Arkiva Etiketash: Receta me fiq

Fiq me mjaltë pikant dhe djath dhie

  • Racione: 4 persona
  • Vështirësi: e thjeshtë
  • Shtype
Fiq me djath dhie dhe mjalt pikant

Nje antipaste vjeshtore teper e vecante, ku shija e embel e fiqeve dhe mjaltit bashkohet me shijen e kripur dhe te fresket te djathit te dhise.

Perberesit

  • 12 fiq te fresket
  • 6 luge te vogla mjalt shumelulesh
  • 1/2 luge e vogel piper i zi i sapobluar
  • 100gr djath dhie i bute

Bashkojme fillimisht mjaltin me piperin e zi ne nje tas te vogel.

Lajme nen uje te rrjedhshem fiqte dhe i thajme me letra kuzhine.

Per te formuar antipasten veprojme ne kete menyre: marrim nje fik dhe e presim ne kater pjese aty ku ndodhet bishti, por pa e cuar deri ne fund. Dmth fiku duhet te hapet si lule duke lene rreth 1cm nga baza. E hapim me kujdes dhe ne qender te tij vendosim nje luge te vogel djath dhie. Veprojme ne te njejten menyre edhe me fiqte e tjere. I vendosim bukur ne nje pjatance dhe i sperkasim me mjaltin pikant. I sherbejme menjehere.

Foto nga: http://gabbysgfree.co