Arkiva Etiketash: Receta me majonezë

Sallatë kapriçoze

Sallate kapricioseSallata kapriçoze eshte nje antipaste e njejte me Sallaten ruse, por nese kjo e fundit pregatitet me perime te ziera, sallata kapriçoze pregatitet me perime te gjalla te prera alla julienne. Behet akoma dhe me e shijshme me shtimin e djathit dhe proshutes ne fije te holla, megjithese eshte teper kalorike dhe duhet te konsumohet vetem ne raste te veçanta.

Perberesit

 • 100gr karrota
 • 100gr rrepa te kuqe ose te bardha
 • 100gr speca te kuq
 • 50gr djath i bute (psh djath tosti)
 • 50gr proshute e pjekur (1 fete e trashe)
 • 200ml majoneze
 • 1 luge te vogel plot mustarde
 • 1 luge uthull molle ose vere
 • kripe

Presim alla julienne, dmth ne fije te holla perimet e lara dhe te qeruara, i vendosim ne nje tas dhe i shtojme kripen dhe uthullen e molles duke i perziere mire. Ne te njejten menyre presim edhe djathin dhe proshuten dhe ja shtojme perimeve. Shtojme se fundi edhe majonezen dhe mustarden duke i perziere shume mire derisa perimet te vishen me salce.

E vendosim sallaten kapriçoza per te pakten 1 ore ne frigorifer derisa shijet te bashkohen me njera tjetren, me pas e servirim bukur ne nje pjate te shtruar me gjethe sallate jeshile.

*Keshille: Nese doni ta beni pak me te lehte sallaten nga pikepamja kalorike, mund ta bashkoni majonezen me kos te trashe, dmth 100ml majoneze dhe 100ml kos, ose te perdorni majoneze me perqindje te ulet yndyre. Gjithashtu, sipas stines, mund te shtoni perimet qe ju pelqejne me shume (sigurisht, ato qe mund te konsumohen te gjalla).

Foto nga: http://www.laboratorioalimentare.com/

Mish viçi me tre salca

Fileto viçi me tre salcaProvoni ta servirni receten e meposhtme ne nje darke festive duke e shoqeruar me nje sallate te thjesht jeshile dhe domate.
Perberesit

 • 800-1000gr tul viçi ne nje cope te vetme
 • 1 qepe
 • 1 karrote
 • 1 dege selino
 • kripe

…per salcat

 • 9 luge majoneze
 • 1 luge salce pesto
 • 1 thelpi hudher
 • pak kerri

Vendosim ne zjarr nje tenxhere me 2 liter uje te ftohte, 1 luge te vogel kripe, karroten, qepen dhe degen e selinose te qeruara. Sapo uji te kete marre vale, shtojme mishin e viçit dhe e ziejme per rreth 2 ore ne zjarr mesatar duke e lene te ftohet me pas ne lengun e tij.

E ndajme majonezen ne 3 ene te vogla me nga 3 luge secila; ne njeren shtojme hudhren e grire shume holle, ne tjetren pak kerri dhe ne te fundit salcen pesto. I perziejme shume mire veç e veç.

Kur mishi i viçit te jete ftohur, e presim ne feta te holla me ndihmen e nje thike shume te mprehte, vendosim bukur 2-3 feta ne nje pjate te ceket dhe e sherbejme me 3 salcat qe pregatitem me siper.

(recete marre nga: 365 giorni a tavola-Paola Loaldi, dhe modifikuar nga autorja)

Salcë Aioli me hudhra

Salce aioli

Salca Aioli’, eshte nje salce shume e ngjashme me majonezen, por ne ndryshim nga kjo e fundit ka nje shije me te forte te cilen ia japin thelpinjt e hudhres te grire ne te. Rekomandohet kryesisht ne shoqerimin e perimeve te gjalla apo ne zgare, peshkut apo mishit ne zgare dhe patateve te skuqura, te cilave i jep nje shije mjaft te veçante. Me poshte po ju paraqesim receten e shkurtuar, ate qe pregatitet me majoneze te gatshme.

Perberesit per rreth 25ogr salce aioli’

 • 250gr majoneze te gatshme, ose te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • 6 thelpi hudhrash
 • 2 te verdha vezesh te ziera

Shtypim ne hava’ ose grijme ne mikser hudhrat e qeruara derisa ti reduktojme ne purè.

Bashkojme ne nje tas majoneze, kremin e hudhrave dhe te verdhat e vezeve te therrmuara shume imet me dore. E perziejme salcen derisa te rezultoje homogjene, e mbulojme me nje leter celofoni dhe e fusim ne frigorifer per minimumi 30 minuta perpara se ta sherbejme.

Foto nga: http://margieroelands.com/

Salcë koktejl (salce rozë)

Koktejl salceSalca koktejl, ose e njohur ndryshe si salca roze, eshte nje shoqeruese mjaft e mire e peshkut apo frutave te detit per shkak te konjakut qe nxjerr ne pah shijen e tyre te vecante.

Perberesit

 • 200gr majoneze e gatshme ose e bere ne shtepi (receta ketu)
 • 100gr salce keçap
 • 30gr mustarde
 • 50ml pana kuzhine
 • 1 luge salce Worcestershire (lloj salce angleze; per me shume lexoni ketu) ose uthull balsamike ne pamundesi
 • 1 luge konjak 

Per pregatitjen e salces roze, vendosim ne nje tas qelqi majonezen, keçapin, salcen Worcestershire, konjakun, mustarden dhe se fundi panen te rrahur lehtesisht me ndihmen e nje mikseri elektrik. I perziejme te gjitha me shume kujdes dhe e vendosim salcen ne frigorifer per te pakten 1 ore derisa te jete gati per servirje.

