Arkiva Etiketash: Cherry recipes

Tortë me çokollatë dhe krem me qershi

Torte me çokollate dhe qershiMuajt maj-qershor jane ato kur qershite arrijne kulmin e pjekies se tyre, prandaj po ju servirim nje recete teper te veçante perpara se mos ta gjejme me ne treg kete frute. Kjo torte ngjan paksa me cheesecake, torten me djath tipike amerikane, por vetem se baza pregatitet me buke te ndenjur bashkuar me qumesht, çokollate te zeze etj. Perberesit

…per bazen me çokollate te tortes

 • 400ml qumesht
 • 100gr çokollate te zeze
 • 150gr buke te ndenjur per 1 nate
 • 50gr sheqer
 • lekuren e 1 limoni

…per kremin me qershi

 • 250gr qershi te qeruara nga berthama
 • 250gr kos frutash me qershi
 • 3 flete xhelatine
 • 250ml pana per embelsira te sheqerosur

…per zbukurim

Ngrohim qumeshtin, shtojme çokollaten e ndare ne copeza, sheqerin, buken e thare dhe lekuren e limonit te grire holle duke i perziere mire derisa te formohet nje mase homogjene. Kete mase e leme te pushoje ne temperature ambjenti per rreth 4 ore. Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tave te rrumbullaket me diameter rreth 22cm, hedhim perberjen e mesiperme dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 175°C per rreth 50 minuta. Nderkohe bashkojme kosin me qershi me qershite pa berthame dhe xhelatinen e shkrire ne pak uje te nxehte. Ne nje ene, rrahim panen per embelsira derisa te formohet nje mase e qendrueshme. Bashkojme panen me kosin me qershi dhe kremin e formuar e hedhim siper kekut qe tashme eshte pjekur, e nivelojme mire dhe e fusim ne frigorifer per rreth 3 ore ne menyre qe te mpikset. Ngrohim ne zjarr shume te ulet reçelin e qershise dhe lyejme me te siperfaqen e tortes. E zbukurojme torten me kokrra te plota qershie ose me pak krem pana te rrahur.

Klafuti' (Clafoutis) me qershi

 • Racione: 6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Klafuti' me qershiKlafuti’ me qershi, eshte nje embelsire tipike franceze e cila rekomandohet te konsumohet e ngrohte per mengjes apo per zemer. Sipas tradites, ky gatim, tipik i zones se Limousin ne France, pregatitej me qershi te cilat nuk u ishte hequr berthama, pasi mendohej se ne kete menyre ruanin formen e tyre dhe i jepnin akoma me shume shije Klafuti’-se. Ju mund te ruani kete tradite, por nuk eshte aspak komode, sidomos per femijet tuaj.

Perberesit

 • 400-500gr qershi te embla
 • 180ml qumesht me yndyre te plote 3.5%
 • 65gr miell
 • 60gr sheqer (mund ta rrisni sasine deri ne 100gr nese e doni me te embel)
 • 2 veze te medha
 • 2 luge gjalp + per te lyer taven
 • 1 pako te vogel vanilje
 • sheqer pluhur per sperkatje
 • pak kripe

Lajme si fillim qershite nen uje te rrjedhshem, i thajme me nje pecete te paster dhe i heqim me kujdes berthamat.

Ne nje tigan, shkrijme nje luge gjalp dhe kaverdisim per 1-2 minuta ne zjarr te ulet qershite derisa te avulloje i gjithe lengu qe mund te kene leshuar. I sperkasim me 1 luge sheqer dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per 1 minute tjeter duke i perziere gjate te gjithe kohes.

Lyejme nje tave me gjalp, e sperkasim me pak sheqer dhe hedhim qershite e kaverdisura nderkohe qe vazhdojme me pregatitjen e brumit.

Rrahim ne nje ene vezet me sheqerin derisa perberja te fryhet dhe te marre ngjyre te hapur. Shtojme vaniljen, miellin, qumeshtin, 1 luge gjalp te shkrire dhe pak kripe duke i perziere te gjitha shume mire me ndihmen e nje mikseri elektrik per rreth 1 minute. E hedhim brumin ne taven ku kemi vendosur qershite dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per 40-45 minuta, apo derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte.

E nxjerrim embelsiren nga furra, e sperkasim me pak sheqer pluhur dhe e sherbejme te ngrohte. Mund ta shoqerojme gjithashtu me pak pana te rrahur per embelsira, akullore me vanilje apo pak kos grek me sheqer.

E ruajme ne frigorifer per maksimumi 3 dite.

*Keshille: Nese embelsiren nuk do t’ia servirni femijeve, mund ti shtoni brumit edhe 2 luge konjak, rum apo liker qershie. Gjithashtu mund te zevendesoni gjysmen e qumeshtit me pana te lengshme per embelsira; ne kete rast embelsira do te rezultoje me kalorike

Liker qershie

Likeri i qershise eshte ideal per tu pregatitur ne periudhen maj-qershor, dhe per tu konsumuar me pas gjate periudhes se dimrit, atehere kur qershite do te kene leshuar te gjithe aromen dhe ngjyren e tyre.
Perberesit

 • qershi, aq sa kavanozi te mbushet plot
 • sheqer, 3 luge per kavanoz
 • raki me perqindje alkooli jo me shume se 40-45%, sa te mbushet kavanozi
 • kanelle, 1 shkop per kavanoz, ose
 • lekure limoni, 1 shirit per kavanoz

Si fillim, sterilizojme kavanozet ku do te pregatisim likerin sipas menyres qe do ta gjeni ketu.

