0 0
Oktapod në verë të kuqe

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg oktapod i pastruar
1/2 litër verë e kuqe
3 thelpinj hudhër
6 lugë gjelle vaj ulliri
1/2 tufe majdanoz i freskët
1 lugë kafe spec i kuq djegës
3 gjethe dafine
kripë

Nutritional information

46 gr
Proteina
44 gr
Yndyrna
3 gr
Karbohidrate
395
Kalori për racion

Oktapod në verë të kuqe

Features:
  • Pa gluten
  • Pa laktozë

Oktapodi në verë të kuqe nuk është thjesht një pjatë e dytë peshku, gjithashtu mund të konsumohet i ftohtë si sallatë apo për të pregatitur brusketa të shijshme.

  • 60 Min
  • Serves 4
  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Nje version tjetër është ta përdorim si salcë për makaronat duke e ndarë oktapodin në copa më të vogla të cilat do ta bëjnë pjatën tonë tepër speciale.

(Visited 80 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Si fillim, presim oktapodin në copa të vogla sa një arrë.  Në një tigan hedhim vajin e ullirit, shtojmë thelpinjt e hudhrës të shtypura dhe i lëmë për disa minuta, shtojmë gjethet e dafinës, specin e kuq djegës dhe copat e oktapodit duke i skuqur për disa minuta. I shuajmë me verën e kuqe, shtojmë pak majdanoz të grirë dhe në zjarr të avashëm e lëmë oktapodin të gatuhet për të paktën 40-50 minuta në varësi të fortësisë së mishit të tij. Nëse lëngu bëhet i trashë, shtojmë pak ujë dhe vazhdojmë përsëri zierjen.

2
Done

Para se ta heqim nga zjarri oktapodin e rregullojmë me kripë e majdanozin e mbetur dhe e lëmë të ftohet disa minuta përpara se ta shërbejmë.

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Reçel pjeshke
next
Reçel ftoi
previous
Reçel pjeshke
next
Reçel ftoi

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here