0 0
Sallatë e ftohtë mesdhetare me makarona

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
200 gr makarona të shkurtra
15 gjethe borzilok i freskët
15 kokërra ullinj të zinj
150 gr djathë mocarela
100 gr peshk ton nën vaj/ujë
250 gr domate të vogla
kripë

Vlerat ushqyese të recetës

22 gr
Proteina
20 gr
Yndyrna
46 gr
Karbohidrate
439
Kalori për racion

Sallatë e ftohtë mesdhetare me makarona

Kuzhina::

Sallata mesdhetare me makarona është një pjatë e freskët e pregatitur me përbërës të thjeshtë, por që mbi të gjitha mund të ruhet në frigorifer për disa ditë. Sidomos në stinën e verës, aroma e borzilokut bashkë me domatet janë një çift i pandashëm, shija e së cilave theksohet së tepërmi nëse shtojmë edhe pak mocarela të freskët dhe peshk ton.

  • Shërbehet per 4 pers.
  • E thjeshtë

Përbërësit

Udhëzimet

Share

-[if gte mso 9]> Normal 0 14 false false false IT X-NONE X-NONE -[if gte mso 9]> -[if gte mso 10]> -[endif]–>

Sallata me makarona mesdhetare eshte nje pjate e fresket e pregatitur me perberes te thjeshte, por qe mbi te gjitha mund te ruhet ne frigorifer per disa dite. Sidomos ne stinen e vere, aroma e borzilokut bashke me shijen e domateve perbejne nje cift te pandashem te cilat arrijne kulmi nese i shtohen edhe pak mocarela e fresket dhe peshk ton.

Perberesit per 4 persona

200gr makarona

15 gjethe borzilok

15 kokrra ullinj te zinj pa berthame

150gr mocerala

100gr peshk ton nen vaj ulliri

250gr domate qershize

kripe

piper te zi sipas deshires

Ziejme makaronat ne nje tenxhere me uje te kripur dhe i kullojme ne momentin qe jane al-dente (pak te forta).

Ne nje tas te madh dhe te thelle hedhim makaronat, shtojme peshkun ton bashke me vajin e tij, (nese eshte vaj ulliri i virgjer, ne rast te kundert i heqim vajin dhe shtojme 2-3 luge vaj ulliri) i perziejme mire dhe i leme te ftohen.

Lajme dhe presim ne kater pjese domatet qershize, ndajme ne copa te vogla mocarelen e ullinjt e zinj, coptojme me dore borzilokun dhe te gjitha ia hedhim tasit me makarona dhe ton. E perziejme mire te gjithe perberjen duke e rregulluar me kripe dhe piper (nese ju pelqen) dhe e leme te pushoje ne frigorifere per te pakten 1 ore. Me pas e servirim ne pjata te zbukuruara me gjethe borziloku.

*Shenim: Nese vendosni ta konsumoni sallaten mesdhetare edhe pas disa ditesh, kujtohuni t’i shtoni domatet vetem ne momentin e konsumit, sepse duke leshuar aciditetin e tyre makaronat do te marrin nje shije te th

</di[/recipe]

Hapat

1
Kryer

Ziejmë makaronat në ujë me kripë derisa të rezultojnë al dente. I shplajmë nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm, i kullojmë dhe i hedhim në një tas.

2
Kryer

Shtojmë peshkun ton bashkë me vajin e tij, (nëse është vaj ulliri i virgjër, në rast të kundërt i heqim vajin dhe shtojmë 2-3 lugë vaj ulliri) dhe i përziejmë mirë.

Lajmë dhe presim në katër pjesë domatet e vogla, ndajmë në copa të vogla mocarelën e ullinjt e zinj, coptojmë me dorë borzilokun dhe të gjitha ia hedhim tasit me makarona dhe ton. E përziejmë mirë të gjithë përbërjen duke e rregulluar me kripë sipas dëshirës dhe e lëmë të pushojë në frigorifer për të paktën 1 orë. Më pas e servirim në pjatë të zbukuruar me gjethe borziloku.

3
Kryer

*Shënim:

Nëse vendosni ta konsumoni sallatën mesdhetare edhe pas disa ditësh, kujtohuni t’i shtoni domatet vetëm në momentin e fundit, sepse duke lëshuar aciditetin e tyre makaronat do të marrin një shije të thartë.

Sepie me bizele
previous
Sepie me bizele
Featured Image
next
Kungulleshka të mbushura me ton
Sepie me bizele
previous
Sepie me bizele
Featured Image
next
Kungulleshka të mbushura me ton

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here