Arkiva Etiketash: Receta me mish qengji

Mish qengji frikasè

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Mish qengji frikase

Menyra e gatimit frikasè (nga frengjishtja fricassée) ka te beje me gatimin e copave te mishit (pule, qengj, derr etj) derisa te rezultojne me pak leng dhe te formojne nje salce e cila me pas trashet me gjalp, krem pana apo si ne rastin tone, me te verdhe veze.

Perberesit

 • 1kg mish qengji tul ne copa te vogla
 • 1 qepe te madhe
 • 1 luge plot gjalp
 • 100ml vere e bardhe ne temperature ambjenti
 • 250ml leng mishi
 • lengun e 1 limoni
 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • 4 te verdha vezesh
 • 1 tufe majdanoz
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Ne nje ene te madhe marinojme per rreth 1 ore mishin e qengjit me lengun e gjysme limoni, vaji ulliri, kripe dhe piper ne nje ambjent te fresket (ose brenda ne frigorifer).

Ne nje tigan te thelle, kaverdisim ne zjarr mesatar me nje luge gjalp qepen e prere holle derisa te rezultoje transparente. Shtojme copat e qengjit te kulluara nga lengu i marinimit dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per 5 minuta te tjera. E shuajme me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te larte, shtojme lengun e mishit dhe e gatujme ne zjarr te ulet per rreth 1 ore e gjysme duke shtuar uje te ngrohte nese eshte e nevojshme.

Nderkohe, ne nje tas rrahim te verdhat e vezeve me lengun e gjysmes tjeter te limonit dhe majdanozin e grire holle. Kur mishi te jete gati, e heqim nga tigani dhe e vendosim ne pjaten ku do ta servirim. Ne lengun qe ka leshuar mishi, hedhim perberjen me veze dhe e perziejme shpesh ne zjarr shume te ulet derisa te trashet. Kete salce ja hedhim siper mishit te qengjit dhe e sherbejme menjehere shoqeruar me perime te ziera.

Foto nga: http://crumbsandtales.com

Pasha qofte

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype
Pasha qofte

Recete autentike Ballkanase!

Perberesit

…per qoftet

 • 250gr mish i grire qengji
 • 1 qepe e madhe e grire holle
 • 4 luge gjelle oriz
 • 1 te bardhe veze
 • 1 luge gjelle gjalp pa kripe
 • 3 gota uje
 • majdanoz te fresket te grire
 • piper i zi i sapobluar
 • kripe

…per salcen me veze dhe limon

 • 2 te verdha vezesh
 • lengun e 1 limoni
 • 1 gote uje
 • gjalp te shkrire per sperkatje

Ziejme orizin ne nje tenxhere me 3 gota uje per rreth 10 minuta, e kullojme mire dhe e vendosim ne nje tas. Shtojme qepen, mishin e grire, te bardhen e vezes, kripe, piper te zi te sapobluar, majdanoz dhe i perziejme shume mire. Me duar te lagura, formojme topa te vegjel me madhesine e nje arre.

Ne nje tjeter tigan hedhim rreth 2 gota uje, gjalp, kripe dhe qoftet mesiper duke i gatuar ne zjarr mesatar per rreth 30 minuta.

Per te pregatitur salcen e limonit, rrahim ne nje tas te verdhat e vezes me lengun e limonit dhe ujin. Ja shtojme dalengadale tenxheres ku kemi ziere qoftet e vogla dhe i perziejme me delikatese. E sherbejme supen te ngrohte te sperkatur me pak gjalp te shkrire.

Supë magjerica

Supa magjerica eshte nje pjate e pare teper e shijshme e cila pregatitet me te brendshmet e qengjit (pervec plendesit) dhe me lengun e perftuar nga koka e tij. Rekomandohet te gatuhet ne pranvere, dhe me egzaktesisht me rastin e Pashkeve, per arsye se ne kete periudhe qengjat jane te njome dhe shija do te jete sublime!
Perberesit

 • 1 koke qengji + 2 liter uje te ftohte
 • 300gr te brendshme qengji (melci, gjendra etj)
 • 4 qepe te njoma
 • 3 luge oriz
 • 2 veze
 • 60gr gjalp
 • 1 tufe koper
 • lengun e 1 limoni
 • kripe
 • piper

Si fillim, pastrojme koken e qengjit, e shplajme, e coptojme dhe e vendosim ne 2 litra uje te ftohte per tu ziere ne zjarr te avashem per 1 ore nga momenti i marrjes vale, apo derisa mishi te shkeputet lehtesisht nga kocka. Me ndihmen e nje luge, heqim here pas here shkumen qe formohet ne siperfaqe. E kullojme lengun e kokes dhe e perdorim ne nje moment te dyte. Shkepusim gjithashtu edhe mishin e kokes, e presim ne copa te vogla dhe e leme menjane.

