Sallatë me rukola dhe luleshtrydhe

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: shumë e thjeshtë
 • Shtype

Sallata me rukola dhe luleshtrydhe, është një alternativë shumë e shijshme e sallatës së thjeshtë me të cilën jemi mësuar. Ideale për ata që kanë dëshirë të bashkojnë frutat e freskëta, frutat e thata dhe djathin në një pjatë të vetme.

Përbërësit:

 • 200gr rukola
 • 100gr djathë grana, në feta të holla (ose djath kaçkavall)
 • 10-15 luleshtrydhe, të ndara përgjysmë
 • 2 dardha, të qëruara dhe të prera në feta
 • 5 kokrra arra të qëruara
 • uthull balsamike
 • kripë
 • vaj ulliri ekstra të virgjër

Lajmë nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm rukolën, e thajmë shumë mirë me një pecetë të pastër, e copëtojmë me duar dhe e vendosim në një tas të madh. Shtojmë luleshtrydhet, dardhat, arrat, djathin grana dhe i japim shije me kripë, uthull balsamike dhe vaj ulliri.

I përziejmë mirë dhe e shërbejmë menjëherë në tavolinë.

Pretzels

 • Racione: 8 copë
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype

Pretzels, të quajtura ndryshe edhe brezeln (apo Laugenbrezeln), janë një lloj buke tipike gjermane të spërkatura në sipërfaqe me kokrra kripe të mëdha. Veçantia e tyre është se gatuhen paraprakisht në ujë me sodë përpara se të futen në furrë.
Legjenda thotë që kjo lloj buke për herë të parë është pregatitur nga monarkët e ndonjë manastiri në Europë, të cilët me brumin që i mbetej formonin rripa të gjatë dhe i ndërthurnin midis tyre, gjë që të kujton duart e bashkuara gjatë një lutje.

Përbërësit

 • 500gr miell i tipit 0
 • 200-250ml ujë të ngrohtë
 • 50gr gjalp pa kripë, në temperaturë ambjenti ose të shkrirë në mikrovalë
 • 2 lugë të vogla sheqer
 • 1 lugë të vogël kripë
 • 20gr maja birre
 • 3 lugë gjelle sodë buke
 • kripë e trashë kokërr

Bashkojmë miellin me sheqerin dhe kripën. Hapim një gropë në mes në të cilën hedhim ujin e ngrohtë ku kemi shkrirë majanë e birrës. Shtojmë gjalpin e butë dhe e punojmë mirë brumin për 7-10 minuta derisa të rezultojë elastik dhe të mos ngjisi në duar. E lëmë të vijë për rreth 2 orë në një vend të ngrohtë mbuluar me një pecetë të lagur.

Pasi brumi ka ardhur, e ndajmë në 8 pjesë të barabarta. E hapim secilën pjesë si një litarë të gjatë rreth gjysmë metri. E rrotullojmë brumin duke i dhënë formën tipike të pretzel. I vendosim në një tavë të shtruar me letër furre dhe i lëmë të vijnë edhe për gjysmë ore tjetër.

Parangrohim furrën në 200°C.

Vendosim për tu zierë 3 litër ujë me 3 lugë gjelle sodë buke. I zhysim pretzel një nga një dhe i lëmë të gatuhen për gjysmë minuti. I rivendosim në tavë, i spërkasim me kripë të trashë dhe i pjekim për rreth 20 minuta, apo derisa të kenë marrë ngjyrën e artë karakteristike.

Makarona me fruta deti

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Për të gjithë ata që pëlqejnë njëkohësisht si kuzhinën italiane ashtu edhe frutat e detit, kombinimi i këtyre të dyjave në këtë recetë na jep pjatën më të shijshme që keni provuar ndonjëherë!

Përbërësit

 • 400gr makarona (unë preferoj linguine ose spageti)
 • 500gr fruta deti të freskëta ose të ngrira (midhje, kallamarë, karkaleca)
 • 250gr domate të vogla, të prera përgjysmë
 • 1 gotë verë e bardhë
 • 3 thelpinjë hudhër, të grira hollë
 • 2 fileto açuge
 • 1 dorë gjethe borziloku të freskëta
 • kripë
 • piper të zi të sapobluar
 • vaj ulliri

Kavërdisim në vaj ulliri hudhrat e grira, shtojmë filetot e açuges dhe i shtypim me pirun në mënyrë që të shkrihen plotësisht. Shtojmë frutat e detit, domatet e vogla, verën e bardhë, i vendosim kapakun dhe e lëmë salcën të gatuhet në zjarr mesatar për rreth 20 minuta. Në fund shtojmë borzilokun e freskët, pak kripë dhe piper (kujdes! provojeni më parë për kripë pasi açuget janë mjaft të kripura!)

