Pulë

Kofsha pule me perime në furrë

 • Racione: 2 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Kofsha pule me perime ne furre

Pula me patate ka qene prej kohesh nje tradite e vendit tone e gatuar kryesisht diten e diele. Per te ndryshuar pak shijen, ne kete recete kam perdorur kofshat e pules te cilat i kam marinuara me ereza te ndryshme dhe i kam shoqeruar me perime te stines. Ndiqni receten hap pas hapi dhe ne fund do te keni kofsha pule te buta ne brendesi dhe krokante ne siperfaqe.

Kofsha pule me perime ne furre1

Perberesit

 • 4 kofsha pule
 • 1 luge te vogel hudher pluhur
 • 1 luge te vogel majdanoz pluhur
 • 1 luge te vogel rigon pluhur
 • 1 luge te vogel spec te kuq jodjeges (paprika)
 • lengun e 1 limoni
 • perime te stines sipas deshires: patate, patellxhan, speca te kuq, qepe
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri ekstra te virgjer

Lajme kofshat e pules dhe i thajme shume mire me leter kuzhine. I vendosim te marinohen ne nje tigan/tave (te cilin mund ta fusim edhe ne furre) me vaj ulliri ekstra te virgjer, leng limoni, kripe, piper dhe te gjitha erezat e tjera te thata. I leme per minimumi 30 minuta, akoma me mire gjithe naten ne frigorifer mbuluar me nje leter celofoni.

Ne te njejtin tigan/tave kaverdisim lehtesisht kofshat e pules ne marinaturen e vet nga te dyja anet derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Perimet e stines i presim ne formen qe deshirojme dhe ja shtojme taves me kofsha pule. I rregullojme me pak kripe, piper dhe vaj ulliri, shtojme 1 filxhan kafe uje dhe e pjekim taven ne furre te parangrohur ne 180°C per 30-40 minuta.

Supë krem me pulë dhe të verdhë veze

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Kjo eshte nje nga supat krem me te mira qe kam provuar ndonjehere! E shijshme, e ushqyeshme si per te rritur ashtu dhe femije dhe mjaft e tretshme per organizmin.

Perberesit

 • 1 gjoks pule i plote (300-400gr), i prere ne kubik
 • 2 patate te medha
 • 3 karrota te medha
 • 1 dege selino
 • 1 qepe
 • 1 presh, vetem pjesa e bardhe
 • 1 spec i kuq
 • 3 luge gjelle miell
 • 4 luge gjelle gjalp
 • 2 te verdha veze
 • kripe
 • per shoqerim: leng limoni, koper e grire holle, gjalp i shkrire

Ne nje tenxhere te thelle, shkrijme 2 luge gjelle gjalp dhe kaverdisim kubiket e pules bashke me te gjitha perimet te ndara ne 4 pjese (patate, karrota, selino, qepe, presh dhe spec i kuq). Shtojme 1.5l uje dhe i ziejme per 1 ore, ose per 30 minuta ne tenxhere me presion.

Ne nje ene te madhe, kullojme lengun e pules me perime dhe nga perimet marrim vetem patatet, karrotat dhe copezat e pules te cilat i kalojme ne mikser bashke me pak leng perimesh.

Ne tenxheren e thelle, shkrijme 2 luget e mbetura te gjalpit dhe kaverdisim ne te miellin derisa te marre ngjyre te arte (roux). E shuajme me lengun e perimeve te cilin e shtojme pak nga pak. Shtojme se fundi edhe purène me pule, patate e karrota dhe e leme supen edhe per pak minuta ne zjarr derisa te arrije trashesine e deshiruar.

Ne nje tas rrahim te verdhat e vezeve me kripe, e hollojme me pak uje apo leng perimesh dhe ja shtojme dalengadale supes qe kemi akoma ne zjarr duke e perziere edhe per disa minuta.

Sipas deshires e shoqerojme me leng limoni te shtrydhur, pak gjalp te shkrire dhe pak koper te grire ne siperfaqe.

Qofte me mish pule

 • Racione: 4-6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Nese ju ka mbetur pule e pjekur ose e ziere nga nje dite me pare, mos e hidhni! Riciklojeni duke gatuar keto qofte te shijshme me baze mishin e pules dhe patatet e ziera. Pregatisni edhe nje sallate dhe vakti juaj mund te quhet i plote! Ne vend te pules mund te perdorni edhe mish gjel deti, sidomos ate qe ka mbetur nga festat e fundvitit.

