Arkiva Etiketash: Makarona të ftohta

Sallatë makaronash me speca të pjekur

Nese ju kane tepruar speca te pjekur nga pregatitja e ndonje recete tjeter, atehere kjo pjate eshte posacerisht per ju!

Perberesit

 • 300gr makarona te shkurtra
 • 3 domate mesatare te pjekura mire
 • 4-5 speca te pjekur (apo nen vaj)
 • disa gjethe borzilok
 • 2 thelpinje hudhra
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ziejme makaronat e shkurtra ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion.

Nderkohe, presim ne rripa specat e pjekur, ne copeza te vogla domatet dhe i vendosim ne nje ene te thelle. I rregullojme me vaj ulliri, kripe, piper, hudhrat e grira holle dhe pak borzilok te fresket.

Kur makaronat te jene gati, i kalojme menjehere nen uje te ftohte per te ndaluar gatimin dhe i hedhim ne enen ku kemi pregatitur perberjen me speca. I perziejme shume mire dhe i leme ne frigorifer per te pakten gjysme ore perpara se ti servirim.

Makarona te ftohta me pulë dhe kungulleshka

Makaronat e ftohta, ne cilindo variant qofshin, jane shume te thjeshta dhe praktike per tu konsumuar ne vere pasi ne momentin qe pregatiten mund te ruhen ne frigorifer edhe 2 dite rresht. Receta e meposhtme eshte shume e vecante, per shkak te shijes se pules e cila kombinohet mrekullisht me kungulleshkat e pjekura.
Perberesit

 • 320gr makarona te shkurtra
 • 1 gjoks pule
 • 2-3 kungulleshka mesatare
 • 100gr djath filadelfia
 • 1 thelpi hudher
 • lengun e 1/2 limoni
 • vaj ulliri
 • pak rigon
 • kripe
 • piper

Per pregatitjen e kesaj pjate, si fillim ndajme gjoksin e pules ne feta te holla te cilat i vendosim per tu marinuar per rreth 30 minuta ne nje ene me vaj ulliri, lengun e limonit, pak kripe, piper dhe rigon, dhe thelbin e hudhres te shtypur.

Nderkohe pjekim ne grile (ose ne furre) kungulleshkat e prera per se gjati ne feta jo shume te holla (gjate gatimit, perberja e tyre nuk duhet te shperbehet), duke i rregulluar me pak kripe.

Kur filetot e pules te jene marinuar, i pjekim edhe keto ne grile nga te dyja anet derisa te marrin ngjyre te arte.

Ziejme makaronat per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, dhe i shplajme menjehere nen uje te ftohte te rrjedhshem ne menyre qe te bllokohet gatimi.

Ne nje ene te madhe hedhim makaronat te cilat i rregullojme me pak vaj ulliri, shtojme filetot e pules dhe kungulleshkat te prera ne rripa te holle, ose ne copa te vogla dhe i perziejme shume mire. Shtojme ne fund edhe djathin filadelfia ne kubik dhe e vendosim te gjithe perberjen ne frigorifer per rreth 1 ore ne menyre qe shijet te bashkohen me njera tjetren. E sherbejme te ftohte.

Sallatë makaronash mesdhetare

Ne keto dite te nxehta vere, deshira per te ndenjur prane sobes e per te gatuar nje pjate te shijshme reduktohet se tepermi. Per kete arsye, ne po iu propozojme nje recete tipike verore e cila nuk te shpenzon shume kohe dhe per me teper mund te shijohet e ftohte.

Perberesit

 • 320gr makarona te shkurtra
 • 250gr domate qershize
 • 200gr djath mocarela (ose djath tjeter te bute)
 • 200gr proshute e pjekur
 • 10-15 kokrra ullinj pa berthame
 • gjethe borziloku
 • kripe
 • piper
 • vaj ulliri

Per pregatitjen e kesaj recete, ziejme fillimisht makaronat ne uje te kripur per egzaktesisht kohen qe tregohet ne konfeksion. Kur te jene akoma “al-dente”, i kullojme dhe i kalojme menjehere nen uje te ftohte ne menyre qe te bllokohet gatimi.

Ne nje tas te thelle, hedhim pak vaj ulliri, shtojme domatet qershize te ndara ne 2 apo 4 pjese te cilat i rregullojme me pak kripe e piper dhe shtojme edhe makaronat e kulluara. I perziejme mire keta perberes dhe shtojme tani edhe ata te mbeturit, dmth proshuten e pjekur te ndare ne kubik, djathin mocarela, ullinjte e plote ose te prere ne rrathe duke i perziere te gjitha shume mire.

E leme sallaten me makarona te pushoje per te pakten gjysme ore derisa shijet te perzihen dhe ne momentin e servirjes e sperkasim me pak vaj ulliri ne siperfaqe.

*Keshille: Nese deshironi t’a konsumoni sallaten me makarona per me shume se nje dite, ruheni pjesen tjeter ne frigorifer ne nje ene te mbyllur me kapak dhe shtoni domatet vetem ne momentin e fundit. Aciditeti qe ato permbajne mund t’i jape nje shije te tharte recetes suaj.