*Keshille: Per nje rezultat sa me te mire, salca majoneze, keçap dhe mustarda duhet te jene relativisht te trasha, pasi duke u bashkuar me konjakun (qe eshte i lengshem), salca perfundimtare duhet te dale gjithashtu e lidhur.

Foto nga:

http://editer.com/

Salca majonezë

Salce majoneze e bere ne shtepiMajoneza eshte sigurisht salca me e famshme dhe me e perhapur ne bote, por origjina e saj vihet ne diskutim. Egzistojne dy versione nga te cilat: i pari na çon ne vitet 1757 ku ne qytetin spanjoll Mahon, kuzhinieri ushtarak i Armand de la Porte, duka i Richelieu, shpiku kete salce me baze vaji dhe te verdha vezesh. Versioni i dyte thekson se emri majoneze vjen nga nje fjale shume e vjeter franceze Moyeau (shqiptohet Muaiò) e cila do te thote pikerisht e verdhe veze. Majoneza perdoret ne shume e shume menyre duke filluar qe nga shoqerimi i peshkut, pjatave me mish te ftohte, vezeve te ziera, per te pregatitur salca te tjera apo dhe per te dekoruar pjata te ndryshme sidomos ato festivet.

Perberesit

 • 2 te verdha vezesh
 • 250gr vaj luledielli
 • lengu i 1/2 limoni (i filtruar)
 • 1 luge te vogel uthull vere te bardhe
 • piper i bardhe i sapobluar
 • kripe

Per te pregatitur majonezen duhet te perdorim vaj dhe veze ne temperature ambjenti dhe te ndajme mjaft mire te verdhen nga e bardha. Marrim nje tas qelqi (ose porcelani) te thelle dhe e vendosim mbi nje pecete te lagur: ne kete menyre gjate pregatitjes se majonezes ai nuk do te levize. Vendosim ne te te verdhat e vezeve, pak kripe, pak piper dhe 1 luge te vogel uthull.

I punojme shume mire perberesit me ndihmen e nje rrahesi elektrik dhe me pas shtojme vajin duke e hedhur ne formen e nje fije te holle.

Majoneza duhet te perzihet gjithmone ne te njejtin drejtim, derisa te perftojme nje salce te trashe dhe kompakte. Pasi i kemi hedhur te gjithe vajin, shtojme dhe lengun e limonit te filtruar mire (gjithmone duke e perziere),e rregullojme me kripe dhe piper nese eshte e nevojshme. Nese majoneza nuk konsumohet menjehere, mund re ruhet ne frigorifer  per nje dite duke e mbuluar me leter transparente.

*Keshille: Nese papritur shohim se ne majoneze shfaqen disa “kokrriza”, pra perberja nuk eshte plotesisht homogjene, egziston nje zgjidhje! Me ndihmen e nje luge heqim menjane kete pjese te majonezes dhe e vendosim ne nje tas te paster. Nderkohe, ne nje tas tjeter vendosim nje tjeter te verdhe veze dhe e rrahim duke i shtuar vaj si ne proçeduren e mesiperme. Shtojme pak nga pak majonezen qe nuk ishte homogjene dhe vazhdojme rrahjen. Gjendja duhet te kthehet ne normalitet. E gjithe kjo ndodh sepse, e kemi hedhur me shpejt sesa duhet vajin, pra jo ne formen e nje fije te holle.

Gjithashtu zgjedhja e vajit qe perdorim varet gjithmone nga perdorimi i majonezes. Ne pergjithesi, majoneza prodhohet me vaj ulliri, i cili eshte me i miri per nga vlerat ushqimore, por shija e majonezes do te rezultoje shume e forte. Nese majonezen do ta perdorim per te shoqeruar nje pjate teper delikate, eshte mire qe ajo te mos e mbuloje shijen e kesaj pjate. Prandaj keshillohet te perdoret vaji i lulediellit, i misrit apo vaj ulliri me shije super delikate.

Se fundi, nese majoneza rezulton shume e trashe, i shtojme nje luge uje te ngrohte, ndersa nese rezulton shume e holle, i shtojme edhe pak vaj luledielli.

Foto nga: http://simplyfreshcooking.com/

Sallatë patatesh me kos dhe qepë të njoma

Sallate me patate dhe qepe te njoma

Perberesit

 • 800gr patate
 • 2 qepe te njoma
 • 150gr kos i trashe grek (me shume yndyre)
 • 2 luge majoneze
 • 2 luge bishta qepesh te thata
 • kripe
 • piper

Ziejme patatet me gjithe lekure ne uje pa kripe dhe me pas i kalojme ne uje te ftohte te rrjedhshem duke i lene te ftohen.

Pasi te jene ftohur i qerojme, i presim ne kubik dhe i vendosim ne nje tas ku shtojme majonezen e perziere me kosin grek, qepet e njoma te prera holle, kripen, piperin dhe qepen e njome te thate.

I perziejme te gjitha bashke dhe i vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore. E servirim te ftohte.

Foto nga: http://www.thecrazykitchen.co.uk/