Perberesit per 20 qofte

 • 500gr mish pule, i pjekur ose i ziere
 • 2 patate te ziera, te shtypura
 • 2 veze
 • 4 luge djath kaçkavall te grire
 • galete
 • majdanoz te fresket, te grire holle
 • kripe
 • miell
 • vaj farash per skuqje

Presim mishin e pules shume holle me ndihmen e nje thike te mprehte (ose e kalojme ne mikser) dhe e hedhim ne nje ene. Shtojme patatet e shtypura, vezet, djathin kaçkavall, majdanozin e fresket dhe pak kripe duke i perziere shume mire. Nese brumi rezulton shume i bute, shtojme edhe 1-2 luge galete. I japim qofteve formen e deshiruar, i kalojme ne miell dhe i skuqim ne vaj te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte nga te gjitha anet.

Per nje variant me te shendetshem, qoftet mund ti pjekim edhe ne furre te parangrohur ne 180°C per 20-30 minuta.

Foto nga: http://www.myculinarystories.com

Pulë me oriz në furrë me domate dhe borzilok

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

pule-me-oriz

Per dreken e se dieles apo per raste te veçanta, une preferoj recetat “one pot”, pra qe i vendos te gjithe perberesit ne nje tave (ose tenxhere), vendos alarmin e furres per 45 minuta, dhe vetem kur alarmi bie kujtohesh qe ke diçka ne furre.

Perberesit

 • 4 trashekofsha pule
 • 1 spec i kuq, i prere ne kubik te vegjel
 • 1 qepe, e prere holle
 • 2 thelpinje hudhra, te grira holle
 • 8 domate te thara, te prera ne shirita
 • 1 filxhan çaji oriz kokerrgjate
 • 1 kanaçe salce domatesh ne copa (400gr)
 • 1 e 1/2 filxhan çaji leng pule (ose leng i pregatitur me koncentrate pule)
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • 1 luge çaji borzilok te thate
 • 1 dore borzilok te fresket, te prere holle 

Ne nje tigan te madh, skuqim me vaj ulliri ne zjarr te larte trashkofshat e pules nga te gjitha anet derisa te marrin ngjyre te arte. I vendosim ne nje pjate dhe i leme menjane.

Ne te njejtin tigan, ulim zjarrin kaverdisim hudhren, qepen, specin e kuq derisa te zbuten. Shtojme domatet e thara, orizin, salcen e domateve dhe lengun e pules. E rregullojme me kripe, piper dhe borzilokun e thate dhe e ziejme per rreth 5 minuta.
Hedhim ne nje tave harxhen me oriz dhe domate, vendosim siper trashekofshat e pules, e mbulojme taven me leter alumini dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 40 minuta, apo derisa orizi ta kete thithur te gjithe lengun dhe te jete zbutur. Nese orizi e ka thithur lengun, por nuk eshte zbutur, shtojme edhe pak uje.
Heqim letren e aluminit dhe e vendosim ne pjesen e siperme te furres per 10 minuta te tjera.
E sperkasim me borzilok te fresket dhe e sherbejme.
Foto dhe receta marre nga: https://cafedelites.com (pershtatur nga autorja)

Tavë me pulë dhe patate aromatizuar me erëza mesdhetare

 • Racione: 4-6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
rsz_one-pan-garlic-lemon-herb-mediterranean-chicken-and-potatoes-2

Diten e diele, atehere kur teorikisht duhet te kemi me shume kohe per te gatuar dhe shijuar diçka ndryshe, atehere kur familja mblidhet e gjitha rreth tavolines, ne shtepine time ne fakt ndodh krejt e kunderta! Duam te rrime ne divan bashke me femijet, te mos bejme asgje, ose te luajme gjithe diten ne park, dhe kur te vijme ne shtepi te gjejme diçka po aq te shijshme sikur te kishim shpenzuar gjithe diten ne kuzhine.
Per kete na vjen ne ndihme kjo recete: i vendosim te gjitha ne nje tave dhe leme qe furra te bej punen e saj! Kaq e thjeshte!

Perberesit

 • 1 pule rreth 1 kg e ndare ne pjese
 • 4 thelpinj hudhra, te shtypura
 • lengun e 1 limoni
 • 4 luge gjelle vaj ulliri
 • 1 luge gjelle uthull vere te kuqe
 • ereza: 3 luge çaji borzilok te thate, 2 luge çaji rigon te thate, 2 luge çaji majdanoz te thate
 • 2 luge çaji kripe
 • 8 patate te vogla, te ndara ne dy pjese
 • 1 qepe e kuqe, e prere trashe
 • 1 spec i kuq, i prere trashe
 • 1 kungull, i prere trashe
 • 1 grusht ullinj
 • feta limoni per dekor

 Copat e pules i thajme shume mire me leter kuzhine dhe i leme menjane.
Ne nje tas te vogel bashkojme lengun e limonit me 3 luge vaj ulliri, uthullen, hudhrat, erezat dhe kripen duke i perziere mire. Kjo eshte marinata me te cilen do te marinojme pulen, por do te perdorim vetem gjysmen e saj, keshtuqe gjysmen tjeter e heqim menajne.
E lyejme pulen me marinaten dhe e leme per minimumi 15 minuta deri ne 1 ore (mund ta lini edhe gjithe naten ne frigorifer nese e pregatisni nje nate perpara).

