Arkiva Etiketash: Cold cake recipes

Tortë e ftohtë me arrë kokosi

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e vështirë
 • Shtype

Torte-e-ftohte-me-arre-kokosi.jpg

Torta qe do t’ju paraqesim me poshte, eshte nje embelsire e shijshme tipike verore e cila edhe pse kerkon pak kohe ne realizim, rezultati final do ta justifikoj totalisht. Ju keshillojme ta provoni sidomos kur keni ndonje feste ne te cilen doni te lini pershtypje te shkelqyer tek miqte tuaj!

Perberesit per nje torte me diameter 26cm

…per kekun me çokollate

 • 120gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 150gr çokollate te zeze per gatim
 • 4 veze
 • 130gr miell
 • 20gr niseshte
 • 150gr sheqer normal
 • 40gr sheqer pluhur
 • 1 luge te vogel pluhur pjekes
 • pak kripe
 • pak vanilje

…per kremin me arre kokosi

 • 650ml qumesht
 • 350ml pana te fresket per embelsira te pasheqerosur
 • 200gr arre kokosi pluhur
 • 100gr sheqer
 • 30gr niseshte
 • 12gr xhelatine pjeshke ne flete (ose 6 flete)
 • 70ml rum te bardhe ose pije tjeter me shije kokosi

PREGATITJA E KEKUT ME COKOLLATE

Si fillim, vendosim per te shkrire çokollaten e zeze ne banjomari ose ne zjarr shume te ulet derisa te perftojme nje krem çokollate plotesisht pa kokerriza.

Nderkohe, rrahim me ndihmen e nje rrahesi elektrik gjalpin ne temperature ambjenti me sheqerin pluhur dhe te verdhat e vezeve derisa perberja te fryhet dhe te marre ngjyre te hapur. Shtojme çokollaten e shkrire te ngrohte dhe vazhdojme perzierjen edhe per disa sekonda.

Ne nje ene tjeter, rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa te formohet nje perberje qe nuk bie nga tasi, shtojme pak nga pak sheqerin normal dhe vazhdojme rrahjen. Te bardhat e vezeve ia shtojme perberjes me te verdha vezesh duke e perziere me kujdes nga poshte lart ne menyre qe te mos bjere volumi. Shtojme se fundi edhe miellin, niseshten dhe pluhurin pjekes te situr paraprakisht duke i perziere mire.

Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tave te rrumbullaket me diamter rreth 26cm, shtojme perberjen e mesiperme dhe e nivelojme me kujdes. E pjekim ne furre te parangrohur ne 160°C per rreth 30 minuta, gjithmone duke bere proven e pirunit per te pare nese eshte pjekur ne brendesi. E leme te ftohet plotesisht, me pas e heqim nga tava dhe e vendosim ne frigorifer nderkohe qe pregatisim kremin.

PREGATITJA E KREMIT ME ARRE KOKOSI

Vendosim ne nje ene te vogel me uje te ftohte fletet e xhelatines se pjeshkes per rreth 10 miuta derisa te zbuten.

Ne nje tenxhere, hedhim qumeshtin, arren e kokosit pluhur dhe e vlojme per rreth 1 minute. Fikim zjarrin dhe shtojme sheqerin dhe niseshten duke e perziere shpejt ne menyre qe te mos formohen kokerriza. Shtojme xhelatinen e shtrydhur mire dhe se fundi edhe rumin (ose liker tjeter) duke i perziere serisht. E leme te ftohet plotesisht perberja ne temperature ambjenti.

Ne nje ene, rrahim per vetem pak sekonda panen per embelsira dhe ia shtojme perberjes se mesiperme duke e perziere me delikatese derisa te formohet nje krem homogjen. Ky eshte kremi me te cilin do te mbushim torten.

PREGATITJA E TORTES SE FTOHTE

Kekut me çokollate i heqim koren e siperfaqes dhe e ndajme ne dy pjese te barabarta horizontalisht. Te njejten tave ku pregatitem kekun, e pastrojme, e veshim me leter furre dhe vendosim njeren gjysme te kekut. Shtojme te gjithe kremin me arre kokosi dhe e nivelojme mire. Vendosim edhe pjesen tjeter te kekut me çokollate duke ushtruar pak presion me duar. E vendosim embelsiren ne frigorifer per gjithe naten.

Ne momentin e servirjes, e heqim nga tava dhe e dekorojme sipas deshires: me kakao pluhur, me arre kokosi ose me pak pana te rrahur. Kjo torte ruhet ne frigorifer per maksimumi 3 dite.

