0 0
Bizele me pançetë në tigan

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
450 gr bizele të ngrira
100 gr pançetë e tymosur në shirita ose kubik
1 qepë e njomë
200 ml lëng perimesh
vaj ulliri
kripë
piper i zi i sapobluar

Nutritional information

7 gr
Proteina
20 gr
Yndyrna
11 gr
Karbohidrate
228
Kalori për racion

Bizele me pançetë në tigan

Features:
  • Pa laktozë
Cuisine:

Bizelet në tigan me pançetë janë një garniturë shumë ë shijshme për të shoqëruar pjatat e dyta të mishit apo peshkut, të skuqurat, për të aromatizuar makaronat apo orizin etj.

  • 30 Min
  • Serves 4
  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Për shkak të shijes së veçantë të pançetës së tymosur janë mjaft të pëlqyera edhe nga fëmijët.

(Visited 94 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Në një tigan të thellë, ngrohim vajin e ullirit në zjarr mesatar, shtojmë qepën e njomë të prerë hollë dhe pançetën në kubik dhe i gatuajm derisa pançeta të rezultojë krokante dhe qepa të zbutet. Shtojmë bizelet dhe vazhdojmë gatimin në zjarr të ulët edhe për disa minuta.
Shtojmë 200ml lëng perimesh dhe i gatuajm bizelet derisa të zbuten plotësisht, duke shtuar pak ujë të nxehtë nëse është e nevojshme. E rregullojmë të gjithë përbërjen me kripë dhe piper dhe e shërbejmë të ngrohtë.

2
Done

*Këshillë:

Bizelet me pançetë mund të shërbehen edhe në temperaturë ambjenti apo të ftohta nqs vendosen në një sallatë me makarona apo oriz.
Sipas dëshirës, mund ta zëvendësojmë pançetën e tymosur me proshutë të pjekur dhe në vend të piperit shtojmë pak arrë moskatë.

Të drejtat e imazhit i përkasin: parade.com

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Biskota me miell orizi
next
Kërpudha në tigan
previous
Biskota me miell orizi
next
Kërpudha në tigan

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here