Arkiva Etiketash: Heavy cream recipes

Feta me krem qumështi (Kinder fetta al latte)

Feta me krem qumeshti

Cilit prej nesh nuk i ka ndodhur te gjendet perpara nje banaku frigoriferi ne supermarket dhe te mos ti kete vajtur syri tek te gjitha produktet e markes Kinder te cilat jane njera me e mire se tjetra? Epo, harrojini! Provoni te pregatisni receten e meposhtme dhe do ti thoni lamtumire njehere e pergjithmone ketyre produkteve te gatshme 😉

Perberesit per 10 feta me krem qumeshti
…per pjesen e jashtme (pandispanjen)

 • 60gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 60gr sheqer pluhur
 • 60gr miell
 • 60gr te bardha vezesh
 • 3 luge te vogla kakao

…per kremin

 • 170gr qumesht te kondesuar (te tipit panda)
 • 110gr gjalp te nje cilesie shume te mire ne temperature ambjenti

ose

 • 250gr pana per embelsira
 • 2 luge mjalte

Pregatisim si fillim kremin duke rrahur me ndihmen e nje mikseri elektrik gjalpin ne temperature ambjenti per rreth 5 minuta derisa te perftojme nje perberje shume kremoze. Shtojme qumeshtin e kondesuar dhe vazhdojme rrahjen edhe per pak minuta derisa te dy perberesit te bashkohen me njeri tjetrin. E vendosim kremin ne frigorifer per rreth gjysme ore dhe vazhdojme me pregatitjen e pjeses se jashtme. Nese duam te pregatisim kremin e dyte me pana dhe mjalte, kete do ta bejme pasi te jete pjekur pjesa e jashtme (pandipanja). Per kete, thjesht rrahim ne nje tas te cilin e kemi vendosur ne akull panen nga frigoriferi derisa te perftojme nje krem kompakt dhe qe nuk bie nga ena, i shtojme mjaltin dhe vazhdojme rrahjen edhe per pak minuta te tjera.

Ne nje ene te madhe, perziejme shume mire me ndihmen e nje luge gjalpin me sheqerin. Shtojme te bardhen e vezes dhe e perziejme derisa perberja ta kete thithur plotesisht. Shtojme pak nga pak miellin dhe kakaon te situra dhe e perziejme me ndihmen e nje teli vezesh derisa masa te rezultoje homogjene dhe pa kokerriza.

Ne nje tave drejtkendore shtrojme nje leter furre mbi te cilen vizatojme nje drejtkendesh me permasa rreth 15 me 25cm. Kjo do te na ndihmoje qe te dyja pjeset e pandispanjes te jene te barabarta. Hedhim ne qendren e drejtkendeshit gjysmen e brumit te perftuar me siper, dhe e shperndajme ne menyre sa me uniforme me ndihmen e nje spatule kuzhine ose luge. E pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per 4-5 minuta, e heqim nga furra dhe e kthejme menjehere mbi nje leter tjeter kuzhine te paster. Ne te njejten menyre veprojme edhe me pjesen tjeter te brumit.

Nxjerrim kremin nga frigoriferi dhe e hapim mbi njeren pjese te pandispanjes duke lene disa cm nga anet e saj. Siper vendosim pandispanjen tjeter dhe ushtrojme pak presion me gishta derisa kremi te dale nga anet e pandispanjes (kete procedure mund ta bejme edhe me ndihmen e nje okllaie me shume delikatese). Pastrojme anet, dhe e vendosim embelsiren ne frigorifer per te pakten 1 ore. Me pas, e nxjerrim nga frigoriferi dhe presim me ndihmen e nje thike shume te mprehte anet e embelsires duke formuar nje drejtkendesh perfekt. E ndajme ne 10 pjese te barabarta te cilat i ruajme ne frigorifer deri ne momentin e konsumit

Reklama

Akullore me Nutella

Akullore-me-nutellaAkullorja me Nutella eshte absolutisht nje nga me te mirat per te gjithe ata qe adhurojne shijen e çokollates bashkuar me ate te lajthise. Provoni ta servirni ne nje kaush ku fundin e keni mbushur me pak Nutella te shkrire, ose ti shtoni copeza lajthie siper!

