Arkiva Etiketash: Recetat e Ballakumes

Pilaf me krem djathi dhe speca të pjekur

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Pilaf me krem djathi dhe speca te kuq
Recete e Ballakumes. Perfekte per te filluar me shije darken e Krishtlindjes!

Perberesit

 • 1 gote oriz per pilaf
 • 100gr djath i bute kaçkavall
 • 100ml pana kuzhine
 • gjalp
 • trumez
 • kripe
 • piper
 • speca te kuq te pjekur

Pregatisim pilafin sipas recetes tradicionale 2 me 1, pra per 2 gota leng pule/gjeli/perimesh, hedhim 1 gote oriz. Pasi orizi eshte ziere, e aromatizojme me gjalp dhe e leme menjane.

Specat e kuq i presim ne shirita te holle, i kriposim, i japim shije me pak trumez dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180C derisa te zbuten (rreth 30 minuta).
Vendosim nje tenxhere ne zjarr te ulet dhe hedhim ne te panen dhe djathin e prere ne kubik te vegjel. I perziejme derisa djathi te shkrihet plotesisht, e rregullojme me kripe e piper dhe e leme menjane.
Pregatisim pjaten: vendosim ne fundin e pjates pak krem djathi dhe siper tij pilafin te cilit i kemi dhene forme sipas deshires. (nese nuk ju ndodhet forma e yllit, mund te mbushni thjesht nje filxhan çaji me pilaf, ta ngjeshni fort dhe ta permbysni). E zbukurojme me specat e pjekur dhe pak majdanoz sipas deshires.

Fasule me mish të thatë

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Fasule me mish te thate

Besoj se nuk ka familje shqiptare qe te mos gatuaj fasulet te pakten 1 here ne 10 dite apo 2 jave, sidomos tani ne dimer. Ne po ju sjellim nje tjeter variant te fasuleve me mish te thate. Receta eshte marre nga blogu i Ballakumes dhe eshte modifikuar nga UneGatuaj bazuar ne shijet personale.

Perberesit

 • 250gr fasule te thata
 • 1 qepe mesatare
 • pjesen e bardhe te 1 preshi
 • 100gr mish te thate
 • 2 luge salce domatesh
 • pak spec te kuq jodjeges (paprika)
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

I vendosim fasulet ne nje tas te mbushur me uje te ftohte dhe i leme per gjithe naten ne menyre qe te zbuten.

Te nesermen, i kullojme, i shplajme dhe i hedhim ne nje tenxhere me uje te ftohte te bollshem bashke me qepen e prere ne copa te trasha. E vendosim tenxheren mbi zjarr dhe e ziejme per afer 2 ore ne zjarr mesatar, duke shtuar uje nese eshte e nevojshme.

Presim ne rrathe preshin dhe ne kubik mishin e thate. I kaverdisim ne pak vaj ulliri dhe ja shtojme fasuleve. Shtojme edhe salcen e domateve, specin pluhur jodjeges dhe pak kripe dhe i ziejme fasulet edhe per 20 minuta te tjera.

I servirim te ngrohta sperkatur me pak piper te zi te sapobluar dhe vaj ulliri ekstra te virgjer.

Salce fasuleshMe fasulet qe na teprojne, mund te bejme nje salce shume te shijshme fasulesh te cilen e servirim mbi buke te thekur: I reduktojme fasulet ne pure me ndihmen e nje mikseri elektrik dhe lyejme me te buken duke e shoqeruar me feta qepe te kuqe dhe feta

Supa magjike kundër gripit

 • Racione: 2 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

rsz_1untitled
Gjyshet tona kishin te drejte: supa e pules funksionon! Nuk eshte vetem e mire kur jemi me gripe apo rrufe, por “te ngrohe stomakun” edhe atehere kur kemi ethe apo kur temperatura mbi 38C nuk na le te shohim mire. Pse eshte magjike kjo supe?  Eshte provuar shkencerisht qe lengu i pules ka veti anti-infiamatore dhe vepron si forcues imuniteti! Ballakumja mund ta vertetoj kete, gjithashtu edhe une qe e kam shnderruar ne nje nga recetat e mia te preferuara!
Perberesit
…per lengun e pules
 • pule e ndare ne pjese, mjaftojne edhe 2 kofsha apo disa krahe
 • 2 thelpinje hudher
 • 1/4 qepe
 • 1/2 karrote
 • 1/2 dege selino
 • majdanoz i fresket
 • pak spec djeges ose piper te zi te sapobluar

…per supen 

 • makarona te vogla per supe
 • vaj ulliri i nje cilesie shume te mire
 • djath parmixhano per sperkatje
 • kripe

Pregatisim lengun e pules duke zjere bashke te gjithe perberesit ne uje te ftohte per afer 1 ore ne tenxhere normale, ose per gjysme ore ne tenxhere me presion. Me pas e kullojme lengun ne nje tjeter tenxhere te paster dhe i shtojme makaronat e vogla per supe te cilat i ziejme per disa minuta te tjera.

