gjithe lengun.

*Shenim: Ne raste se gjyveci pregatitet me makarona, preferohen te perdoren makaronat e vogla per supe ose ne mungese te tyre makarona spageti te thyera ne copa te vogla. Raporti i makaronave me lengun e mishit eshte 1 me 4.</stron

Puding me oriz (sultjash)

Puding me orizPudingu me oriz eshte pregatitur per here te pare ne Azi. Nga aty me pas receta eshte shperndare ne te gjithe boten duke shtuar apo hequr ndonje perberes dhe duke e pershtatur sipas shijeve te vet vendi. Ne shqip fjala sultjash ka ardhur nga turqishtja, Sütlaç, nje nga embelsirat tipike te ketij vendi.

Perberesit

 • 600ml qumesht
 • 70gr oriz kokerrumbullaket
 • 50gr sheqer
 • 40gr rrush te thate
 • 1 veze
 • 1 luge te vogel vanilje
 • 1/4 luge kanelle
 • pak kripe

Si fillim, veme rrushin e thate ne nje tas te vogel me uje te ngrohte nderkohe qe vazhdojme pregatitjet e meposhtme.

Vendosim ne zjarr te forte nje tenxhere me qumeshtin, orizin dhe pak kripe derisa te filloje te vloje. Me pas ulim zjarrin ne minimum dhe e perziejme masen here pas here ne menyre qe orizi te mos ngjitet, por ne te njejten kohe te zieje uniforme (normalisht nevojiten rreth 20-25 minuta).

Ne nje ene tjeter rrahim mire me ndihmen e nje mikseri vezen me sheqerin derisa perberja te zbardhet, shtojme tre luge nga orizi me qumesht qe kemi ne zjarr dhe i perziejme me luge druri per disa caste.

Kete perberje e hedhim dalengadale tek orizi me qumesht duke e perziere me kujdes dhe e leme ne kete menyre ne zjarr te avashem per 10 minuta derisa masa te trashet, por nuk duhet te lejojme qe te shkoj ne piken e vlimit. E heqim nga zjarri dhe shtojme rrushin e thate te shtrydhur nga uji i tepert, vaniljen e kanellen dhe e shperndajme neper tasa. E servirim te ngrohte ose te ftohte sperkatur me pak kanelle ne siperfaqe.

Foto nga: http://www.dishmaps.com/

Japrak (Dolmadakia Yialantzi')

japrakJapraket, apo sic quhen ne vendin e tyre te origjine Dolmadakia Yalantzi, perbejne nje nga antipastat me te njohura greke te pregatitura me oriz dhe gjethe rrushi. Pa dyshim eshte nje pjate shume e vecante me ane te se ciles mund t’i habisni miqte tuaj dhe ne te njejten kohe mjaft e thjeshte per t’u pregatitur dhe shume e shijshme. Kjo antipaste perdoret gjithashtu ne vendet perreth si ne Bullgari apo Turqi dhe perben nje gatim tipik per naten e Krishtelindjeve dhe Vitit te Ri.

Perberesit

 • 12 gjethe rrushi
 • 250gr oriz kokerrumbullaket
 • 200ml vaj ulliri
 • 1 qepe mesatare
 • 1 limon te shtrydhur
 • 1 luge te vogel mente
 • 1 luge te vogel koper
 • 1 luge majdanoz
 • pak piper

Si fillim, lajme mire gjethet e rrushit dhe i ziejme ne uje te vluar me kripe per rreth 5 minuta. I heqim nga uji duke i kulluar, i fshijme mire dhe i vendosim ne tavolinen e punes.

Nderkohe pregatisim mbushjen: skuqim ne vaj ulliri qepen dhe hudhren te prera holle derisa te marri nje ngjyre te arte. Shtojme me pas orizin, menten, kopren, majdanozin, kripen, pak piper dhe duke i shtuar gjysme gote uje te nxehte dhe pak kripe, i leme te ziejne per rreth 10 minuta duke i perziere here pas here ne menyre qe orizi te mos ngjitet.

Masen e perftuar e leme te ftohet, dhe kur te jete ftohur vendosim nga ajo nje luge te vogel mbi cdo gjethe rrushi ne ekstremitetin aty ku gjendet kemba. E mbyllim gjethen fillimisht anash me pas e rrotullojme qe te mos dal mbushja.

Ne nje tave te thelle rendisim japraket njeri pas tjetrit dhe shtojme gjysme gote uje me kripe dhe me leng limoni. E mbyllim me nje kapak dhe i fusim ne furre ne temperature 120 grade per 1 ore e gjysme. I servirim te ftohta.

*Keshille: Nqs perdorni gjethet e rrushit ne kuti, lerini ne uje per te pakten 12 ore, kullojini dhe fshijni mire. Nqs nuk keni gjetur gjethe rrushi, japraket mund te pregatiten gjithashtu me gjethe lakre te cilat i ziejme fillimisht. Per me teper kjo antipaste eshte e perkryer per te shoqeruar pjatat e peshkut.

Foto nga: http://greekfoodmania.com/

"Shportëza" domate me oriz

Pomodori al forno ripieni di risoNje antipaste teper e thjeshte per t’u pregatitur, sjell ne ditet e festave ngjyrat ne tavoline pervec shijes se saj shume te vecante.

Perberesit

 • 4 domate mesatare
 • 250gr oriz kokerrgjate
 • 2 thelpinje hudher
 • 5 luge vaj ulliri
 • disa gjethe borzilok
 • 1 tufe majdanoz
 • pak rigon
 • disa gjethe mente te fresket
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Lajme domatet, presim pjesen e poshtme te tyre te cilen do ta ruajme per t’ia vene si kapele ne nje faze te mevoneshme,  i heqim tulin e brendshem, i kriposi dhe i kthejme permbys mbi nje pjate te shtruar me letra kuzhine derisa te kulloje i gjithe lengu.

Ziejme orizin ne uje te kripur, e heqim nga zjarri ne gjysmen e kohes qe duhet per t’u ziere normalisht dhe e kalojme nen uje te ftohte per te mos lejuar kokrrat te ngjiten njera me tjetren.

E vendosim orizin ne nje ene, e rregullojme me vaj ulliri dhe e perziejme; shtojme majdanozin e grire, borzilokun, menten dhe hudhren e lare e te prere holle, pak rigon, piper dhe i perziejme mire te gjithe perberesit. Mbushim me kete mase te perftuar domatet duke hedhur pak vaj ulliri ne siperfaqe dhe i veme siper kapelen e tyre te cilen e kemi prere ne fillim dhe e kemi lene menjane.

I vendosim domatet ne tave te lyer me pak vaj dhe i fusim ne furre ne 180°C per rreth 15 minuta. I servirim te ftohta.

Foto nga: http://mangiarebuono.it/