Sallatë mesdhetare me makarona

Sallata me makarona mesdhetare eshte nje pjate e fresket e pregatitur me perberes te thjeshte, por qe mbi te gjitha mund te ruhet ne frigorifer per disa dite. Sidomos ne stinen e vere, aroma e borzilokut bashke me shijen e domateve perbejne nje cift te pandashem te cilat arrijne kulmi nese i shtohen edhe pak mocarela e fresket dhe peshk ton.
Perberesit per 4 persona

 • 200gr makarona
 • 15 gjethe borzilok
 • 15 kokrra ullinj te zinj pa berthame
 • 150gr mocerala
 • 100gr peshk ton nen vaj ulliri
 • 250gr domate qershize
 • kripe

Ziejme makaronat ne nje tenxhere me uje te kripur dhe i kullojme ne momentin qe jane al-dente (pak te forta).

Ne nje tas te madh dhe te thelle hedhim makaronat, shtojme peshkun ton bashke me vajin e tij, (nese eshte vaj ulliri i virgjer, ne rast te kundert i heqim vajin dhe shtojme 2-3 luge vaj ulliri) i perziejme mire dhe i leme te ftohen.

Lajme dhe presim ne kater pjese domatet qershize, ndajme ne copa te vogla mocarelen e ullinjt e zinj, coptojme me dore borzilokun dhe te gjitha ia hedhim tasit me makarona dhe ton. E perziejme mire te gjithe perberjen duke e rregulluar me kripe dhe piper (nese ju pelqen) dhe e leme te pushoje ne frigorifere per te pakten 1 ore. Me pas e servirim ne pjata te zbukuruara me gjethe borziloku.

*Shenim: Nese vendosni ta konsumoni sallaten mesdhetare edhe pas disa ditesh, kujtohuni t’i shtoni domatet vetem ne momentin e konsumit, sepse duke leshuar aciditetin e tyre makaronat do te marrin nje shije te tharte.

-[if gte mso 9]> Normal 0 14 false false false IT X-NONE X-NONE -[if gte mso 9]> -[if gte mso 10]> -[endif]–>

Sallata me makarona mesdhetare eshte nje pjate e fresket e pregatitur me perberes te thjeshte, por qe mbi te gjitha mund te ruhet ne frigorifer per disa dite. Sidomos ne stinen e vere, aroma e borzilokut bashke me shijen e domateve perbejne nje cift te pandashem te cilat arrijne kulmi nese i shtohen edhe pak mocarela e fresket dhe peshk ton.

Perberesit per 4 persona

200gr makarona

15 gjethe borzilok

15 kokrra ullinj te zinj pa berthame

150gr mocerala

100gr peshk ton nen vaj ulliri

250gr domate qershize

kripe

piper te zi sipas deshires

Ziejme makaronat ne nje tenxhere me uje te kripur dhe i kullojme ne momentin qe jane al-dente (pak te forta).

Ne nje tas te madh dhe te thelle hedhim makaronat, shtojme peshkun ton bashke me vajin e tij, (nese eshte vaj ulliri i virgjer, ne rast te kundert i heqim vajin dhe shtojme 2-3 luge vaj ulliri) i perziejme mire dhe i leme te ftohen.

Lajme dhe presim ne kater pjese domatet qershize, ndajme ne copa te vogla mocarelen e ullinjt e zinj, coptojme me dore borzilokun dhe te gjitha ia hedhim tasit me makarona dhe ton. E perziejme mire te gjithe perberjen duke e rregulluar me kripe dhe piper (nese ju pelqen) dhe e leme te pushoje ne frigorifere per te pakten 1 ore. Me pas e servirim ne pjata te zbukuruara me gjethe borziloku.

*Shenim: Nese vendosni ta konsumoni sallaten mesdhetare edhe pas disa ditesh, kujtohuni t’i shtoni domatet vetem ne momentin e konsumit, sepse duke leshuar aciditetin e tyre makaronat do te marrin nje shije te th

</di

Makarona spageti me domate të ftohta

Nje tjeter pjate verore: spagetit me domate te ftohta, qe mund te pregatitet shume mire ne pak minuta per te gjithe ata qe nuk duan te shpenzojne kohe prane sobes ne keto dite pervluese.
Perberesit per 4 persona

 • 350gr spageti
 • 250gr domate
 • 70gr djath kremoz (tipi filadelfia)
 • 1 spec me tul (te verdhe ose te kuq)
 • 1 thelb hudher
 • borzilok
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

E vendosim specin direkt ne flaken e gazit ose e fusim ne furre ne menyre qe t’i heqim sa me lehte lekuren dhe farat. Pasi e kemi qeruar e presim ne fije te holla dhe me pas ne kuadrat te vegjel. E vendosim ne nje tas me thelbin e hudhres te shtypur, pak kripe, piper, pak vaj ulliri dhe i perziejme te gjitha mira.