Arkiva Etiketash: Receta me qiqra

Supë me kungull dhe qiqra

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Supe me qiqra dhe kungull

Nje pjate e thjeshte, e shendetshme dhe me shume shije e cila shijohet mrekullisht si ne vjeshte ashtu dhe ne dimer.

Perberesit

 • 500gr tul kungulli
 • 250gr qiqra te konservuara
 • pjesen e bardhe te 1 preshi
 • 1 dege selino
 • 1 karrote
 • 1l leng perimesh 
 • 1 dege trumez te fresket
 • 2 gjethe sherebele
 • 3 luge vaj ulliri
 • disa gjethe majdanoz
 • piper te zi te sapobluar
 • per shoqerim: buke e thekur

Kaverdisim preshin, karroten dhe selinone te prera holle me 3 luge vaj ulliri ne zjarr te ulet derisa te zbuten. Shtojme kungullin e prere ne kubik (madhesia sipas deshires), sherebelen, trumezen dhe vazhdojme kaverdisjen edhe per disa minuta te tjera duke i perziere shpesh. Shtojme lengun e perimeve dhe e gatuajme supen ne zjarr te avashem per rreth 20 minuta. Shtojme se fundi edhe qiqrat e kulluara nga uji i konservimit dhe te shplara mire dhe vazhdojme gatimin edhe per 10 minuta te tjera.

Elemenojme gjethet e sherebeles dhe degen e trumezes dhe e shperndajme supen neper tasat ku do ta sherbejme. E sperkasim ne siperfaqe me pak piper te zi te sapobluar, e zbukurojme me gjethet e majdanozit dhe e konsumojme me buke te thekur.

Foto nga: http://www.tasteofmylife.com/

Humus me qiqra

Humus me qiqraHumusi me qiqra eshte nje krem teper i shijshem i kuzhines Arabe e cila sherbehet si antipaste duke u shoqeruar me buken tipike Arabe, apo edhe me perime te gjalla. Perberesit

 • 300gr qiqra te thata
 • 2 luge tahini (gjalp susami)
 • 2 thelpinj hudher
 • 1 luge te vogel kumin pluhur
 • 4 luge vaj ulliri
 • 1-2 luge leng limoni
 • kripe

…per zbukurim

 • 1 luge majdanoz te grire
 • spec te kuq djeges ose te embel

Vendosim qiqrat ne uje te ftohte per te pakten 12 ore dhe i leme te zbuten ne nje ambjent te fresket (ose brenda ne frigorifer). I shplajme mire dhe i ziejme ne nje tenxhere me uje te valuar per rreth 45 minuta, apo derisa te zbuten plotesisht. I kullojme duke ruajtur pak nga uji i zierjes.

Ne nje tigan, ngrohim 2 luge vaj ulliri, shtojme hudhren e grire holle, qiqrat dhe i leme te marrin shije per rreth 5 minuta duke avulluar keshtu edhe uji i tepert. E transferojme te gjithe masen ne mikser, shtojme kuminin, kripen, tahinin, lengun e limonit dhe i perziejme derisa te kemi perftuar nje krem te bute dhe homogjen. Nese humusi i qiqrave rezulton shume i trashe, shtojme pak nga lengu i zierjes se tyre.

E hedhim humusin ne nje tas ose ne nje pjate te ceket dhe e zbukurojme me majdanoz te grire holle, pak spec te kuq dhe 2 luge vaj ulliri. Me kete salce shoqerojme buken e thekur, perimet, buken azimo apo buken (piten) tradicionale arabe.

E ruajme humusin ne frigorifer per 2-3 dite ne nje tas te mbyllur me kapak.

*Keshille: Nese duam te kursejme kohe, mund te blejme qiqrat e zjera te gatshme.

Foto nga: http://edible-moments.blogspot.

Falafel (Qofte me qiqra)

Falafel1Falafelet jane nje pjate tipike e kuzhines Arabe te cilat zevendesojne fare mire Qoftet tradicionale me mish te grire.  Shoqerohen shume mire me Salcen tahini (lloj salce me baze farat e susamit) ose nga Xaxiqi grek e perime te fresketa te prera ne shirita. Kujdes: Nuk duhet ne asnje menyre te perdorni qiqrat e gatshme te konservuara per te pregatitur kete pjate!

Perberesit

 • 200gr qiqra te thata
 • 1 thelpi hudher
 • 1 qepe e njome (vetem pjesen e bardhe)
 • 1 luge te vogel kumin
 • 1/2 tufe koriander
 • 1/2 tufe majdanoz
 • 1 luge te vogel sode buke
 • kripe
 • piper
 • vaj luledielli per skuqje

I vendosim qiqrat e thata ne uje me 1 luge te vogel sode buke per rreth 24 ore.

I shplajme dhe i kullojme mire, i vendosim ne mikser bashke me pjesen e bardhe te qepes se njome, hudhren, kripen dhe te gjitha erezat e tjera. I grijme shume mire derisa te kemi perftuar nje brum homogjen.

Me kete perberje, formojme qofte te vogla te cilat i vendosim nje nga nje ne pjate dhe i fusim ne frigorifer per rreth 1 ore.

Nxehim vajin e lulediellit ne nje tigan pak te thelle dhe zhysim nga 3 nga 4 falafel derisa te kene marre ngjyre te arte. I vendosim mbi letra kuzhine ne menyre qe te thithin vajin e tepert dhe i sherbejme te shoqeruara sipas deshires, psh me Salce tahini, me sallate jeshile apo me pite.

Foto nga: http://homecookinginmontana.blogsp

Simite me qiqra

Mielli i perftuar nga qiqrat eshte mjaft i shendetshem dhe ka nje indeks glicemik nga me te ultit (35). Me receten qe po ju paraqesim me poshte, do te perftoni simite me nje shije mjaft te veçante dhe tejet krokante. Kjo ben qe ato te shijohen ne cdo rast dhe te shoqerohen me feta proshute, djathi, sallami pikant etj.

Perberesit per 10-12 simite

 • 250gr miell qiqrash
 • 250gr miell 00
 • rreth 250ml uje te ngrohte
 • 4 luge vaj ulliri
 • 1 luge rrafsh me sheqer
 • 1 luge te vogel kripe
 • 15gr maja birre

Perziejme fillimisht ne nje ene te vogel ujin e ngrohte, vajin e ullirit, sheqerin dhe majane e birres te copetuar derisa te formohet nje mase e lengshme pothuajse homogjene.

Ne nje tjeter tas, perziejme miellin e qiqrave, miellin 00 dhe kripen duke ia shtuar dalengadale perberjes se mesiperme dhe duke e punuar brumin gjate te gjithe kohes me dore. E mbulojme brumin me nje pecete te paster dhe e leme te fryhet larg korrenteve te ajrit per 2.5-3 ore, apo derisa te kete dyfishuar vellimin e tij.

E punojme serisht brumin me dore dhe e ndajme ne 10-12 pjese te barabarta te cilave i japim forme te rrumbullaket, i bejme nje prerje ne forme kryqi me majen e nje thike ne siperfaqe ne menyre qe te lehtesohet fryrja dhe i leme edhe per 1 ore tjeter derisa te rrisin vellimin e tyre.

Ne momentin qe jane gati, i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C derisa te kene marre nje ngjyre te arte ne siperfaqe, per rreth 20 minuta. I sherbejme te ngrohta.

*Keshille: Me te njejten recete mund te pregatisni edhe buken me miell qiqrash, por gjithmone te bashkuar me miell 00 ne te njejtin raport! Gjithashtu, nese diten e neserme simitet rezultojne pak te forta, futini serisht ne furre per disa minuta.