Grijme holle pjesen e bardhe te qepeve te njoma dhe i kaverdisim ne gjalp ne zjarr te ulet derisa te zbuten, shtojme te brendshmet e qengjit ne copa te vogla dhe i skuqim mire per 2?3 minuta duke i rregulluar me kripe dhe piper.

Shtojme lengun e kokes te nxehte, mishin e kokes, dhe e leme supe te gatuhet per rreth 30 minuta ne zjarr mesatar. Shtojme orizin dhe e leme edhe per 20 minuta te tjera derisa te gjithe perberesit te jene zbutur.

Ne nje ene te vogel rrahim vezet, i shtojme lengun e limonit dhe kete mase ia shtojme supes magjerica duke e perziere gjate te gjithe kohes ne menyre qe veza te mos pritet. E rregullojme se fundi edhe me koper te grire holle dhe e servirim.

*Keshille: Ne vend te lengut te kokes, mund te perdorni edhe lengun e kembeve te qengjit, leng mishi apo edhe thjesht uje.

Fasule pllaqi me mish qengji

Fasulet pllaqi me mish qengji, jane nje recete tipike Korcare te cilat dallohen per shijen e tyre mjaft te vecante.
Perberesit

 • 500gr mish qengji (apo brinje)
 • 200gr fasule pllaqi (te medhaja)
 • 1 qepe te madhe
 • 3 luge salce domatesh
 • majdanoz
 • kripe
 • piper
 • vaj ulliri

Ziejme fasulet ne uje te kripur ne tenxhere me presion per gjysmen e kohes qe duhen ziere zakonisht (rreth 20 minuta). Nese perdorni tenxhere normale, atehere duhet te dyfishojme kohen e gatimit (40 minuta).

Nderkohe ne nje tigan kaverdisim ne vaj ulliri qepen e prere ne feta, mishin e qengjit dhe ne fund shtojme salcen e domateve duke e perziere mire te gjithe perberjen. Shtojme majdanozin e grire holle, pak uje, e rregullojme me kripe dhe piper dhe e leme te zieje ne kete menyre per rreth 20-25 minuta ne zjarr mesatar.

Kur fasulet dhe mishi te jene gati, i transferojme ne tave ne te cilen shtojme edhe pak uje, duke i pjekur ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 30-35 minuta derisa masa te rezultoje me pak leng

Kofshë qengji me patate në furrë

Ne dreken e Pashkeve nuk duhet te mungoje absolutisht mishi i qengjit, te cilin ne kete periudhe mund ta gjeni me lehtesisht dhe shume me te fresket. Receta qe po iu propozojme sot eshte klasike, por suksesi do te jete i garantuar. Kofsha e qengjit gatuhet mbi patatet e prera ne feta te trasha, te cilat marrin nje shije te shkelqyer, sepse zihen dhe piqen ne te njejten kohe me lengun e qengjit.
Perberesit per 6 persona

 • 1 kofshe qengji rreth 1.6kg
 • 8 patate te medhaja
 • 100gr gjalp
 • 4-5 thelpinje hudher
 • rozmarine
 • trumez
 • kripe
 • piper

Si fillim, mundohemi t’i heqim te gjithe dhjamin e mundshem kofshes se qengjit, e shplajme dhe e vendosim per t’u ziere ne uje te ftohte me pak kripe ne tenxhere me presion per rreth 30 minuta, nese qengjit nuk eshte shume i njome. Ne rast te kundert, e veme direkt per t’u pjekur.

Lajme, qerojme dhe presim ne feta te rrumbullakta dhe paksa te trasha patatet. I vendosim ne fundin e taves njera pas tjetres, shperndajme mbi to gjalpin e prere ne copeza, thelpinjte e hudhres te shtypur lehtesisht, rozmarinen, trumezen dhe pak kripe. Mbi patatet vendosim kofshen e qengjit, e kriposim dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 210°C per rreth 30 minuta duke e kthyer nga ana tjeter cdo 15 minuta. E ulim temperaturen e furres ne 180°C dhe e pjekim taven akoma edhe per 40 minuta duke shtuar pak uje apo leng mishi nese masa thahet teper.

