Arkiva Etiketash: Receta me banane

Kek me banane dhe musli

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Autoresia e ketij keku i perket mikes time Enit, e cila gjithmone pregatit embelsira dhe gatime te tjera sa me te shendetshme dhe padyshim te shijshme. Sapo pashe foton e ketij keku ne Instagramin e saj, direkt i kerkova receten te cilen po e ndaj me ju si me poshte:

Perberesit

 • 100gr miell 00
 • 80gr musli me fruta te thata
 • 200gr kos
 • 2 veze
 • 2 banane te pjekura, te shtypura mire
 • 2 luge gjelle mjalt
 • 1 luge gjelle vaj misri
 • 10gr pluhur pjekes per embelsira

Ne nje tas shtypim shume mire bananet me dhembet e nje piruni, shtojme vezet e rrahura pak dhe i bashkojme mire. Shtojme mjaltin, miellin, kosin, vajin e misrit, pluhurin pjekes per embelsira dhe muslin me fruta te thata. I perziejme te gjitha shume mire.

Lyejme me pak vaj misri dhe miell nje tave per kek (formen qe deshirojme) dhe hedhim ne te brumin e kekut. E sperkasim ne siperfaqe me pak musli ose copeza çokollate dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 170°C per 20-25 minuta.

Plumcake me banane

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Kek me banane

Ju ndodh shpesh qe bananet ne shporten e frutave t’ju nxihen e zbuten? Mos guxoni ti hidhni! Pregatisni nje kek me banane i cili eshte ideal per mengjes, dhe e gjithe shtepia do te mbushet me aromen e kendeshme te tyre. Receta eshte super e thjeshte dhe e shpejte. Falenderojme Irma Pelivanin per mundesimin e saj!

Perberesit

 • 2 banane shume te pjekura
 • 60gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 50gr mjalt
 • 100gr sheqer
 • 150gr miell
 • 1 veze
 • 1 luge e vogel sode buke
 • pak kripe

Ne nje tas perziejme gjalpin me bananet e shtypura me pirun derisa te dy masat te lidhen. Me pas shtojme sheqerin, mjaltin, miellin, vezen, soden e bukes dhe pak kripe. E vendosim te gjithe masen ne nje forme per plumcake te veshur me leter furre dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 150-160C per 50 minuta. E leme kekun te ftohet ne formen e tij per disa minuta, me pas e nxjerrim nga forma dhe e leme te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti.

Ruajtja: Ne nje ene te mbyllur hermetikisht per maksimumi 5 dite.

Foto nga: http://jothetartqueen.wordpress.com/

Banana split

Banan splitBanana split eshte nje recete teper e thjeshte e kuzhines amerikane e cila perbehet nga banane dhe akullore zbukuruar me shurup çokollate, lajthi te copetuara dhe krem pana te rrahur.
Perberesit

 • 1 banane e forte
 • 1 top akullore me vanilje
 • 1 top akullore me çokollate
 • 1 top akullore me luleshtrydhe
 • shurp çokollate ose 50gr çokollate te shkrire
 • 2 luge reçel luleshtrydhe
 • krem pana i rrahur
 • copeza çokollate
 • copeza lajthie, arra, bajame etj

Presim bananen per se gjati, por pa e ndare deri ne fund ne menyre qe te dy gjysmat te jene te bashkuara dhe vendosim mbi te nga nje top akullore me çokollate, vanilje dhe luleshtrydhe. I japim akoma me shume shije duke hedhur mbi akulloren me vanilje dhe luleshtrydhe pak shurup çokollate dhe mbi akulloren me çokollate pak reçel luleshtrydhe. 

E zbukurojme me krem pana te rrahur dhe i hedhim siper copeza çokollate dhe lajthie. Sipas deshires mund te vendosim siper cdo akullore nga nje qershi. E sherbejme menjehere.

