Arkiva Etiketash: Receta me peshk ton

Makarona me peshk ton

Makarona-me-peshk-ton

Makaronat me peshk ton, jane nje recete klasike e kuzhines italiane, teper te thjeshta ne pregatitje dhe me nje rezultat final spektakolar. Mund ti shijoni edhe te ftohte, do te jene akoma dhe me te mira!

Perberesit

 • 320gr makarona te shkurtra
 • 160-200gr peshk ton (2-3 kuti)
 • 400gr salce domatesh
 • 2 thelpinj hudhra
 • 2 fileto açuge (nese nuk ju pelqen, mund edhe ta eleminoni)
 • 1 luge te vogel kaperi
 • disa ullinj te zinj
 • pak spec te kuq djeges pluhur
 • majdanoz te grire
 • kripe
 • vaj ulliri

Ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion nderkohe qe pregatisim salcen.

Kaverdisim ne vaj ulliri thelpinjte e hudhrave te grira shume holle bashke me filetot e açugeve, derisa keto te fundit te kene shkrire plotesisht. Shtojme pak spec te kuq djeges, peshkun ton te copetuar me dhembet e nje piruni dhe se fundi salcen e domateve duke i perziere mire.

E leme salcen te trashet per disa minuta dhe ne fund shtojme ullinjte e prere ne copa te vogla, kaperit dhe majdanozin e grire holle.

I kullojme makaronat tashme te ziera dhe i hedhim tek salca me peshk ton duke i perziere mire dhe duke i lene disa minuta ne menyre qe te marrin shije.

E sherbejme kete pjate te ngrohte sperkatur me pak majdanoz.

Reklama

Sallatë e ftohtë me oriz

Rice salad on bowlSallata e orizit eshte nje recete tipike verore e cila preferohet te konsumohet me shume neper piknike apo edhe thjesht kur nuk kemi deshire te rrime prane sobes duke gatuar me ore te tera. Eshte shume e thjeshte ne pregatitje, e shpejt, dhe me ngjyra te cilat do te terheqin vemendjen edhe te femijeve tuaj.

Perberesit

 • 300gr oriz kokerrgjate
 • 150gr djath kaçkavall te bute (ose djath picash)
 • 100gr bizele te ziera (ne kuti)
 • 100gr ullinj te zinj pa berthame
 • 10-15 domate qershize 
 • 1 spec te madh te kuq ose te verdhe
 •  2 kuti peshk ton nen vaj (160-200gr)
 • 4 salçiçe Wudy te vogla
 • 4-5 kastraveca te vegjel turshi
 • 1 tufe majdanoz
 • pak majoneze ose vaj ulliri
 • kripe

Per te pregatitur sallaten e orizit, si fillim, vendosim te zieje ne nje tenxhere uje me kripe dhe ne momentin qe ka arritur piken e vlimit, hedhim orizin. Nderkohe qe orizi zien, presim te gjithe perberesit e tjere si me poshte:

Ndajme domatet qershize ne kater pjese, specin dhe djathin ne kubik te vegjel, salçiçet, ullinjte dhe kastravecat turshi ne rrathe dhe i hedhim te gjitha ne nje ene te madhe duke i perziere mire.

Ne momentin qe orizi eshte gati, e kullojme nga uji i tepert dhe e shplajme nen uje te ftohte ne menyre qe te bllokohet zierja. E kullojme shume mire (ose nese keni kohe ne dispozicion, thajeni me ndihmen e nje pecete kuzhine) dhe e hedhim ne tasin e mesiperm bashke me perberesit e tjere. Shtojme se fundi edhe bizelet te cilave i kemi kulluar ujin e konservimit, peshkun ton te cilit i kemi eleminuar vajin dhe se fundi majdanozin e grire holle duke i perziere te gjitha shume mire. E mbulojme tasin me leter transparente dhe e vendosim ne frigorifer per minimumi 1 ore derisa shijet te bashkohen me njera tjetren.

Ne momentin e servirjes, sipas deshires, mund te shtojme edhe 1-2 luge majoneze, ose pak vaj ulliri duke e perziere mire.

*Keshille: Sallaten e orizit mund ta pregatisni me perberesit qe i pelqejne me shume familjes suaj. Ne kete menyre mund te shtoni edhe veze te ziera te prere ne feta, kaperi, miser, karrota te ziera, proshute te pjekur prere ne kubik te vegjel, karkaleca te vegjel te ziere etj.

