Arkiva Etiketash: Octopus recipes

Karpaço oktapodi me karkaleca

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Pregatitjen e kesaj pjate eshte mire ta fillojme mengjesin e nje dite perpara pasi oktapodi duhet te ftohet plotesisht brenda ujit qe ka ziere. Me pas duhet te pushoje 1 nate brenda ne frigorifer.

Perberesit

…per oktapodin

 • oktapod, 1-1.2kg
 • 1 qepe e vogel, e qeruar
 • 1 dege selino, e qeruar
 • 1 karrote, e qeruar
 • 1 gote vere e kuqe
 • 3 luge gjelle vaj ulliri
 • 1/2 limoni
 • perzierje erezash te fresketa: rozmarine, borzilok, majdanoz, koper

…per ti dhene shije oktapodit

 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • lengun e 1 limoni te shtrydhur
 • 1 luge gjelle piper i kuq kokerr
 • piper i bardhe i bluar
 • kripe

…per karkalecat

 • 500gr karkaleca te qeruar
 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • 3 luge gjelle konjak

…per shoqerim

 • 2 finok te pastruar dhe te prere shume holle
 • 2 luge gjelle vaj ulliri
 • 1 luge gjelle leng limoni
 • kripe

Lajme shume mire oktapodin, eleminojme te brendshmet, syte dhe gojen (ose blijeni direkt te pastruar nga peshk shitesi per te kursyer kohe).
Ne nje tenxhere te madhe, ziejme rreth 4 litra uje, shtojme qepen, selinone, karroten, erezat e fresketa, veren e kuqe, vajin e ullirit dhe gjysme limoni. E zhysim oktapodin 3 here ne uje te nxehte ne menyre qe ti perdridhen tentakulat. E ziejme per 1 ore e gjysme ne zjarr te ulet derisa te zbutet (e kuptojme qe eshte zbutur kur arrijme te depertojme me majen e nje thike ne tentakulat e tij). I veme kapakun dhe e leme te ftohet plotesisht brenda ne tenxhere.
Pasi eshte ftohur, e nxjerrim nga uji dhe e thajme shume mire me letra kuzhine. E vendosim ne nje leter celofoni ashtu te plote (te paprere) dhe e mbyllim letren ne forme karamele duke e shtrenguar shume mire nga te dyja anet. E mbeshtjellim edhe me leter alumini dhe e vendosim ne frigorifer per minimumi 8 ore, ose gjithe naten.Pasi ka kaluar kjo kohe, heqim letren e aluminit dhe te celofonit dhe e presim oktapodin sa me holle te mundemi me ndihmen e nje thike te mprehte duke e vendosur ne nje pjate te ceket ne te cilen do ta servirim.

Pregatisim salcen me te cilen do ti japim shije oktapodit: ne nje tas te vogel perziejme shume mire vajin e ullirit, lengun e limonit, piperin e kuq kokerr, piperin e bardhe dhe kripen. Sperkasim me kete perzierje oktapodin.

Ne nje tjeter ene perziejme fetat e holla te finokut me vajin e ullirit, lengun e limonit dhe pak kripe. I hedhim edhe keto siper oktapodit.

Pregatisim karkalecat: i thajme mire me leter kuzhine dhe i kaverdisim ne vaj ulliri ne zjarr te larte per 2-3 minuta. I shuajme me konjak dhe e leme derisa te avulloje plotesisht. I sperkasim me kripe.
I vendosim karkalecat ne mes te pjates me karpaço oktapodi dhe e sherbejme.

Kete antipaste mund ta shoqerojme me ullinj te zinj pa berthama, domate qershize dhe shkopinje buke te thekur.