Puding me vanilje, banane dhe biskota

Pudingu me vanilje, banane dhe biskota, eshte nje embelsire shume e thjeshte e cila i pershtatet te gjitha stineve, moshave dhe preferencave. Pudingu pregatitet me perberes qe normalisht i kemi cdo dite ne shtepi si qumesht, veze, sheqer, niseshte. Eshte ideal per tu shijuar ne mengjes bashke me nje filxhan kafe.
Perberesit per 8-9 kupa
…per pudingun:

 • 1liter qumesht
 • 2 veze te medhaja + 1 te verdhe veze
 • 120gr sheqer
 • 40gr niseshte
 • 15gr gjalp
 • 1 bustine vanilje
 • pak kripe

…per mbushje

 • 4-5 banane
 • 16-20 biskota
 • arra te grira te pjekura (sipas deshires)

Pregatisim fillimisht pudingun e vaniljes duke vendosur ne nje tas te thelle qelqi vezet, gjysmen e sheqerit, pak kripe, niseshten dhe çerekun e qumeshtit (250ml). I rrahim shume mire te gjithe perberesit me nje tel vezesh derisa e gjithe masa te homogjenizohet dhe e leme menjane.

Lagim brendesine e nje tenxhere me pak uje te ftohte dhe shtojme pjesen e mbetur te qumeshtit, gjysmen tjeter te sheqerit dhe vaniljen (uji i ftohte ndihmon qe qumeshti te mos ngjitet ne anet e tenxheres). E nxehim qumeshtin duke e perziere vazhdimisht ne menyre qe te shkrihet sheqeri dhe vanilja, por nuk e çojme ne vlim.

Shtojme pak nga pak qumeshtin e nxehte tek vezet duke e perziere gjate gjithe kohes ne menyre qe keto te fundit te mos priten, por edhe nese kjo ndodh, e kalojme te gjithe masen ne nje kulluese duke eleminuar copezat e vezes.

E hedhim serisht masen ne tenxheren ku nxehem qumeshtin dhe ne zjarr mesatar e perziejme shpesh derisa te trashet. Kur ka arritur trashesine e deshiruar, e hedhim ne nje tas, shtojme gjalpin e shkrire dhe e leme te ftohet te mbuluar me nje leter celofoni ose pecete (ne menyre qe te mos zere cipe ne siperfaqe). Duhet te kemi parasysh qe pudingu trashet edhe gjate ftohjes.

Kur kremi te jete ftohur, fillojme me pregatitjen e kupave:

Hedhim rreth 2 luge krem ne fundin e tyre, shtojme biskotat e therrmuara ose te prera ne copa te vogla, shtojme nje luge tjeter krem, vendosim nje shtrese me banane te prera ne feta te holla, nje shtrese me arra te grira dhe e perfundojme me nje shtrese tjeter kremi ne siperfaqe. Te njejten gje bejme edhe me kupat e tjera. Siperfaqen e zbukurojme sipas deshires me arra te grira ose copeza biskotash.

I vendosim kupat e pudingut ne frigorifer per 2-3 ore dhe i sherbejme te fresketa.

Nje version tjeter eshte ti shtojme copat e biskotave, te bananeve dhe arrat ne tasin ku pregatitem kremin. E perziejme mire me nje spatul ne menyre qe te gjitha bananet te vishen me krem dhe e hedhim neper tasa te vegjel, pra pa formuar shtresa.

Mafins me banane dhe copëza çokollate

Keta kek te vegjel, jane ideal per tu konsumuar ne mengjes, ne zemer apo ne cdo moment te dites ne te cilin keni uri. Mund t’ia jepni me vete edhe femijeve tuaj per pushimin e madh; banania dhe cokollata do ti bejne qe te kene me shume energji ne oret ne vazhdim.

Perberesit per 12 mafins

 • 250gr miell 00
 • 100gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 100ml qumesht
 • 125gr sheqer
 • 2 veze
 • 150gr cokollate te zeze
 • 3 banane te pjekura mire
 • lengun e 1/2 limoni
 • 1/2 luge te vogel sode buke
 • 1/2 bustine pluhur pjekes
 • 1 bustine vanilje
 • pak kripe

Rrahim me ndihmen e nje mikseri kuzhine gjalpin ne temperature ambjenti me sheqerin derisa perberja te fryhet dhe te jete kremoze, shtojme nje nga nje vezet e plota dhe vazhdojme rrahjen edhe per disa caste.

