Arkiva Etiketash: Lasagna recipes

Lazanja me brokoli

Lazanja me brokoli eshte nje variant shume i shijshem i lazanjes klasike bolonjeze e cila i pershtatet fare mire periudhes vjeshte-dimer, atehere kur eshte edhe sezoni i brokolit. Mund ta pregatisni si me peta lazanje te fresketa (receta me poshte), ose me peta te thata te cilat duhen ziere fillimisht nga 3 apo 4 ne uje te valuar me kripe dhe me pas ti hapim ne nje pecete te paster duke patur kujdes te mos i mbivendosim me njera tjetren.
Perberesit

 • 250gr peta lazanje te fresketa
 • 1kg brokoli
 • 100gr proshute e pjekur (5-6 feta)
 • 70gr djath kaçkavall te grire
 • 2 thelpinje hudher
 • 2 luge vaj ulliri
 • 10gr gjalp
 • kripe
 • piper
 • 1liter salce beshamele te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu

Pregatisim si fillim salcen beshamele duke ndjekur hap pas hapi receten qe do ta gjeni ketu.

Lajme mire brokolit, eleminojme kercellin e trashe dhe i ndajme ne lule te cilat i ziejme ne uje me pak kripe per rreth 5 minuta.

Ne nje tigan ku kemi hedhur vajin e ullirit, shtojme thelpinjte e hudhrave te qeruara dhe te shtypura dhe brokolit e kulluar duke i lene 2-3 minuta derisa te marrin shije dhe te avulloje uji i tepert. Heqim nga tigani thelpinjte e hudhrave (te cilat sherbyen vetem per ti dhene arome), sperkasim brokolit me pak piper dhe i leme menjane.

Lyejme me gjalp nje tave drejtkendore ku do te pregatisim lazanjen, e sperkasim fundin me 4-5 luge salce beshamele, vendosim nje shtrese peta lazanje, me pas nje shtrese brokoli, gjysmen e proshutes se pjekur te prere ne shirita te holle, e sperkasim perseri me beshamele dhe vazhdojme ne kete menyre derisa te gjithe perberesit te kene perfunduar (normalisht duhet te dalin 2 shtresa). Hedhim mbi siperfaqe salcen beshamele te mbetur dhe e sperkasim me djathin kaçkavall te grire.

E pjekim lazanjen ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 40 minuta, apo derisa ne siperfaqe te jete formuar nje kore e arte.

E leme te ftohet per disa minuta ne temperature ambjenti perpara se ta sherbejme te prere ne feta.

Lazanja me perime

Lazanja me perime eshte nje alternative e shkelqyer e lazanjes klasike bolonjeze me ragu’, teper e shijshme dhe jo shume kalorike. Mos u kufizoni ne zgjedhjen e perimeve; shtoni apo hiqni cfare te deshironi nga ato qe ne iu propozojme.
Perberesit per 8 persona

Per mbushjen:

 • 2 qepe
 • 1 kungulleshke te madhe
 • 1 karrote
 • 1 patellxhan
 • 1 spec te madh
 • 2 domate mesatare
 • 300gr kerpudha champignon
 • 1 luge ullinj te zinj te prera ne copeza
 • djath kackavall i grire
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper
 • borzilok

Ziejme per 3-4 minuta petet e lazanjes ne nje tenxhere me uje te valuar, kripe dhe nje luge vaj ulliri dhe i vendosim mbi nje pecete per t’i thithur ujin e tepert. Ne rast se ne konfeksionin e lazanjave sugjerohet te mos zihen paraprakisht, mundohemi te pregatisim salcen beshamele dhe mbushjen e lazanjave pak me te lengshme se zakonisht.

Fillojme me pregatitjen e mbushjes duke kaverdisur ne vaj ulliri qepet e grira shume holle (ose te kaluara ne mikser) dhe te gjitha perimet e prera ne kubik te vegjel, pervec ullinjve dhe domateve te cilat i shtojme ne minuten e fundit. E rregullojme perberjen me kripe, piper dhe pak borzilok dhe e gatuajme ne kete menyre derisa te gjitha perimet te zbuten duke shtuar pak uje apo leng perimesh. Shtojme ne fund edhe ullinjte e copetuar imet dhe domatet te kaluara ne mikser duke i perziere te gjitha bashke.

Pregatisim edhe salcen beshamele sipas recetes qe do ta gjeni ketu duke respektuar dozen e perberesve ne kete recete.

Lazanja Bolonjeze (me mish të grirë)

Lazanja Bolonjeze eshte nje pjate tipike e kuzhines italiane, me konkretisht e qytetit te Bolonjes, e cila eshte kthyer ne nje simbol te ketij shteti ne mbare boten. Per te perftuar nje pjate sa me te shijshme, sekreti kryesor qendron ne pregatitjen e ragu’se bolonjeze, pra zgjedhja me kujdes e mishit me te cilen kjo salce kaq e shijshme do te gatuhet.

Perberesit

Gjeja e pare qe duhet te bejme per te pregatitur lazanjen bolonjeze eshte te gatuajme salcen ragu’ sipas recetes qe do ta gjeni ketu, duke respektuar sasine e perberesve te dhene ne kete recete.

Se dyti, pregatisim salcen beshamele sipas recetes tone, duke patur kujdes qe ne fund te rezultoje pak e lengshme. Kjo per shkak se petet e lazanjes nuk i ziejme perpara gatimit, prandaj duhet qe si raguja ashtu dhe beshamela te jene paksa te lengeshme ne menyre qe gjate pjekjes ne furre, petet te zbuten dhe te piqen ne te njejten kohe.

Ne momentin qe keta dy perberes jane gati, fillojme me pregatitjen e lazanjave: marrim nje tave me permasa rreth 20x30cm te cilen e lyejme fillimisht me pak vaj ulliri dhe me pas shperndajme ne fundin e taves disa luge ragu. Kjo nuk do te lejoje qe fundi i lazanjave te digjet gjate pjekjes.

Shtrojme petet e lazanjes duke mbuluar te gjithe siperfaqen e taves, i mbulojme me disa luge salce beshamele, me ragune bolonjeze dhe se fundi me djath kackavall te grire. Duhet te krijojme minimumi 4 shtresa plus siperfaqen, prandaj mundohemi ti ndajme keta perberes ne minimumi 5 pjese. Vazhdojme ne kete menyre derisa te gjithe perberesit te kene perfunduar dhe se fundi e lyejme lazanjen ne siperfaqe me salcen beshamele te mbetur bashkuar me ragune dhe e sperkasim me djathin kaçkavall.

E pjekim ne furre te ngrohur paraprakisht ne 200°C per rreth 25 minuta derisa siperfaqa te kete marre ngjyre te arte. E sherbejme te vaket.

Foto nga: http://www.villeinitalia.com