Sallatë me oktapod dhe patate

Sallate me oktapod dhe patateReceten e meposhtme, perveçse si sallate per te shoqeruar pjatat e peshkut, mund ta perdorni edhe si pjate te pare thjesht duke shtuar pak sasine. Shija e saj kombinohet ne menyre ideale me nje gote vere te bardhe, te thate e te fresket.
Perberesit

 • 1 oktapod te pastruar rreth 1kg (per menyren e pastrimit te oktapodit klikoni ketu)
 • 1kg patate

…per dressing (perzierjen)

 • vaj ulliri
 • 1 thelpi hudher
 • 1 tufe majdanoz
 • kripe
 • pak piper te zi te sapobluar

…per zierjen e oktapodit

 • 1 qepe
 • 1 dege selino
 • 1 karrote
 • pak uthull vere te bardhe
 • 1 gjethe dafine
 • disa kokrra piper i zi

Mbushim me uje te ftohte nje tenxhere te thelle dhe hedhim ne te qepen, degen e selinose dhe karroten te prera ne copa te medha, gjethen e dafines, piperin e zi, pak kripe dhe uthullen. Sapo te vloje uji, shysim oktapodin te cilin e kapim nga koka, ulim zjarrin ne minimum dhe e gatuajme per 50-60 minuta (gjithmone bejme proven e pirunit per te vertetuar nese oktapodi eshte zbutur). 15 minuta perpara perfundimit te zierjes, shtojme edhe patatet me gjithe lekure te cilat i kemi lare shume mire.

Heqim oktapodin nga tenxherja dhe e ndajme ne copa pak a shume te medha nderkohe qe eshte akoma i nxehte. Qerojme edhe patatet dhe i presim edhe keto ne kubik.

Ne nje ene te vogel formojme nje dressing (perizerje) me vaj ulliri, kripe, hudhren e grire shume holle, majdanozin e grire dhe pak piper te zi te cilen ja hedhim siper sallates me oktapod dhe patate. E sherbejme sipas deshires te ngrohte ose te ftohte.

Si të pastrojmë oktapodin

rsz_2944-3-polpo-fresco.jpg

Oktapodi eshte nje nga molusqet me te shijshem dhe me te vleresuar ne kuzhinat e te gjithe vendeve qe jane prane detit. Ne sezonin e veres, mund te gjejme oktapod mjaft te fresket i cili duhet te kete nje ngjyre te ndezur dhe tul kompakt. Me poshte po ju shpjegojme ne detaj menyren e pastrimit, e me pas te gatimit te oktapodit.

PASTRIMI
E shplajme shume mire oktapodin nen uje te ftohte te rrjedhshem duke ferkuar mire me dore koken dhe tentakulat si jashte ashtu dhe brenda; kjo na ndihmon te eleminojme reren e cila mund te kete mbetur ne ventuzat e oktapodit. E vendosim mbi nje pecete te paster dhe e thajme shume mire. E transferojme ne tavolinen e punes ose mbi nje derrase dhe me majen e nje thike te mprehte eleminojme syte dhe pjesen e “sqepit”, pra nje si kocke te forte te rrumbullaket qe gjendet ne fundin e kokes.

E rrahim mishin e oktapodit shume mire me nje rrahese mishi per rreth 10 minuta (duke evituar koken) ne menyre qe te kepusim fibrat e muskujve te oktapodit te cilat e bejne mishin te forte dhe e kalojme serisht nen uje te ftohte te rrjedhshem. Ne kete moment, eleminojme edhe te brendshmet e kokes dhe lajme me kujdes pjesen e kokes.

Vendosim ne zjarr nje tenxhere te larte me uje te cilen e cojme ne vlim, zhysim ne te oktapodin dhe e ziejme. Koha e zierjes llogaritet 25-30 minuta per cdo 500gr oktapod. Nderkohe heqim me ndihmen e nje luge shkumen qe oktapodi formon ne siperfaqe. Ne momentin qe eshte ziere (bejme proven e pirunit), e transferojme ne tavolinen e punes dhe e leme te ftohet per disa minuta.
I eleminojme lekuren qe tashme duhet te dali shume lehtesisht dhe presim si fillim koken ne shirita e me pas tentakulat ne copeza, madhesia e te cilave do te varet nga recete qe do te pregatisim.
RUAJTA
Ne frigorifer  – mund te ruhet i fresket dhe i pastruar brenda nje tasi te mbyllur hermetikisht apo i mbeshtjelle me leter transparente per maksimumi 24 ore.

