Arkiva Etiketash: Mango recipes

Antipastë meksikane

Nje antipaste e shijshme e ngjashme me salcen guakamole, me tipiken e kuzhines tex-mex. Paraqitja e kesaj recete eshte me e bukur, me praktike (pasi serviret ne gota te vecanta per çdo person), dhe eshte ideale per te filluar si duhet nje darke meksikane.
Perberesit

 • 1 avokado e pjekur mire
 • 1 mango pak e pjekur
 • 2 limona jeshil
 • 200gr tul gaforre
 • 2cm xhinxher te fresket
 • 3 luge vaj ulliri
 • pak spec djegs pluhur
 • kripe
 • 100gr patatina nachos per shoqerim

Qerojme avokadon, e ndajme ne dy pjese duke eleminuar berthamen, e presim ne copa dhe e kalojme ne mikser me pak kripe, dy luge vaj ulliri, lengun e gjysme lime dhe pak spec te kuq djegs duke perftuar keshtu nje salce homogjene. E shperndajme salcen ne 4 gota te shkurtra qelqi te cilat i leme menjane.

Presim tulin e gaforres ne copa, e hedhim ne nje tas dhe e sperkasim me vajin e ullirit te mbetur, pak kripe, xhinxherin e qeruar e te grire, lengun e gjysmes se mbetur te limes dhe lekuren e gjysme lime. E perziejme mire dhe e vendosim kete perberje siper salces me avokado.

Qerojme mangon, dhe me ndihmen e nje qeruesi patatesh, perftojme shirita shume te holle te cilet i rregullojme me pak kripe dhe pak spec djeges dhe i vendosim edhe keto siper kremit me avokado.

I zbukurojme gotat me feta lime dhe e sherbejme te shoqeruar me patatina nachos.

Peshk salmon në zgarë me salcë mango dhe avokado

Receta qe po iu paraqesim sot, perben nje pjate shume te veçante, e cila kombinon shijen e peshkut salmon te pasur me omega 3, dhe vitaminat C, fibrat dhe antioksidantet te gjendura ne salcen e frutave. Kjo pjate e dyte i pershtatet sidomos personave qe duan te humbasin kilet e teperta, por ne te njejten kohe te ushqehen shendetshem. Perberesit

…per salmonin

 • 4 fileto peshku salmon
 • 50ml vaj misri
 • 2 luge salce soje
 • 1 luge te vogel salce pikante (Sriracha)
 • 1/2 luge xhenxhefil pluhur
 • 1 thelpi hudher te grire holle

…per salcen me mango dhe avokado

 • 1 mango e prere ne kubik te vegjel
 • 1 avokado e prere ne kubik te vegjel
 • 1 domate e prere ne kubik te vegjel
 • 1 qepe e njome e prere holle
 • 1 qepe e vogel e kuqe e prere holle
 • 2 luge vaj misri
 • lengun e 1 limoni
 • pak menderz
 • kripe
 • piper

Marinojme fillimisht salmonin per 2-4 ore duke hedhur te gjithe perberesit, pra filetot e peshkut, vajin e misrit, salcen e sojes, salcen pikante, xhenxhefilin dhe hudhren e grire holle ne nje tas te madh dhe e perziejme shpesh. Pasi te kete kaluar kjo kohe, heqim lengun e tepert nga filetot  dhe i pjekim ne zgare te lyer me pak vaj misri per rreth 5 minuta, apo derisa peshku te shkeputet lehte nga zgara. Pregatisim salcen me fruta duke vendosur te gjithe perberesit ne nje ene dhe duke i lene ne nje vend te fresket per rreth 1 ore. I shoqerojme filetot e salmonit me salcen e frutave dhe ne vend te bukes mund te perdorim sipas deshires pilaf ose kus kus.