Arkiva Etiketash: Salca për makarona

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Ajvar

Ajvari eshte nje salce me baze specat dhe patellxhanet e pjekur, e sherbyer ne kuzhinen Turke si shoqeruese e mishit te pjekur te viçit, qengjit apo derrit, qofteve, peshkut ne zgare apo si salce per makaronat. Ngjyra e specave nuk e ndryshon aspak shijen e salces, vetem i jep asaj nje pamje me te bukur!

Perberesit

 • 2 speca te kuq 
 • 2 speca jeshil 
 • 2 speca te verdhe
 • 3 patellxhan
 • 4 thelpinje hudhre te paqeruara, te mbeshtjella ne leter alumini
 • 2 thelpinje hudhre te qeruara dhe te grira holle
 • kokat e 2 qepeve te njoma, te prera holle
 • 1 spec djeges, i prere holle
 • majdanoz te fresket te grire
 • 2-3 luge leng limoni
 • vaj ulliri ekstra te virgjer
 • kripe
 • piper i zi i sapobluar

Shtrojme nje tave me leter furre dhe vendosim hudhrat e mbeshtjella me leter alumini, specat dhe patellxhanet e ndare pergjysme. I rregullojme me kripe, i sperkasim me vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 220C per 20-30 minuta.

Specat e pjekur, ashtu te nxehte siç jane, i fusim ne nje qese te cilen e mbyllim mire dhe i leme keshtu derisa te ftohen. Avulli qe ato leshojne do te ndihmoje qe lekura e tyre te hiqet fare lehte.

I heqim lekuren patellxhaneve dhe i presim shume imet me thike bashke me hudhrat dhe specat e qeruara nga lekura dhe farat. Ky proçes mund te behet edhe me mikser, por shija e perimeve ruhet me mire kur i presim me thike.

Ne nje tigan, kaverdisim ne vaj ulliri hudhrat dhe qepet e njoma bashke me specin djeges. Shtojme specat, hudhrat e pjekura dhe patellxhanet, i gatuajme per pak minuta dhe i shuajme me lengun e limonit.

I rregullojme me kripe dhe piper te zi te sapobluar, i shtojme majdanoz te grire imet dhe i sperkasim bollshem me vaj ulliri.

E servirim avjarin te ftohte.

E ruajme salcen ne frigorifer ne nje ene hermetikisht te mbyllur mbuluar me nje shtrese te holle vaj ulliri per maksimumi 1 jave.

Foto nga: http://www.aidamollenkamp.com/

Pesto me domate të thara dhe bajame

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Pesto me domate te thata dhe bajame

Nje variant teper i veçante i Pestos Gjenovez, asaj me borzilok, djath te grire Parmixhano, stika pishe dhe vaj ulliri ekstra te virgjer. Provojeni te shoqeruar me Makarona  ose per te lyer buken e thekur.

Perberesit

 • 100gr domate te thara nen vaj
 • 50gr bajame te pjekura ose natyrale
 • 50gr djath Parmixhano (ose Grana) te grire
 • 50gr borzilok
 • 100ml vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 2 thelpinje hudhra
 • 1 luge uthull balsamike
 • kripe

Vendosim ne nje mikser elektrik bajamet, borzilokun, uthullen balsamike, hudhrat dhe pak kripe dhe i grijme per disa sekonda. Shtojme edhe domatet e thata dhe djathin e grire dhe i grijme per afersisht 15 sekonda. Shtojme pak nga pak vajin e ullirit duke vazhduar perzierjen derisa salca te rezultoje homogjene.

Peston mund ta ruajme ne frigorifer per 1 muaj te vendosur ne nje kavanoz hermetik mbulur siper me vaj ulliri.

Foto nga: http://dishingupthedirt.

Salcë me patëllxhan dhe arra

p style=”text-align: left;”>salce me patellxhan dhe arraSalca me patellxhane dhe arra mund te perdoret shume mire per te lyer buken e thekur, apo per makarona duke i shtuar pak uje nga zierja e tyre.

Perberesit

 • 2-3 patellxhan mesatar
 • 2-3 thelpinj hudhra te qeruara
 • 5-6 arra te qeruara
 • djath Grana te grire (ose Parmixhano)
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • kripe

Parangrohim furren ne 180°C.

Lajme shume mire patellxhanet, i vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre, i çpojme me pirun ne siperfaqe dhe i pjekim per 30-40 minuta, apo derisa te jene zbutur plotesisht.

