Arkiva Etiketash: Receta me luleshtrydhe

Tortë Sharlotë me luleshtrydhe

Torta Sharlote eshte nje nga embelsirat me te vleresuar ne te gjithe boten, e njohur per thjeshtesine e perberesve te saj dhe shijen e pakrahasueshme. Mbi etimologjine e ketij emri egzistojne akoma edhe sot dyshime; me e famshmja supozon se emri derivon nga Mbreteresha Sharlote (1744-1818), gruaja e Xhorxhit III te Mbreterise se Bashkuar, per te cilen u gatua per here te pare kjo embelsire. Ndersa tjetra hedh hipotezen se ishte pikerisht kunata e Aleksandrit I te Prusise e cila e ka “pagezuar” me kete emer: Sharlota e Prusise.

Perberesit

 • 500gr krem maskarpone
 • 500gr luleshtrydhe
 • 250gr biskota savoiardi
 • 170gr sheqer + 2 luge
 • 6 te verdha vezesh
 • lengun e dy portokalleve

Si fillim, vendosim luleshtrydhet te marinohen per rreth 1 ore ne nje ene pasi i kemi prere ne copa te vogla, kemi shtuar lengun e portokallit dhe 2-3 luge sheqer. Lengun qe ato do te leshojne do ta perdorim per te lagur biskotat savoiardi, ndersa luleshtrydhet do t’ia shtojme kremit.

Nderkohe, me ndihmen e nje rrahesi elektrik rrahim te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje perberje kremoze dhe me ngjyre te hapur, shtojme dalengadale kremin maskarpone duke e perziere me ndihmen e nje spatule derisa te formohet nje mase homogjene. Shtojme se fundi edhe gjysmen e luleshtrydheve te kulluara shume mire nga lengu i tepert (ose mund ti kalojme ne mikser) dhe ne kete menyre kemi perftuar kremin per te mbushur torten Sharlote.

Ne nje forme torte te rrumbullaket me hapje anash, vendosim vertikalisht njeri pas tjetrit biskotat savoiardi te lagura me lengun e luleshtrydheve dhe portokallit, nderkohe qe shtrojme edhe bazen me to.  Hedhim gjysmen e kremit qe pregatitem me siper, therrmojme disa biskota savoiardi ne menyre qe te formohet nje shtrese e holle biskotash, dhe shtojme edhe gjysmen tjeter te kremit. Siperfaqen e dekorojme me luleshtrydhe te fresketa dhe e vendosim torten ne frigorifer per minimumi 12 ore perpara se ta sherbejme. Ne momentin e servirjes e heqim nga tortiera dhe i lidhim nje fjongo rreth e qark per ta bere me terheqese. E sherbejme te ndare ne feta.

*Keshille: Ne vend te shtreses se mesit qe jane biskotat e therrmuara, mund te vendosim edhe nje disk pandispanje. Torta ne kete menyre do te dale me kompakte, por realizimi i saj do te jete me impenjativ

Luleshtrydhe në uthull balsamike

Ky kombinim mund te duket paksa i cuditshem ne fillim, por mjafton ta provoni vetem nje here dhe do te kthehet ne nje nga mini recetat tuaja te preferuara. Perberesit jane teper te thjeshte dhe pregatitja eshte elementare.
Perberesit per 4 persona

 • 500gr luleshtrydhe
 • 3 luge te vogla sheqer pluhur
 • 1 luge te vogel uthull balsamike

Lajme dhe pastrojme luleshtrydhet duke i ndare ne dy pjese, ne kater pjese apo nese jane te vogla i leme te plota. Shtojme sheqerin pluhur dhe uthullen balsamike duke i perziere shume mire dhe me kujdes. I leme ne kete menyre te marinohen per 30-60 minuta duke i perziere here pas here. I sherbejme ne nje tas te vogel sperkatur me lengun e tyre, ose shoqeruara me akullore.

