Arkiva Etiketash: Receta me thjerrëza

Supë krem me thjerrëza

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Supe krem me thjerreza

Supat krem jane ideale per stinen e ftohte te dimrit, shoqeruar me pak buke te thekur dhe vaj ulliri ne siperfaqe. Kjo eshte nje nga ato receta qe te ngrohin zemren dhe te bejne te ndihesh ne shtepi. Thjerrezat, perveçse shume te pasura me hekur dhe mjaft te shendetshme, jane ushqimi ideal edhe per femijet pasi treten shume lehte. Filloni ti mesoni edhe bebat me ushqimet qe ha e gjithe familja, duke nisur nga muaji i 8 i jetes. Perpara se ti shtoni supes kripen, hiqni nje apo dy garuzhde, kalojeni ne site ne menyre qe te eleminoni lekuren e thjerrezave dhe jepjani  bebit te sperkatur me pak vaj ulliri.

Perberesit

 • 250gr thjerreza te thata
 • 1 qepe e kuqe
 • 1 dege selino
 • 1 karrote
 • 1 patate e embel (ose patate normale)
 • 1 spec i kuq
 • 2 gjethe dafine
 • nje maje luge pluhur kerri
 • vaj ulliri
 • kripe
 • per servirje: krem pana, buke te thekur

Vendosim ne zjarr nje tenxhere me 1.5l uje. Shtojme thjerrezat e thata dhe te gjitha perimet e prera ne menyre te çrregullt: qepen e kuqe, selinone, karroten, specin e kuq dhe pataten e embel. Shtojme ne fund edhe gjethet e dafines dhe i ziejme ne zjarr te ngadalte per rreth 40 minuta.

E kalojme supen ne mikser derisa te perftojme nje krem homogjen dhe e veme serisht ne zjarr. Shtojme kripe, vaj ulliri, kerri dhe vazhdojme gatimin edhe per 2 apo 3 minuta. E ndajme neper tasa dhe e sherbejme te ngrohte shoqeruar me krem pana dhe buke te thekur.

Supe me bishtajore

Supe me bishtajoreSupa me bishtajore, eshte nje pjate e pare shume e thjesht per tu pregatitur dhe me vlera te larta ushqyese. Mund te konsumohet e nxehte ne ditet e ftohta te dimrit, apo ne temperature ambjenti ne ditet e nxehta.
Perberesit

 • 350gr bishtajore te thata (nder te cilat lloje te ndryshme: fasulesh, thjerrzash dhe bizelesh)
 • 200gr domate te fresketa (ose salce domatesh)
 • 1 qepe
 • 2 karrota
 • 2 dege selinoje
 • 2 thelpi hudhre
 • 1 dege rozmarine
 • 1 gjethe dafine
 • 1 luge sode buke
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Vendosim per nje nate ne uje te ftohte me nje luge sode buke bishtajoret e thata ne menyre qe diten e neserme (kur ti gatuajme) te lehtesojme proçesin e zierjes.

Diten tjeter, presim holle qepen, hudhrat, karrotat dhe selinone duke i kaverdisur ne zjarr te ulet me disa luge vaj ulliri. Shtojme bishtajoret e shplara mire, i perziejme per disa minuta mbi zjarr mesatar, shtojme rreth 1 liter uje (ose leng perimesh), domaten e prere ne kubik (ose salcen e domateve), erezat, dhe e ziejme supen ne zjarr te ulet per te pakten 2 ore duke shtuar uje nese eshte e nevojshme. Per te kursyer kohe, supen mund ta ziejme ne tenxhere ne presion per 35-40 minuta.

Kripen ja shtojme rreth 10 minuta perpara se ta heqim nga zjarri; kjo per shkak se kripa e shtuar qe ne fillim, forcon lekuren e fasuleve, thjerrzave etj duke vonuar akoma me shume zierjen.

E sherbejme supen ne tasa te sperkatur me pak vaj ulliri ne siperfaqe dhe me piper te zi te sapobluar.

Supë krem me thjerrëza të kuqe

Thjerrezat jane nje nga ato bishtajore te cilat shijohen mjaft mire ne stinen e dimrit. Receta qe po ju paraqesim me poshte ka si protagoniste kryesore thjerrezat e kuqe, te cilat faktikisht kane ngjyre portokalli te ndezur dhe behen te verdha gjate gatimit. Duke qene se nuk  e kane lekuren e jashtme, jane me te lehta per tu tretur dhe kete supe mund tja servirni fare mire edhe femijeve tuaj.
Perberesit

 • 400gr thjerreza te kuqe te vogla
 • 40gr pançete e tymosur
 • 40gr gjalp
 • 1/2 qepe
 • 1 thelpi hudher
 • pak xhinxher te fresket te grire holle
 • 100ml pana per kuzhine
 • kripe
 • kubik buke per shoqerim

Lajme nen uje te ftohte te rrjedhshem thjerrezat e kuqe (nuk eshte e nevojshme ti leme ne uje paraprakisht, pasi gatuhen shume shpejt). I hedhim ne nje tenxhere, i mbulojme me uje te ftohte me pak kripe dhe i gatuajme ne kete menyre me kapak te mbyllur per rreth 1 ore ne zjarr te ngadalte derisa te jene zbutur. I shplajme (duke ruajtur lengun qe kane leshuar) dhe i kalojme ne mikser derisa ti reduktojme te gjitha ne purè.