Perberesit per rreth 700gr akullore

 • 450ml qumesht te plote (me 3.5% yndyre)
 • 200ml pana per embelsira
 • 350gr Nutella
 • 70gr sheqer
 • 50gr mjalte
 • 1 luge plot niseshte misri ose patatesh

Vendosim nje tenxhere ne zjarr ne te cilen shtojme qumeshtin, niseshten, sheqerin dhe Nutellen duke i perziere mire. Sapo te arrije piken e vlimit dhe perberja te trashet paksa, fikim zjarrin dhe e leme ne temperature ambjenti. Shtojme ne fund edhe mjaltin duke e perziere mire dhe e leme te gjithe masen te ftohet perpara se ta fusim ne akull.

Ne nje tas te madh, rrahim me ndihmen e nje mikser elektrik panen per embelsira, dhe kur kjo te jete plotesisht e qendrueshme, ia shtojme perberjes se mesiperme tashme te ftohur duke e perziere me kujdes nga poshte lart ne menyre qe perberja te mos humbi volumin. E vendosim akulloren ne akull derisa te ngrije plotesisht per 6-8  ore.

Tortë me çokollatë

 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype
Receta e tortes me çokollate e paraqitur me poshte, rekomandohet te pregatitet kryesisht ne raste festash pasi realisht kerkon pak kohe. Por, rezultati final do ti lere te gjithe te ftuarit tuaj me pjaten perpara duke kerkuar edhe nje fete tjeter! Gjithashtu, nuk harrojme te falenderojme Stelen per kete recete.

Perberesit per nje torte me diameter rreth 24cm
…per pandispanjen me kakao

 • 200gr miell 00
 • 100gr sheqer pluhur
 • 100gr sheqer normal
 • 9 veze (nga te cilat: 6 te bardha dhe 9 te verdha)
 • 230gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 50gr kakao pa sheqer
 • 12gr pluhur pjekes
 • 1 bustine vanilje

…per shurupin

 • 250gr sheqer
 • 150ml uje
 • pak vanilje ose aroma te tjera

…per kremin

 • 250ml uje
 • 150gr sheqer
 • 300gr pana per embelsira
 • 4 te bardha vezesh
 • 180gr çokollate te zeze
 • copeza çokollate per zbukurim

Pregatisim si fillim pandispanjen me kakao sipas recetes se paraqitur ketu. E leme te ftohet nderkohe qe vazhdojme me pregatitjen e shurupit:

Vendosim ne zjarr te ulet ujin me sheqerin duke i perziere here pas here derisa ky i fundit te jete shkrire plotesisht. Ne fund, shtojme edhe pak vanilje apo disa pika arome rumi, portokalli etj, per ti dhene shije. E leme menjane dhe pregatisim kremin:

Vendosim nje tjeter ene ne zjarr te ulet duke shtuar serisht 250gr sheqer dhe 150ml uje, por kesaj rradhe pa i trazuar, derisa shurupi te arrije temperaturen 125°C (e matim me anen e nje termometri kuzhine).
Rrahim ne nje tas te madh te bardhat e vezeve me ndihmen e nje rrahesi elektrik duke shtuar pak nga pak shurupin e nxehte qe pregatitem me siper derisa te formohet nje mase e qendrueshme.

Shkrijme ne nje ene çokollaten e zeze dhe ia hedhim gjithmone duke e trazuar mases me te bardhat e vezeve qe pregatitem me siper.Shtojme edhe panen per embelsira te rrahur fort dhe e perziejme te gjithe kremin shume mire.

E presim pandispanjen ne sa shtresa e duam torten (zakonisht ne 2 ose 3), e sperkasim me shurupin e mesiperm, shtrojme nje shtrese kremi me çokollate, dhe vendosim serisht nje fete pandispanje. E sperkasim serisht me shurup, me kremin me çokollate dhe vazhdojme ne kete menyre edhe me shtresen e trete. E vendosim te gjithe masen ne frigorifer per tu ftohur. Vendosim ne frigorifer edhe pjesen tjeter te kremit qe kemi pregatitur. Pasi edhe torta edhe kremi jane ftohur, zbukurojme torten me kete te fundit duke e sperkatur edhe me copeza te vogla çokollate.

Bavareze me pjeshkë dhe salcë pjeshke

Sot po iu prezantojme nje embelsire me luge te shijshme dhe te fresket, te cilen mund ta pregatisni me pjeshke te nje cilesie shume te mire qe gjenden ne treg ne kete periudhe. Eshte e pershtatshme si per te rritur, ashtu dhe per femije te cilet bashke me embelsiren do te marrin njekohesisht edhe vitaminat e frutave.

