0 0
Supë krem me kungull

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Supë krem me kungull

  • Mesatare

Udhëzimet

Share

Supa me kungull eshte nje pjate e pare antike, tipike e qytetit te Milanos ne Itali. E pregatitur me pak perberes, bashkon nen shijen e saj edhe makaronat e vogla te cilat gatuhen ne qumesht dhe ne puren e kungullit. E sperkasim me pak djath grana te grire, i shtojme pak gjalp dhe vakti yne do te jete delikat dhe i shendetshem.

Perberesit per 4 persona

  • 600gr tul kungulli
  • 600ml qumesht
  • 100gr makarona per supe
  • 100gr djath grana te grire
  • 40gr gjalp
  • kripe

Presim ne copa te vogla tulin e kungullit dhe e ziejme ne uje pak te kripur derisa te zbutet plotesisht, e kullojme dhe e grijme te gjithe perberjen ne mikser.

Ne nje tenxhere hedhim qumeshtin dhe e cojme ne zierje, shtojme puren e kungullit, i perziejme mire dhe e rregullojme me kripe. Shtojme ne kete moment edhe makaronat per supe te cilat do te ziejne ne zjarr te moderuar duke i perziere here pas here derisa te jene te buta. Ne momentin e fundit shtojme gjalpin, gjysmen e djathit grana te grire (me gjysmen tjeter sperkasim supen ne momentin e servirjes) i perziejme dhe e sherbejme akoma te ngrohte.

*Keshille: Per ta bere kete pjate akoma me te shijshme, provoni te shtoni edhe copeza buke te skuqura ne gjalp (si ne foto).

Receta bazë për krepa
previous
Receta bazë për krepa
Makarona flutur me salçiçe, kungull dhe djath bebe
next
Makarona flutur me salçiçe, kungull dhe djath bebe
Receta bazë për krepa
previous
Receta bazë për krepa
Makarona flutur me salçiçe, kungull dhe djath bebe
next
Makarona flutur me salçiçe, kungull dhe djath bebe

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here