0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
2 hurma të buta
4 vezë
100 gr bajame të bluara
100 gr lajthi të bluara
150 gr sheqer
për spërkatje sheqer pluhur

Vlerat ushqyese të recetës

6 gr
Proteina
13 gr
Yndyrna
25 gr
Karbohidrate
228
Kalori për racion
Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)

Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)

Kjo ëmbëlsirë me hurma të buta, miell bajamesh dhe miell lajthish është përveçse shumë e thjeshtë edhe me një shije tepër të veçantë! Normalisht nuk fryhet shumë pasi nuk ka asnjë pluhur pjekës, por brendësia qëndron shumë e butë dhe aromatike.

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Pa laktozë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Kek i butë me hurma (pa miell dhe pa gjalpë)

Hapat

1
Kryer

Ndajmë të bardhat nga të verdhat e vezëve.

Të verdhat i rrahim me sheqerin derisa të përftojmë një krem me ngjyrë të verdhë të hapur. Shtojmë miellin e bajameve, miellin e lajthive (dmth bajamet dhe lajthitë e grira në mikser me një lugë sheqer dhe të reduktuara në pluhur) dhe hurmat e reduktuara në pure me ndihmën e një mikseri me zhytje.

2
Kryer

Në një enë tjetër rrahim të bardhat e vezëve derisa masa të mos bjeri nga tasi. I bashkojmë me kujdes te bardhat me brumin e formuar duke i përzierë me spatul nga poshtë lartë. Në këtë moment duam që në brendësi të futet sa më shumë ajër.

Një tavë me hapje me diametër 26cm e veshim me letër furre të lagur dhe të shtrydhur mirë. Hedhim brumin, e nivelojmë dhe e pjekim ne 190°C per 35 minuta. E spërkasim me sheqer pluhur sipas dëshirës.

Sallatë Çezar me pulë
previous
Sallatë Çezar me pulë
Makarona dore (tagliatelle) me pançetë, speca të kuq dhe erëza të freskëta
next
Makarona dore (tagliatelle) me pançetë, speca të kuq dhe erëza të freskëta
Sallatë Çezar me pulë
previous
Sallatë Çezar me pulë
Makarona dore (tagliatelle) me pançetë, speca të kuq dhe erëza të freskëta
next
Makarona dore (tagliatelle) me pançetë, speca të kuq dhe erëza të freskëta

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here