Ne te njejten tenxhere ku gatuam thjerrezat, shkrijme gjalpin dhe kaverdisim ne te qepen e prere holle sebashku me thelbin e shtypur te hudhres dhe pançeten e prere ne kubik duke i lene per rreth 5 minuta. Eleminojme hudhren, shtojme purène e thjerrezave, xhinxherin e fresket te grire holle, shtojme pak leng nga ai qe hoqem menjane nga thjerrezat (nese purèja ka dal pak e trashe) dhe ne momentin e fundit shtojme panen dhe e rregullojme me kripe.

E sherbejme kete supe krem te nxehte ose te vaket te shoqeruar me kubik buke te skuqura ne gjalp.

Hamburger vegjetarian në furrë

Hamburger vegjetarian me thjerrezaHamburgeri vegjetarian eshte nje alternative shume e shijshme dhe e shendetshme e hamburgerit te pregatitur me mish te grire viçi apo derri.  Shoqerojeni me patate furre, purè patatesh, patate te skuqura apo edhe thjesht te futur ne nje panine me disa perime per garniture.

Perberesit per 6-7 hamburger

 • 1 kuti thjerreza te zjera rreth 400gr
 • 1 patate mesatare
 • 1 veze
 • 2-3 luge galete (sa per te lidhur brumin)
 • 1 luge te vogel hudher te thate
 • majdanoz i fresket i grire
 • 1-2 luge djath kaçkavall i grire (provoni djath Grana, Parmixhano apo Provolone te tymosur)
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ziejme pataten me lekure ne uje pak te kripur, e qerojme sa eshte e nxehte dhe e reduktojme ne purè. Mund te ziejme me shume se nje patate nese duam qe hamburgerat ti shoqerojme me purè patatesh: keshtu do te reduktojme kohen qe na duhet per pregatitjen e garnitures!

Kullojme thjerrezat nga uji i konservimit, i shplajme shume mire dhe i vendosim ne mikser bashke me vezen, kripen, piperin, majdanozin, hudhren dhe djathin kaçkavall. I grijme derisa te perftojme nje mase homogjene te cilen e vendosim ne nje tas.

Shtojme edhe pataten e shtypur dhe e perziejme brumin me dore derisa te lidhet. Nese rezulton teper i ujeshem, shtojme pak galete.

I japim brumit formen e hamburgerave dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta duke i sperkatur me pak vaj ulliri ne siperfaqe. (ose mund ti skuqim ne vaj luledielli 2-3 minuta nga secila ane)

*Keshille: Nese perdorim thjerreza te thata: i ziejme ne uje te ftohte per 15-40 minuta, kohe e cila varet nga lloji i thjerrezave.
400gr thjerreza te konservuara=200gr thjerreza te thata.

Foto nga: http://www.ilgolosomangiarsano.com/

Supë me thjerrëza dhe salçiçe

supe me thjerreza dhe salciceThjerrezat jane nje bime bishtajore e pasur me hekur dhe proteina, e keshilluar me shume per dieta duke qene se nuk permbajne yndyre dhe kolesterol; per kete quhen edhe mishi i te varferve. Ne Itali, por edhe ne vende te tjera, konsumohen shume per Vitin e Ri bashke me gjelin e detit, sepse jane simbol i bollekut dhe mendohet se do sjellin para dhe fat. Sot do te pregatisim supen me thjerreza dhe salçiçe: kujtohuni t’i vendosni ato nje nate perpara ne uje per tu zbutur.

Perberesit

 • 500gr thjerreza te thata
 • 2 salçiçe te fresketa
 • 1 karrote, e prere holle
 • 1 dege selino, e prere holle
 • 1 patate, e prere ne feta shume te holla
 • 1 qepe e vogel, e prere holle
 • 1 gote vere e kuqe
 • 1 luge koncentrate domatesh
 • 4 luge vaj ulliri
 • 2 thelpinj hudhra, te grira holle
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • majdanoz i fresket i grire holle

Vendosim thjerrezat ne nje tenxhere me uje te ftohte dhe i ziejme derisa te zbuten (20-30 minuta).

Ne nje tigan kaverdisim salçiçet e copetuara imet me vajin e ullirit dhe perimet (qepen, hudhren, karroten dhe selinon). Shtojme pataten e prere ne feta shume te holla dhe e sperkasim te gjithen me pak piper te zi duke vazhduar kaverdisjen ne zjarr te ulet. Kur perberesit te jene zbutur i shuajm me vere, shtojme kripen dhe kur vera te kete avulluar shtojme koncentraten e domateve te holluar me pak uje.

Ne kete moment, heqim thjerrezat nga zjarri, i kullojme dhe i hedhim ne tiganin ku kemi pregatitur salcen duke i lene te marrin shije per afer 15 minuta. I sherbejme te nxehta duke i sperkatur me pak vaj ulliri ne pjate dhe majdanoz te fresket te grire holle.

*Keshille: Nese nuk i keni vendosur thjerrezat nje nate me pare ne uje per tu zbutur, per shkak te harreses apo te vendosjes ne minute te fundit se cfare do te gatuani, mos u shqetesoni! Mjafton ti zjeni per afer 20 minuta ne tenxhere me presion!

Kosto per 4 persona: 350 lek te reja

Foto nga: http://www.simplyrecipes.com