Supen e rregullojme me kripe dhe e sperkasim me djath parmixhano te grire dhe vaj ulliri te nje cilesie shume te mire.
Foto nga: www.ballakumeelbasani.blogspot.com

Brownies me kungull dhe çokollatë

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Brownies me kungull dhe cokollate

Nje devijim i embel nga receta klasike e Brownit me çokollate! Nese nuk e keni provuar me pare kombinimin midis kungullit dhe çokollates jepini nje shans kesaj recete vjeshtore te pregatitur nga Ballakumja dhe ju sigurojme qe do ta pregatisni serisht… dhe serisht…

Perberesit

 • 280 gr tul kungulli
 • 170 gr çokollate me permbajtje te larte kakao
 • 250 gr miell
 • 280 gr sheqer
 • 120 gr gjalp
 • 60 ml vaj luledielli
 • 4 veze
 • 1 luge e vogel pluhur pjekes
 • 1 luge e vogel kanelle
 • arome vanilje
 • arre moskat
 • nje maje luge kripe

Parangrohim furren ne 180C.

Shkrijme ne banjomari çokollaten me gjalpin duke i vendosur keta dy perberes ne nje tas qe i reziston nxehtesise siper nje tenxhere me uje te vluar. I perziejme here pas here derisa te na jete formuar nje krem çokollate.

Rrahim per afro 5 minuta me ndihmen e nje rrahesi elektrik vezet me sheqerin dhe aromen e vaniljes derisa te na jete formuar nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur.

Perziejme ne nje tas miellin e situr me pluhurin pjekes, arren moskate dhe kripen dhe ja shtojme mases me veze duke e perziere mire derisa te formohet nje brume homogjen. Brumin e ndajme ne dy tasa te veçante. Ne njerin hedhim çokollaten e shkrire me gjalpin ndersa ne tjetrin hedhim vajin e lulediellit, kungullin e reduktuar ne pure’ dhe kanellen.

Veshim me leter furre nje tepsi drejtkendeshe me anet jo shume te larta dhe shtrojme te dy masat duke i alternuar.

E pjekim brownin per afer 45 minuta. E leme te ftohet plotesisht per disa ore e me pas e presim ne copa per ta servirur.

Ruajtja: i vendosim browniet njera mbi tjetren duke vendosur pak leter furre midis tyre. I fusim ne nje ene te mbyllur hermetikisht dhe i ruajme ne frigorifer per maksimumi 3 dite. Ne ngrirje mund te ruhen deri ne 6 muaj duke i mbeshtjelle nje nga nje me leter furre.

&n

Tavë me gjoks pule dhe presh në salcë beshamelë

 • Racione: 4-6 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Tave me presh dhe beshamele
Nje recete tipike vjeshtore/dimerore e cila shijohet mrekullisht e shoqeruar me Pure patatesh ose bizele te ziera. Receta eshte e mikes sime Ballakume e cila duke qene elbasanllie DOC e ka ne gjak gatimin. Sapo e pashe receten, e shenova menjehere, dhe sapo e gatova per here te pare, nuk ju ndava me!

Perberesit

 • 6 fileto pule 
 • 4 presh, te prere trashe
 • 1/2 qepe, e grire imet
 • 1 gote leng mishi ose uje
 • 1/2l Salce beshamele, te pregatitur sipas recetes qe e gjeni ketu
 • djath kaçkavall i grire
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

 

tave me presh dhe beshamele1

Ne nje tenxhere me presion kaverdisim qepen dhe preshin ne vaj ulliri. E rregullojme perberjen me kripe dhe shtojme ujin ose lengun e mishit. Mbyllim kapakun dhe e leme te gatuhet per 10 minuta nga momenti i fishkellimes se tenxheres me presion.

