Vezë

Vezë të ziera të mbushura me peshk salmon

Vezë të ziera të mbushura me peshk salmon

Ashtu si mishi i qengjit, as vezet e ziera nuk duhet te mungojne ne tavolinen e drekes se Pashkeve. Sot po iu propozojme nje antipaste me baze salmoni e cila i pershtatet mrekullisht kesaj feste! Por, gjithashtu mund ta vendosni ne fillim te menu-se suaj me baze peshku; do te beni nje figure te shkelqyer!

Perberesit per 4 persona

 • 6 veze te ziera
 • 100gr peshk salmon te tymosur
 • 3 luge majoneze
 • 1 luge mustarde
 • lekuren e 1/2 limoni
 • pak vaj ulliri
 • pak spec te kuq te embel (paprika)

Ziejme vezet ne uje me kripe per rreth 7 minuta, i ftohim nen uje te ftohte, i qerojme, i ndajme ne dy pjese dhe vecojme te bardhat nga te verdhat te cilat i vendosim ne nje ene. I shtojme te verdhave salmonin e tymosur te prere ne copa te vogla, lekuren e limonit, majonezen, mustarden dhe pak spec te kuq te embel. I perziejme shume mire me ndihmen e nje luge dhe shtojme pak vaj ulliri nese masa rezulton e thate.Me kete salce me salmon mbushim zgavrat e te bardhave te vezeve, i vendosim ne nje pjate te ceket dhe i sperkasim me pak paprika ne momentin e servirjes. Mund ti zbukurojme gjithashtu edhe me copeza te vogla salmoni ne siperfaqe dhe me pak koper.

Krem karamel

Kremi karamel, i quajtur ndryshe edhe “Qumeshti Portugez”, eshte nje embelsire me luge e thjeshte ne pregatitje, por teper e shijshme. Nuk duhet te na ngaterroj emri i tij francez; origjina mendohet te jete qe perpara Romes se lashte, por qyteti i Tolouse ne France e ka kthyer ne nje tradite pregatitjen e kesaj embelsire.

Perberesit per 6 kupa kremi karamel

 • 450ml qumesht
 • 150ml pana per embelsira
 • 120gr sheqer
 • 4 veze te plota + 1 e verdhe
 • 1 bustine vanilje
 • karamel sipas recetes qe e gjeni ketu

Si fillim, vendosim qumeshtin per tu ngrohur ne zjarr te avashem bashke me vaniljen.

Nderkohe ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqerin me ndihmen e nje rrahesi elektrike derisa te formohet nje perberje me ngjyre te hapur.

Heqim qumeshtin nga zjarri, shtojme panen duke e perziere me kujdes dhe te gjithe masen e hedhim dalengadale tek veza me sheqerin gjithmone duke e perziere.

Pregatisim karamelin sipas recetes qe do ta gjeni ketu me te cilin veshim nga brenda te gjithe siperfaqen e stampave ku do te pregatisim kremin dhe e leme derisa te ftohet e te ngurtesohet.

Qofte në supë me vezë dhe limon (Youvarlakia Avgolemono)

Ne keto dite te ftohta dimri, cfare do te na ngrohte me shume se nje supe e ngrohte me veze, limon dhe mish te grire? Kjo recete eshte nje alternative e supes me veze dhe limon te zakonshme qe jemi mesuar te pregatisim ne shtepi, por i shtohen edhe keto qofteze te vogla te cila e bejne akoma edhe me te shijshme.
Perberesit per 4 persona

Per qoftet:

 • 500gr mish te grire
 • 150gr oriz
 • 1 qepe te thate te vogel
 • 2 veze
 • 3 luge majdanoz te grire holle
 • kripe
 • piper te zi

Per supen:

 • 700ml uje
 • 1 veze
 • 4 luge gjelle leng limoni
 • 2 luge majdanoz

Kalojme ne mikser qepen e lare dhe te pastruar dhe ia shtojme mishit te grire bashke me 2 vezet, orizin, majdanozin, kripen dhe pak piper duke i perziere mire te gjithe perberesit derisa te formohet nje mase homogjene. Formojme me dore qofte te vogla sa nje kokerr arre te cilat i hedhim nje nga nje ne ujin qe zien me pak kripe. I gatuajme ne kete menyre per rreth 15 apo 20 minuta derisa orizi te jete zbutur plotesisht dhe me ndihmen e nje luge i heqim nga lengu duke i lene ne nje ane.

