Perime

Tavë me pulë dhe perime

 • Racione: 4-6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Pule me perime ne furre

Doni te pregatisni nje recete super te thjeshte ne vetem 1 ore? Te pjekur ne furre dhe jo te skuqur? Ja sesi:

Perberesit

 • 4 gjokse pule pa kocke dhe pa lekure, ne kubik te medhenje
 • 350gr kerpudha te fresketa, ne feta te holla
 • 250gr domate, ne copa te vogla
 • 1 qepe e madhe, e prere imet
 • 1 spec i kuq, i prere ne shirita
 • 1 spec jeshil, i prere ne shirita
 • 1 dore ullinj te zinj pa berthame
 • 100ml vere e bardhe ne temperature ambjenti
 • 1 luge e vogel rigon i thate
 • 1 luge gjelle majdanoz i fresket i grire holle
 • vaj ulliri
 • miell
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Parangrohim furren ne 200C.

Ne nje qese plastike hedhim miellin, kripe, rigoni dhe piper te zi, shtojme kubiket e pules dhe i perziejme mire derisa te vishen me miell. I vendosim ne nje tave, i sperkasim bollshem me vaj ulliri dhe i pjekim per rreth 20 minuta duke i perziere 1 apo 2 here.

Shtojme qepet, specat dhe kerpudhat ne tave dhe vazhdojme gatimin edhe per 20 minuta te tjera, duke i perziere vetem nje here.

Shtojme domatet, veren e bardhe dhe vazhdojme pjekien edhe per 10 minuta te tjera. E sperkasim taven me pule me majdanozin e grire. E sherbejme te nxehte shoqeruar me oriz te bardhe ose makarona spageti shume te holla

Foto nga: http://www.foodsogoodmal

Speca të mbushura

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Speca te mbushuraSpecat e mbushura pregatiten ne te gjithe boten ne menyre te ndryshme. Ato jane gjithashtu nje recete tradicionale e kuzhines Shqiptare. Kjo eshte menyra jo vegjetariane sesi ne e gatuajme kete pjate, me mish te grire.

Perberesit

 • 4 speca mesatare per mbushje
 • 300gr mish te grire
 • 300gr oriz
 • 400gr domate te konservuara
 • 1 qepe e madhe e prere holle
 • koper e fresket e grire holle
 • majdanoz i fresket i grire holle
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar
 • vaj ulliri

Parangrohim furren ne 220°C.

Me ndihmen e nje thike te mprehte, presim pjesen e siperme te specave perreth kercellit ne forme rrethore dhe e vendosim menjane. Pastrojme brendesine e specave nga fijet dhe farat dhe pregatisim mbushjen e tyre.

Ne nje tigan kaverdisim qepen me vaj ulliri derisa te zbutet, shtojme mishin e grire, orizin, kopren, majdanozin, salcen e domateve, kripe, piper te zi, 1 gote uje dhe e gatuajme per rreth 10 minuta.

Mbushim specat me kete perberje dhe i vendosim pjesen e siperme si kapele.

I veme ne tave duke i rradhitur dhe harxhen e mbetur e shperndajme rreth e qarke specave. Shtojme 1-2 gota uje dhe i pjekim ne furre per rreth 20-30 minuta, apo derisa orizi dhe specat te jene zbutur, duke shtuar uje nese eshte e nevojshme.

Foto nga: http://yummania.wordpress.com

Turli me perime

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Turli me perimeTurlia me perime, eshte nje version Ballkanik i Ratatouille, nje gatim tradicional i kuzhines Franceze. Me poshte po ju paraqesim versionin vegjetarian, por mund te shtojme copa mish vici apo qengji, te gatuara fillimisht ne tenxhere me presion per rreth 15 minuta.

Perberesit

 • 1kg perime te perziera: patate, patellxhan, kunguj, bamje, speca etj
 • 1 qepe mesatare e grire holle
 • 1 karrote ne copa te vogla
 • 2 domate mesatare ne copa te vogla
 • majdanoz i fresket i grire
 • koper e fresket e grire
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar
 • vaj ulliri 
 • buke e thekur per shoqerim

I presim te gjitha perimet ne copa me madhesi sipas deshires dhe i leme menjane.

Ne nje tenxhere, ngrohim vajin e ullirit ne temperature mesatare dhe kaverdisim qepen, karroten dhe domatet. Shtojme perimet, uje te nxehte, kripe, piper te zi te sapobluar dhe e ziejme te gjithe masen ne zjarr te ulet per 30-35 minuta apo derisa perimet te rezultojne te buta.  I japim shije me majdanoz dhe koper.

E sherbejme te ngrohte me buke te thekur.

Foto nga: http://www.bilgilendik.com/

Patëllxhan të mbushur

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Patellxhan te mbushur

Menyra shqiptare e gatimit te patellxhaneve te mbushur (receta vegjetariane).

Perberesit

 • 4 patellxhan mesatar
 • 1 qepe e madhe e prere holle
 • 2 thelpinje hudhra te grira holle
 • 4 luge gjelle salce domatesh
 • majdanoz te fresket te grire
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Parangrohim furren ne 200°C.