Ndërkohë kemi zierë makaronat në ujë me kripë. 2-3 minuta para përfundimit të zierjes së tyre, i transferojmë tek tigani ku kemi pregatitur salcën me fruta deti duke shtuar edhe gjysmë garuzhde ujë nga i makaronave. I përziejmë shpesh duke i lejuar në këtë mënyrë që të marrin shije.

I shërbejmë duke i spërkatur sipër me pak piper të zi apo gjethe borziloku.

Tortë krem djathi me luleshtrydhe dhe limon jeshil

 • Racione: 8 racione
 • Vështirësi: mesatare
 • Shtype


Torta me krem djathi (ajo që shumë shpesh njihet si cheesecake, por që është një fjalë e huazuar nga anglishtja) është një ëmbëlsirë e cila nuk ka nevojë për pjekie, por vetëm për pak durim në formimin e shtresave. Nuk është tepër e ëmbël, pra perfekte për ata që ashtu si mua, duan një ëmbëlsirë “joëmbëlsirë”.
Baza është e përbërë nga biskota dhe gjalp (klasike), shtresa e dytë nga krem djathi, pana për ëmbëlsira dhe kos frutash, ndërsa shtresa e tretë vetëm nga luleshtrydhe dhe lëng limoni jeshil. Le të shohim më poshtë sesi ta pregatisim:

Përbërësit

…për bazën

 • 240gr biskota Digestive (lloj biskote, si alternativë mund të përdorni cdo lloj tjetër biskote që ju pëlqen) të thërrmuara
 • 120gr gjalp pa kripë, të shkrirë në mikrovalë

…për shtresën e dytë

 • 300gr krem djathi klasik
 • 200gr kos frutash me luleshtrydhe
 • 150gr pana për ëmbëlsira
 • 4 lugë sheqer pluhur
 • 1 lugë mjalt
 • lëkurën e 1 limoni jeshil
 • lëngun e 1/2 limoni jeshil
 • 12gr xhelatinë (6 fleta)

…për shtresën e tretë

 • 300gr luleshtrydhe në copa
 • 2 lugë sheqer pluhur
 • lëngun e 1/2 limoni jeshil
 • 8gr xhelatinë (4 fleta)

Formojmë bazën e tortës duke bashkuar biskotat e thërrmuara me gjalpin e shkrirë.
Marrim një tavë rrumbullake me anët që hapen (23cm) dhe shtrojmë letër furre në fundin e saj, gjithashtu edhe tek anët. Hedhim në të biskotat të cilat tashmë e kanë thithur gjalpin dhe e ngjeshim shume mirë me dorë. E vendosim në frigorifer ndërkohë që pregatisim kremin.

Vendosim në ujë të ftohtë fletët e xhelatinës që të zbuten.
Bashkojmë në një tas të madh kremin e djathit me kosin e frutave dhe sheqerin pluhur. Shtojmë mjaltin, lëkurën e limonit jeshil dhe lëngun e tij duke vazhduar përzierjen.
Tashmë që fletët e xhelatinës janë zbutur, i shtrydhim mirë me dorë dhe i vendosim të shkrijnë në zjarr të ngadaltë me pak pana për embëlsira.
Rrahim panën e mbetur për 2-3 minuta (jo plotësisht) dhe ja shtojmë kremit mësipër. Shtojmë edhe xhelatinën e shkrirë dhe e përziejmë mirë. E hedhim sipër bazës me biskota dhe e fusim në frigorifer për të paktën dy orë.