Ne nje tigan te madh, ngrohim 1 luge vaj ulliri, shtojme copat e pules dhe i skuqim nga te gjitha anet derisa te kene marre ngjyre te arte.

Marrim nje tave dhe rreshtojme ne te copat e pules, shtojme perimet: patatet, qepen, specin, kungullin,  dhe e sperkasim me gjysmen tjeter te marinates qe hoqem menjane duke i perziere mire.

E mbulojme taven me leter alumini dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 220°C per 35 minuta. Heqim letren e aluminit dhe e gatuajme taven vetem ne pjesen e siperme te furres per rreth 10 minuta, apo derisa te kete marre ngjyre te arte.

E sherbejme te ngrohte ne pjate shoqeruar me ullinj dhe feta limoni.

Kosto per 4 persona: 700 lek te reja

Foto dhe receta marre nga: https://cafedelites.com (pershtatur nga autorja)

Rosnica me pulë

 • Racione: 4-6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
rosnica

Rosnicat me pule jane nje pjate karakteristike e zones se Myzeqese, te cilat gatuheshin me se shumti nga gjyshet tona per te nderuar miqte qe vinin ne shtepi! Jane te perhapura gjithashtu edhe ne zonen e Vlores ku quhen “pule/zog me therrime” apo ne zonen e Korçes “pule me dromka”.
Rosnicat nuk jane gje tjeter veçse “therrime brumi” te perbera nga veze dhe miell (kujdes, nuk duhet ti shtoni uje, qumesht apo kos!) dhe te shkerrmoqura shume imet me dore.

Perberesit

 • 1 pule (aq me mire nese eshte fshati) rreth 1 kg te prere ne copa
 • 2 veze
 • rreth 10 luge miell (shiheni me sy)
 • 3 luge gjalp
 • kripe

Ziejme pulen ne uje me kripe per rreth 40 minuta. Nese pula eshte fshati, koha e gatimit zgjatet deri ne 1 ore.
Nderkohe pregatisim brumin e rosnicave: ne nje ene hedhim dy vezet dhe shtojme pak nga pak miell derisa brumi te rezultoje shume i forte. E therrmojme ne therrime shume te imta me dore.
Ne nje tigan te madh shkrijme gjalpin dhe skuqim rosnicat duke i perziere gjate gjithe kohes derisa te marrin ngjyre te arte.
I leme te ftohen pak ne temperature ambjenti dhe i hedhim tek lengu i pules duke i lene te ziejne edhe per rreth 5 minuta derisa te zbuten dhe lengu te trashet.

I sherbejme te sperkatura me pak leng limoni.

*Keshille: Nese doni ti shtoni pak ngjyre pjates, kaverdisni pak qepe te prere shume holle me pak salce te kuqe domatesh dhe shtojani rosnicave.
Personalisht, perdor kete recete baze per te pregatitur lengun e pules (kliko Leng pule). Asnjehere nuk e dime sesa e fresket eshte pula, dhe duke e ziere me perime te tjera i heqim ate aromen jo shume te kendshme qe shumekush nuk e pelqen (sidomos femijet).

Foto nga: http://food52.com

Fileto pule me pesto fara kungulli

 • Racione: 4-6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Fileto pule me pesto fara kungulli

Perberesit

 •  4 gjokse pule te ndara pergjysme
 • 6 luge vaj ulliri
 • 2 luge leng limoni
 • 2 thelpinje hudher te prera shume holle
 • lekuren e 2 limonave biologjik
 • ereza te perziera sipas deshires (une i shtoj perzierje erezash per pule)

…per peston     

 • 60gr djath Parmixhano te grire
 • 50gr fara kungulli te qeruara (jo me kripe)
 • 30gr gjethe borziloku te fresketa
 • 1 thelpi hudher te shtypur
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar
 • 100ml vaj ulliri ekstra te virgjer

Pregatisim salcen me te cilen do te marinojme pulen: ne nje ene perziejme vajin e ullirit me lengun e limonit, hudhren, lekuren e limonave dhe erezat (kujdes me kripen pasi mix i erezave per pule eshte vet i kripur). Vendosim ne te gjokset e pules te ndara ne dy pjese (per se gjeri) dhe i leme te marinohen per 6-24 ore. Une zakonisht marinimin e bej ne darke vone, per ta gatuar te nesermen ne dreke ose darke!

