Arkiva Etiketash: Receta me limon

Kundër gripit dhe rrufës – "vaksina në një gotë"

Vaksina ne nje gote

Dimri eshte koha e ftohjes, gripit dhe rrufes. Me poshte po ju tregojme nje kombinim shume efektiv per te parandaluar dhe kuruar simptomat e tyre. Eshte nje pije e pasur me vitamin C dhe perberes te tjere qe ndihmojne organizmin te funksionoj me shpejt per te mposhtur gripin.

Perberesit

 • 3 gota leng ananasi (mundesisht te fresket)
 • lengun e 6 limonave
 • 2 luge gjelle mjalt
 • 2 luge te vogla xhinxher pluhur
 • 1 thelpi hudher te shtypur
 • 1 maje luge piper te zi te sapobluar

I perziejme te gjithe perberesit ne nje shishe qelqi dhe pijme kater gota gjate dites, derisa simptomat e gripit te permiresohen apo zhduken.

Nevojiten te pakten 2 apo 3 dite ne menyre qe kjo pije te jape efektin e saj.

Vitamina C  e gjendur tek lengu i ananasit dhe limonit, pershpejton qarkullimin e gjakut dhe ndihmon organizmin te luftoje virusin.

Material dhe foto marr nga: http://www.healthandhealthyliv

Biskota me limon

 • Racione: 6-8 person
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Biskota me limon

Biskotat me limon kane shije te fresket, pranverore, te cilat ju sjellin ndermend ditet e ngrohta te veres edhe ne mes te dimrit. Jane perfekte per tu shoqeruar me nje filxhan caj te ngrohte nen shoqerine e miqeve. Sekreti kryesor per te arritur rezultat maksimal ne shije eshte cilesia e limonave: ata duhet te jene biologjik, te fresket dhe te pjekur!

Perberesit per 25 biskota

 • 300gr miell 00
 • 150gr gjalp te cilesise me te mire ne temperature ambjenti
 • 150gr sheqer
 • 50ml qumesht
 • 1 veze
 • lekuren e dy limonave biologjik
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes per embelsira
 • sheqer pluhur

Rrahim shume mire gjalpin me sheqerin derisa te formohet nje mase e njetrajtshme. Shtojme lekuren e limonave dhe vazhdojme perzierjen me nje luge druri per rreth 3 minuta. Shtojme vezen dhe vazhdojme perzierjen derisa te thithet komplet nga perberja. Shtojme miellin e situr mire, pluhurin pjekes per embelsira dhe qumeshtin duke perziere serisht derisa brumi i biskotave te rezultoje homogjen dhe pa kokerriza.

E mbeshtjellim brumin me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per 1 ore. Me pas e nxjerrim dhe formojme sfera te vogla me madhesine e nje arre te cilat i kalojme ne sheqer pluhur. I vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre me pak hapesire nga njera tjetra dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180C per 10 minuta, apo derisa anet te fillojne te marrin ngjyre te arte. I leme te ftohen plotesisht perpara se ti konsumojme.

Limonatë me luleshtrydhe

Limonate me luleshtrydheeLimonata me luleshtrydhe eshte nje menyre shume e mire dhe e shendetshme per te shuar etjen ne ditet e nxehta te veres! Per nje variant pak ndryshe, mund te zevendesojme sheqerin me mjalte apo edhe limonat me limona jeshile (lime).

Perberesit per 1.25l limonate me luleshtrydhe

 • 500ml uje natyral
 • 500ml uje te gazuar
 • 250ml leng limoni (afersisht lengun e 3 limonave)
 • 200gr sheqer te bardhe
 • lekuren e grire te 1 limoni
 • 12 luleshtrydhe te medha
 • kuba akulli
 • gjethe mente per zbukurim
 • luleshtrydhe ne feta per zbukurim

Vendosim ne nje tenxhere ne zjarr mesatar ujin natyral me sheqerin duke e perziere here pas here derisa sheqeri te jete shkrire plotesisht. Shtojme lekuren e limonit, lengun e tij, i perziejme shume mire dhe i heqim nga zjarri duke i lene te ftohen plotesisht ne temperature ambjenti.

Reduktojme ne purè me ndihmen e nje mikseri elektrik luleshtrydhet e lara te cilat ja shtojme shurupit me uje, leng limoni dhe sheqer. E kalojme limonaten nepermjet nje kullese dhe e hedhim ne nje broke uji. Shtojme edhe ujin e gazuar dhe 2-3 luleshtrydhe ne feta duke i perziere te gjitha shume mire.

E sherbejme ne nje gote te mbushur me akull dhe te zbukuruar me ndonje gjethe mente.

Pulë me limon

Pula me limon eshte nje nga recetat me te konsumuara dhe me te pelqyera te kuzhines kineze. Per shkak te thjeshtesise se saj, mund ta pregatisi kushdo, madje edhe ata persona qe jane ne fillimet e tyre dhe duan te mesojne pak nga pak te gatuajn.

