Arkiva Etiketash: Peach recipes

Smoothie me pjeshkë dhe mollë

 • Racione: 2 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Smooth-it jane ideal ne stinen e veres per te marre te gjitha vitaminat qe i duhen trupit per te perballuar te nxehtin. Une i pregatis gjithmone me femijet, keshtu eshte me e lehte qe ata te pijne diçka qe e kane pregatitur me duart e tyre.

Perberesit

 • 2 pjeshke ose nektarina, te prera ne copa
 • 1/2 molle e verdhe, e prere ne copa
 • 1 gote leng molle dhe mango

Ne mikserin per smoothie, hedhim copat e pjeshkes, molles dhe lengun e molles dhe mangos. I perziejme per rreth 20 sekonda derisa te formohet nje mase kremoze.

E ndajme ne dy gota dhe e sherbejme.

Foto nga: https://thebeachhousekitchen.com

Pjeshkë në furrë me amareta dhe çokollatë

Pjeshket e mbushura me amareta dhe cokollate jane nje embelsire me luge te cilat mund te konsumohet si te ngrohta ashtu dhe te ftohta. Kjo eshte periudha ideale e pregatitjes se kesaj recete te shijshme, pasi tani ne treg mund te gjejme pjeshke te pjekura dhe me arome te mire.

Perberesit

 • 4 pjeshke te pjekura dhe te forta (ose komposto pjeshkesh)
 • 60gr amareta te therrmuara
 • 50gr cokollate te zeze
 • 7gr kakao
 • 40gr sheqer
 • 20gr gjalp
 • 2 te verdha vezesh te vogla
 • 1 luge rum ose pak arome rumi

Si fillim, lajme mire pjeshket nen uje te ftohte te rrjedhshem, i thajme me leter kuzhine dhe i ndajme ne dy pjese duke i hequr berthamen. Me ndihmen e nje luge te vogel heqim tulin e brendshem, rreth 2-3 luge tul per cdo gjysme pjeshke, te cilin e vendosim ne nje ene te vogel dhe e shtypim me dhembet e nje piruni apo e kalojme ne mikser.

Therrmojme amaretat me ane te mikserit elektrik, dhe te njejten gje bejme edhe me cokollaten e zeze duke i lene ne nje ane.

Nderkohe ne nje tas te thelle rrahim te verdhat e vezeve me sheqerin derisa te formohet nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur. Shtojme ketu amaretat, cokollaten e grire, kakaon, tulin e pjeshkeve dhe rumin duke i perziere mire me luge druri. Me kete perberje mbushim gjysmat e pjeshkeve te cilat i vendosim njera pas tjetres ne nje tave te lyer me pak gjalp. Vendosim siper cdo gjysme pjeshke nje cope te vogel gjalpi dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 30-35 minuta. I sherbejme te ngrohta, ne temperature ambjenti apo te ftohta shoqeruar me akullore

Komposto pjeshke

Komposto e pjeshkeve eshte nje shoqeruese ideale e akullores apo kremerave te ndryshem (per shembull pana kota, bavareze me pjeshke etj) dhe muajt korrik-gusht jane me te pershtatshmit per pregatitjen e tyre. Kjo per arsye se tani pjeshket kushtojne me pak, jane te verdha, te forta dhe me arome te kendeshme.

Perberesit per dy kavanoza nga 500ml

 • 1kg pjeshke te verdha dhe te pjekura mire
 • 1l uje
 • 400gr sheqer
 • lengun e 2 limonave

Lajme pjeshket nen uje te rrjedhshem, i qerojme, i ndajme ne dy pjese duke i hequr berthamen, i kalojme ne lengun e limonit dhe i vendosim ne kavanozat e sterilizuar (per menyren e sterilizimit klikoni ketu).

Nderkohe pregatisim shurupin duke ziere per 10-15 minuta ujin me sheqerin derisa ky i fundit te kete shkrire plotesisht. Kur te jete gati, e hedhim mbi pjeshket ne kavanoza duke lene 3-4cm hapesire nga kapaku, i tundim pakez kavanozat ne menyre qe te eleminohen flluskat e ajrit, i mbyllim ne menyre hermetike dhe i kthejme permbyse mbi nje platforme druri derisa te ftohen plotesisht.

Pasi kavanozat jane ftohur, i mbeshtjellim me nje pecete kuzhine (ne menyre qe gjate zierjes mos te thyhen duke u takuar me njeri tjetrin) dhe i ziejme per 30-45 minuta brenda nje tenxhere me uje duke patur kujdes qe kavanozat te jene zhytur plotesisht ne uje.Fikim zjarrin dhe i leme te ftohen ne tenxhere. Me pas i nxjerrim nga uji, i thajme, i vendosim nje etikete dhe i veme ne nje vend te erret, por te fresket. Komposto me pjeshke duhet konsumuar nje muaj pas pregatitjes duke e ruajtur me pas ne frigorifer.

Bavareze me pjeshkë dhe salcë pjeshke

Sot po iu prezantojme nje embelsire me luge te shijshme dhe te fresket, te cilen mund ta pregatisni me pjeshke te nje cilesie shume te mire qe gjenden ne treg ne kete periudhe. Eshte e pershtatshme si per te rritur, ashtu dhe per femije te cilet bashke me embelsiren do te marrin njekohesisht edhe vitaminat e frutave.