Pregatisim peston: vendosim ne mikser gjethet e borzilokut, farat e kungullit, hudhren, djathin Parmixhano, kripe, piper dhe gjysmen e vajit te ullirit. I perziejme derisa te fomojme nje krem te trashe te cilin e hollojme pak nga pak duke shtuar pjesen e mbetur te vajit te ullirit. E vendosim ne nje ene dhe e leme menjane.

Heqim filetot e pules nga marinimi dhe i thajme mire me leter kuzhine. Sipas deshires, mund ti pjekim ne zgare ose ne furre te parangrohur ne 200 grade Celcius per 15 minuta derisa te kene marre ngjyre te arte.

I sherbejme te sperkatura me peston e farave te kungullit.

Filetot e pules te gatuara ne kete menyre, shoqerohen mjaft mire me makarona spageti shume te holla (Capellini) me pak gjalp.

*Keshille: Per nje shije akoma me te veçante, farat e kungullit i pjekim per disa minuta ne tigan perpara se te pregatisim salcen pesto. (i perdorim kur te jene ftohur plotesisht!)

Foto nga: https://smokinchestnut.wordpress.com

Supa magjike kundër gripit

 • Racione: 2 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

rsz_1untitled
Gjyshet tona kishin te drejte: supa e pules funksionon! Nuk eshte vetem e mire kur jemi me gripe apo rrufe, por “te ngrohe stomakun” edhe atehere kur kemi ethe apo kur temperatura mbi 38C nuk na le te shohim mire. Pse eshte magjike kjo supe?  Eshte provuar shkencerisht qe lengu i pules ka veti anti-infiamatore dhe vepron si forcues imuniteti! Ballakumja mund ta vertetoj kete, gjithashtu edhe une qe e kam shnderruar ne nje nga recetat e mia te preferuara!
Perberesit
…per lengun e pules
 • pule e ndare ne pjese, mjaftojne edhe 2 kofsha apo disa krahe
 • 2 thelpinje hudher
 • 1/4 qepe
 • 1/2 karrote
 • 1/2 dege selino
 • majdanoz i fresket
 • pak spec djeges ose piper te zi te sapobluar

…per supen 

 • makarona te vogla per supe
 • vaj ulliri i nje cilesie shume te mire
 • djath parmixhano per sperkatje
 • kripe

Pregatisim lengun e pules duke zjere bashke te gjithe perberesit ne uje te ftohte per afer 1 ore ne tenxhere normale, ose per gjysme ore ne tenxhere me presion. Me pas e kullojme lengun ne nje tjeter tenxhere te paster dhe i shtojme makaronat e vogla per supe te cilat i ziejme per disa minuta te tjera.

Supen e rregullojme me kripe dhe e sperkasim me djath parmixhano te grire dhe vaj ulliri te nje cilesie shume te mire.
Foto nga: www.ballakumeelbasani.blogspot.com

Tavë me gjoks pule dhe presh në salcë beshamelë

 • Racione: 4-6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Tave me presh dhe beshamele
Nje recete tipike vjeshtore/dimerore e cila shijohet mrekullisht e shoqeruar me Pure patatesh ose bizele te ziera. Receta eshte e mikes sime Ballakume e cila duke qene elbasanllie DOC e ka ne gjak gatimin. Sapo e pashe receten, e shenova menjehere, dhe sapo e gatova per here te pare, nuk ju ndava me!

Perberesit

 • 6 fileto pule 
 • 4 presh, te prere trashe
 • 1/2 qepe, e grire imet
 • 1 gote leng mishi ose uje
 • 1/2l Salce beshamele, te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • djath kaçkavall i grire
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

 

tave me presh dhe beshamele1

Ne nje tenxhere me presion kaverdisim qepen dhe preshin ne vaj ulliri. E rregullojme perberjen me kripe dhe shtojme ujin ose lengun e mishit. Mbyllim kapakun dhe e leme te gatuhet per 10 minuta nga momenti i fishkellimes se tenxheres me presion.

Nderkohe ne nje tigan skuqim filetot e pules per 3-4 minuta nga secila ane derisa te zbuten. I leme menjane dhe pregatisim Salcen beshamele sipas recetes qe e gjeni ketu.

tave me presh dhe beshamele5

Ne nje tave balte (ose qelqi) shtrojme filetot e pules,

tave me presh dhe beshamele6
i hedhim siper perberjen me presh dhe ne fund e mbulojme te gjithen me Salcen beshamele.
tave me presh dhe beshamele7
I hedhim siper djathin e grire, e mbulojme taven me leter alumini dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 220°C per 30-35 minuta. 10 minutat e fundit heqim letren qe tava te marre ngjyre edhe ne siperfaqe.
Kosto per 4 persona: 650 lek te reja

1 2 5