Arkiva Etiketash: Cod recipes

Kotoleta merluci me kopër

Kjo pjate e dyte e pregatitur me filetot e merlucit eshte nje alternative e shkelqyer per te shijuar kete lloj peshku te pasur me vlera ushqimore, sidomos nga femijet tane.
Perberesit per 4 persona

 • 4 fileto merluci te fresketa apo te ngrira (rreth 150gr secila)
 • 3 veze
 • 100gr galete
 • 1 tufe koper
 • kripe
 • piper i zi
 • vaj ulliri

Lajme mire kopren, e thajme me leter kuzhine dhe e presim shume holle duke e perziere ne nje pjate te thelle bashke me galeten.

Ne nje pjate tjeter rrahim vezet me pak kripe.

Pastrojme filetot e merlucit nga lekura dhe halat nese jane te fresketa dhe i leme te shkrihen nese jane te ngrira. I sperkasim me pak piper te zi dhe i kalojme fillimisht ne vezen e rrahur e me pas ne galeten me koper duke i skuqur nga te dyja anet ne vaj ulliri per pak minuta. I vendosim ne nje pjate te ceket ku kemi shtruar letra kuzhine ne menyre qe t’i thithim vajin e tepert, dhe i servirim te ngrohta shoqeruar me nje sallate jeshile apo rukola.

*Keshille: Filetot e merlucit mund ti ndani gjithashtu ne 3 apo 4 pjese duke formuar ne kete menyre mini kotoleta.

Merluc në furrë me patate, domate qershizë dhe ullinj

Fileto-merluci-me-patateMerluci eshte nje peshk shume i shijshem dhe teper i ushqyeshem sidomos per femijet pasi permban shume proteina dhe omega 3. Ndryshe nga menyra sesi gatuhet tradicionalisht si psh skuqja ne tigan me miell, provoni kete recete e cila ruan te gjitha vlerat ushqimore te tij dhe e ben me te lehte nga pikpamja dietike.

Perberesit per 4 persona

 • 4 fileto merluci ose 4 merluc te pastruar nga 200gr secili
 • 4 patate mesatare
 • 10 domate qershize
 • ullinj te zinj pa berthame
 • lengun e 1 limoni
 • 4 luge vaj ulliri
 • borzilok
 • kripe
 • piper te zi

Vendosim per tu marinuar filetot e merlucit ne nje ene ne te cilen kemi shtuar lengun e limonit, pak kripe, pak piper te zi dhe 2 luge vaj ulliri. I rrotullojme here pas here ne menyre qe te marrin shije dhe i leme ne kete menyre per rreth 30 minuta.

Nderkohe lajme mire patatet dhe i veme per tu ziere ne uje te ftohte me kripe per rreth 20 minuta nga fillimi i zierjes se ujit. I shplajme, i qerojme lekuren dhe i presim ne feta (mundesisht te rrumbullakta).

Lajme dhe thajme mire edhe domatet qershize.

Vendosim ne tave qelqi filetot e merlucit duke lene pak hapesire nga nje fileto tek tjetra, shperndajme ne menyre uniforme patatet, domatet e vogla dhe ullinjt, i rregullojme me kripe, piper dhe i sperkasim me 2 luge te tjera vaj ulliri. E pjekim taven ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 20-25 minuta, apo derisa patatet te kene marre ngjyre te arte ne siperfaqe. E nxjerrim nga furra, e sperkasim me pak borzilok te grire dhe e sherbejme te ngrohte.
Vera e keshilluar: Menfi chardonnay