0 0

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
100 gr miell 00
100 gr sheqer
100 gr amareta
200 gr gjalp
200 gr çokollatë e zezë
4 vezë
2 dardhë
1/2 pako pluhur pjekës
25 gr copëza çokollate

Nutritional information

9 gr
Proteina
32 gr
Yndyrna
63 gr
Karbohidrate
590
Kalori për racion
Kek me çokollatë të zezë, dardha dhe amareta

Kek me çokollatë të zezë, dardha dhe amareta

Cuisine:

Ingredients

Directions

Share

Kisha kaq shumë kohë që nuk pregatisja një kek me çokollatë, sa kur pashë një recetë të këtyre 3 përbëresve më lartë që veç e veç unë i adhuroj, e mora të mirëqënë që edhe sëbashku do bashkoheshin mrekullisht. Dhe ashtu ishte! U kënaqëm gjithë paraditen duke bërë kuzhinën rrëmujë: njëri duke bërë brumin, tjetri duke ngrënë fshehurazi ndonjë copë çokollatë!

(Visited 121 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Ndajmë të verdhat e vezëve nga të bardhat duke i vendosur në dy enë të veçanta.

Rrahim të verdhat me sheqerin derisa masa të fryhet dhe të rezultojë me ngjyrë të hapur.

Shkrijmë në një enë çokollatën me gjalpin dhe kremin e formuar e shtojmë tek vezët bashkë me amaretat e thërrmuara, miellin dhe pluhurin pjekës.

2
Done

Rrahim më vete të bardhat e vezëve dhe ja shtojmë brumit duke i përzierë me delikatesë nga poshtë lartë në mënyrë që të mos bjerë vëllimi.

3
Done

E hedhim brumin e kekut në një formë të lyer me pak gjalp dhe miell dhe i vendosim sipër fetat e dardhave të prera hollë dhe copëzat e çokollatës.

E pjekim në furrë të parangrohur në 180°C për rreth 40 minuta.

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Sanduiç BLT
next
Brumi bazë i byrekut
previous
Sanduiç BLT
next
Brumi bazë i byrekut

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here