Sallatë me peshk ton dhe vezë të ziera

Ne vere deshira per te shijuar nje sallate te mire mbizoteron mbi gjithcka, sidomos per ata qe adhurojne vezet e ziera apo peshkun ton. E fresket, e lehte dhe e shijshme, kete sallate mund ta konsumojme ne cdo vakt te dites, dreke apo darke qofte!
Perberesit per 2 persona

 • 4 domate te pjekura mire
 • 2 kuti ton nen vaj
 • 2 veze te ziera
 • 1 qepe te njome
 • disa gjethe sallate jeshile
 • 2 luge vaj ulliri
 • 2 thelpinje hudher
 • kripe

Lajme mire domatet dhe i presim ne kubik. I vendosim ne nje kulluese makaronash ne menyre qe te humbasin lengun e tyre duke i sperkatur me pak kripe, me gjethet e borzilokut dhe thelpinjt e hudhrave te grira. I leme te pushojne per 10 minuta duke i perziere hera pas here.

Krem karamel me portokall

Kremi karamel, i quajtur ndryshe edhe qumesht portugez, eshte emri francez i nje embelsire shume te shijshme dhe teper te njohur qe konsumohet me luge. Per here te pare eshte perdorur qe ne Romen e lashte, por rrenjet e tij vijne nga qyteti i Tolouse ne France. Kremi karamel me portokall eshte nje alternative shume e shijshme e kremit karamel te zakonshem te cilin jemi mesuar ta shijojme shpesh. Pregatitja eshte po aq e thjeshte, vetem shija ngel per tu vleresuar!
Perberesit per 6 persona

 • 1/2 liter qumesht
 • 1 bustine vanilje
 • 2 portokalle me shume leng
 • 100gr sheqer
 • 1 luge rum (ose arome rumi)
 • 5 veze

Me ndihmen e nje thike te mprehte qerojme lekuren e portokalleve, i shtrydhim lengun dhe e leme ne nje ane. Ne nje tenxhere cojme ne zierje qumeshtin me lekuren e portokalleve dhe vaniljen.

Salca majonezë

Salce majoneze e bere ne shtepiMajoneza eshte sigurisht salca me e famshme dhe me e perhapur ne bote, por origjina e saj vihet ne diskutim. Egzistojne dy versione nga te cilat: i pari na çon ne vitet 1757 ku ne qytetin spanjoll Mahon, kuzhinieri ushtarak i Armand de la Porte, duka i Richelieu, shpiku kete salce me baze vaji dhe te verdha vezesh. Versioni i dyte thekson se emri majoneze vjen nga nje fjale shume e vjeter franceze Moyeau (shqiptohet Muaiò) e cila do te thote pikerisht e verdhe veze. Majoneza perdoret ne shume e shume menyre duke filluar qe nga shoqerimi i peshkut, pjatave me mish te ftohte, vezeve te ziera, per te pregatitur salca te tjera apo dhe per te dekoruar pjata te ndryshme sidomos ato festivet.

Perberesit

 • 2 te verdha vezesh
 • 250gr vaj luledielli
 • lengu i 1/2 limoni (i filtruar)
 • 1 luge te vogel uthull vere te bardhe
 • piper i bardhe i sapobluar
 • kripe

Per te pregatitur majonezen duhet te perdorim vaj dhe veze ne temperature ambjenti dhe te ndajme mjaft mire te verdhen nga e bardha. Marrim nje tas qelqi (ose porcelani) te thelle dhe e vendosim mbi nje pecete te lagur: ne kete menyre gjate pregatitjes se majonezes ai nuk do te levize. Vendosim ne te te verdhat e vezeve, pak kripe, pak piper dhe 1 luge te vogel uthull.