Formojmë shtresën e tretë duke vendosur sërisht fletët e xhelatinës në pak ujë të ftohtë që të zbuten. Në një tigan të vogël hedhim luleshtrydhet në copa bashkë me lëngun e 1/2 limoni jeshil dhe sheqerin pluhur (nuk shtojmë fare ujë). I vendosim në zjarr të ngadaltë derisa luleshtrydhet të zbuten duke i përzierë herë pas here. Shtojmë xhelatinën e shtrydhur mirë me dorë dhe të gjithë salcën me luleshtrydhe e kalojmë në blender duke e reduktuar në purè. E hedhim sipër tortës duke formuar kështu shtrësën e fundit. E rivendosim në frigorifer per 2-3 orë përpara se ta konsumojmë.

E heqim me shumë kujdes nga forma e saj, e zbukurojmë sipas dëshirës me luleshtrydhe dhe limon jeshil dhe e shërbejmë.

Supë krem me shparguj të bardhë

 

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype


Shpargujt janë një nga perimet pranverore të cilat unë i adhurojë! Por cili është ndryshimi midis shpargujve të gjelbër (më të zakonshmit) dhe atyre të bardhë? Shpargujt e bardhë kanë një shije më delikate, janë më të njomë dhe rriten nëntokë. Duke qënë se ata nuk ekspozohen ndaj dritës së diellit, nuk mund të prodhojnë klorofilin, i cili i jep ngjyrën e gjelbër.
Një nga mënyrat më interesante për ti gatuar shpargujt e bardhë është në një supë kremoze e cila e ka origjinen nga Gjermani: spargelsuppe.
Mos harroni ti qëroni shpargujt përpara se ti gatuani.

Përbërësit:

 • 500gr shparguj të bardhë, të qëruar dhe të prerë në rrathë rreth 2cm (kokat të ruajtura mënjanë)
 • 1/2 qepe, e grirë hollë
 • 2 lugë gjalp
 • 1,5lt lëng perimesh ose pule
 • 100ml krem pana për gatim
 • kripë
 • piper i zi i sapobluar
 • verë e bardhë (për ti dhënë shije)
 • majdanoz për zbukurim

Kavëridisim në gjalp qepën e grirë derisa të zbutet, por jo të marrë ngjyrë. Shtojmë copat e shpargujve (pa kokat e tyre) dhe vazhdojmë kavërdisjen në zjarr të ngadaltë për rreth 5 minuta. Shtojmë lëngun e perimeve ose të pulës dhe e ziejmë të gjithën për gjysmë ore derisa shpargujt të jenë zbutur.

E kalojmë supën ne blender duke e kthyer të gjithën në kremoze. Shtojmë kokat e shpargujve dhe e lëmë të ziejë akoma edhe për 5 minuta.

E heqim nga zjarri dhe shtojmë kremin pana. E rregullojmë me kripë dhe piper sipas dëshirës.

Ne momentin që e shërbejmë në pjatë, shtojmë nga një lugë verë të bardhë e cila shërben për të shtuar pak aciditetin. E zbukurojmë me majdanoz.

Kofsha pule me portokall

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Kofshat e pulës me portokall janë një pjatë e dytë tepër e thjeshtë për tu pregatitur, por me një shije mjaft të veçantë. Kjo recetë gatuhet me pak përbërës, ku kryesori është portokalli: lëngu dhe shija e tij e bëjnë mishin e pulës të shijshëm dhe shumë të butë.
Mund ta shoqëroni me një sallatë të thjeshtë, me oriz basmati, kus kus apo patate furre.

Përbërësit

 • 6 kofsha pule mesatare ose 8 të vogla (rreth 800gr)
 • 2 portokaj bio të mëdhenj e me lëng
 • 2 degë trumëz të freskët
 • 1 gotë verë e bardhë
 • 1 lugë e vogël spec djegës pluhur
 • 1 lugë e vogël xhinxhër pluhur
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper të zi
 • miell

Lajmë shumë mirë 2 portokaj nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm. Në këtë recetë do të përdorim edhe lëkurën e portokallit, prandaj është tepër e rëndësishme që të jenë biologjik dhe të patrajtuar me kimikate. Shtrydhim lëngun e 1 portokalli e gjysmë, grijmë lëkurën e 1 portokalli, ndërsa gjysmën tjetër e presim në feta.

Bashkojmë lëngun e portokallit me verën e bardhë, shtojmë lëkurën e portokallit, specin djegës pluhur, xhinxhërin pluhur, trumëzën e freskët, kripë dhe piper. Në këtë përzierje marinojmë kofshat e pulës për 2-3 orë, akoma më mirë gjithë natën.