Zgjedhim qershite me te mira, pra me tul dhe pa njolla ne siperfaqe. I lajme per pak sekonda nen uje te rrjedhshem dhe i fshijme nje nga nje me nje pecete te paster. Presim bishtin me ndihmen e nje gershere duke lene vetem nje centimeter te tij (ne kete menyre qershite nuk do te rrudhosen). I vendosim me kujdes qershite ne kavanoz, hedhim sheqerin, kanellen ose lekuren e limonit dhe e mbushim kavanozin me raki duke lene nje centimeter hapesire nga buza e tij. E mbyllim mire dhe e perziejme here pas here derisa te shkrihet i gjithe sheqeri.

I vendosim kavanozat ne nje ambjenti te fresket dhe te erret dhe i leme ne kete menyre per rreth 6 muaj. Ne fund te periudhes, likeri do te kete marre ngjyre vishnje, ndersa qershite ngjyre roze te hapur.

Reçel qershie

Reçel qershie

Reçeli i qershive eshte nje recete klasike dhe e domosdoshme per t’u pregatitur ne kete periudhe, duke qene se qershite jane ne kulmin e tyre. Ashtu si shumica e reçelrave, nuk eshte i veshtire per t’u realizuar, vetem kerkon pak durim ne heqjen e farave te qershive. Por, duke marre parasysh qe rezultati final do te jete nje mengjes i shendetshem per te gjithe familjen tuaj, ja vlen “te sakrifikoni” disa ore.

Perberesit per rreth 1kg reçel

 • 1kg qershi te qeruara nga berthamat (ose 1.3kg qershi te paqeruara)
 • 600gr sheqer
 • lekuren e 1 limoni

Reçel qershie 1

Per pergatitjen e reçelit me qershi, fillimisht lajme nen uje te rrjedhshem qershite, i thajme me letra kuzhine dhe i heqim berthamen me ane te paisjes se posacme apo duke i ndare ne dy gjysma (1). I vendosim ne nje ene te thelle, shtojme sheqerin, lekuren e limonit te prere sa me holle (pa pjesen e bardhe e cila eshte e hidhur) dhe 2-3 luge nga lengu i limonit (2 dhe 3).

Reçel qershie 2

E leme te gjithe perberjen te pushoje per rreth 6-8 ore ne frigorifer, apo akoma me mire gjithe naten (4). Kur te kete kaluar kjo kohe, eleminojme lekuren e limonit dhe vazhdojme me pergatitjen. E vendosim te gjithe masen ne nje tenxhere te thelle dhe e gatuajm ne zjarr mesatar per rreth 1 ore duke e perziere here pas here dhe duke i hequr shkumen qe formohet me ndihmen e nje luge (5). Reçeli do te jete gati ne momentin qe do te hedhim nje pike mbi nje pjate te vogel dhe ajo do te qendroje kompakte, pra nuk do te perhapet.
E hedhim reçelin akoma shume te nxehte neper kavanoza te sterilizuar paraprakisht sipas menyres qe do ta gjeni ketu. I mbyllim menjehere hermetikisht dhe i permbysim mbi nje platforme druri, psh mbi preresen e mishit derisa te jete ftohur plotesisht (6).
Se fundi, e ruajme reçelin tone ne nje vend te erret dhe pa lageshtire deri ne momentin qe do ta perdorim.

*Keshille: Sasia e sheqerit mund te varioje nga embelsia e qershive apo nga kohezgjatja e ruajtjes se reçelit; pra sa me shume kohe deshirojme ta ruajme reçelin per nje konsumim te mevonshem, aq me e larte duhet te jete embelsia e tij (deri ne raportin 1:1), dhe anasjelltas.

Kupat e pyllit të zi

Sot duam t’iu propozojme Kupat e Pyllit te Zi, nje emer paksa i cuditshem, por qe i pershtatet fare mire pamjes se embelsires. E pregatitur ne kupa qelqi, apo akoma me mire ne gota te gjata cilindrike, kjo recete perbehet nga pandispanje me cokollate, qershi, pana dhe maskarpone. Nje zgjedhje ideale per te embelsuar diten tuaj apo ate te miqve.
Perberesit per 4 persona

 • 8 feta pandispanje me cokollate ne forme rrethore (te njejtin diameter me gotat apo kupat qe do te perdorim)
 • 100gr pana te rrahur per embelsira
 • 200gr maskarpone
 • 400gr qershi
 • 70gr sheqer
 • 35gr sheqer pluhur
 • 3 luge liker qershie (tipi Kirsch apo liker tjeter i embel)

Ne nje tas rrahim maskarponen, panen, sheqerin pluhur dhe e vendosim ne frigorifer.

Heqim berthamen e qershive dhe i hedhim ne 200ml uje te cilin e cojme ne zierje bashke me sheqerin dhe kanellen ne zjarr te ulet per rreth 8 minuta. Pasi te kete kaluar koha e nevojshme, e heqim tenxheren nga zjarri, ndajme kokrrat e qershise nga shurupi dhe i leme te dyja te ftohen. Kur shurupi te jete ftohur, i shtojme likerin e qershise dhe e perziejme.

Lagim fetat e pandispanjes me shurupin, vendosim ne cdo kupe nje te tille, nje shtrese krem me maskarpone, disa qershi dhe e perserisim dhe nje here proceduren duke formuar dy shtresa. I vendosim kupat ne frigorifer per te pakten 2 ore perpara se ti servirim.

Ne fund mund ta zbukurojme siperfaqen me pak kakao apo me copeza te vogla cokollate.