Pastrojme patellxhanet dhe i qerojme nje shirit po e nje shirit jo. I ndajme ne dy pjese per se gjati dhe i nxjerrim zemren duke i lene pak tul ne brendesi ne menyre qe kur te gatuhen te mos humbasin formen e tyre. E presim zemren ne copa te vogla dhe e leme menjane.

Ne nje tigan, kaverdisim qepen ne vaj ulliri per rreth 5 minuta apo derisa te zbutet, shtojme copat e patellxhanit dhe i gatuajme edhe per 5 minuta te tjera. Shtojme hudhrat, salcen e domateve, majdanozin, kripe, piper te zi dhe me kete perberje mbushim gjysmat e patellxhaneve. I vendosim ne nje tave te lyer me pak vaj dhe i pjekim per rreth 30 minuta. Shtojme pak uje nese shohim qe patellxhanet po thahen teper. I sherbejme te ngrohte.

Foto nga: http://www.good-in-goodies.com

Supë krem me kungull dhe karrota

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Supe krem me kungull dhe karrota

Supa krem qe po ju sugjerojme me poshte, eshte nje nga recetat karakteristike te vjeshtes, stine ne te cilen kungulli arrin shijen e tij maksimale.

Perberesit

 • 600gr tul kungulli portokalli
 • 4 karrota mesatare
 • 1 qepe mesatare
 • 600ml leng perimesh (ose leng te pregatitur nga koncentrate perimesh)
 • gjalp
 • piper te zi te sapobluar
 • per shoqerim: kubik buke te skuqur ne gjalp ose pançete te prere ne shirita te skuqur ne pak yndyre derisa te rezultoje krokante ose fara kungulli te pjekura

Grijme shume holle qepen dhe e kaverdisim ne pak gjalp ne zjarr mesatar derisa te rezultoje transparente duke e perziere shpesh.

Lajme karrotat dhe kungullin, i qerojme dhe i presim ne copa (forma apo madhesia nuk ka rendesi, pasi ne fund supen do ta kalojme te gjithen ne mikser), ja shtojme qepes dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per pak sekonda. Shtojme lengun e perimeve te nxehte, i vendosim kapakun dhe e ziejme te gjithen per rreth gjysme ore. E kalojme masen ne mikser derisa ta reduktojme ne krem te bute dhe pa copeza perimesh.

E sherbejme supen te ngrohte sperkatur me pak piper te zi te sapobluar dhe shoqeruar me kubiket e bukes te skuqur ne gjalp ose pançeten krokante.

*Ruajtja: Ne frigorifer ne nje tas te mbyllur hermetikisht per 2-3 dite.

Kus kus me perime

Kus kus me perimeKus kusi me perime, eshte nje pjate e pare teper e shijshme dhe e shendetshme e cila mund te pregatitet me cdo lloj perimi qe ju pelqen apo ato qe jane te stines. Mund gjithashtu ta sherbeni edhe te ftohte apo ne temperature ambjenti, dhe me perimet e stufuara qe ju mbeten mund te shoqeroni brusketat.
Perberesit

 • 200gr kus kus te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • 1 karrote
 • 2 patellxhan
 • 2 kungulleshka
 • 3 speca me ngjyra te ndryshme
 • 1 qepe e vogel e kuqe (ne pamundesi te saj mund te perdorni qepe te zakonshme)
 • 3-4 domate
 • pak spec te kuq djeges
 • vaj ulliri
 • kripe
 • 1 pako te vogel shafran (fakultative)

Lajme shume mire te gjitha perimet dhe i presim ne kubik ose shirita paksa te medhenj, por me te njejten madhesi. I kaverdisim ne nje tigan te thelle me 5-6 luge vaj ulliri ne zjarr te ulet te gjitha perimet pervec domateve te cilat do ti shtojme te fundit, i vendosim kapakun dhe presim derisa te zbuten duke i perziere here pas here. Nese masa thahet shume, mund te shtojme nje filxhan te vogel uje ose leng perimesh.

Sapo perimet te jene zbutur, shtojme copezat e domateve, kripe dhe pak spec te kuq djeges, i perziejme mire dhe i leme te gatuhen per 5-10 minuta.

Nderkohe kemi pregatur kus kusin sipas recetes qe e gjeni ketu, duke i shtuar ujit pak shafran per ti dhene ngjyre dhe shije.

E sherbejme kus kusin me perime duke hedhur kus kus ne mes te pjates ne formen e nje mali te vogel dhe siper disa luge nga salca me perime, ose mund ti perziejme te gjitha bashke.

Rolè me kungulleshka dhe patëllxhan të pjekur

Role me patellxhan dhe kungulleshkaE kishit menduar ndonjehere qe me patellxhanet dhe kungulleshkat mund te realizoheshin antipasta vertete te shijshme? Jane teper te thjeshta ne pregatitje, dhe gjeja me e mire: mund ti gatuani 1 dite perpara dhe ti ngrohni ne momentin e fundit. Perveç kesaj, mund ti mbushni ne brendesi me çfare te deshironi: djath dhe proshute, gjize dhe spinaq etj.