I nxjerrim kofshat e pulës nga marinatura (të cilën e ruajmë për më vonë), i thajmë mirë me letër kuzhine, i lyejmë me pak miell dhe i kavërdisim nga të gjitha anët në një tigan me pak vaj ulliri derisa të marrin ngjyrë të artë. Kini parasysh të përdorni një tigan të cilin mund ta transferoni menjëherë në furrë. Në rast të kundërt e transferojmë të gjithë masën në një tavë dhe vazhdojmë me gatimin.

I hedhim sipër kofshave të pulës marinaturën e kulluar, disa feta portokalli dhe e pjekim në 200 gradë celcius për 40 minuta.

Rizoto me shparguj

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype


Rizoto me shparguj është një recetë klasike tipike pranverore, e cila për fat të mirë në shtëpinë tonë shijohet nga të mëdhenj e të vegjël. Nëse ndiqni me kujdes recetën, me shumë pak hapa të thjeshtë do të keni në tryeze një pjatë të lehtë me një shije të rafinuar. Në këtë recetë unë kam përdorur bishtat e shpargujve për të pregatitur lëngun me të cilin do ta gatuaj rizoton, sepse në kuzhinë nuk hedhim poshtë asgjë!

Përbërësit

 • 350gr oriz për rizoto i tipit Carnaroli
 • 500gr shparguj të gjelbër
 • 1 qepë të vogël, të grirë imët
 • 100gr djathë grana të grirë
 • 2 lugë gjalp
 • kripë
 • piper të zi
 • për lëngun e perimeve: këmbët e shpargujve, 1 karrotë dhe 1 qepë

Lajmë shpargujt, i vendosim në tavolinën e punës dhe eleminojmë me ndihmën e një thike pjesën e poshtme të këmbës e cila është e fortë dhe e pangrënshme. Vendosim një tenxhere në zjarr me rreth 1 litër ujë dhe shtojmë në të këmbët e shpargujve, një qepë, një karrotë dhe kripë. Në këtë mënyrë kemi përftuar lëngun e perimeve me të cilin do të gatuajmë rizoton.

Kavërdisim lehtësisht qepën tjetër të grirë imët në 1 lugë gjalp, shtojmë orizin dhe e gatuajmë në zjarr të ulët për maksimumi 3 minuta. E shuajmë me lëngun e perimeve të nxehtë, duke mos e lënë për asnjë moment që lëngu të shterroj. Në mes të kohës së gatimit, pas 10 minutash, shtojmë shpargujt e prerë në copa rreth 2-3 cm. Vazhdojmë me kavërdisjen derisa orizi të jete plotësisht i gatuar (zakonisht nevojiten rreth 20 minuta).

E heqim rizoton nga zjarri, shtojmë djathin e grirë grana, 1 lugë gjalp, pak piper të zi të sapobluar, i vendosim kapakun dhe e lëmë të pushojë per rreth 10 minuta përpara se ta shërbejmë.

Tavë me bamje

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

Tave me bamje

Bamjet jane nje nga ato perimet qe ose i pelqen ose nuk i pelqen, nuk ka vije te mesme me to! Por kjo nuk ja heq as shijen dhe as vlerat ushqyese: hekur, kalcium, magnez, fosfor dhe zink, duke u bere keshtu nje superushqim per te gjithe familjen. Gatuhen ne pothuajse te gjithe boten, qe nga ishujt Karaibe deri ne Kine dhe format e gatimit jane nga me te ndryshmet: supe, gjelle, tave, te skuqura, madje edhe turshi.
Sot po ju sjell receten me te dashur per mua gjate veres: taven me bamje. Mund te konsiderohet fare mire nje pjate tradicionale shqiptare me nje shije fantastike!

Perberesit

 • 1kg bamje, te pastruara
 • 1/2 kg mish tul, te prere ne thela
 • 1 qepe te madhe, te prere trashe
 • 2 karrota, te prera ne kubik te vegjel
 • 3 domate, ne copa te vogla ose te grira ne mikser + 1 domate ne feta
 • 1 tufe majdanoz, te grire holle
 • vaj ulliri ekstra te virgjer
 • kripe
 • 2 luge uthull

Tave me bamje2

Pastrojme bamjet duke i prere bishtin ne forme konike, ne kete menyre gjate gatimit ato nuk do te shperbehen. I vendosim ne nje ene dhe i mbulojme me uje te ftohte, i sperkasim me dy luge uthull, pak kripe dhe i leme keshtu per gjysme ore. Uthulla dhe kripa do ti zbuse pushin qe kane ne siperfaqe.

