Arkiva Etiketash: Receta me bizele

Supë krem me bizele dhe mente

 • Racione: 4 persona
 • Vështirësi: e thjeshtë
 • Shtype
Supe krem me bizele dhe mente

Nje supe verore shume e thjeshte per tu pregatitur… copezat e vogla te proshutes ose mishit te tymosur i japin nje shije fantastike!

Perberesit

 • 500gr bizele te qeruara te fresketa (ose te ngrira)
 • nje dore gjethe mente te fresketa
 • 200ml krem pana kuzhine
 • 1 liter uje
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • vaj ulliri 
 • per zbukurim: gjethe mente te fresketa ose 4 feta te holla proshute ose mish te tymosur (pançete) te skuqura derisa te behen krokante

Ne nje tenxhere ziejme ujin me kripe, shtojme gjethet e mentes dhe i ziejme per 1 minute. Shtojme bizelet dhe vazhdojme zierjen edhe per 10-15 minuta te tjera nese bizelet jane te ngrira, apo 30 minuta nese jane te fresketa, derisa te zbuten plotesisht.

Heqim menjane bizelet dhe gjethet e mentes duke ruajtur ujin e tyre. I vendosim ne mikser, shtojme 1-2 garuzhde nga uji i zierjes dhe i reduktojme te gjitha ne nje krem te bute me ngjyre te gjelber. E rregullojme kremin me kripe, piper te zi te sapobluar, vaj ulliri, shtojme 150ml pana kuzhine dhe vazhdojme rrahjen ne mikser edhe per disa sekonda derisa te gjitha te homogjenizohen.

Ne momentin e servirjes, e shperndajme supen krem neper tasa dhe e zbukurojme siper me pak krem pana dhe gjethe mente te fresketa. Per ti dhene nje shije me te veçante, e shoqerojme me copeza mishi te tymosur.

Foto nga: https://foodblogandthedog.wordpress.com

Kubik pule me pançetë dhe bizele

Copeza pule me bizele dhe panceteKete recete ma serviren ne nje dreke familjare dhe normalisht nuk mund te rrija pa e kerkuar menyren sesi pregatitej. Eshte fare e thjeshte dhe eshte gati ne vetem 20 minuta!
Kini parasysh qe nese receten e pregatisim me bizele te fresketa, ti ziejme paraprakisht ne uje me pak kripe per rreth 15 minuta.

Perberesit

 • 400gr gjoks pule i prere ne kubik dhe i kaluar ne miell
 • 200gr pançete ne kubik ose shirita
 • 400gr bizele te ngrira (ose te fresketa)
 • 1/2 gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
 • pak leng perimesh i nxehte
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar
 • gjalp
 • vaj ulliri
 • per zbukurim: gjethe sherebeli

Kaverdisim ne zjarr mesatar me pak gjalp dhe vaj ulliri copezat e pules derisa te marrin ngjyre nga te gjitha anet. I shuajme me veren e bardhe, ngreme zjarrin ne maksimum ne menyre qe te avulloje alkooli i veres, ulim zjarrin serisht dhe shtojme pançeten, bizelet, pak kripe, pak leng perimesh (ose uje), i vendosim kapakun dhe i gatuajme ne zjarr te ulet per 10-15 minuta.

E sherbejme ne pjate te zbukuruar me ndonje gjethe sherebele dhe te sperkatur me piper te zi te sapobluar.

*Per nje variant ndryshe: mund te shtojme edhe pak pana kuzhine per ta bere pjaten me kremoze.

Supe me bishtajore

Supe me bishtajoreSupa me bishtajore, eshte nje pjate e pare shume e thjesht per tu pregatitur dhe me vlera te larta ushqyese. Mund te konsumohet e nxehte ne ditet e ftohta te dimrit, apo ne temperature ambjenti ne ditet e nxehta.
Perberesit

 • 350gr bishtajore te thata (nder te cilat lloje te ndryshme: fasulesh, thjerrzash dhe bizelesh)
 • 200gr domate te fresketa (ose salce domatesh)
 • 1 qepe
 • 2 karrota
 • 2 dege selinoje
 • 2 thelpi hudhre
 • 1 dege rozmarine
 • 1 gjethe dafine
 • 1 luge sode buke
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper te zi te sapobluar

Vendosim per nje nate ne uje te ftohte me nje luge sode buke bishtajoret e thata ne menyre qe diten e neserme (kur ti gatuajme) te lehtesojme proçesin e zierjes.

