Arkiva Etiketash: Oriz i ftohtë

Oriz i ftohtë me salcë të gjelber

Sot do t’iu rekomandojme orizin e ftohte me salce te gjelber, pregatitja e se cilit eshte studiuar per ata persona qe ne vere preferojne pjata te fresketa dhe te thjeshta per tu realizuar. Per te pregatitur kete recete delikate, te rrethuar nga nje salce e shijshme borziloku, djathi parmixhano dhe djath dele, do t’iu nevojiten vetem 30 minuta, dhe suksesi do te jete i siguruar per ju apo miqte tuaj.

Perberesit per 4 persona

  • 350gr oriz
  • 30gr parmixhano rexhano te grire (ose djath tjeter kackavall te forte)
  • 20gr pekorino te grire (ose djath tjeter kackavall dele)
  • 20gr stika pishe
  • vaj ulliri
  • borzilok

Ziejme orizin ne uje te kripur dhe kur te jete “al dente” e kalojme nen uje te ftohte ne menyre qe te bllokohet gatimi dhe kokrrat te mos ngjiten me njera tjetren dhe e vendosim ne nje tas qelqi.

Reklama