Mund ti shnderroni ne nje pjate te pare te lehte, duke shtuar pak me shume salce dhe duke i servirur mbi pak kus kus.

Perberesit

 • 8 feta kungulleshka dhe 8 feta patellxhan (4 per person)

…per mbushjen

 • 200gr djath Guda te grire

…per salcen

 • 2 domate mesatare
 • 2 luge vaj ulliri
 • 2 thelpinje hudher
 • 50gr djath grana te grire (ose djath tjeter kaçkavall)
 • borzilok
 • kripe
 • piper

Pjekim ne nje tigan grile fetat e kungulleshkave dhe patellxhaneve nga te dyja anet dhe i leme menjane. Nderkohe pregatisim salcen me te cilen do te lyejme rolète: kaverdisim ne nje tigan me 2 luge vaj ulliri thelpinjte e hudhrave te grira shume holle (ose te kaluara ne mikser) derisa te zbuten. Shtojme domatet e qeruara dhe te prera ne kubik te vegjel dhe vazhdojme gatimin ne zjarr shume te ulet derisa te shperbehen plotesisht dhe te avulloje uji i tepert, per 10-15 minuta. E heqim salcen nga zjarri dhe shtojme pak borzilok, djathin grana te grire dhe e rregullojme me kripe e piper.

Pregatisim rolète duke vendosur mbi çdo fete kungulleshke dhe patellxhani te pjekur pak djath Guda te grire, e sperkasim me nje luge te vogel salce dhe e mbeshtjellim ne forme rolèje duke e fiksuar me nje kunje dhembesh.

Nese na tepron pak salce, ja hedhim rolève siper. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per max 5 minuta, apo derisa te shkrije djathi ne brendesi.

Foto nga: http://delishknowledge.com/

Makarona me brokoli dhe ullinj

Pjata e meposhtme i pershtatet shume mire nje dite kur nuk keni mjaft kohe dhe deshire per te gatuar, pasi eshte teper e thjeshte dhe pak impenjative.
Perberesit

 • 350gr makarona te gjata (te tipit spageti, linguine etj)
 • 800gr brokoli
 • 100gr ullinj te zinj pa berthame
 • 2 fileto açuge
 • 1 thelpi hudher
 • 6-7 luge vaj ulliri
 • pak spec te kuq djegs
 • kripe
 • djath kaçkavall i grire (mundesisht dele) per shoqerim

Ziejme makaronat ne uje te kripur per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion nderkohe qe pregatisim salcen.

Pastrojme brokolit duke i prere kercellin e trashe, e ndajme ne lule te vogla dhe i lajme shume mire. E ziejme ne uje te vluar me kripe per rreth 10 minuta derisa lulet te zbuten.

Ne nje tigan hedhim vajin e ullirit dhe kaverdisim ne te thelbin e hudhres te shtypur, pak spec djegs, filetot e açuges te copetuara duke i lene te gatuhen per disa minuta. Me pas shtojme brokolit tashme te ziere dhe te kulluar, i perziejme mire dhe ne fund shtojme edhe ullinjte e plote. Shtojme ne te edhe makaronat e ziera dhe te kulluara, i perziejme shume mire dhe i servirim te ngrohta te shoqeruara me djath kaçkavall te grire (mundesisht dele).

Binjè me lakra Brukseli

Provoni te pregatisni kete antipaste te shijshme e cila do ti jape nje shije komplet te veçante drekes suaj!
Perberesit

 • 1/2kg lakra Brukseli
 • lengun e 1/2 limoni
 • vaj luledielli per skuqje

…per brumin per lyerje

 • 100gr miell
 • 2 te verdha veze
 • 3 luge birre
 • 2 luge vaj luledielli
 • pak kripe

Pastrojme lakrat e Brukselit duke i hequr fletet e jashtme te demtuara, i zhysim per pak sekonda ne uje me leng limoni dhe i ziejme ne ujin me kripe qe eshte duke valuar per rreth 15 minuta. Kur te rezultojne te buta, derdhim ujin e zierjes dhe i kalojme nen uje te ftohte te rrjedhshem ne menyre qe te bllokojme gatimin.

Pregatisim brumin me te cilen do ti lyejme lakrat e vogla duke vendosur si fillim miellin ne nje tas, shtojme pak kripe, vajin e lulediellit dhe te verdhat e vezeve duke i perziere mire. Shtojme birren, pak uje te ngrohte dhe vazhdojme perzierjen derisa te kemi formuar nje perberje kremoze te cilen e mbulojme me leter celofoni dhe e leme te pushoje per rreth gjysme ore ne frigorifer.

Pasi ka kaluar kjo kohe, vendosim ne zjarr nje tigan te madh (mundesisht hekuri) me vaj luledielli, dhe kur ky i fundit te jete i nxehte, por te mos kete filluar te digjet akoma, shtojme nje nga nje lakrat e Brukselit te kaluara ne brumin qe pregatitem me siper duke i skuqur per 1-2 minuta. I vendosim mbi nje pjate te shtruar me leter kuzhine ne menyre qe ti thithim vajin e tepert, i sperkasim me pak kripe dhe i sherbejme te ngrohta.