Foto nga: http://italianaddiction.com/

Sallatë me avokado dhe peshk ton

Avokado eshte nje nga frutat me te pershtatshme per te shoqeruar pjata te sofistikuara peshku, apo edhe thjesht per te realizuar nje sallate me peshk ton, karkaleca, salmon te tymosur etj. Pervec kesaj, ne ju keshillojme ta perdorni si nje nga perberesit kryesore per darken e Shen Valentinit, per shkak te vetive te tij te forta afrodiziake.
Perberesit per 4 persona

 • 2 avokado te pjekur
 • 2 kuti peshk ton nen vaj (ose 300gr fileto peshku ton)
 • 10 domate qershize
 • lengun e 1 limoni
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper

Ndajme avokadot ne dy pjese ne menyre gjatesore duke i hequr berthamen e brendshme, ndersa tulin e presim ne copeza kubike dhe e vendosim ne nje tas qelqi.

Shtojme ne enen mesiper edhe domatet e prera ne kater pjese dhe peshkun ton te cilit i kemi hequr vajin e tepert dhe e kemi copetuar me dhembet e nje piruni.

E rregullojme sallaten me kripe, piper, vaj ulliri dhe lengun e limonit, e perziejme shume mire dhe e vendosim ne frigorifer per rreth gjysme ore perpara se ta servirim.

*Keshille: Ne vend te peshkut ton nen vaj mund te perdorim edhe peshk ton te fresket, karkaleca te te ziere 3-4 minuta apo fileto salmoni te tymosur.

Salcë me peshk ton

Sot do te pregatisim salcen me ton, nje shoqeruese mjaft e mire e peshkut, por edhe e mishit i cili preferohet te kete sa me pak dhjame. Mund ta lyeni gjithashtu ne copa buke te thekura, apo t’ia hidhni siper perimeve te pjekura. Kjo recete pregatitet ne nje kohe shume te shkurter nese perdorim mikserin qe tashme gjendet ne cdo familje, apo mund te ndjekim metoden tradicionale, pra ti shtypim te gjitha ne havà.
Perberesit per 6 persona

 • 100gr peshk ton nen vaj
 • 3 te verdha vezesh te ziera
 • 2 luge te vogla kaperi
 • 2 fileto açuge
 • lengun e 1/2 limoni
 • vaj ulliri
 • kripe
 • piper te bardhe

Vendosim ne mikser peshkun ton nen vaj (pa vajin qe permban), te verdhat e vezeve, kaperit, açuget, pak kripe, pak piper te bardhe dhe i perziejme te gjitha bashke derisa te formohet nje mase kremoze. I shtojme se fundi lengun e limonit dhe vaj ulliri duke e perziere me nje luge druri derisa salca te marre trashesine e deshiruar (zakonisht preferohet sa trashesia e majonezes). Kete salce e vendosim ne frigorifer per te pakten 15 minuta dhe e sherbejme me pas sipas deshires.

Makarona spageti të gustatorit

Kete recete mund ta shijoni mjaft mire ne nje dite festive per shkak te kostos pak te larte qe ka, por vertete qe ja vlen! Pervec se do te beni nje figure fantastike, miqte tuaj do te kene mundesine te provojne dicka ndryshme nga e zakonshmja.
Perberesit per 3 persona

 • 250gr makarona spageti
 • 15gr kerpudha te thata
 • 250gr midhje me guacke
 • 150gr karkaleca
 • 50gr peshk ton nen vaj
 • 25gr gjalp
 • 2 domate te pjekura mire
 • 1 thelb hudher
 • 1 luge majdanoz te grire
 • kripe

Ne nje ene te vogel me uje te ngrohte vendosim kerpudhat e thata dhe i leme ne kete menyre per rreth gjysme ore. Lajme mire midhjet me guacke dhe i leme te hapen ne tigan me pak gjalp ne zjarr te forte per disa minuta. Ndajme tulin nga guacka dhe lengun qe kane leshuar e kalojme ne nje kulluese per ta filtruar dhe e spostojme ne nje tenxhere ku kemi hedhur pak uje.

Ne te ziejme karkalecat per rreth 5 minuta, i heqim levozhgen dhe i bashkojme me midhjet duke e lene gjithmone lengun ne nje ane.