Rizoto me luleshtrydhe

Nje tjeter recete afrodiziake per festen e Shen Valentinit; rizoto me luleshtrydhe, nje pjate ideale ne nje darke midis dy personave te dashuruar. Mos u shqetesoni per shijen, do te jete e mrekullueshme edhe pse mund te mos e keni provuar me pare…
Perberesit per 4 persona

 • 400gr oriz per rizoto (psh Carnaroli)
 • 300gr luleshtrydhe
 • 200ml vere te bardhe
 • 1/2 qepe te vogel
 • leng perimesh i pregatitur me koncentrate perimesh
 • vaj ulliri

Pregatisim si fillim lengun e perimeve duke shkrire plotesisht koncentratat e perimeve ne uje te cilin e mbajme gjithmone ne vlim; ne kete menyre nuk do te bllokohet zierja kur t’ia shtojme rizotos ne nje faze te mevonshme.

Kaverdisim me pak vaj ulliri qepen e grire shume holle dhe orizin ne zjarr te avashem duke i perziere me luge druri derisa masa te thahet, pra ta kete thithur komplet vajin. E shuajme me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje per disa minuta ne zjarr te forte dhe ne kete moment shtojme 2-3 garuzhde leng perimesh. Duhet patur kujdes qe rizoton ta perziejme sa me shpesh te jete e mundur; ne kete menyre orizi do te gatuhet uniforme dhe nuk do te ngjitet ne anet e enes! Kur orizi ta kete thithur komplet lengun e perimeve, shtojme dy garuzhde te tjera leng duke vazhduar me kete procedure derisa rizoto te jete gati (zakonisht nevojiten 16-18 minuta).

Nderkohe lajme dhe thajme me letra kuzhine luleshtrydhet, heqim disa ne nje ane per zbukurim dhe pjesen tjeter e grijme ne mikser. Kur rizoto te jete pothuajse gati, shtojme purène e luleshtrydheve dhe e leme te gatuhen se bashku edhe per pak minuta.

E heqim tiganin nga zjarri dhe e leme te pushoje per 10 minuta me kapak mbyllur perpara se ta servirim. E dekorojme pjaten me luleshtrydhet e plota dhe e sherbejme te ngrohte.

Kek me kos frutash dhe luleshtrydhe

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Kek me kos frutash dhe luleshtrydhe

Sot po iu prezatoj kete kek te shijshme me luleshtrydhe. Ka nje arome teper te kendeshme dhe eshte i lehte, pasi permban kos dhe shume pak gjalp. Mund ta pergatisni bashke me femijet tuaj nese deshironi ne nje dite te diele, apo ne festen e te dashuruarve duke e dekoruar me shume luleshtrydhe dhe krem pana ne siperfaqe. Ne kete rast, shoqerojeni me nje gote vere te bardhe te embel e cila i pershtatet mrekullisht!

Kek me kos frutash dhe luleshtrydhe 1

Perberesit per nje tave te rrumbullaket me diameter 24cm

 • 200gr miell 00
 • 200gr kos frutash me luleshtrydhe
 • 200gr luleshtrydhe te fresketa
 • 100gr sheqer te bardhe
 • 3 veze
 • 1 luge gjelle gjalp
 • 1 pako te vogel pluhur pjekes
 • lekuren e 1 limoni
 • pak kripe

Lajme dhe presim pergjysme luleshtrydhet duke i ndare ne dy pjese: njeren pjese do t’ia shtojme brumit te tortes, ndersa me pjesen tjeter do te kryejme zbukurimin e saj ne fund.

kek me kos frutash dhe luleshtrydhe

Ne nje ene te thelle vendosim sheqerin, shtojme vezet nje nga nje dhe duke i perziere te gjitha me luge druri shtojme pak nga pak miellin, pluhurin pjekes, kosin e frutave, lekuren e grire te limonit dhe pak kripe (2). Se fundi, shtojme dhe luleshtrydhet e prera ne copa te vogla duke vazhduar perzierjen derisa te formohet nje mase homogjene (3).
Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tave te rrumbullaket per torta (nese e pregatisim kete torte per festen e Shen Valentinit, mund te perdorim edhe nje stampe ne forme zemre) dhe hedhim ne te brumin e perftuar. E vendosim kekun per tu pjekur ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta (bejme proven e pirunit). Kur embelsira te jete gati, e leme te ftohet pak çaste dhe siperfaqen e saj e lyejme me pak kos frutash duke e zbukuruar me pjesen e mbetur te luleshtrydheve te prera ne feta. Per nje variant me pak te lehte, por me te shijshem, ne vend te kosit, e lyejme siperfaqen me pana per embelsira. Kini kujdes: lyeni me kosin e frutave ne momentin qe e servirni, pasi keku duke qene shume i bute ka vetine ta thithi kosin ne brendesi.

