Arkiva Etiketash: Receta me djath gorgonxola

Rizoto me katër djathëra

Rizoto me kater djatheraPer adhuruesit e djathit, ky rizoto eshte fantastik dhe shume i thjesht ne pregatitje. Mund te zevendesoni djatherat qe ne ju kemi sugjeruar me poshte me ato qe ju pelqejne me shume ose arrini te gjeni me lehte.
Perberesit

 • 350gr oriz per rizoto (i tipit Carnaroli ose Arborio)
 • 50gr djath aziago
 • 50gr djath kaçkavall dele
 • 50gr djath gorgonxola
 • 50gr djath parmiggiano ose grana
 • 1-2 luge pana per kuzhine
 • 1/2 qepe e vogel
 • 70gr gjalp
 • rreth 1 liter leng perimesh
 • nje gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
 • pak piper te zi te sapobluar

Grijme shume holle qepen dhe e kaverdisim ne zjarr shume te ulet me gjalpin. Shtojme orizin dhe e perziejme derisa kokrrat e orizit ta kene thithur komplet yndyren. E shuajme te gjitha perberjen me veren e bardhe, ngreme zjarrin dhe presim derisa te avulloje alkooli i veres.

Shtojme pak nga pak lengun e perimeve duke patur kujdes te mos shtojme garuzhden e dyte, nese e para nuk eshte thithur nga perberja. Ne momentin qe rizoto eshte drejt perfundimit, shtojme djatherat e grire dhe pak pana per ta bere rizoton me kremoz.

E fikim zjarrin, vendosim kapakun rizotos dhe e leme te pushoje per rreth 5 minuta. E sherbejme te ngrohte te sperkatur me pak piper te zi.

Reklama

Kungulleshka tringjyrëshe

Nje antipaste shumengjyreshe per te gjithe ata qe nuk duan te heqin dore nga linjat, pervecse te shijojne ushqimin e mire ne festat e fundvitit.

Perberesit per rreth 30 antipasta te vogla

 • 5 kungulleshka mesatare
 • 15 domate qershize te prera ne feta
 • 150gr djath gorgonxola
 • 3 luge plot djath Parmixhano te grire (ose djath tjeter kaçkavall)
 • 1 luge te vogel borzilok
 • nje maje luge piper

Presim si fillim kungulleshkat ne feta te trasha rreth 2cm. Me ndihmen e nje luge te vogel, heqim pjesen e brendshme duke e lene hapesiren bosh. I vendosim kungulleshkat ne nje tave te shtruar me leter furre dhe ne hapesiren boshe shtojme gjysme luge djath gorgonxola te cilin e kemi therrmuar me dore.

Ne nje ene te vogel, bashkojme djathin Parmixhano te grire me borzilokun dhe pak piper dhe sperkasim me gjysmen e saj djathin gorgonxola qe ndodhet brenda copave te kungulleshkave. Vendosim nje fete domate ne secilen prej kungulleshkave, e sperkasim me pjesen tjeter te djathit te grire dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per 5-7 minuta, apo derisa djathi te kete shkrire. I sherbejme te ngrohta.

Sallatë me hurma, djath gorgonxola dhe rukola

Sallate me hurma, gorgonxola dhe rukola

Shijoni kete sallate te veçante me frutin kryesor te muajit te nentorit: hurmen!

Perberesit

 • 1 hurme e madhe e pjekur dhe e forte
 • 200gr rukola
 • 200gr djath gorgonxola
 • 1 grusht lajthi te qeruara
 • 2 luge uthull balsamike
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Pastrojme si fillim rukolen duke e lare dhe thare shume mire. Qerojme hurmen dhe e presim ne feta shume te holla. Ndajme ne copeza me dore lajthite e qeruara.

Ne nje ene te vogel, bashkojme uthullen balsamike me 4-5 luge vaj ulliri, pak kripe dhe pak piper duke i perziere shume mire.

Ne pjaten e ceket ku do te sherbejme sallaten, vendosim fillimisht rukolen, me pas fetat e holla te hurmave, djathin gorgonxola te ndare ne copa, e rregullojme me perberjen me uthull balsamike dhe shtojme se fundi edhe lajthite e qeruara.

Foto nga: http://www.amaradolcezza.it/

Zemër selinoje me krem djathi

zemer selinojeShijojeni kete recete ne nje dreke festive mes miqsh duke i shtuar tavolines suaj nje shije mjaft te veçante.
Perberesit

 • 8-10 dege selinoje
 • 200gr krem djathi
 • 60gr djath gorgonxola
 • 1 luge te vogel qumesht
 • lengun e 1 limoni
 • disa thelpinje arra
 • kripe
 • piper te bardhe

Pastrojme mire deget e selinose, heqim me majen e nje thike te mprehte fijet e trasha dhe i presim rreth 10 cm duke filluar nga fundi. I vendosim ne nje ene me uje te ftohte dhe leng limoni dhe i leme menjane.

Ne nje tas te vogel rrahim me pirun djatherat me qumeshtin, e rregullojme perberjen me pak kripe dhe piper te bardhe.

Nxjerrim deget e selinose nga uji me limon, i thajme mire me letra kuzhine dhe mbushim zgavrat e tyre me kremin e djathit qe pregatitem me siper duke i zbukuruar me copeza arrash.

I ruajme ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

Foto nga: nomsmcgee.blogspot.com