Ne nje tigan te madh skuqim thelbin e hudhres te shtypur, shtojme kerpudhat e prera ne copa duke i lene te marrin shije per disa minuta. Heqim hudhren, shtojme domatet e prera ne kubik dhe pak nga pak lengun e midhjeve dhe te karkalecave. Kur salca te jete trashur, shtojme peshkun ton nen vaj, midhjet, karkalecat dhe i rregullojme me pak kripe dhe piper sipas deshires.

Nderkohe ziejme makaronat spageti ne uje te kripur, i kullojme dhe i transferojme ne tiganin ku kemi pregatitur salcen duke i speratura me pak majdanoz te grire.

Verat e keshilluara: Chardonnay del Piemonte, e servirur ne 10° C.

Cabreo e bardhe  di Grevi in Chianti, e servirur ne 10°

Kungulleshka te mbushura me ton

Sot po iu propozojme kungulleshkat e mbushura me ton, nje recete shume verore e cila bashkon ne nje pjate te vetme peshkun dhe perimet.
Perberesit per 4 persona

 • 6 kungulleshka mesatare
 • 400gr domate te qeruara nga lekura
 • 150gr ton nen vaj ulliri te virgjer
 • 2 luge majdanoz te grire
 • 1 thelb hudher
 • 1 veze
 • 2 luge djath kackavall te grire
 • 1 luge galete
 • disa gjethe borzilok
 • vaj ulliri

Se pari, eleminojme dy skajet e kungulleshkave, i lajme dhe i ndajme ne dy pjese sipas gjatesise se tyre. Me ndihmen e nje luge te vogel, heqim zemren e brendeshme dhe e bashkojme me tonin dhe me thelbin e hudhres te prere holle.

Ne nje tas te vogel rrahim vezen dhe ia shtojme perberjes se mesiperme me ton, shtojme galeten, djathin e grire, majdanozin dhe pak kripe. I perziejme mire derisa te gjithe perberesit te jene lidhur me njeri tjetrin. Kjo mase do te na sherbeje per te mbushur kungulleshkat.

Hedhim pak vaj ulliri ne nje tave qelqi dhe vendosim kungulleshkat e mbushura, i lagim ne siperfaqe me pak vaj ulliri, shtojme pak uje ne fund te taves dhe i leme te piqen ne kete menyre per rreth 20 minuta ne 180 grade celcius. Ne fund te gatimit e sperkasim pjaten me borzilok te grire dhe e servirim.

Sallatë mesdhetare me makarona

Sallata me makarona mesdhetare eshte nje pjate e fresket e pregatitur me perberes te thjeshte, por qe mbi te gjitha mund te ruhet ne frigorifer per disa dite. Sidomos ne stinen e vere, aroma e borzilokut bashke me shijen e domateve perbejne nje cift te pandashem te cilat arrijne kulmi nese i shtohen edhe pak mocarela e fresket dhe peshk ton.
Perberesit per 4 persona

 • 200gr makarona
 • 15 gjethe borzilok
 • 15 kokrra ullinj te zinj pa berthame
 • 150gr mocerala
 • 100gr peshk ton nen vaj ulliri
 • 250gr domate qershize
 • kripe

Ziejme makaronat ne nje tenxhere me uje te kripur dhe i kullojme ne momentin qe jane al-dente (pak te forta).

Ne nje tas te madh dhe te thelle hedhim makaronat, shtojme peshkun ton bashke me vajin e tij, (nese eshte vaj ulliri i virgjer, ne rast te kundert i heqim vajin dhe shtojme 2-3 luge vaj ulliri) i perziejme mire dhe i leme te ftohen.

Lajme dhe presim ne kater pjese domatet qershize, ndajme ne copa te vogla mocarelen e ullinjt e zinj, coptojme me dore borzilokun dhe te gjitha ia hedhim tasit me makarona dhe ton. E perziejme mire te gjithe perberjen duke e rregulluar me kripe dhe piper (nese ju pelqen) dhe e leme te pushoje ne frigorifere per te pakten 1 ore. Me pas e servirim ne pjata te zbukuruara me gjethe borziloku.

*Shenim: Nese vendosni ta konsumoni sallaten mesdhetare edhe pas disa ditesh, kujtohuni t’i shtoni domatet vetem ne momentin e konsumit, sepse duke leshuar aciditetin e tyre makaronat do te marrin nje shije te tharte.