I punojme shume mire perberesit me ndihmen e nje rrahesi elektrik dhe me pas shtojme vajin duke e hedhur ne formen e nje fije te holle.

Majoneza duhet te perzihet gjithmone ne te njejtin drejtim, derisa te perftojme nje salce te trashe dhe kompakte. Pasi i kemi hedhur te gjithe vajin, shtojme dhe lengun e limonit te filtruar mire (gjithmone duke e perziere),e rregullojme me kripe dhe piper nese eshte e nevojshme. Nese majoneza nuk konsumohet menjehere, mund re ruhet ne frigorifer  per nje dite duke e mbuluar me leter transparente.

*Keshille: Nese papritur shohim se ne majoneze shfaqen disa “kokrriza”, pra perberja nuk eshte plotesisht homogjene, egziston nje zgjidhje! Me ndihmen e nje luge heqim menjane kete pjese te majonezes dhe e vendosim ne nje tas te paster. Nderkohe, ne nje tas tjeter vendosim nje tjeter te verdhe veze dhe e rrahim duke i shtuar vaj si ne proçeduren e mesiperme. Shtojme pak nga pak majonezen qe nuk ishte homogjene dhe vazhdojme rrahjen. Gjendja duhet te kthehet ne normalitet. E gjithe kjo ndodh sepse, e kemi hedhur me shpejt sesa duhet vajin, pra jo ne formen e nje fije te holle.

Gjithashtu zgjedhja e vajit qe perdorim varet gjithmone nga perdorimi i majonezes. Ne pergjithesi, majoneza prodhohet me vaj ulliri, i cili eshte me i miri per nga vlerat ushqimore, por shija e majonezes do te rezultoje shume e forte. Nese majonezen do ta perdorim per te shoqeruar nje pjate teper delikate, eshte mire qe ajo te mos e mbuloje shijen e kesaj pjate. Prandaj keshillohet te perdoret vaji i lulediellit, i misrit apo vaj ulliri me shije super delikate.

Se fundi, nese majoneza rezulton shume e trashe, i shtojme nje luge uje te ngrohte, ndersa nese rezulton shume e holle, i shtojme edhe pak vaj luledielli.

Foto nga: http://simplyfreshcooking.com/

Mafishe (ose kajmaklie)

phpPaUkeKAM

Mafishet jane embelsira te vogla me origjine franceze, te pregatitura me te bardhen e vezes dhe sheqer pluhur, te rrahura fort derisa te formojne nje perberje qe nuk bie nga ena dhe me pas vendosen per t’u “thare” ne furre. Perberjes kryesore mund ti shtohen edhe kakao, bajame te grira e te pjekura, kanelle etj. Keto embelsira kaq te shijshme, ishin te njohura ne France rreth viteve ‘700 dhe u krijuan nga nje pasticier zvicerian me origjine nga Meiringen, vend nga i cili marrin edhe emrin.

Perberesit

 • 4 te bardha vezesh
 • 320gr sheqer pluhur
 • pak kripe
 • disa pika leng limoni

Fillimisht ndezim furren ne 80-100 grade celcius.

Ndajme te verdhat nga te bardhat e vezeve dhe i vendosim keto te fundit ne nje tas te thelle me pak kripe dhe me gjysmen e sheqerit pluhur. I rrahim me ndihmen e nje rrahesi elektrik derisa te mos bien nga ena, dhe me pas me nje luge druri shtojme pak nga pak pjesen tjeter te sheqerit pluhur duke e perziere nga poshte lart. Sipas deshires mund te shtojme edhe disa pika leng limoni i cili do ta bej perberjen akoma me te bardhe dhe do te mbuloje eren e forte te vezes.