Perberesit
…per kremin

 • 250ml qumesht
 • 125ml pana per embelsira
 • 100gr sheqer (nese ju pelqen me pak e embel reduktojeni ne 80gr)
 • 3 te verdha vezesh
 • 2 pjeshke mesatare
 • 6gr xhelatine pjeshke
 • 1/2 bustine vanilje

…per shurupin

 • 200gr sheqer
 • 375ml uje

…per salcen me pjeshke

 • 2 pjeshke mesatare
 • lengun e 1/2 limoni
 • 100ml shurup

Pregatisim si fillim shurupin duke vendosur te zieje uji me sheqerin ne zjarr mesatar dhe ne momentin qe kane marre vale shtojme 4 pjeshket e qeruara te cilat i leme te zbuten per rreth 8 minuta. E heqim enen nga zjarri, heqim edhe pjeshket nga shurupi dhe i leme te ftohen ne nje ane.

Nderkohe pregatisim kremin: vendosim fletet e xhelatines se pjeshkes per tu zbutur ne nje ene te vogel me uje te ftohte. Ne nje tenxhere ngrohim qumeshtin me gjysmen e sheqerit (40-50gr) dhe vaniljen duke patur kujdes qe mos ta cojme drejt vlimit, por vetem te shkrihet sheqeri.

Rrahim ne nje tas me ndihmen e mikserit elektrik te verdhat e vezeve me sheqerin e mbetur derisa perberja te marre ngjyre te hapur dhe te fryhet. Ia shtojme kete dalengadale qumeshtit qe kemi ne zjarr shume te ulet  duke e perziere here pas here per rreth 5-6 minuta, por perseri nuk duhet ta cojme ne vlim.

E heqim perberjen nga zjarri dhe e hedhim ne nje tas qelqi ose ene tjeter ne te cilen shtojme se fundi xhelatinen e shtrydhur mire me dore dhe e perziejme ne menyre qe te shkrihet. E leme kremin te ftohet ne temperature ambjenti dhe vetem pasi te jete ftohur plotesisht, shtojme 2 nga pjeshket te prera ne copeza te vogla.

Ne nje ene rrahim panen per embelsira (mundesisht ta kemi futur ne frigorifer rreth 2 ore perpara rrahjes) dhe ia shtojme kremit duke e perziere me kujdes nga poshte larte ne menyre qe masa te mos bjere. E hedhim kremin neper gota apo stampa te tjera dhe e leme te ftohet ne frigorifer per te pakten 4 ore.

Pregatisim se fundi edhe salcen me pjeshke: kalojme ne mikser 2 pjeshket e mbetura te cilave u kemi hequr berthamen me 100ml shurup dhe lengun e limonit. Kete salce e fusim ne frigorifer dhe ia shtojme kremit vetem ne momentin qe ky eshte ftohur.

Mund ta shoqerojme bavarezen me pjeshke me copeza frutash te fresketa, pak pana te rrahur apo biskota per shembull gjuhe mace (receten e gjeni ketu)

Reçel pjeshke

Receli i pjeshkes eshte nje nga recetat me te njohura te konservave dhe si i tille mund te shijohet ne cdo stine. Pregatitja e tij eshte fare e thjeshte, per kete arsye mund te mbushni disa kavanoza te cilet do ti konsumoni gjate stines se dimrit, vecanerisht ne mengjes te lyera mbi feta buke te thekura me gjalp. Ne do t’iu japim receten e recelit klasik dhe disa keshilla praktike per te perfituar nje konserve unike dhe teper te shijshme.
Per 2 kavanoza mesatar

 • 1kg pjeshke te pjekura mire
 • 400gr sheqer
 • lekuren e 1 limoni

Parapregatitje: Vendosim nje pjate te vogel ne akullin e frigoriferit e cila do te na nevojitet per provezen
Si fillim lajme pjeshket, i thajme me leter kuzhine, i heqim lekuren e berthamen dhe i presim ne copa te vogla. I bashkojme ne kete pike me sheqerin, me lekuren e limonit dhe i vendosim ne nje tenxhere te thelle (jo alumini) ne zjarr mesatar duke i perziere shpesh. Ne varesi te llojit te pjeshkes koha e pregatitjes varion nga 1 ore deri ne 1 ore e gjysme. Per te vertetuar qe receli eshte bere sic duhet bejme proven e pjates se vogel te cilen e kemi vendosur ne akull: hedhim mbi te nje luge te vogel recel, e leme per disa caste te ftohet dhe e anojme pjaten nga njera ane. Nese receli “nuk bie” dhe qendron kompakt atehere ka arritur trashesine e duhur dhe receta jone eshte gati.

Çaj i ftohtë me pjeshkë:

Po ju japim receten per nje caj pjeshke teper te shijshem i cili sherbehet i ftohte per te shuar etjen ne keto dite te nxehta. Eshte nje zgjidhje alternative mjaft e mire i cajit qe zakonisht blejme ne supermerkate i cili eshte i mbushur me konservante, ngjyrues dhe shume sheqer. Ju keshillojme te pregatisni nje shishe ose nje broke te madhe mbase ne momentin kur mblidheni te gjithe ne shtepi per te pare ndeshjet e boterorit. Nje zgjedhje tjeter eshte qe te mbushni nje shishe termike dhe ta merrni ne plazh. Shijojeni kur te deshironi, zgjedhja eshte e juaja!
Perberesit

 • 7 bustina caj te zi (ju keshillojme Earl Grey ose Darjeeling)
 • 1 limon te ndare ne feta
 • 1 cope te vogel xhinxher rreth 5cm te qeruar dhe te shtypur
 • 1 liter uje te valuar
 • 20 kuba akull
 • 2 pjeshke te qeruara, te hequr berthamen dhe te prera ne copa te vogla
 • 100gr sheqer (por kjo sasi varet nga preferencat tuaja)

Per dekorim

 • 1 pjeshke e qeruar, e hequr berthamen dhe e ndare ne feta
 • 8 dege mente (fakultatitve)

Vendosim bustinat e cajit, limonin dhe xhinxherin ne nje ene rezistente ndaj nxehtesise dhe i hedhim siper ujin e valuar. E leme te pushoje per 7-8 minuta.