Arkiva Etiketash: Receta me ananas

Kundër gripit dhe rrufës – "vaksina në një gotë"

Vaksina ne nje gote

Dimri eshte koha e ftohjes, gripit dhe rrufes. Me poshte po ju tregojme nje kombinim shume efektiv per te parandaluar dhe kuruar simptomat e tyre. Eshte nje pije e pasur me vitamin C dhe perberes te tjere qe ndihmojne organizmin te funksionoj me shpejt per te mposhtur gripin.

Perberesit

 • 3 gota leng ananasi (mundesisht te fresket)
 • lengun e 6 limonave
 • 2 luge gjelle mjalt
 • 2 luge te vogla xhinxher pluhur
 • 1 thelpi hudher te shtypur
 • 1 maje luge piper te zi te sapobluar

I perziejme te gjithe perberesit ne nje shishe qelqi dhe pijme kater gota gjate dites, derisa simptomat e gripit te permiresohen apo zhduken.

Nevojiten te pakten 2 apo 3 dite ne menyre qe kjo pije te jape efektin e saj.

Vitamina C  e gjendur tek lengu i ananasit dhe limonit, pershpejton qarkullimin e gjakut dhe ndihmon organizmin te luftoje virusin.

Material dhe foto marr nga: http://www.healthandhealthyliv

Reklama

Ananas me salcë portokalli dhe çokollate

Ananas me lajthi dhe salce portokalli e cokollateNje embelsire vertet e thjeshte, por me nje shije teper te veçante e cila pregatitet ne me pak se gjysme ore.
Perberesit

 • 12 feta te holla ananas (3 per person)
 • 100gr lajthi te pjekura
 • 100gr çokollate te zeze (70% kakao)
 • 4 portokall
 • 2 luge sheqer
 • 2 luge pije maraschino (ose Alchermes)

Pjekim ne nje tigan te vogel lajthit dhe me pas i ndajme ne copa te vogla me thike.

Eleminojme pjesen qendrore te fetave te ananasit, e cila ka perberje drurore, me nje thike te mprehte. Lyejme cdo fete ananasi me copezat e lajthive duke i vendosur tre e nga tre njera siper tjetres ne nje pjatance te cilen e fusim ne frigorifer.

Pregatisim salcen me protokall: shtrydhim lengun e portokalleve dhe e vendosim ne nje tenxhere te vogel bashke me sheqerin dhe likerin derisa te perftojme nje salce te trashe. E kullojme salcen dhe e hedhim siper fetave te ananasit.

Disa momente perpara se te servirim embelsiren, shkrijme edhe çokollaten ne banjomari dhe e hedhim siper ananasit. E sherbejme menjehere.