0 0
Sepie me bizele

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 kg sepie të pastruara
500 gr bizele të freskëta ose të ngrira
1 qepë
2 lugë gjelle salcë domatesh
1/2 gote verë e bardhë
500 ml lëng perimesh
4 lugë gjelle vaj ulliri
pak majdanoz i freskët
kripë
piper i zi i sapobluar

Nutritional information

48 gr
Proteina
16 gr
Yndyrna
27 gr
Karbohidrate
468
Kalori për racion

Sepie me bizele

Features:
  • Pa gluten
  • Pa laktozë
Cuisine:

Sepiet me bizele janë një pjatë e dytë shumë e përhapur sidomos në Itali, të cilave i shtohen edhe domate dhe verë e bardhë. 

  • 55 Min
  • Serves 4
  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Në recetën origjinale përdoren domate të freskëta dhe të qëruara nga lëkura, ose dy apo tre lugë salcë domatesh sa për ti dhënë pjatës një ngjyrë të kuqe. Kjo recetë është e lehtë dhe preferohet nga ata persona që nuk dëshirojnë të konsumojnë shumë yndyrë, por në të njëjtën kohë nuk heqin dorë nga shija dhe aroma.

(Visited 90 times, 1 visits today)

Steps

1
Done

Sepiet e pastruara më parë i presim në unaza nëse janë të mëdha, apo i lëmë të plota nëse janë të vogla. Në një tigan hedhim vajin e ullirit, shtojmë qepën e grirë hollë dhe e lëmë derisa të marrë ngjyrë të artë. Pas kësaj shtojmë sepiet, i kriposim, i piperosim dhe i shuajmë me gjysmë gote verë të bardhë. Kur kjo e fundit të ketë avulluar plotësisht, shtojmë pak nga pak lëngun e perimeve dhe i lëmë të gjitha bashkë të ziejnë për rreth 15 minuta të mbuluar me kapak.

2
Done

Pasi ka kaluar kjo kohë, shtojmë majdanozin e grirë hollë, bizelet e freskëta (ose të ngrira), 2 lugë salcë domatesh dhe i lëmë të gatuhen përsëri edhe për 30 minuta të tjera në zjarr të avashëm duke i shtuar nëse është e nevojshme lëng tjetër perimesh. Përpara se të fikim zjarrin i rregullojmë me kripë dhe piper dhe i shërbejmë menjëherë.

Të drejtat e imazhit i përkasin: www.dissapore.com

Kamela Vasa

Lindur ne vitin 2009, nga pasioni per kuzhinen dhe per recetat gjithnje e me te shumellojshme, kjo faqe synon te jete me prane atyre qe udhehiqen nga motoja: TE GATUASH ESHTE NJE KENAQESI!

previous
Kallamar me hudhra dhe limon
Featured Image
next
Sallatë e ftohtë mesdhetare me makarona
previous
Kallamar me hudhra dhe limon
Featured Image
next
Sallatë e ftohtë mesdhetare me makarona

One Comment Hide Comments

Add Your Comment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here