Ne akull – mund  te ruhet i fresket dhe i pastruar apo i gatuar per maksimumi 2 muaj. Perpara gatimit duhet lene brenda ne frigorifer per 1 nate te shkrije.

Oktapod të vegjël në salcë

Oktapode-ne-salce

Frutat e detit jane ideale per tu konsumuar ne stinen e nxehte te veres, shoqeruar me nje garniture te lehte dhe pak sallate te fresket. Provoni receten qe ne po ju sugjerojme me poshte edhe ne rastet kur keni miq per dreke… nuk do munden tu rezistojne shijes fantastike te oktapodeve te vegjel!

Perberesit

 • 1kg oktapod te vegjel
 • 1/2kg domate te gjata (te tipit San Marzano)
 • 100ml vaj ulliri
 • 2 thelpinje hudher
 • 1 tufe majdanoz
 • pak spec djegs
 • kripe

Pastrojme shume mire dhe lajme nen uje te rrjedhshem oktapodet duke i lene te plote.

Ne nje tigan, hedhim vajin e ullirit dhe kaverdisim per 1-2 minuta hudhrat e grira holle. Shtojme oktapodet dhe i kaverdisim edhe keto per disa minuta derisa te marrin nje faqe nga te gjitha anet. I heqim nga tigani dhe i vendosim ne nje tave drejtkendore qelqi me kapak njeri pas tjetrit se bashku me 3 luge nga vaji i gatimit.
Qerojme domatet, i presim ne copa te vogla dhe i shtojme ne taven ku ndodhen oktapodet.

Presim nje leter furre drejtkendore me madhesi pak me te madhe se tava dhe e vendosim siper taves duke e lidhur 2 here me spango kuzhine. Vendosim se fundi edhe kapakun dhe e fusim taven ne furre te parangrohur ne 150°C per 45-50 minuta. Me pas, heqim kapakun dhe letren e kuzhines, i rregullojme oktapodet me pak kripe, spec djegs dhe majdanozin e grire holle, i perziejme dhe i vendosim serisht ne furre derisa salca te trashet. I sherbejme te ngrohte shoqeruar me nje sallate te fresket.
</span

Oktapod në verë të kuqe

Oktapodi ne vere te kuqe nuk eshte thjesht nje pjate e dyte peshku, gjithashtu mund te konsumohet i ftohte si sallate apo per te pregatitur brusketa te shijshme. Nje version tjeter eshte ta perdorim si salce per makaronat duke e ndare oktapodin ne copa me te vogla te cilen do ta bejne pjaten tone teper speciale.
Perberesit per 4 persona

 • 1 oktapod te pastruar rreth 1kg
 • ½ liter vere te kuqe
 • 3 thelpinj hudher
 • 6 luge vaj ulliri
 • 3 luge majdanoz te grire
 • disa gjethe dafine
 • pak spec te kuq djeges
 • kripe

Si fillim, presim oktapodin ne copa te medha sa nje arre.  Ne nje tigan hedhim vajin e ullirit, shtojme thelpinjt e hudhres te plota dhe i leme per disa minuta, shtojme gjethet e dafines, specin e kuq djeges dhe copat e oktapodit duke i skuqur per disa minuta. Pas kesaj i shuajme me veren e kuqe, shtojme pak majdanoz te grire dhe ne zjarr te avashem e leme oktapodin te gatuhet per te pakten 40-50 minuta ne varesi te fortesise se misht  te tij. Nese lengu behet i trashe, shtojme pak uje dhe vazhdojme perseri zierjen. Para  se ta heqim nga zjarri oktapodin e rregullojme me kripe e majdanozin e mbetur dhe e leme te ftohet disa minuta perpara se ta sherbe