Diten tjeter, presim holle qepen, hudhrat, karrotat dhe selinone duke i kaverdisur ne zjarr te ulet me disa luge vaj ulliri. Shtojme bishtajoret e shplara mire, i perziejme per disa minuta mbi zjarr mesatar, shtojme rreth 1 liter uje (ose leng perimesh), domaten e prere ne kubik (ose salcen e domateve), erezat, dhe e ziejme supen ne zjarr te ulet per te pakten 2 ore duke shtuar uje nese eshte e nevojshme. Per te kursyer kohe, supen mund ta ziejme ne tenxhere ne presion per 35-40 minuta.

Kripen ja shtojme rreth 10 minuta perpara se ta heqim nga zjarri; kjo per shkak se kripa e shtuar qe ne fillim, forcon lekuren e fasuleve, thjerrzave etj duke vonuar akoma me shume zierjen.

E sherbejme supen ne tasa te sperkatur me pak vaj ulliri ne siperfaqe dhe me piper te zi te sapobluar.

Sallatë e ftohtë me oriz

Rice salad on bowlSallata e orizit eshte nje recete tipike verore e cila preferohet te konsumohet me shume neper piknike apo edhe thjesht kur nuk kemi deshire te rrime prane sobes duke gatuar me ore te tera. Eshte shume e thjeshte ne pregatitje, e shpejt, dhe me ngjyra te cilat do te terheqin vemendjen edhe te femijeve tuaj.

Perberesit

 • 300gr oriz kokerrgjate
 • 150gr djath kaçkavall te bute (ose djath picash)
 • 100gr bizele te ziera (ne kuti)
 • 100gr ullinj te zinj pa berthame
 • 10-15 domate qershize 
 • 1 spec te madh te kuq ose te verdhe
 •  2 kuti peshk ton nen vaj (160-200gr)
 • 4 salçiçe Wudy te vogla
 • 4-5 kastraveca te vegjel turshi
 • 1 tufe majdanoz
 • pak majoneze ose vaj ulliri
 • kripe

Per te pregatitur sallaten e orizit, si fillim, vendosim te zieje ne nje tenxhere uje me kripe dhe ne momentin qe ka arritur piken e vlimit, hedhim orizin. Nderkohe qe orizi zien, presim te gjithe perberesit e tjere si me poshte:

Ndajme domatet qershize ne kater pjese, specin dhe djathin ne kubik te vegjel, salçiçet, ullinjte dhe kastravecat turshi ne rrathe dhe i hedhim te gjitha ne nje ene te madhe duke i perziere mire.

Ne momentin qe orizi eshte gati, e kullojme nga uji i tepert dhe e shplajme nen uje te ftohte ne menyre qe te bllokohet zierja. E kullojme shume mire (ose nese keni kohe ne dispozicion, thajeni me ndihmen e nje pecete kuzhine) dhe e hedhim ne tasin e mesiperm bashke me perberesit e tjere. Shtojme se fundi edhe bizelet te cilave i kemi kulluar ujin e konservimit, peshkun ton te cilit i kemi eleminuar vajin dhe se fundi majdanozin e grire holle duke i perziere te gjitha shume mire. E mbulojme tasin me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per minimumi 1 ore derisa shijet te bashkohen me njera tjetren.

Ne momentin e servirjes, sipas deshires, mund te shtojme edhe 1-2 luge majoneze, ose pak vaj ulliri duke e perziere mire.