Kaverdisim ne vaj ulliri qepen derisa te rezultoje transparente. Shtojme domatet, karrotat, majdanozin dhe vazhdojme kaverdisjen ne zjarr te ngadalte derisa perimet te zbuten me lengun e tyre. Shtojme thelat e mishit te cilave i japim nje faqe shume te lehte nga te dyja anet, shtojme nje gote uje dhe i ziejme te gjitha bashke per rreth 30 minuta ne tenxhere me presion.

Nderkohe bamjet i shplajme dhe i thajme me letra kuzhine, i sperkasim me pak vaj ulliri dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 10-15 minuta. Hedhim siper tyre harxhen me mishin tashme te ziere dhe ne fund vendosim edhe disa feta domatesh per shije. E mbulojme taven me leter alumini  dhe e pjekim ne 180°C per rreth 30 minuta. Heqim letren e aluminit dhe i leme derisa te marrin ngjyre ne siperfaqe. I sherbejme te ngrohta.

Tortë e kripur me spinaq

 • Racione: 6-8 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype

SAMSUNG CSC

Nje torte e kripur per tu konsumuar e ngrohte, e sapodale nga furra apo edhe e ftohte diten tjeter. Shume e shijshme dhe e ushqyeshme, ideale per vaktin e drekes apo per tu shijuar ne nje piknik me miqte!

Perberesit per nje tave me diameter 28cm

…per brumin

 • 300gr miell 00
 • 250gr gjalpe ne temperature ambjenti
 • kripe

…per mbushjen

 • 500gr spinaq te lare e te pastruar, te prere holle
 • 250gr rikota (gjize pa kripe)
 • 250gr domate qershize, te ndara ne dy pjese
 • 100gr djathe kaçkavall dele, te prere ne kubik
 • 50gr djathe guda, te grire holle ne rende
 • 50gr ullinj pa berthame
 • 1 qepe, te prere holle
 • 3 thelpinje hudhra, te prera holle
 • 100ml vaj ulliri ekstra te virgjer
 • 3 veze
 • kripe
 • arre moskate
 • piper te zi te sapobluar

SAMSUNG CSC

Bashkojme ne nje ene miellin e situr me kripen, shtojme gjalpin ne temperature ambjenti (te zbutur) dhe e punojme brumin shume mire me dore derisa te rezultoje i bute. E mbeshtjellim me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per 30 minuta.

Nderkohe pergatisim mbushjen: ne nje tigan qe nuk ngjit, kaverdisim ne vaj ulliri qepen, hudhren dhe spinaqin. I vendosim kapakun dhe i leme te gatuhen ne zjarre te ulet, ne menyre qe te zbuten me avullin e tyre. E rregullojme  me kripe, piper te zi te sapobluar dhe arre moskate. Masa duhet te rezultoje pa leng, pra e thate, prandaj vazhdojme gatimin me kapak hapur derisa i gjithe uji i tepert te avulloje.

Ne nje tjeter ene rrahim vezet me rikoten, shtojme spinaqin dhe ne kete moment kemi gati mbushjen e tortes.

Nxjerrim brumin nga frigoriferi, e heqim nga qesja transparente dhe e shtypim paksa me duar. I vendosim siper leter furre e cila do te na ndihmoje ta hapim me lehtesisht. E hapim brumin nga te gjitha anet duke formuar nje pete me trashesi rreth 1cm. E shtrojme ne taven ku do te gatuajme torten e kripur te cilen e kemi lyer paraprakisht me pak vaj ulliri. Hedhim siper mbushjen me spinaq dhe rikota dhe nivelojme me kujdes. E zbukurojme me domatet qershize te ndara pergjysme, ullinjte pa berthame, kubiket e djathit kaçkavall dhe djathin guda te grire. E pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 45 minuta. E leme te ftohet per minimumi gjysme ore perpara se ta sherbejme te prere ne feta.