Arkiva Etiketash: Receta me speca

Pulë me domate dhe speca (Pollo al Chilindrón):

Kjo eshte nje menyre shume e shijshme per te shijuar mishin e pules apo te lepurit, pasi shija e tyre delikate shkon mrekullisht me domatet dhe specat e stines. Prandaj, ne vere, reduktoni sasine e mishit dhe shtoni ate te perimeve!

Perberesit

 • 1 pule rreth 1kg
 • 120gr proshute (mundesisht pule)
 • 4-5 domate te pjekura
 • 2 speca jeshil ose te kuq
 • 1 qepe mesatare
 • 2 thelpinj hudher
 • 1 spec te kuq djegs
 • 1 gote vere te kuqe
 • pak majdanoz te grire
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Pastrojme dhe lajme nen uje te rrjedhshem pulen, i heqim lekuren (ose nese ju pelqen shija e saj mund ta mbani), e presim ne copa dhe e skuqim ne zjarr te forte me 3-4 luge vaj ulliri nga te dyja anet derisa te kete marre ngjyre te arte (nevojiten rreth 5 minuta). E heqim nga tigani dhe e leme ne nje ane.

Pastrojme domatet duke i prere ne kubik jo shume te vegjel dhe specat duke i prere ne shirita.

Ne te njejtin tigan ku skuqem pulen, shtojme edhe pak vaj ulliri dhe kaverdisim qepen dhe hudhren te grira holle bashke me specin djegs te cilit i kemi eleminuar farat e brendeshme. Shtojme domatet dhe specat  dhe i gatuajme me kapak te mbyllur ne zjarr mesatar per rreth 10 minuta.

Shtojme ne tigan edhe copat e pules te skuqura dhe e leme qe perberja te marre shije edhe per 10 minuta te tjera.

Pas kesaj, shtojme proshuten e prere ne shirita te holle dhe e shuajme masen me veren e kuqe te cilen e avullojme ne zjarr te forte per rreth 5 minuta.  E sperkasim pulen me speca me pak majdanoz te grire ne siperfaqe dhe e servirim ne pjate shoqeruar me pilaf te bardhe.

*Keshille: Nese nuk jeni te sigurt per freskine e pules, mund ta zieni per rreth 15 minuta ne uje te kripur dhe lengun e saj ta perdorni per te bere pilafin.

Sallatë makaronash me speca të pjekur

Nese ju kane tepruar speca te pjekur nga pregatitja e ndonje recete tjeter, atehere kjo pjate eshte posacerisht per ju!

Perberesit

 • 300gr makarona te shkurtra
 • 3 domate mesatare te pjekura mire
 • 4-5 speca te pjekur (apo nen vaj)
 • disa gjethe borzilok
 • 2 thelpinje hudhra
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ziejme makaronat e shkurtra ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion.

Nderkohe, presim ne rripa specat e pjekur, ne copeza te vogla domatet dhe i vendosim ne nje ene te thelle. I rregullojme me vaj ulliri, kripe, piper, hudhrat e grira holle dhe pak borzilok te fresket.

Kur makaronat te jene gati, i kalojme menjehere nen uje te ftohte per te ndaluar gatimin dhe i hedhim ne enen ku kemi pregatitur perberjen me speca. I perziejme shume mire dhe i leme ne frigorifer per te pakten gjysme ore perpara se ti servirim.

Fërgesë verore me speca dhe domate në tavë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Fergese verore me speca dhe domate ne taveFergesa me speca dhe domate eshte nje nga ato receta qe edhe po ta pergatisesh ne mes te dimrit, te kujton veren! Kjo salce e trashe me shije te fresket, eshte ideale e lyer mbi nje fete buke te thekur, apo e sherbyer si garniture per pjatat e dyta te mishit. Mund te konsumohet si e ngrohte ashtu edhe e ftohte, pa ndryshuar asgje ne shije.
Me poshte, po ju paraqes nje variant i cili mua me pelqen shume, pasi mund te sherbehet direkt ne tave dhe gjithesecili merr sa deshiron.

Fergese verore me speca e domate ne tave1

Perberesit

 • 1/2kg speca jeshile dhe te kuqe, te prera ne copa
 • 1kg domate te kuqe, te reduktuara ne purè
 • 200gr gjize e kripur ose copeza djathi te bardhe
 • 5 veze
 • 1 tufe majdanoz te fresket, te grire holle
 • vaj ulliri ekstra te virgjer
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • spec te kuq djeges
 • disa gjethe mente te fresket per zbukurim

Parangrohim furren ne 180°C.

Ne nje tigan kaverdisim specat ne vaj ulliri ekstra te virgjer per 10 minuta. Shtojme purène e domateve dhe vazhdojme gatimin derisa uji i tepert i domateve te avulloje dhe salca te trashet, mund te nevojiten rreth 15 minuta.