*Keshille: Sallaten e orizit mund ta pregatisni me perberesit qe i pelqejne me shume familjes suaj. Ne kete menyre mund te shtoni edhe veze te ziera te prere ne feta, kaperi, miser, karrota te ziera, proshute te pjekur prere ne kubik te vegjel, karkaleca te vegjel te ziere etj.

Foto nga: http://italianaddiction.com/

Supë me oriz dhe bizele

Supa me oriz dhe bizele perben nje pjate te pare teper te shijshme dhe te keshillueshme ne keto dite te ftohta dimri. Provojeni duke i shtuar edhe nje patate te vogel, apo duke zevendesuar proshuten e pjekur me panceta e cila do ti jape me shume shije. Gjithashtu ne vend te koncentrates se perimeve mund te perdorni leng pule bashke me disa copa mishi ne brendesi. Variantet jane te pafundme, zgjedhja ju takon juve!
Perberesit per 4 persona

 • 200gr oriz
 • 300gr bizele
 • 1/2 qepe
 • 100gr proshute te pjekur
 • 1 1/2 liter leng i pregatitur me dy kuba koncentrate perimesh (ose leng mishi)
 • 2 luge djath kackavall te grire
 • majdanoz
 • vaj ulliri

Kaverdisim ne nje tenxhere me pak vaj ulliri qepen e grire holle dhe proshuten e prere ne kubik te vegjel. Kur qepa te jete bere transparente, shtojme bizelet, 2 garuzhde nga lengu i koncentrates dhe i ziejme per rreth 20 minuta ne zjarr te avashem. Shtojme lengun e mbetur te perimeve dhe kur ky i fundit te kete marre vale, hedhim orizin te cilin e gatuajme derisa te zbutet plotesisht (mund te nevojiten 15-17 minuta). Ne perfundim, e sperkasim supen me majdanoz te grire dhe djathin kackavall dhe e servirim menjehere te ngrohte ne tavoline

Sepie me bizele

Sepiet me bizele perbejne nje pjate te dyte shume te perhapur sidomos ne Itali, te cilat pregatiten me domate dhe vere te bardhe.  Ne receten origjinale perdoren domate te fresketa dhe te qeruara nga lekura, ose dy apo tre luge salce domatesh sa per ti dhene pjates nje ngjyre te kuqe. Kjo recete eshte e lehte dhe preferohet nga ata persona qe nuk deshirojne te konsumojne shume yndyre, por ne te njejten kohe nuk heqin dore nga shija dhe aroma.
Perberesit per 4 persona

 • 1kg sepie te pastruara
 • 500gr bizele te fresketa apo te ngrira
 • 1 qepe
 • ½ liter leng te pregatitur nga koncentrate perimesh
 • ½ gote vere te bardhe
 • 4 luge vaj ulliri
 • 2 luge salce domatesh
 • 2 luge majdanoz te grire
 • kripe
 • piper

Sepiet e pastruara me pare i presim ne unaza nese jane te medha, apo i leme te paprera nese jane te vogla. Ne nje tigan hedhim vajin e ullirit, shtojme qepen e grire holle dhe e leme derisa te marre ngjyre te arte. Pas kesaj shtojme sepiet , i kriposi, i piperosim dhe i shuajme me gjysme gote vere te bardhe. Kur kjo e fundit te kete avulluar plotesisht, shtojme pak nga pak lengun e perimeve dhe i leme perberesit te ziejne per rreth 15 minuta te mbuluar me kapak.

Pasi ka kaluar kjo kohe, shtojme majdanozin e grire holle, bizelet e fresketa (ose te ngrira), 2 luge salce domatesh dhe i leme te gatuhen perseri edhe per 30 minuta ne tjera ne zjarr te avashem duke i shtuar nese eshte e nevojshme leng tjeter perimesh. Perpara se te fikim zjarrim i rregullojme me kripe dhe piper dhe i sherbejme menjehe