Pasi ka kaluar kjo kohe, fikim furren duke e lene mishin e qengjit me patate te ftohet brenda ne furre me dere hapur deri ne servirjen e ti

Manti me mish qengji

Manti, eshte nje nga pjatat e para me te njohura te kuzhines turke e cila ngjason me raviolit italiane, vetem se brumi i tyre eshte me elastik dhe mbushja realizohet me mishin e grire te qengjit. Mantit shoqerohen me nje salce paksa pikante te cilen gjithashtu do t’iu servirim me poshte.
Perberesit per 4 persona

Per brumin:

 • 300gr miell
 • 1 veze te rrahur me pak uje
 • 1/2 luge te vogel kripe

Per mbushjen:

 • 1/2kg mish te grire qengji apo vici
 • 1 qepe te vogel te grire
 • majdanoz te fresket te grire
 • kripe
 • piper te zi

Per salcen me kos:

 • 500ml kos te trashe (kos grek)
 • pak qumesht
 • disa pika tabasko
 • 2 luge te vogla spec te kuq te embel (paprika)

Pregatisim brumin per mantit duke vendosur miellin ne tavolinen e punes, i hapim nje grope ne mes ne te cilen shtojme vezen pak te rrahur, kripen dhe mbajme prane vetes nje filxhan uje dhe pak miell. E punojme brumin me dore derisa te formohet nje perberje e bute, elastike dhe homogjene duke shtuar pak miell apo uje sipas nevojes. Formojme me te nje sfere te madhe te cilen e leme te pushoje larg korrenteve te ajrit (per shembull brenda ne furren e fikur) mbuluar me nje pecete te paster per rreth 1 ore.

Nderkohe pregatisim mbushjen: Ne nje ene perziejme mire mishin e grire, qepen e grire holle (apo te kaluar ne mikser), majdanozin e fresket te grire, kripen dhe piperin e zi. E leme ne nje ane mbushjen deri ne momentin qe do te na nevojitet.

Gjate kesaj kohe pregatisim edhe salcen me kos: Ne nje tigan te thelle vendosim kosin te holluar me pak qumesht, shtojme disa pika tabasko dhe 2 luge spec te kuq te embel duke patur kujdes qe salca te mos behet shume pikante. E vendosim ne zjarr te ngadalte duke e perziere derisa salca te ngrohet, por jo te vloje. E leme menjane dhe pregatisim manit.

Brinjë qengji alla Roberto

Nje recete shume e shijshme e cila mund te realizohet fare lehte edhe nga ata qe nuk jane specialist ne kuzhine. Pervecse eshte ideale per dreken e Pashkeve, sherben gjithashtu dhe si pjate e dyte per Krishtlindje, Vitin e Ri apo cdo rast tjeter qe mund te nevojitet te beni figure te mire.
Perberesit per 8 persona

 • 16 brinje qengji
 • 4 qepe te medha
 • 3 dege selino
 • 1 karrote mesatare
 • 250gr gjoks pule
 • 1 gote vere te bardhe
 • 60gr gjalp ose margarine
 • 2 luge vaj ulliri
 • miell
 • kripe
 • piper te bardhe

Rrahim lehte mishin qe ndodhet tek brinjet e qengjit midis dy letrave furre te lagura lehtesisht me uje ne menyre qe te behet shume i holle, por duke patur kujdes te mos prishim formen e brinjeve.

Presim qepet ne rrathe te trashe, deget e selinos dhe karroten alla julienne (ne formen e shkopinjve) dhe se fundi gjoksin e pules ne kubik mesatar.

Ne nje tigan kaverdisim ne zjarr te avashem me gjalp dhe vaj ulliri brinjet e qengjit te lyera me pak miell. Nderkohe qe ne nje tigan tjeter kaverdisim me vaj ulliri qepet, karrotat dhe selinon ne zjarr te avashem, shtojme copezat e pules dhe i perziejme mire te gjithe perberesit. Kur qepe te jete bere transparente, e rregullojme me kripe, piper te bardhe dhe e shuajme me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te forte per disa minuta.

Ne pjaten e servirjes vendosim fillimisht brinjet e qengjit dhe siper tyre shtojme perimet e tjera te stufuara.
Verat e keshilluara: Rosso di Castellana Grotta (Puglia), e sherbyer ne 18°C.

Cecubo laziale, e sherbyer ne 18°C.