Perberesit
…per kremin

 • 250ml qumesht
 • 125ml pana per embelsira
 • 100gr sheqer (nese ju pelqen me pak e embel reduktojeni ne 80gr)
 • 3 te verdha vezesh
 • 2 pjeshke mesatare
 • 6gr xhelatine pjeshke
 • 1/2 bustine vanilje

…per shurupin

 • 200gr sheqer
 • 375ml uje

…per salcen me pjeshke

 • 2 pjeshke mesatare
 • lengun e 1/2 limoni
 • 100ml shurup

Pregatisim si fillim shurupin duke vendosur te zieje uji me sheqerin ne zjarr mesatar dhe ne momentin qe kane marre vale shtojme 4 pjeshket e qeruara te cilat i leme te zbuten per rreth 8 minuta. E heqim enen nga zjarri, heqim edhe pjeshket nga shurupi dhe i leme te ftohen ne nje ane.

Nderkohe pregatisim kremin: vendosim fletet e xhelatines se pjeshkes per tu zbutur ne nje ene te vogel me uje te ftohte. Ne nje tenxhere ngrohim qumeshtin me gjysmen e sheqerit (40-50gr) dhe vaniljen duke patur kujdes qe mos ta cojme drejt vlimit, por vetem te shkrihet sheqeri.

Rrahim ne nje tas me ndihmen e mikserit elektrik te verdhat e vezeve me sheqerin e mbetur derisa perberja te marre ngjyre te hapur dhe te fryhet. Ia shtojme kete dalengadale qumeshtit qe kemi ne zjarr shume te ulet  duke e perziere here pas here per rreth 5-6 minuta, por perseri nuk duhet ta cojme ne vlim.

E heqim perberjen nga zjarri dhe e hedhim ne nje tas qelqi ose ene tjeter ne te cilen shtojme se fundi xhelatinen e shtrydhur mire me dore dhe e perziejme ne menyre qe te shkrihet. E leme kremin te ftohet ne temperature ambjenti dhe vetem pasi te jete ftohur plotesisht, shtojme 2 nga pjeshket te prera ne copeza te vogla.

Ne nje ene rrahim panen per embelsira (mundesisht ta kemi futur ne frigorifer rreth 2 ore perpara rrahjes) dhe ia shtojme kremit duke e perziere me kujdes nga poshte larte ne menyre qe masa te mos bjere. E hedhim kremin neper gota apo stampa te tjera dhe e leme te ftohet ne frigorifer per te pakten 4 ore.

Pregatisim se fundi edhe salcen me pjeshke: kalojme ne mikser 2 pjeshket e mbetura te cilave u kemi hequr berthamen me 100ml shurup dhe lengun e limonit. Kete salce e fusim ne frigorifer dhe ia shtojme kremit vetem ne momentin qe ky eshte ftohur.

Mund ta shoqerojme bavarezen me pjeshke me copeza frutash te fresketa, pak pana te rrahur apo biskota per shembull gjuhe mace (receten e gjeni ketu)

Akullore e bërë në shtëpi me luleshtrydhe

Me afrimin e diteve te nxehta te veres, edhe deshira per akullore shtohet ndjeshem. Prandaj, pse te mos pregatisim nje akullore shtepie me perberes te thjeshte dhe te shijshem? Mund ta konsumoni ne cfaredo momenti: per mengjes, bashke me dritherat tuaja te preferuar, pas nje vakti te plote apo t’ia shtoni frutave te fresketa.

Perberesit

 • 300gr luleshtrydhe + per dekorim
 • 300ml qumesht i plote (me perqindje te larte yndyre)
 • 200ml pana per embelsira
 • 100gr sheqer
 • lengun e 1/2 limoni

Parapregatitje: Perpara se te fillojme pregatitjen e recetes, vendosim panen per embelsira ne frigorifer per te pakten 2 ore. Vendosim gjithashtu edhe nje tave qelqi ne akull e cila do te na nevojitet ne nje faze te mevonshme.