Perberesit
…per pulen

 • 4 gjokse pule (rreth 500gr)
 • 2 veze
 • miell
 • kripe
 • vaj luledielli per skuqje

…per salcen me limon

 • 1 luge niseshte (ose miell)
 • 100ml vere te bardhe
 • 200ml uje
 • 2 luge te vogla sheqer
 • lengun dhe lekuren e 1 limoni
 • kripe

Presim fillimisht gjoksin e pules ne shirita jo shume te holle, i kalojme ne vezen e rrahur me pak kripe, me pas ne miell dhe i skuqim per rreth 5 minuta ne vaj te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte. I vendosim copat e pules ne nje tas me kapak ne menyre qe te jene akoma te ngrohte dhe pregatisim salcen.

Shkrijme plotesisht niseshten ne nje gote me uje te ftohte duke e perziere vazhdimisht. Ne nje tigan te madh hedhim ujin me niseshte, shtojme menjehere veren e bardhe, sheqerin, ujin e mbetur dhe lengun e limonit.  Kur salca te jete trashur pak (duhet ta perziejme gjate gjithe kohes) shtojme edhe lekuren e limonit te grire ne rende dhe e leme ne kete menyre derisa sheqeri te kete shkrire plotesisht dhe salca te trashet.

Shtojme ne kete moment edhe copezat e pules dhe i gatuajme per rreth 2 minuta te tjera ne zjarr te ulet derisa perberesit te marrin shijen e njeri tjetrit.

E sherbejme pulen me limon te ngrohte duke e zbukuruar pjaten me feta te holla limoni dhe gjethe majdanozi. E shoqerojme kete pjate me nje sallate jeshile ose me perime te ziera apo te pjekura ne furre.

Krem limoni anglez (Lemon curd)

Kremi i limonit eshte nje embelsire tipike Angleze i cili perdoret per te mbushur torta, mafins te embel apo thjesht per t’u lyer mbi feta buke te thekura shoqeruar me nje filxhan caj. Pregatitja e tij eshte mjaft e thjeshte dhe perberesit jane te gjithe natyral; per kete arsye mund ta shijojne edhe femijet per mengjes bashke me nje gote qumesht. Perberesit per rreth 2 kavanoza

 • 4 limona
 • 2 veze te plota + 2 te verdha vezesh
 • 110gr gjalp i cilesise me te mire ne temperature ambjenti
 • 450gr sheqer

Perpara se te fillojme pregatitjen e kremit te limonit, grijme ne rende lekurat e limonit dhe shtrydhim lengun e tyre te cilin e filtrojme me ndihmen e nje kulluese. Rrahim lehtesisht edhe vezet ne nje ene te vogel.

Shkrijme ne banjomari ne zjarr te ulet gjalpin e prere ne copa bashke me sheqerin derisa ky i fundit te kete shkrire plotesisht. Shtojme vezet dhe vazhdojme perzierjen me luge druri derisa perberja te rezultoje kremoze, por kujdes; nuk duhet te shkoje asnjehere ne vlim. Ne kete moment shtojme edhe lengun e limonit dhe lekuren e tij dhe e leme ne kete menyre ne zjarr te ulet per 5-10 minuta derisa kremi te trashet; e kuptojme qe eshte gati kur kremi te veshe lugen e drurit.

E hedhim kremin e limonit neper kavanoza, e leme te ftohet ne temperature ambjenti dhe e vendosim ne frigorifer te pakten nje nate perpara se ta perdorim.

*Keshille: Ky lloj kremi mund te ruhet te frigorifer per maksimumi nje jave, prandaj mos e pregatisni ne sasi shume te madhe!

Eskallop viçi me limon

Eskallopi me limon, eshte nje pjate e dyte e thjeshte ne pregatitje dhe e perkryer per stinen e veres, per shkak te freskise qe i jep limoni. Megjithese kerkon pak kohe per tu realizuar, duhet patur kujdes qe mishi te jete i nje cilesie shume te mire dhe me pak yndyre; ne kete menyre gjate gatimit ajo do te shkrije dhe do ti jape pjates nje shije sublime.
Perberesit

 • 8 feta mish vici (ose 4 nese jane te medha)
 • 300ml leng mishi (ose perimesh)
 • 1 luge niseshte, miell patatesh
 • 1 limon
 • miell per lyerje
 • vaj ulliri
 • pak majdanoz te grire
 • kripe
 • piper te bardhe

Per pregatitjen e kesaj recete, fillimisht rrahim lehtesisht fetat e mishit te vicit, i lyejme me miell dhe i skuqim ne vaj ulliri per pak minuta nga te dyja anet derisa te kene marre ngjyre te arte. I heqim nga tigani dhe i vendosim ne nje ene me kapak ne te cilen mund ti mbajme te ngrohta.