Ne nje pjate, shtypim me dhembet e nje piruni bananet te cilat i lagim me pak leng limoni ne menyre qe te mos nxihen dhe ia shtojme perberjes se mesiperme duke i bashkuar kesaj here me spatul kuzhine. Shtojme gjithashtu edhe qumeshtin, miellin, vaniljen, pluhurin pjekes, soden e bukes dhe pak kripe duke formuar nje brum homogjen. Ne fund, shtojme edhe copezat e cokollates duke i perziere mire me perberjen.

Mbushim me brumin e formuar format per mafins sa 2/3 e formes dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 20-25 minuta, apo derisa keket te jene fryre dhe te kene marre ngjyre te arte ne siperfaqe

Frape me banane

Frapeja me banane eshte nje pije shume freskuese dhe delikate, teper e thjeshte per tu realizuar ne shtepi nese keni nje mikser, apo cdo gje tjeter per te perziere perberesit. Mund ta konsumoni ne ditet e nxehta te mengjesit, dhe mund t’ia servirni edhe femijeve duke i dhene keshtu te gjitha vitaminat per te cilat kane nevoje.
Perberesit per 4 persona

 • 500ml qumesht
 • 2 banane
 • 4-5 luge sheqer (sipas deshires dhe sipas pjekurise se bananeve)
 • 10-15 kuba akull
 • pak vanilje
 • lajthi apo bajame te grira holle per sperkatje

Ne mikser vendosim kubat e akullit dhe i grijme mire, shtojme pak qumesht me sheqerin derisa sheqeri te kete shkrire plotesisht dhe ne kete moment shtojme edhe pjesen e mbetur te qumeshtit bashke me bananet e prera ne copa. Vazhdojme grirjen edhe per 3-4 sekonda, nese deshirojme qe ne frape te mbesin dhe copeza banane, apo me gjate nese e deshirojme totalisht kremoze.

E sperkasim me pak lajthi apo bajame te grira holle dhe e sherbejme menjehere, pasi banania ka vetine te oksidohet me kalimin e kohes.

*Keshille: Sipas deshires, perberjes mund ti shtojme leng limoni, portokalli apo ananasi.
Nje version tjeter shume i shijshem i kesaj pije eshte edhe Choco Banana, e cila pregatitet ne te njejten menyre, por perberjes i shtohet gjysme filxhani cokollate e shkire dhe nje filxhan kafe ekspres.
Faleminderit Violeta H. per receten!

Tortë me banane

Torta me banane eshte nje embelsire shume e bute dhe teper aromatike, ideale per te shoqeruar cajin apo kafen, dhe mjaft e preferuar edhe nga te vegjelit tane.
Perberesit per 1 torte

 • 130gr miell
 • 150gr sheqer
 • 100gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 2 veze te medha
 • 3 banane shume te pjekura
 • 2 luge te vogla pluhur pjekes (rreth 6gr)
 • 1/2 luge te vogel kanelle
 • 1 bustine vanilje
 • 100gr arra (ose bajame)
 • pak kripe
 • sheqer pluhur per dekorim

Rrahim gjalpin e zbutur ne temperature ambjenti bashke me sheqerin dhe pak kripe derisa te formojme nje perberje kremoze, shtojme nje nga nje vezet dhe vazhdojme perzierjen. Shtypim bananet me nje pirun per ti bere purè (ose i kalojme ne mikser) dhe ia shtojme mases se mesiperme. Se fundi, shtojme edhe miellin, kanellen, arrat e therrmuara, pluhurin pjekes dhe vaniljen duke i perziere shume mire derisa brumi te jete i njetrajtshem.

Lyejme me gjalp dhe miell nje stampe per torta me diameter 24cm dhe hedhim brumin qe pregatitem mesiper duke e niveluar ne siperfaqe. E pjekim torten ne furre te parangrohur ne 180°C per 40-45 minuta. Kur kjo embelsire te jete gati, e leme te ftohet perpara se ta heqim nga stampa dhe e sperkasim me sheqer pluhur.

*Keshille: Per ti dhene nje arome ndryshe, mund te shtoni ne vend te arrave te grira, 100gr amareta te therrmuara te cilat do t’i japin tortes me banane shijen e kendshme te bajameve. Gjithashtu siperfaqen e saj mund ta dekoroni me krem marenge per ta bere me te paraqitshme nese e servirni me rastin e ndonje feste.