Lajme mire luleshtrydhet, i thajme dhe i grijme ne mikser elektrik bashke me lengun e limonit. Shtojme pak nga pak qumeshtin dhe vazhdojme perzierjen edhe per disa sekonda derisa e gjithe masa te reduktohet ne purè.

Ne nje ene te thelle rrahim panen e ftohte bashke me sheqerin, nese pana eshte e pasheqerosur, ose rrahim thjesht panen duke eleminuar sheqerin, nese ajo eshte e sheqerosur. I shtojme edhe purène e luleshtrydheve duke e perziere me kujdes me levizje rrethore te ngadalta ne menyre qe pana te mos bjere.

E hedhim perberjen ne taven qe kemi vendosur ne akull dhe e leme te ngrije per rreth 30-40 minuta. Pas kesaj kohe e nxjerrim nga akulli dhe e perziejme me ndihmen e nje luge ose teli vezesh ne menyre qe te coptojme kristalet e akullit qe formohen. E perserisim kete procedure 5-6 here (dmth per rreth 3 ore rresht) dhe pas kesaj kohe akullorja jone me luleshtrydhe eshte gati. E vendosim ne nje tas me kapak ne te cilin do ta ruajme ne akull dhe e konsumojme shoqeruar me ndonje luleshtrydhe te fresket apo pana te rrahur ne siperfaqe.

Pana kota me vanilje

Pana kota eshte nje nga embelsirat me luge me te njohura dhe me te vleresuara kohet e fundit edhe ne vendin tone. Thjeshtesia e perberesve dhe lehtesia me te cilen ajo pregatitet, e bejne te konsumohet vecanerisht ne ditet e nxehta te veres. Provojeni!

Perberesit

 • 500ml pana te lengshme per embelsira pa sheqer
 • 100gr sheqer pluhur
 • 6gr xhelatine pjeshke
 • 1 bustine vanilje

Per te pregatitur pana koten, fillimisht vendosim fletet e xhelatines se pjeshkes te zbuten ne nje ene te vogel me uje te ftohte per rreth 15 minuta.

Nderkohe ne nje tenxhere te vendosur ne zjarr te ulet, hedhim panen e lengshme, vaniljen dhe sheqerin pluhur derisa masa te nxehet, por te mos arrije piken e vlimit. E heqim nga zjarri dhe shtojme xhelatinen e shtrydhur mire duke e perziere me luge druri derisa te shkrihet plotesisht.

E hedhim perberjen ne nje stampe te madhe apo ne 4 stampa te vogla dhe leme per te pakten 5 ore ne frigorifer derisa pana kota te mpikset.

Ne momentin e servirjes, e vendosim stampen per pak minuta ne uje te nxehte ne menyre qe te shkeputet sa me lehte nga anet dhe e permbysim ne nje pjatance. E sherbejme te shoqeruar me salce karameli, salce cokollate, salce frutash apo me pak pana te rrahur.

Puding me vanilje

Pudingu me vanilje eshte nje nga embelsirat klasike me luge me te njohura dhe me te lehta sidomos ne stinen e nxehte te veres qe po afron. Pse te blejme pudingun e konfeksionuar qe permban konservante apo ngjyrues, kur ne fare pak kohe mund te pregatisim nje embelsire te shendetshme per te gjithe familjen tone?
Perberesit per 4 persona

 • 350ml qumesht me shume yndyre
 • 200ml pana te lengshme per embelsira pa sheqer
 • 4 te verdha vezesh te fresketa
 • 100gr sheqer
 • 9gr xhelatine pjeshke
 • 1 bustine vanilje

Per pregatitjen e pudingut me vanilje, fillimisht vendosim fletet e xhelatines se pjeshkes te zbuten ne nje ene te vogel me uje te ftohte per rreth 15 minuta.

Nderkohe ne nje tenxhere te vendosur ne zjarr mesatar, hedhim qumeshtin dhe panen e lengshme, shtojme vaniljen pluhur dhe e leme derisa e gjithe masa te nxehet, por te mos arrije piken e vlimit. E heqim nga zjarri dhe shtojme xhelatinen e shtrydhur mire duke e perziejme me luge druri derisa kjo e fundit te kete shkrire plotesisht.

Ne nje ene te thelle rrahim me ndihmen e nje rrahesi elektrik te verdhat e vezeve me sheqerin, dhe gjithmone duke e perziere shtojme dalengadale masen me pana dhe qumesht. E hedhim perberjen e perftuar ne nje stampe te madhe per puding, apo ne kater stampa te vogla dhe e leme te ftohet ne frigorifer per te pakten 4 ore perpara se ta konsumojme.