Nderkohe, shkrijme ne lengun ne temperature ambjenti te mishit ose te perimeve niseshten dhe e hedhim ne tiganin ku skuqem mishin. E cojme ne zierje ne zjarr mesatar dhe shtojme lengun e limonit dhe lekuren e tij te grire holle duke pritur qe salca te trashet. E rregullojme me kripe, piper dhe majdanoz te grire dhe shtojme se fundi edhe fetat e mishit duke i lene keshtu te gatuhet per rreth 5 minuta ne menyre qe te marrin shijen e limonit. I servirim ne pjate shoqeruar me feta limoni te holla.

*Keshille: Ne vend te fetave te mishit te vicit, mund te perdorim edhe filetot e pules te cilat kane nje shije me delikate.

Limonatë

Me shtimin e diteve te nxehta, cfare mund te egzistoje me freskuese se nje limonate me limona? Cdokush e ka pregatitur te pakten nje here ne jeten e tij: shtrydhim disa limona, i shtojme uje dhe sheqer. Por si te perftojme nje limonate perfekte ne menyre qe kokerrizat e sheqerit te mos mbesin ne fund? Ndiqni receten tone te thjeshte:

Perberesit per rreth 1.3l limonate

 • 1l uje te ftohte
 • 240ml uje per shurupin
 • 240ml leng limoni (rreth 6 limona)
 • 170-240gr sheqer

Sekreti kryesor per pregatitjen e limonates me limona qendron ne pregatitjen paraprake te shurupit me sheqer dhe uje. Per kete shkrijme ne zjarr mesatar 240gr sheqer ne 240ml uje (pra ne raportin 1:1) nese e duam limonaten tone te embel, ose 170gr sheqer ne 240ml uje nese e duam mesatare.

Ne nje broke me kapacitet 1.5l hedhim si fillim lengun e limonave te shtrydhur, shtojme shurupin e mesiperm dhe se fundi 1l uje te ftohte. E fusim ne frigorifer per 30-40 minuta dhe e sherbejme te ftohte me copa akulli dhe feta limoni.

Salcë me limon

Salca me limon eshte perfekte per te shoqeruar pjatat e dyta mishi te ftohte apo peshk. Provojeni te zhysni edhe krahet e pulave te skuqura ne te: shija eshte e siguruar!
Perberesit per 4 persona

 • 1 liter qumesht te skremuar
 • 10 luge miell
 • 5 limona (lengun e tyre)
 • kripe

Tresim miellin ne qumesht duke e hedhur perberjen ne nje tenxhere qe nuk ngjit dhe e vendosim ne zjarr mesatar duke e perziere vazhdimisht derisa salca te jete trashur aq sa duhet. E heqim nga zjarri, i hedhim lengun e limonave, pak kripe dhe e aromatizojme me piper.

Makarona spageti me limon në shportë alumini

Makarona spageti me limon në shportë aluminiDuke shfletuar nje liber kuzhine kryesisht me receta italiane, me ra ne sy nje e tille ku perberesi kryesor ishte limoni. Dhe si gjithmone eksperimentet nuk mungojne, sidomos nqs behet fjale per nje pjate te fresket e cila mund te konsumohet ne ditet e nxehta te veres. Pervec kesaj, limoni eshte nje burim i vitamines C, A e B1 dhe i acidit citrik.
Lengu i tij mund te perdoret si zevendesues i uthulles ne sallate, si antioksidant per perime dhe fruta te ndryshme, ne marinada, ne sallaten e frutave etj.

Perberesit

 • 350gr makarona te gjata (spaghetti, linguine etj)
 • 2 domate te medha
 • 1 thelpi hudher, e grire holle
 • 2 luge gjelle leng limoni
 • 2 luge te vogla kaperi nen uthull ose nen kripe
 • borzilok i fresket
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht  kohen e treguar ne konfeksion, pasi duhet te rezultojne “al dente”.

Zhysim domatet ne uje te vluar, i leme disa minuta ne menyre qe ti hiqet sa me shpejt lekura dhe i qerojme. Eleminojme farat e brendeshme dhe tulin e presim ne kubik te vegjel.

Vendosim ne zjarr nje tigan ne te cilin shtojme domatet, lengun e limonit, dy luge nga uji i makaronave, kaperit, pak kripe e piper te zi. E gatuajme salcen ne zjarr te ulet per afer 15 minuta. 5 minutat e fundit shtojme hudhren dhe borzilokun. Shtojme ne fund edhe makaronat dhe i perziejme mire.

Marrim nje leter alumini dhe i japim formen e nje shporte (pjese shkelqyese nga jashte). Hedhim ne te makaronat, e mbyllim shporten dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per 15 minuta. I sherbejme te ngrohta brenda shportes se aluminit.