Arkiva Etiketash: Receta me finok

Sallatë me finok dhe portokall

Sallate me finok dhe portokallReceta per sallaten me finok dhe portokall qe po ju paraqesim me poshte, eshte teper e thjeshte dhe sjell atmosferen festive nepermjet kombinimit te ketyre perberesve tipik dimeror.

Perberesit

  • 2 finok mesatar
  • 1 portokall
  • disa kokrra ullinj pa berthame
  • pak rrush te thate
  • fruta te thata: arra, stika pishe, fara kungulli etj

…per dressing (salcen qe do sperkasim sallaten)

  • lengun e 1 portokalli
  • 5-6 luge vaj ulliri
  • 1 luge te vogel uthull balsamike ose uthull molle
  • kripe

Vendosim rrushin e thate per tu zbutur ne nje ene te vogel me uje te ngrohte per rreth 10 minuta.

Lajme shume mire finoket, i heqim 2 apo 3 gjethet e jashtme qe jane me te forta, eleminojme edhe pjesen e kercellit, i presim shume holle ne feta dhe i vendosim ne nje tas.

Qerojme portokallin me ndihmen e nje thike te mprehte duke mos lene asnje pjese te bardhe, e presim edhe kete ne feta te holla dhe ja shtojme finokut. Shtojme gjithashtu edhe rrushin e thate te shtrydhur nga uji i tepert, frutat e thata, ullinjte dhe i bashkojme te gjitha me delikatese.

Pregatisim dressing duke rrahur me pirun lengun e portokallit me vajin e ullirit, uthullen dhe pak kripe derisa te formohet nje salce homogjene te cilen e hedhim mbi sallate. I perziejme te gjitha bashke dhe e sherbejme sallaten te zbukuruar me fruta te thata apo ullinj.