Ne momentin e servirjes se pudingut, e vendosim stampen per pak minuta ne uje te nxehte ne menyre qe te shkeputet sa me lehte nga anet, dhe e permbysim ne nje pjatance. E sherbejme te prere ne feta dhe te shoqeruar me pak pana te rrahur apo me fruta te fresketa.

Akullore e bërë në shtëpi me çokollatë

Akullore-e-bere-ne-shtepi-me-cokollateKur vjen stina e veres, akulli yne i frigoriferit fillon te mbushet me akullore dhe sorbeto nga te gjitha shijet te blera ne supermarket. Pse te mos provojme ta realizojme vete akulloren ne shtepi pa ndihmen e makines per akullore? Nuk eshte shume e veshtire; me perberesit e zgjedhur me kujdes dhe me pak durim, mund te perftojme akullore me te gjitha shijet dhe ngjyrat e preferuara prej nesh. Me poshte po iu paraqesim receten e akullores me te dashur, asaj me cokollate!

Per gjysme kg akullore me cokollate

 • 250ml qumesht
 • 250ml pana per embelsira
 • 100gr cokollate te zeze
 • 100gr sheqer
 • 2 te verdha vezesh
 • 1 luge miell

Parapregatitje: Vendosim nje tenxhere celiku (jo alumini!) ne akull.

Si fillim, veme cokollaten e zeze per tu shkrire ne banjomari.

Nderkohe ziejme qumeshtin bashke me miellin per disa minuta duke i perziere vazhdimisht derisa te formohet nje perberje kremoze jo shume e trashe. E heqim nga zjarri, shtojme dalengadale cokollaten e shkrire duke vazhduar perzierjen me kujdes, mbulojme siperfaqen me leter celofoni ne menyre qe te mos zere nje shtrese te holla dhe e leme perberjen te ftohet ne temperature ambjenti.

Rrahim me ndihmen e nje rrahesi elektrik te verdhat e vezeve me sheqerin per disa minuta derisa te perftojme nje mase me ngjyre te hapur.

Kur perberja me cokollate te jete ftohur, shtojme ne tenxhere edhe vezet me sheqerin duke i perziere mire dhe i vendosim te gjitha ne zjarr shume te avashem (ose ne banjomari).

Kupat e pyllit të zi

Sot duam t’iu propozojme Kupat e Pyllit te Zi, nje emer paksa i cuditshem, por qe i pershtatet fare mire pamjes se embelsires. E pregatitur ne kupa qelqi, apo akoma me mire ne gota te gjata cilindrike, kjo recete perbehet nga pandispanje me cokollate, qershi, pana dhe maskarpone. Nje zgjedhje ideale per te embelsuar diten tuaj apo ate te miqve.
Perberesit per 4 persona

 • 8 feta pandispanje me cokollate ne forme rrethore (te njejtin diameter me gotat apo kupat qe do te perdorim)
 • 100gr pana te rrahur per embelsira
 • 200gr maskarpone
 • 400gr qershi
 • 70gr sheqer
 • 35gr sheqer pluhur
 • 3 luge liker qershie (tipi Kirsch apo liker tjeter i embel)

Ne nje tas rrahim maskarponen, panen, sheqerin pluhur dhe e vendosim ne frigorifer.

Heqim berthamen e qershive dhe i hedhim ne 200ml uje te cilin e cojme ne zierje bashke me sheqerin dhe kanellen ne zjarr te ulet per rreth 8 minuta. Pasi te kete kaluar koha e nevojshme, e heqim tenxheren nga zjarri, ndajme kokrrat e qershise nga shurupi dhe i leme te dyja te ftohen. Kur shurupi te jete ftohur, i shtojme likerin e qershise dhe e perziejme.

Lagim fetat e pandispanjes me shurupin, vendosim ne cdo kupe nje te tille, nje shtrese krem me maskarpone, disa qershi dhe e perserisim dhe nje here proceduren duke formuar dy shtresa. I vendosim kupat ne frigorifer per te pakten 2 ore perpara se ti servirim.

Ne fund mund ta zbukurojme siperfaqen me pak kakao apo me copeza te vogla cokollate.