0 0
Pulë me arra (lëng zogu)

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 pulë e plotë e vogël
100 gr gjalp
50 gr gjalp i shkrirë
15 thelpinjë arra
2 lugë gjelle uthull e bardhë rrushi
2 lugë gjelle miell
2 thelpinjë hudhër
piper i kuq pluhur
kripë

Nutritional information

36 gr
Proteina
54 gr
Yndyrna
7 gr
Karbohidrate
644
Kalori për racion

Pulë me arra (lëng zogu)

Cuisine:

Kjo është një recetë shumë e thjeshtë për të gatuar pulën, shërbyer mbi një salcë të trashë me bazë arrash. Në vend të pulës mund të përdorim edhe mishin e viçit i cili i jep pjatës një shije më të fortë.

  • 60 Min
  • Serves 4
  • Easy

Ingredients

Directions

Share
(Visited 72 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Ndajmë pulën në copa dhe e ziejmë në ujë të ftohtë me kripë derisa të zbutet. E heqim nga tenxherja, e lëmë mënjanë dhe kullojmë lëngun e pulës të cilin do ta përdorim për të pregatitur salcën me arra.

2
Done

Në një tigan që nuk ngjit, shkrijmë gjalpin, shtojmë miellin dhe e gatuajmë në zjarr të ulët për rreth 5 minuta. E shuajmë masën me lëngun e pulës duke e përzierë shumë mirë derisa të formohet një salcë pa kokrriza. E heqim salcën nga zjarri dhe shtojmë arrat e shtypura, hudhrën e grirë hollë, uthullën dhe kripën duke i përzierë të gjitha bashkë.

E shërbejmë pulën në një pjatë të cekët mbuluar me salcën me arra, gjalpin e shkrirë dhe pak piper të kuq të bluar.

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

Featured Image
previous
Tavë Elbasani (Tavë kosi)
Featured Image
next
Gjyveç me oriz (Tavë me oriz dhe mish në furrë)
Featured Image
previous
Tavë Elbasani (Tavë kosi)
Featured Image
next
Gjyveç me oriz (Tavë me oriz dhe mish në furrë)

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here