Krem marengë

Kremi marengeKremi marenge i pregatitur sipas recetes me poshte, eshte nje nga kremrat marenge me te qendrueshem. Te bardhat e vezeve “gatuhen” ne momentin qe i hidhet shurupi i nxehte i perbere nga uji dhe sheqeri, prandaj gatimi i tyre i mevonshem eshte opsional. Mund te perdoret per te bere zbukurime mbi torta, per ti lyer ne siperfaqe apo edhe per ti mbushur ato.

Perberesit

 • 4 te bardha veze ne temperature ambjenti
 • 200gr sheqer
 • lengun e 1 limoni
 • 200ml uje te ftohte

Vendosim nje tenxhere ne zjarr te ulet dhe hedhim ne te ujin me sheqerin. E perziejme shpesh me luge druri derisa sheqeri te kete shkrire plotesisht.

Rrisim zjarrin nga i ulet ne mesatar dhe e ziejme shurupin derisa te arrije temperaturen 115C (e masim me termometer kuzhine), pas afer 10 apo 15 minutash. Ne te njejten kohe, zhysim nje furce kuzhine ne uje te paster dhe “lyejme” me te pjesen e brendshme te tenxheres qe te mos lejojme kristalet e sheqerit te formohen. Kjo do te na prishte perberjen e kremit.

Ne nje tas te madh te paster, rrahim te bardhat e vezeve me ndihmen e nje mikseri me shpejtesi minimale derisa te formohet nje shkume e bute. Shtojme lengun e limonit dhe e rrisim shpejtesine e mikserit ne mesatare derisa te na formohet nje krem qe nuk bie nga tasi.

Kur shurupi te kete arritur temperaturen 121C, e hedhim gradualisht tek kremi marenge duke vazhduar rrahjen derisa kremi te arrije ne temperature ambjenti dhe te rezultoje i trashe e i shnderritshem, pas 15 apo 20 minutash.

Foto nga: http://fabatable.com/

Vezë të mbushura

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Veze alla greke

Vezet e mbushura, nje antipaste shume e shijshme dhe e lehte per t’u gatuar, pregatiten kryesisht me djathin Feta dhe mund te ruhen ne frigorifere per disa dite.  Te fresketa dhe shumengjyreshe, ato serviren ne nje pjate e cila me pare eshte shtruar me sallata te ndryshme apo ullinj grek.

Perberesit

 • 4 veze
 • 100gr djathe te bardhe
 • 4 fileto açuge
 • 1 spec te kuq te pjekur
 • 3 luge vaj ulliri
 • 2 luge majdanoz te grire
 • kripe
 • piper te bardhe sipas deshires

Vendosim per tu ziere vezet per rreth 7 minuta dhe me pas i kalojme ne uje te ftohte per te pershpejtuar ftohjen e tyre. I heqim levozhgen, i presim ne gjysme, nxjerrim te verdhen e vezes dhe e therrmojme imet me duar. Presim djathin e bardhe ne kubik te vegjel dhe te njejten gje bejme edhe me specin e kuq, majdanozin dhe filetot e açuges.

I vendosim ne nje ene te gjithe perberesit duke i perziere me kujdes dhe shtojme vajin e ullirit, piperin e bardhe dhe pak kripe (duhet te kemi parasysh qe perberja eshte vete e kripur).

Mbushim zgavrat e vezeve te ziera me masen e perftuar dhe i vendosim ne frigorifer ne nje ene me kapak per te pakten nje ore. Ne momentin e servirjes i vendosim mbi nje pjate te cilen e kemi shtruar me sallata te ndryshme apo ullinj te zinj.

*Keshille: Ne vend te specave te kuq te pjekur, mund te perdorim ato turshi duke e bere perberjen pak te tharte. Ne rast se perdorim specat nen vaj, duhet te kemi kujdes te zvogelojme sasine e vajit te ullirit!