Xhelatinë me luleshtrydhe

Xhelatine-me-luleshtrydhe

Po iu prezantojme nje embelsire te lehte dhe te shijshme me luleshtrydhe te fresketa, te cilat gjenden shume lehte ne kete periudhe. Ngjyra e kuqe, qe perfaqson dashurine, e ben akoma dhe me te pershtatshme per festen e te dashuruarve.

Perberesit per 6 persona

 • 500gr luleshtrydhe te fresketa
 • 150gr sheqer pluhur
 • 6 flete xhelatine (pjeshke)
 • lengun e 1 limoni
 • 1 luge sheqer
 • 2 te bardha vezesh

Per kremin Shantili

 • 250ml pana per embelsira
 • 30gr sheqer pluhur
 • pak vanilje

Vendosim ne nje ene te vogel me uje te ftohte fletet e xhelatines se pjeshkes per 15 minuta, i shtrydhim mire me dore dhe i shkrijme ne banjomari me gjysme gote uje.

Grijme ne mikser luleshtrydhet e pastruara, i kullojme me ndihmen e nje nape apo te nje kulluese me vrima te vogla dhe lengut te perftuar i shtojme sheqerin pluhur, lengun e limonit dhe fletet e xhelatines te shkrira.

Lagim me pak uje te ftohte 6 stampa te vogla dhe i mbushim ne menyre te barabarte me masen e perftuar me siper, i mbulojme me leter alumini dhe i vendosim ne frigorifer per te pakten 3 ore.

Marmalatë me luleshtrydhe

Marmalata me luleshtrydhe eshte me siguri nje nga tundimet qe pak kush mund t’i rezistoje. Perfekte per t’u lyer mbi buke, mbi biskota apo edhe per t’u ngrene me luge ne castet me te embla te dites. I pelqen te rriturve dhe femijeve, problemi i vetem eshte te gjenden luleshtrydhe jo shume te medha, por te kuqe dhe te shijshme. Akoma me mire nqs ato jane rritur ne kopshtin tuaj apo i keni mbledhur ne pyll!
Perberesit per 2 kavanoza marmalate

 • 1 kg luleshtrydhe
 • 700gr sheqer
 • lekura dhe lengu i 1 limoni

I lajme luleshtrydhet mire duke i hequr gjethet e gjelbera, i thajme plotesisht me leter kuzhine dhe i hedhim ne nje tas te madh ne te cilin shtojme edhe sheqerin. Sipas deshires i shtojme edhe lengun dhe lekuren e 1 limoni. I perziejme mire, i mbulojme me nje pecete apo leter celofoni dhe i leme ne ambjent te fresket apo ne frigorifer per minimumi 12 ore. Nqs luleshtrydhet jane te medha, mund t’i presim ne copa te vogla (ne dy apo ne kater pjese). Sa me e gjate te jete koha e qendrimit ne frigorifer, aq me e shijshme dhe me arome te kendshme do te rezultoje marmalata.

Tortë e ftohtë me luleshtrydhe

Kjo torte shume e shijshme, eshte embelsira ideale per raste festash duke qene se dite te nxehta na presin. Por gjithashtu mund ta shijoni edhe ne nje dite te diele duke sjell ngjyra dhe shije ne familjen tuaj.
Perberesit per 8 persona

 • 230gr gjalp (ose margarine)
 • 200gr sheqer pluhur
 • 2 luge rum ose konjak sipas deshires
 • 500gr luleshtrydhe
 • 100gr arra (ose bajame) te grira
 • 3 te bardha vezesh
 • 100gr biskota te grira ne mikser

Per zbukurim

 • 200gr pana per embelsira
 • 100gr luleshtrydhe te plota

Rrahim gjalpin (ose margarinen) me sheqerin pluhur derisa perberja te marri ngjyre te bardhe dhe me pas shtojme rumin (ose konjakun), luleshtrydhet e prera ne feta, arrat (ose bajamet) e grira dhe se fundi shtojme te bardhat e vezeve te cilat i kemi rrahur fort (marenge).