Mish qengji me argjinar dhe bizele

Qengji i gatuar me argjinar dhe bizele, perben nje pjate te dyte tipike Kalabreze e cila gatuhet vecanerisht me rastin e Pashkeve.
Perberesit per 6 persona

 • 1kg mish qengji
 • 400gr zemer argjinari
 • 450gr bizele te fresketa (ose te ngrira)
 • 60gr galete
 • 2 qepe mesatare
 • 1 thelb hudher
 • 2 feta buke
 • 2 luge djath Parmixhano te grire
 • 1 luge djath Pekorino te grire
 • 2 luge majdanoz te grire
 • 2 kuba koncentrate vici
 • 8 luge vaj ulliri
 • 1 gote vere te kuqe
 • kripe
 • piper

Ne fillim pregatisim lengun e mishit te vicit duke shkrire 2 kubat e koncentrates ne 1 liter uje te valuar. Nderkohe presim ne thela mesatare mishin e qengjit (duke i hequr te gjithe dhjamin qe mundemi), e lajme dhe e thajme me letra kuzhine. Grijme holle me ndihmen e nje mikseri nje qepe te cilen e veme per t’u skuqur ne nje tigan me 4 luge vaj ulliri, shtojme me pas bizelet dhe zemrat e argjinareve te ndare ne 4 pjese dhe i leme te gatuhen te gjitha bashke per disa minuta ne zjarr te moderuar. E rregullojme me kripe dhe piper dhe i shtojme here pas here pak leng mishi (nje garuzhde) derisa gatimi te kete perfunduar (mund te nevojiten rreth 10-15 minuta).

Shpatull qengji në furrë

Shpatull qengjiNje recete tipike e Pashkeve, ne te cilen qengji “sakrifikohet” per te rikujtuar mundimet e Krishtit. Dhe eshte pikerisht ky rasti per te shijuar nje pjate te shijshme te shoqeruar shpesh nga patate te vogla apo bizele te fresketa… por mbi te gjithe mjaft te thjeshte per t’u pregatitur!

Perberesit

 • 2kg shpatull qengji
 • 2 limona te prere ne feta
 • 2 qepe te kuqe te qeruara dhe te prera ne feta
 • 2 luge vaj ulliri
 • 5 thelpinje hudhre te shtypura
 • 3 dege rozmarine te ndara pergjysme
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

…per salcen

 • 300ml leng perimesh
 • 1 gote vere te kuqe
 • 2 luge miell

Parangrohim furren ne 170C.

Eleminojme nga shpatulla e qengjit sa me shume dhjam me ndihmen e nje thike te mprehte dhe e hedhim pasi nuk do te na nevojitet per kete recete. E ferkojme mishin e qengjit me vaj ulliri dhe e sperkasim me kripe dhe piper te zi te sapobluar.

Me majen e thikes, bejme gjashte çarje te thella por te vogla ne shpatullen e qengjit dhe fusim ne secilen prej tyre nga gjysme dege rozmarine.

Vendosim fetat e qepeve, limoneve dhe hudhrat ne fundin e nje tave te thelle, vendosim mbi to qengjin dhe e mbulojme mire taven me leter alumini. E gatuajme per 4 ore ne furre, duke e sperkatur çdo nje ore me lengun qe leshon qengji. Pas dy oresh, heqim letren e aluminit dhe vazhdojme pjekien derisa mishi te rezultoje shume i bute.

E heqim shpatullen nga furra, e vendosim ne tavolinen e punes, e mbeshtjellim mire me leter alumini, me pas me nje pecete te paster dhe e leme te pushoje nderkohe qe pregatisim salcen.

Eleminojme dhjamin qe ka leshuar qengji dhe gerryejme me nje luge druri copezat e mishit qe mund te jene ngjitur ne tave, te cilat i hedhim bashke me lengun e qengjit ne nje tenxhere te vogel te paster. Shtojme veren e kuqe dhe e gatuajme mbi zjarr mesatar derisa lengu te kete pergjysmuar vellimin e tij. Shtojme miellin dhe vazhdojme gatimin edhe per 2 minuta. Shtojme lengun e perimeve dhe e gatuajme salcen edhe per 2 minuta te tjera.

E kullojme salcen ne nje kulluese ose site dhe e vendosim ne nje tenxhere tjeter te vogel e te paster. E rregullojme me kripe dhe piper te zi te sapobluar.

E presim shpatullen e qengjit ne copa te medha dhe e sherbejme te sperkatur me salcen e pregatitur.

Foto nga: http://thefoodpot.word