0 0
Vezë të mbushura

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
4 vezë
100 gr djathë i bardhë
4 fileto cironka
1 spec i kuq i pjekur
3 lugë gjelle vaj ulliri
2 lugë gjelle majdanoz i freskët
kripë
piper i bardhë

Vlerat ushqyese të recetës

12 gr
Proteina
21 gr
Yndyrna
2 gr
Karbohidrate
244
Kalori për person

Vezë të mbushura

Karakteristikat::
  • Pa gluten
Kuzhina::

Vezët e mbushura, një antipastë shumë e shijshme dhe e lehtë për t’u gatuar, pregatiten kryesisht me djathin Feta dhe mund të ruhen në frigorifer për disa ditë. Të freskëta dhe shumëngjyrëshe, ato serviren në një pjatë e cila më parë është shtruar me sallata të ndryshme apo ullinj grek.

  • 10 Min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Veze te mbushura – nje recete qe pergatitet ne çdo feste familjare!

Hapat

1
Kryer

Vendosim për tu zierë vezët për rreth 7 minuta dhe më pas i kalojmë nën ujë të ftohtë për të përshpejtuar ftohjen e tyre. I heqim lëvozhgën, i presim në gjysmë, nxjerrim të verdhën e vezës dhe e thërrmojmë imët me duar. Presim djathin e bardhë në kubik të vegjël dhe të njëjtën gjë bëjmë edhe me specin e kuq, majdanozin dhe filetot e açuges.

2
Kryer

I vendosim në një enë të gjithë përbërësit duke i përzierë me kujdes dhe shtojmë vajin e ullirit, piperin e bardhë dhe pak kripë (duhet të kemi parasysh që përbërja është vetë e kripur për shkak të açugeve).Mbushim zgavrat e vezëve të ziera me masën e përftuar dhe i vendosim në frigorifer në një enë me kapak për të paktën një orë. Në momentin e servirjes i vendosim mbi një pjatë të cilën e kemi shtruar me sallata të ndryshme apo ullinj.

3
Kryer

*Këshillë:

Në vend të specave të kuq të pjekur, mund të përdorim ato turshi duke e bërë përbërjen pak të thartë. Në rast se përdorim specat nën vaj, duhet të kemi kujdes të zvogëlojmë sasinë e vajit të ullirit!

Petulla të mbushura me djathë mocarela dhe domate
previous
Petulla të mbushura me djathë mocarela dhe domate
Tavë dhèu Tiranëse
next
Tavë dhèu Tiranëse
Petulla të mbushura me djathë mocarela dhe domate
previous
Petulla të mbushura me djathë mocarela dhe domate
Tavë dhèu Tiranëse
next
Tavë dhèu Tiranëse

8 komente Fsheh komentet

Keto jane me te vertete te shkelqyera, sa here qe kemi ndonje darke familjare i pregatis me shume kenaqesi 🙂

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here