Nderkohe ne nje tigan skuqim filetot e pules per 3-4 minuta nga secila ane derisa te zbuten. I leme menjane dhe pregatisim Salcen beshamele sipas recetes qe e gjeni ketu.

tave me presh dhe beshamele5

Ne nje tave balte (ose qelqi) shtrojme filetot e pules,

tave me presh dhe beshamele6
i hedhim siper perberjen me presh dhe ne fund e mbulojme te gjithen me Salcen beshamele.
tave me presh dhe beshamele7
I hedhim siper djathin e grire, e mbulojme taven me leter alumini dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 220°C per 30-35 minuta. 10 minutat e fundit heqim letren qe tava te marre ngjyre edhe ne siperfaqe.
Kosto per 4 persona: 650 lek te reja

Pulehinë me kërpudha

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Pulehine me kerpudha
Pulehina eshte nje lloj shpendi ne te njejten familje me pulen, vetem se ne ndryshim nga kjo e fundit eshte me permasa pak me te medhaja, e zeze dhe me pika te bardha. Ka nje mish shume te shijshem dhe te ushqyeshem, te perdorur gjeresisht ne kuzhine.

Me te njejten recete, duke ndryshuar pak kohen, mund te gatuajme edhe pulen, fazanin dhe lepurin.

Recete e Ballakumes:

Perberesit

 • 1 pulehine e pastruar e plote ose e ndare ne copa
 • 200gr kerpudha Champignon
 • 200gr kerpudha Finferli
 • 1 dore ullinj jeshil pa berthame
 • 1 qepe
 • 1 karrote
 • 1 dege selino
 • leng pule
 • 1 luge gjalp
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper
 • hudher
 • gjethe dafine
 • rozmarine

Pregatisim lengun e pules duke ziere copa pule ose duke perdorur koncentrate pule ne raportin 1 koncentrate me 500ml uje.

Ne nje tigan te thelle ngrohim pak vaj ulliri dhe gjalp dhe skuqim pulehinen nga te gjitha anet.
Nderkohe pastrojme dhe presim ne copa qepen, hudhren, karroten dhe degen e selinose. Heqim pulehinen nga tigani dhe ne te njejtin tigan kaverdisim perimet. I rregullojme me kripe, i shuajme me pak leng pule dhe i gatuajme per afer 15 minuta me kapak mbyllur.
Shtojme pulehinen, rozmarinen, gjethen e dafines dhe e gatuajme edhe per 40 minuta te tjera ne zjarr te ulet. Nese e shohim qe lengu ka shterruar, i hedhim ndonje garuzhde leng pule.
Ne nje tjeter tigan kaverdisim ne vaj ulliri kerpudhat e prera ne feta derisa te zbuten, per afer 10 minuta. I hedhim kerpudhat dhe ullinjte ne tiganin ku kemi pulehinen dhe i gatuajme te gjitha bashke edhe per disa minuta te tjera, derisa kerpudhat te rezultojne plotesisht te ziera.
E servirim pulehinen te ngrohte te shoqeruar me vere te bardhe.

Gliko ftoi

[recipe time=”30 min” difficulty=”e thjeshtë”]gliko ftoji

A e dini qe glikot e para jane bere me ftonj? Kjo per shkak te permbajtjes se larte te pektines ne kete frut, e cila lejon lengun te trashet.

Perberesit

 • 3 ftonj
 • nje maje luge limontoz ose leng limoni

…per sherbetin

 • 2 filxhan uje (500ml)
 • 2 filxhan sheqer (500gr)

Vendosim ne nje tenxhere ujin me sheqerin, dhe e ziejme egzaktesisht per 7 minuta nga fillimi i marrjes vale te shurupit duke e perziere ne menyre qe sheqeri te shkrihet plotesisht.

Lajme mire ftonjte, i qerojme, i presim ne copa te vogla dhe ja hedhim shurupit mesiper duke i ziere ne zjarr te avashem derisa te zbuten (mund te nevojiten 20-30 minuta) dhe te marrin ngjyre portokalli ne te kuqe. Ne fund shtojme pak leng limoni ose limontoz te tretur ne pak uje. E leme glikone te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti dhe e ruajme ne nje tas te mbyllur hermetikisht ne frigorifer per maksimumi 2 muaj.

Per receten e Reçelit te ftoit, klikoni ketu.

Kjo recete eshte autentike elbasanase, e gjyshes se Ballakumes.
Foto nga: http://ballakumeelbasani.blogspot.[/recipe]