Kroketa me pulë dhe bizele

Kroketat me pule dhe bizele jane nje pjate e thjeshte per t’u realizuar dhe pregatiten me mish te bardhe pule, veze, djath dhe bizele. Mund te konsumohen fare mire te ngrohta, por edhe te ftohta te cilat do ti pelqejne patjeter femijeve. Keto kroketa te shoqeruara per shembull nga nje sallate, do te perbenin nje pjate te dyte te kompletuar dhe jane nje alternative e shkelqyer i qofteve tradicionale te vicit apo te derrit.
Perberesit per 4 persona

 • 500gr fileto pule
 • 150gr bizele te ngrira
 • 100gr djath parmixhano (apo djath tjeter kackavall)
 • 4 veze
 • 1 qepe te njome
 • 2 luge majdanoz te grire
 • galete
 • vaj per skuqje
 • kripe
 • piper sipas deshires

Vendosim ne nje tigan pak vaj ulliri, shtojme qepen e njome te grire holle dhe e skuqim lehte derisa te marre ngjyre te arte. Ne kete moment shtojme bizelet, i leme te marrin shijen e njera tjetres, i rregullojme me kripe e piper dhe i leme ne kete menyre per 20 minuta ne zjarr mesatar duke i shtuar pak nga pak uje te nxehte sa here te avulloje.

Supë me bizele

Ne keto dite pranvere/vere, eshte mekat te mos gatuhen perimet e fresketa dhe te stines,  pjese e te cilave jane edhe bizelet. Kjo supe permban minimumin e veshtirsise dhe eshte ideale nqs nuk doni te hani rende ne darke, por pa hequr dore nga shija.
Perberesit per 4 persona

 • 300gr bizele (te fresketa apo te ngrira)
 • ½ qepe
 • 1 karrote
 • 1 dege selino
 • 1 domate e madhe
 • 3 luge vaj ulliri
 • 100gr makarona supe apo oriz
 • kripe
 • borzilok

Ne nje tenxhere te thelle hedhim vajin e ullirit, shtojme qepen, selinon dhe karroten, te gjitha keto te lara dhe te prera holle dhe domaten e prere ne kubik. I gatuajme per 5 minuta ne zjarr mesatar, duke shtuar se fundi bizelet, i leme qe te marrin shijen e njera tjetres dhe i mbulojme me uje, shtojme pak kripe dhe i leme te ziejne per rreth 10 minuta.

Pas kesaj kohe, shtojme makaronat e vogla per supe dhe borzilokun, i leme te ziejne akoma edhe per rreth 7-8 minuta. Kjo supe mund te serviret e nxehte apo e ngroht

Mish qengji me argjinar dhe bizele

Qengji i gatuar me argjinar dhe bizele, perben nje pjate te dyte tipike Kalabreze e cila gatuhet vecanerisht me rastin e Pashkeve.
Perberesit per 6 persona

 • 1kg mish qengji
 • 400gr zemer argjinari
 • 450gr bizele te fresketa (ose te ngrira)
 • 60gr galete
 • 2 qepe mesatare
 • 1 thelb hudher
 • 2 feta buke
 • 2 luge djath Parmixhano te grire
 • 1 luge djath Pekorino te grire
 • 2 luge majdanoz te grire
 • 2 kuba koncentrate vici
 • 8 luge vaj ulliri
 • 1 gote vere te kuqe
 • kripe
 • piper

Ne fillim pregatisim lengun e mishit te vicit duke shkrire 2 kubat e koncentrates ne 1 liter uje te valuar. Nderkohe presim ne thela mesatare mishin e qengjit (duke i hequr te gjithe dhjamin qe mundemi), e lajme dhe e thajme me letra kuzhine. Grijme holle me ndihmen e nje mikseri nje qepe te cilen e veme per t’u skuqur ne nje tigan me 4 luge vaj ulliri, shtojme me pas bizelet dhe zemrat e argjinareve te ndare ne 4 pjese dhe i leme te gatuhen te gjitha bashke per disa minuta ne zjarr te moderuar. E rregullojme me kripe dhe piper dhe i shtojme here pas here pak leng mishi (nje garuzhde) derisa gatimi te kete perfunduar (mund te nevojiten rreth 10-15 minuta).