Shtojme gjizen ose djathin e bardhe, e rregullojme salcen me kripe, piper te zi te sapobluar, pak spec te kuq djeges sipas deshires dhe majdanoz te grire holle.

Thyejme nje veze brenda ne fergese dhe e perziejme shpejt per disa çaste derisa te mpikset. E hedhim fergesen ne nje tave (une kam perdorur tave me diameter 26cm), hapim kater gropeza ne siperfaqen e saj dhe vendosim ne to 4 veze te sperkatura me pak kripe.

E pjekim ne furre per rreth 15 minuta apo derisa siperfaqa te marre ngjyre te arte dhe vezet te mpiksen. I hedhim disa copeza te vogla djathi te bardhe ne siperfaqe dhe e zbukurojme me ndonje gjethe mente te fresket. E sherbejme te ngrohte shoqeruar me buke te thekur.

Speca në furrë me kaperi

Speca-ne-furre-me-kaperi

(foto marre nga giallozafferano.it)

Specat ne furre me kaperi jane nje garniture me origjine siciliane te cilat shoqerojne shume mire pjatat e dyta te mishit dhe peshkut.

Perberesit per 4 persona

 • 4 speca te medha
 • 2 thelpinje hudher
 • 2 luge te vogla kaperi
 • pak galete (buke e thare e therrmuar)
 • pak borzilok
 • vaj ulliri
 • kripe

Pastrojme specat duke i hequr si fillim bishtin dhe duke i ndare ne dy pjese nga ana gjatesore. Me majen e thikes eleminojme farat e brendeshme, fijet dhe i presim ne rripa te holle te cilat i vendosim ne nje tave qelqi. Shtojme thelpinjte e hudhrave te grira holle, kripen, vajin e ullirit, i perziejme te gjitha bashke dhe i gatuajme ne furre te parangrohur ne 180grade celcius per 30 minuta. Ne minutat e fundit shtojme edhe kaperit, galeten, pak kripe, disa gjethe te fresketa (ose te thata) borziloku, i perziejme serisht dhe i rivendosim ne furre derisa ne siperfaqe te formohet nje kore e arte.

Speca të mbushura me gjizë

Duke qene se jemi ne vere, dhe kjo eshte periudha me e mire per te blere speca te fresketa ne merkate, sot po iu propozojme nje recete shume te shijshme: specat e mbushura me gjize. Por nese gjiza nuk iu pelqen, mund ta zevendesoni ate me mocarela ose filadelfia.
Perberesit per 4 persona
 • 4 speca me tul
 • 2 patate mesatare
 • 150gr gjize
 • 3 luge djath kackavall
 • 1 veze
 • 1 thelb hudher
 • borzilok
 • kripe
 • piper
Pastrojme specat, i ndajme ne gjysme, heqim farat e brendeshme dhe i ziejme ne uje me kripur te valuar per 2 minuta.

Sallatë greke (Koriatiki salada)

Sallate greke

Sallata greke eshte nje pjate tradicionale e Greqise e cila gjendet gjeresishte edhe ne restorantet e vendit tone. Perbehet nga speca jeshil, domate, kastraveca, ullinj, qepe dhe djath Feta apo djath tjeter me origjine greke. Ajo mund te shoqeroje shume mire nje pjate te dyte apo mund te sherbeje edhe si pjate e veçante nqs doni te shijoni nje vakt te lehte dhe te fresket.

Perberesit

 • 2 domate te vogla per sallate
 • 2 kastraveca te vegjel
 • 1 qepe e kuqe 
 • 1 spec jeshil
 • 200gr djath Feta
 • 8 ullinj te zinj
 • 4 luge vaj ulliri
 • rigon
 • kripe
 • uthull vere te kuqe

Lajme dhe presim holle specin jeshil, qerojme qepen e kuqe dhe e presim ne rrathe te holle, lajme domatet dhe i ndajme ne 8 pjese te barabarta, qerojme kastravecat dhe i presim ne rrathe. Presim ne kubik djathin Feta.

Ne nje pjate te ceket vendosim domatet, qepen, kastravecat, kubiket e djathit te bardhe, specin jeshil dhe ne fund ullinjt e zinj. Te njejten gje bejme edhe me pjaten tjeter (racionin tjeter te sallates) duke i rregulluar me vaj ulliri, kripe dhe sipas deshires me uthull.

*Keshille: Sallata greke mund te pregatitet edhe me qepe te bardha ne vend te qepeve te kuqe, gjithashtu kastravecat mund te priten pa u qeruar.

Foto nga: http://www.honeygheeandme.com/