Torte-e-ftohte-me-arre-kokosi.jpg

Tres leches (Trileche)

Trileche

Torta e ftohte Trilece ose ne gjuhen origjinale “Pastel de Tres Leches” e ka marre kete emer pikerisht nga 3 llojet e qumeshtit qe ajo perdor (leche ne spanjisht do te thote qumesht). Egziston akoma konflikti se cili vend e krijoi i pari qe ne vitet 1900. Mendohet te kete ardhur nga vendasit e Nikaraguas apo te Meksikes, por versioni i dyte ka themele me te forta. Kjo embelsire shijohet shume edhe ne Kube, Porto Riko, Guatemale dhe… sigurisht ne Shqiperi!
Per pandispanjen

 • 250gr miell 00
 • 400gr sheqer pluhur
 • 6 veze te medha (te ndara te bardhat nga te verdhat)
 • 10gr pluhur pjekes
 • 5gr vanilje
 • 125ml qumesht te plote
 • pak gjalp

Per kremin me qumesht

 • 350gr qumesht pluhur
 • 240ml qumesht i kondesuar
 • 240ml pana per embelsira
 • rum (fakultative)

Pregatisim kekun: Ngrohim paraprakisht furren ne 180 grade celcius. Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tave te rrumbullaket ose katrore dhe e leme ne nje ane (23cm X 33cm). Ne nje tas rrahim te bardhat e vezeve me shpejtesi te ulet derisa te formohet nje krem i bute. Shtojme sheqerin gradualisht dhe vazhdojme rrahjen derisa te formohet nje mase kompakte dhe e qendrueshme. Shtojme nje te verdhe veze dhe e rrahim mire derisa te bashkohet me kremin e te bardhave dhe te njejten gje bejme edhe me te verdhat e tjera. Gjithashtu shtojme dalengadale miellin, pluhurin pjekes dhe qumeshtin duke vazhduar rrahjen (e bejme shpejt qe perberja te mos humbasi volumin). Shtojme vaniljen. E fusim ne furre dhe e pjekim derisa keku te marre nje siperfaqe te arte, per rreth 25 minuta.

Pastë e ftohtë me bajame

Kjo paste e ftohte eshte nje embelsire shume e fresket dhe e rafinuar, por mbi te gjitha e lehte ne pregatitje. Ne keto dite te nxehta, ku te shijosh dicka te ftohte eshte bere gati e detyrueshme, receta me poshte eshte nje zgjidhje e shijshme dhe e zgjuar. Mund ta pregatisni per raste festash, ne dreka te rendesishme apo thjesht diten e diele per te shijuar dicka ndryshe.
Perberesit per 8 persona

 • 400gr pana per t’u rrahur
 • 5 veze
 • 12 luge uje
 • 8 luge sheqer
 • 2 luge fruta te sheqerosura (ose 10 qershi te sheqerosura)
 • 2 luge bajame ose lajthi te grira
 • 30gr cokollate te zeze
 • pak kripe

Zhysim bajamet ne uje te nxehte per t’i hequr lekuren dhe i presim holle.

Ne nje tas rrahim te verdhat e vezeve derisa perberja te marre nje ngjyre te hapur. Ne nje ane leme dy nga te bardhat e vezeve te cilat do t’i perdorim me vone.

Tortë e ftohtë me luleshtrydhe

Kjo torte shume e shijshme, eshte embelsira ideale per raste festash duke qene se dite te nxehta na presin. Por gjithashtu mund ta shijoni edhe ne nje dite te diele duke sjell ngjyra dhe shije ne familjen tuaj.
Perberesit per 8 persona

 • 230gr gjalp (ose margarine)
 • 200gr sheqer pluhur
 • 2 luge rum ose konjak sipas deshires
 • 500gr luleshtrydhe
 • 100gr arra (ose bajame) te grira
 • 3 te bardha vezesh
 • 100gr biskota te grira ne mikser

Per zbukurim

 • 200gr pana per embelsira
 • 100gr luleshtrydhe te plota

Rrahim gjalpin (ose margarinen) me sheqerin pluhur derisa perberja te marri ngjyre te bardhe dhe me pas shtojme rumin (ose konjakun), luleshtrydhet e prera ne feta, arrat (ose bajamet) e grira dhe se fundi shtojme te bardhat e vezeve te cilat i kemi rrahur fort (marenge).