Arkiva Etiketash: Receta me borzilok të freskët

Makarona me domate të freskët dhe borzilok

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: shumë e thjeshtë
 • Shtype

Makarona me domate te fresket dhe borzilok

Kjo eshte nje nga pjatat simbol te kuzhines italiane! Mund te gozhdoheni gjithe diten ne kuzhine per te pergatitur recetat me te rafinuara, sofistikuara, me perberesit me te shtrenjte, por asgje… ASGJE nuk krahasohet me shijen e makaronave me domate te fresket te bahçes me borzilokun e sapokeputur. Aciditeti i domateve bashkohet mrekullisht me freskine e borzilokut!

Perberesit

 • 350gr makarona te gjata (une kam perdorur makarona me veze te tipit Papardelle)
 • 5 domate mesatare te pjekura mire, te kaluara ne mikser
 • 10 gjethe borzilok te fresket
 • 1 thelpi hudher, te grire holle
 • vaj ulliri ekstra te virgjer
 • kripe
 • nje maje luge sheqer
 • djathe kaçkavall te grire

Makarona me domate te fresket dhe borzilok1

Pergatisim fillimisht salcen me domate te fresketa: ne nje tigan kaverdisim ne vaj ulliri ekstra te virgjer hudhren e grire holle, shtojme purène e domateve, e rregullojme me pak kripe, nje maje luge sheqer, i vendosim kapakun dhe e leme ne zjarr shume te ulet te gatuhet derisa salca te trashet, per rreth 30 minuta.
Shtojme gjethet e borzilokut te copetuara me dore dhe e leme salcen menjane.

Ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, i kullojme dhe i hedhim ne tiganin ku kemi pergatitur salcen. I perziejme mire dhe i sherbejme neper pjata duke i dhene shije me pak djathe kaçkavalle te grire dhe zbukuruar me ndonje gjethe borzilok te fresket.

Pesto Gjenovez

Pesto gjenovezPesto gjenovez, eshte nje recete tipike e zones se Liguries mjaft e perdorur ne te gjithe Italine dhe me perhapje te gjere edhe ne vendin tone. Nuk eshte e veshtire ne pregatitje, vetem kerkon shume durim! Receta tradicionale parashikon perdorimin e havase prej mermeri dhe shtypeses prej druri, por edhe nese nuk i gjeni mos u shqetesoni! Me poshte po iu paraqesim dhe variantin e mikserit i cili do t’iu shkurtoje mjaft kohe.

Perberesit

 • 50gr gjethe borziloku
 • 15gr stika pishe
 • 70gr djath Parmigiano Reggiano te grire 
 • 30gr djath Pecorino Romano te grire 
 • 2 thelpinje hudher
 • 100-125ml vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 1 maje luge kripe te trashe

Pregatitja me havà

Fillojme pregatitjen e recetes duke pastruar me nje pecete te lagur dhe te shtrydhur shume mire gjethet e borzilokut. Duhet evituar kategorikisht larja e tyre nen uje te rrjedhshem pasi ne kete menyre i humbet e gjithe aroma dhe ngjyra fillon te zbehet.
Ne havà, fusim si fillim thelpinjte e hudhres me pak kripe te trashe te cilat i shtypim derisa te jete formuar nje lloj kremi. Shtojme disa gjethe borziloku duke i alternuar gjithmone me pak kripe (ne menyre qe te ruhet ngjyra e gjelbert) dhe vazhdojme shtypjen e tyre derisa te gjitha gjethet te kene perfunduar. Ne momentin qe ne havà do te dale nje leng i gjelbert (qe eshte pikerisht lengu i borzilokut) shtojme stikat e pishes dhe vazhdojme shtypjen. Ne fund shtojme edhe djatherat e grire dhe vajin e ullirit duke formuar keshtu nje salce homogjene te cilen e konsumojme menjehere apo e ruajme ne frigorifere per maksimumi 2 dite, mbuluar me nje shtrese te holle vaj ulliri.

 Pregatitja me mikser

Pregatitja e pestos xhenovez me ane te mikserit te kuzhines eshte me e thjeshte, por shija sigurisht qe nuk do te jete e njejte me ate qe eshte pregatitur ne havà-ne prej mermeri! Perpunimi i salces duhet te realizohet ne kohen me te shkurter te mundshme per te shmangur problemet e oksidimit. Akoma me mire do te ishte sikur tehet e mikserit te ishin prej plastike dhe jo prej metali, pasi ky i fundit duke mos arritur ti “copetoje” shume imet gjethet e borzilokut, mund te bej qe salca te rezultoje paksa e hidhur. Metoda me e mire do te ishte vendosja e tasit te mikserit dhe teheve te tij per disa ore ne frigorifer perpara pregatitjes se pestos dhe ne momentin qe vendosen te gjithe perberesit sipas rradhes qe u tregua me siper, te perdoret shpejtesia minimale dhe “grirja” te kryehet me sekonda; dmth grijme per 2-3 sekonda, bejme 5-6 sekonda pushim (ne menyre qe tehet te ftohen) dhe vazhdojme ne kete menyre derisa te kemi perftuar salcen.

E sherbejme menjehere ose e ruajme ne frigorifer ne nje ene te mbyllur hermetikisht mbuluar me nje shtrese te holle vaj ulliri per maksimumi 2 dite. Pesto edhe mund te ruhet ne akull e ngrire per ta perdorur atehere kur kemi nevoje.

Foto nga: http://www.soscuisine.

Limonatë me borzilok

Ju propozojme limonaten me borzilok, nje freskuese verore shume e shijshme, natyrale, pa ngjyrues, aroma artificiale dhe shume e thjeshte per ta pregatitur ne shtepi. Do t’ua keshillonim per mbremjet e nxehta te veres si shuares etje apo si nje kokteil joalkolik.
Perberesit

per shurupin borzilok-limon

 • 4 dege me gjethe borziloku
 • 1 liter uje
 • 400gr sheqer
 • 2 limona (lekuren e tyre)

per limonaten

 • 2 filxhan caji shurup borzilok-limon
 • 2 filxhan caji uje te ftohte
 • 2 filxhan caji kuba akulli
 • 1 filxhan caji leng limoni

Ne fillim, pregatisim shurupin dhe e ruajme ne frigorifer per maksimumi 5 dite (mund ta perdorim edhe per receta te tjera). I vendosim te gjithe perberesit ne nje tenxhere te cilen e cojme ne vlim derisa sheqeri te jete tretur plotesisht. E leme te ftohet ne temperature ambjenti, me pas e vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore. Pasi te kaloje koha e nevojshme, e kalojme shurupin ne nje kulluese per te hequr mbetjet dhe e vendosim ne frigorifer ne nje ene te mbyllur hermetikisht deri ne momentin e perdorimit.