I nxjerrim nga furra duke i lene te ftohen per disa çaste dhe i nxjerrim tulin e brendshem duke e vendosur ne enen e mikserit elektrik. Shtojme arrat e qeruara, hudhrat, pak kripe dhe i grijme shume mire te gjitha derisa te perftojme nje salce homogjene. E hedhim salcen ne nje tas dhe shtojme pak nga pak vajin e ullirit derisa perberja te rezultoje kremoze. Ne fund shtojme edhe djathin grana te grire.

E vendosim ne tasin ku do ta servirim dhe e zbukurojme me thelpinje arrash dhe pak vaj ulliri.

Foto nga: http://talesofakitchen.com/

Pesto Gjenovez

Pesto gjenovezPesto gjenovez, eshte nje recete tipike e zones se Liguries mjaft e perdorur ne te gjithe Italine dhe me perhapje te gjere edhe ne vendin tone. Nuk eshte e veshtire ne pregatitje, vetem kerkon shume durim! Receta tradicionale parashikon perdorimin e havase prej mermeri dhe shtypeses prej druri, por edhe nese nuk i gjeni mos u shqetesoni! Me poshte po iu paraqesim dhe variantin e mikserit i cili do t’iu shkurtoje mjaft kohe.

Perberesit

 • 50gr gjethe borziloku
 • 15gr stika pishe
 • 70gr djath Parmigiano Reggiano te grire 
 • 30gr djath Pecorino Romano te grire 
 • 2 thelpinje hudher
 • 100-125ml vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 1 maje luge kripe te trashe

Pregatitja me havà

Fillojme pregatitjen e recetes duke pastruar me nje pecete te lagur dhe te shtrydhur shume mire gjethet e borzilokut. Duhet evituar kategorikisht larja e tyre nen uje te rrjedhshem pasi ne kete menyre i humbet e gjithe aroma dhe ngjyra fillon te zbehet.
Ne havà, fusim si fillim thelpinjte e hudhres me pak kripe te trashe te cilat i shtypim derisa te jete formuar nje lloj kremi. Shtojme disa gjethe borziloku duke i alternuar gjithmone me pak kripe (ne menyre qe te ruhet ngjyra e gjelbert) dhe vazhdojme shtypjen e tyre derisa te gjitha gjethet te kene perfunduar. Ne momentin qe ne havà do te dale nje leng i gjelbert (qe eshte pikerisht lengu i borzilokut) shtojme stikat e pishes dhe vazhdojme shtypjen. Ne fund shtojme edhe djatherat e grire dhe vajin e ullirit duke formuar keshtu nje salce homogjene te cilen e konsumojme menjehere apo e ruajme ne frigorifere per maksimumi 2 dite, mbuluar me nje shtrese te holle vaj ulliri.

 Pregatitja me mikser

Pregatitja e pestos xhenovez me ane te mikserit te kuzhines eshte me e thjeshte, por shija sigurisht qe nuk do te jete e njejte me ate qe eshte pregatitur ne havà-ne prej mermeri! Perpunimi i salces duhet te realizohet ne kohen me te shkurter te mundshme per te shmangur problemet e oksidimit. Akoma me mire do te ishte sikur tehet e mikserit te ishin prej plastike dhe jo prej metali, pasi ky i fundit duke mos arritur ti “copetoje” shume imet gjethet e borzilokut, mund te bej qe salca te rezultoje paksa e hidhur. Metoda me e mire do te ishte vendosja e tasit te mikserit dhe teheve te tij per disa ore ne frigorifer perpara pregatitjes se pestos dhe ne momentin qe vendosen te gjithe perberesit sipas rradhes qe u tregua me siper, te perdoret shpejtesia minimale dhe “grirja” te kryehet me sekonda; dmth grijme per 2-3 sekonda, bejme 5-6 sekonda pushim (ne menyre qe tehet te ftohen) dhe vazhdojme ne kete menyre derisa te kemi perftuar salcen.

E sherbejme menjehere ose e ruajme ne frigorifer ne nje ene te mbyllur hermetikisht mbuluar me nje shtrese te holle vaj ulliri per maksimumi 2 dite. Pesto edhe mund te ruhet ne akull e ngrire per ta perdorur atehere kur kemi nevoje.

Foto nga: http://www.soscuisine.