0 0

Ndani atë në rrjetin tuaj social:

Ose thjesht mund të kopjoni dhe shpërndani këtë url

Përbërësit

Rregulloni nr e personave:
100g oriz kokërrumbullakët
300ml ujë
1,5 litër qumësht
100g sheqer
një majë luge kripë
vanilje
Sultjash i pjekur

Sultjash i pjekur

Karakteristikat::
  • Pa gluten
  • Vegjetariane
Kuzhina::

Përbërësit

Udhëzimet

Share

Sultjash i pjekur e kam provuar per here te pare ne vitin 2018 ne Kemer te Turqise. Kujtoj qe me beri aq shume pershtypje, sesi nje embelsire kaq e thjeshte qe ne e gatuajme shume shpesh, vetem duke e pjekur ne furre i ndryshon komplet shija dhe tekstura. Duke qene se kisha qumesht te fresket nga ferma me shumice, e pergatita sot. Per me teper koha gri dhe me shi me beri qe ta shijoja akoma me shume. E shoqerova me kanelle, luleshtrydhe te fresketa dhe fleta bajamesh.

Hapat

1
Kryer

Ziejme ne zjarr shume te ngadalte orizin ne uje me nje maje luge kripe. Orizi duhet te shperbehet plotesisht derisa “te ngjiti” ne ene.

2
Kryer

Shtojme qumeshtin, sheqerin, vaniljen dhe vazhdojme zierjen edhe per te pakten 30-40 minuta duke e perziere shpesh. Sultjashi duhet te jete pak i holle, pasi gjate pjekies ka tendencen te trashet akoma edhe me shume.

3
Kryer

E shperndajme sultjashin neper tasa rezistent ndaj nxehtesise (ose tava te vogla) dhe i vendosim ne nje tave te madhe. E mbushim taven gjysem me uje dhe e pjekim vetem ne pjesen e siperme te furres ne temperature 250°C derisa pjesa e siperme te marre ngjyre te kuqerremte.

Petulla me kungull
previous
Petulla me kungull
Petë sfoljatë me perime zgare
next
Petë sfoljatë me perime zgare
Petulla me kungull
previous
Petulla me kungull
Petë sfoljatë me perime zgare
next
Petë sfoljatë me perime zgare

Shto nje koment

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here