0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
3 fileto derri
400 gr kërpudha Champignon
12 feta të holla pançetë e tymosur
3 thelpinj hudhër
1 tufë majdanoz i freskët
2 lugë gjelle gjalp
2 lugë gjelle vaj ulliri
rozmarinë
gjethe dafine
kripë
piper i zi i sapobluar

Vlerat ushqyese të recetës

48 gr
Proteina
72 gr
Yndyrna
5 gr
Karbohidrate
863
Kalori për racion
Rosto derri e mbushur me kërpudha

Rosto derri e mbushur me kërpudha

Rosto derri e mbushur me kërpudha përbën një pjatë të dytë shumë të shijshme për darkën/drekën e Krishtlindjeve apo të Vitit të Ri.

Karakteristikat::
  • Pa laktozë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Rosto derri e mbushur me kërpudha: kjo recetë mund të pregatitet edhe me mish viçi, por preferohet ai i derrit pasi piqet shpejt dhe i shkon më tepër mbushjes me kërpudha. Në këtë rast pjesa më e mirë është ajo e kofshës të cilën nëse e keni të paprerë, mund të formoni vetë fileto me trashësi rreth 2cm që duke u rrahur do të hollohen akoma dhe më shumë. Si garniturë mund të shërbejnë patatet me rigon recetën e së cilave do ta gjeni këtu.

Hapat

1
Kryer

Fillimisht, rrahim filetot e derrit me një rrahëse mishi, i lëmë mënjanë dhe vazhdojmë me pregatitjen e mbushjes me kërpudha.

2
Kryer

Kavërdisim në zjarr mesatar për rreth 15 minuta kërpudhat e pastruara dhe të prera në feta me dy lugë vaj ulliri, majdanozin e grirë hollë, pak kripë dhe pak piper.

3
Kryer

Mbushim çdo fileto me masën e përftuar me sipër, e rrotullojmë në formën e një rolè-je, e rrethojmë me feta pançete të tymosur dhe e lidhim me spango kuzhine. Këto rosto i vendosim në tavë të lyer me 2 lugë vaj ulliri dhe i pjekim në furrë të parangrohur në 150°C për rreth 1 orë e 30 minuta duke vendosur edhe disa gjethe dafine dhe rozmarinë për aromë. Duhet të kemi kujdes ti rrotullojmë herë pas here duke shtuar ndonjë gotë lëng mishi apo ujë nëse është e nevojshme (për të mos u ngjitur). Në momentin e fundit, e gradojme furrën në 300°C (apo në maksimum) dhe i lëmë rostot të marrin një faqe të kuqerremtë nga të gjitha anët.

Kur rostot të jenë gati, i vendosim në një pjatancë të madhe dhe i presim në feta.

Sallatë patatesh me kos dhe qepë të njoma
previous
Sallatë patatesh me kos dhe qepë të njoma
Sallatë greke
next
Sallatë greke
Sallatë patatesh me kos dhe qepë të njoma
previous
Sallatë patatesh me kos dhe qepë të njoma
Sallatë greke
next
Sallatë greke

2 komente Fsheh komentet

provojini me bere nje supe me kerpudha qe eshte nje gje e shkelqyeshme dhe eshte shume e thjeshte me e bere

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here