0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url
Kek me kos

Kek me kos

Udhëzimet

Share

Keku me kos eshte nje embelsire shume e bute dhe me shije mjaft delikate i cili pregatitet ne pak kohe. Ne vend te gjalpit kemi perdorur vaj farash (konkretisht vaj misri) i cili e ben akoma me te bute brumin. Mund ta sperkasim siper me sheqer pluhur, ose ta ndajme ne dy pjese horizontalisht dhe ta mbushim me reçel, krem, çokollate etj. Gjithashtu ne vend te kosit natyral, mund te perdorim ate me shije frutash, kafe apo limoni.

Perberesit per nje tave te rrumbullaket me diameter 26cm

  • 200gr miell 00, i situr
  • 100gr niseshte misri ose patatesh (nese nuk e keni, hidhni 300gr miell 00)
  • 250gr kos natyral
  • 150gr sheqer
  • 100ml vaj misri (ose luledielli, soje etj)
  • 3 veze ne temperature ambjenti
  • lekuren e grire te 1 limoni
  • 1 pako e vogel fryres brumi per embelsira, e situr
  • sheqer pluhur per sperkatje

Me ndihmen e nje rrahesi elektrik, rrahim per 5 minuta vezet me sheqerin derisa te formohet nje perberje kremoze. Shtojme dalengadale vajin e misrit, kosin duke vazhduar rrahjen. Shtojme miellin, niseshten, lekuren e limonit dhe pluhurin pjekes duke e perziere brumin me spatul kuzhine ose luge druri.

Lyejme me vaj dhe miell nje tave te rrumbullaket me diameter 26cm, hedhim ne te brumin dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 35 minuta. E leme per rreth 10 minuta kekun brenda ne formen e tij, me pas e nxjerrim dhe e leme te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti.

E sperkasim ne siperfaqe me sheqer pluhur.

Kek me dardha pa yndyrë
previous
Kek me dardha pa yndyrë
Biskota me mollë
next
Biskota me mollë
Kek me dardha pa yndyrë
previous
Kek me dardha pa yndyrë
Biskota me mollë
next
Biskota me mollë

2 komente Fsheh komentet

Shume e mire ! Me pelqen shume ! Te lutem nese keni mundesine me dergoni keto masa ne anglisht ! Shpresoj se do ma plotesoni
Kerkesen ! Faleminderit !!

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here