0 0
Makarona me qofte të vogla

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
350 gr makarona të gjata (spaghetti, linguine etj)
djathë kaçkavall të grirë
...per qoftet e vogla:
500 gr mish i grirë viçi
1/2 qepë
2 bukë në feta
1 vezë
1 lugë çaji hudhër pluhur
kripë
piper i zi i sapobluar
...per salcen e makaronave:
400 gr salcë domatesh
1/2 qepë
1 dorë borzilok i freskët
vaj ulliri

Vlerat ushqyese të recetës

39 gr
Proteina
21 gr
Yndyrna
97 gr
Karbohidrate
732
Kalori për racion

Makarona me qofte të vogla

Kuzhina::

Nuk besoj se ka ndonje qe nuk e ka pare filmin vizatimor Lili dhe Vagabondi, skenen kur te dy hane makarona me qofte te vogla nga e njejta pjate dhe aty dashurohen! Pikerisht nga kjo u nisa kur vendosa te gatuaj kete recete, dhe eshte nje nga menyrat me te mira per ti bere femijet te hane mishin.

  • 35 min
  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

  • ...per qoftet e vogla:

  • ...per salcen e makaronave:

Udhëzimet

Share

Receta eshte amerikane, edhe pse ka ardhur ne Amerike nga emigrantet italiane ne 1920 (dhe nuk kishte si te ndodhte ndryshe nese behet fjale per makaronat!)

(Visited 153 times, 1 visits today)

Hapat

1
Kryer

Pregatisim qoftet:

Presim shume holle qepen dhe e bashkojme ne nje tas me mishin e grire, vezen dhe tulin e bukes te njomur ne qumesht dhe te shtrydhur fort. Shtojme hudhren pluhur, kripen, piperin dhe e leme masen te pushoje per minimumi gjysme ore ne frigorifer mbuluar me leter celofoni.
Pasi ka kaluar kjo kohe, me duar te lagura marrim pak nga brumi i qofteve dhe i japim forme te rrumbullaket me madhesi sa nje kokerr arre. I skuqim ne zjarr mesatar ne pak vaj ulliri derisa te marrin ngjyre te arte nga te gjitha anet dhe i leme menjane.

2
Kryer

Pregatisim salcen e domateve:

Kaverdisim ne vaj ulliri qepen e grire holle derisa te zbutet, shtojme salcen e domateve, borzilokun dhe se fundi hedhim brenda qoftet me kujdes. I veme kapakun dhe i leme te gatuhen per 10-15 minuta ne zjarr te ulet.

3
Kryer

Ziejme makaronat ne uje me kripe derisa te rezultojne "al dente". Me pas i kullojme dhe i sperkasim me pak vaj ulliri ne menyre qe te mos ngjiten.

4
Kryer

Ne pjate, hedhim makaronat e bardhe dhe siper salcen me domate dhe qofte te vogla. I sperkasim me pak djathe kaçkavall te grire dhe i zbukurojme me gjethe borziloku.

Kek me çokollatë të zezë dhe arrë kokosi
previous
Kek me çokollatë të zezë dhe arrë kokosi
Kek me çokollatë të zezë dhe arrë kokosi
next
Çikore e tiganisur me domate të thara
Kek me çokollatë të zezë dhe arrë kokosi
previous
Kek me çokollatë të zezë dhe arrë kokosi
Kek me çokollatë të zezë dhe arrë kokosi
next
Çikore e tiganisur me domate të thara

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here