-[if gte mso 9]> Normal 0 14 false false false IT X-NONE X-NONE -[if gte mso 9]> -[if gte mso 10]> -[endif]–>

Sallata me makarona mesdhetare eshte nje pjate e fresket e pregatitur me perberes te thjeshte, por qe mbi te gjitha mund te ruhet ne frigorifer per disa dite. Sidomos ne stinen e vere, aroma e borzilokut bashke me shijen e domateve perbejne nje cift te pandashem te cilat arrijne kulmi nese i shtohen edhe pak mocarela e fresket dhe peshk ton.

Perberesit per 4 persona

200gr makarona

15 gjethe borzilok

15 kokrra ullinj te zinj pa berthame

150gr mocerala

100gr peshk ton nen vaj ulliri

250gr domate qershize

kripe

piper te zi sipas deshires

Ziejme makaronat ne nje tenxhere me uje te kripur dhe i kullojme ne momentin qe jane al-dente (pak te forta).

Ne nje tas te madh dhe te thelle hedhim makaronat, shtojme peshkun ton bashke me vajin e tij, (nese eshte vaj ulliri i virgjer, ne rast te kundert i heqim vajin dhe shtojme 2-3 luge vaj ulliri) i perziejme mire dhe i leme te ftohen.

Lajme dhe presim ne kater pjese domatet qershize, ndajme ne copa te vogla mocarelen e ullinjt e zinj, coptojme me dore borzilokun dhe te gjitha ia hedhim tasit me makarona dhe ton. E perziejme mire te gjithe perberjen duke e rregulluar me kripe dhe piper (nese ju pelqen) dhe e leme te pushoje ne frigorifere per te pakten 1 ore. Me pas e servirim ne pjata te zbukuruara me gjethe borziloku.

*Shenim: Nese vendosni ta konsumoni sallaten mesdhetare edhe pas disa ditesh, kujtohuni t’i shtoni domatet vetem ne momentin e konsumit, sepse duke leshuar aciditetin e tyre makaronat do te marrin nje shije te th

</di

Sallatë me peshk ton dhe vezë të ziera

Ne vere deshira per te shijuar nje sallate te mire mbizoteron mbi gjithcka, sidomos per ata qe adhurojne vezet e ziera apo peshkun ton. E fresket, e lehte dhe e shijshme, kete sallate mund ta konsumojme ne cdo vakt te dites, dreke apo darke qofte!
Perberesit per 2 persona

 • 4 domate te pjekura mire
 • 2 kuti ton nen vaj
 • 2 veze te ziera
 • 1 qepe te njome
 • disa gjethe sallate jeshile
 • 2 luge vaj ulliri
 • 2 thelpinje hudher
 • kripe

Lajme mire domatet dhe i presim ne kubik. I vendosim ne nje kulluese makaronash ne menyre qe te humbasin lengun e tyre duke i sperkatur me pak kripe, me gjethet e borzilokut dhe thelpinjt e hudhrave te grira. I leme te pushojne per 10 minuta duke i perziere hera pas here.

Sallatë me patate, kungulleshka dhe salcë borziloku

Kete sallate teper te shijshme mund ta shijoni si ne dreke, si shoqeruese e pjatave kryesore, ashtu edhe ne darke per te mos u renduar duke qene se plazhi tashme eshte tek porta. Patatet ne vetvete nuk kane shume kalori, sidomos te ziera… jane pikerisht perberesit e tjere ata ia shtojne kalorite pjates sone. Mundohuni te zgjidhni ton natyral dhe vetem nje luge kafe vaj ulliri mjafton per te marre te gjitha vlerat ushqyese.
Perberesit per 2 persona

 • 2 kuti ton nen vaj ulliri prej 80gr secila
 • 2 kungulleshka
 • 2 patate te vogla te ziera
 • 10 flete borzilok
 • 4-6 luge vaj ulliri
 • kripe

Pastrojme kungulleshkat duke i hequr dy ekstremitetet dhe i presim ne feta te holla ne menyre gjatesore. Veme ne zjarr nje tigan qe nuk ngjit dhe skuqim me pak vaj fetat e kungulleshkave nga te dyja anet. Mund edhe ti pjekim ne zgare, varet sesa kalori deshironi te konsumoni!